Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nabroušené pohádky a jiné macourkoviny
Nabroušené pohádky a jiné macourkoviny

Svou první školní návštěvu velké knihovny si pamatuji nejen proto, že jsem byl už v dětství velkým knihomolem, ale také díky textům, které nám na ukázku paní knihovnice četla. Byly to pohádky Miloše Macourka. Už tehdy jsem ho znal jako filmového scenáristu s fantazií rozvinutou do neskutečné šíře a jeho drobné, chytré a vtipné pohádky si mě okamžitě získaly. Když jsem tedy před časem v novinkách vydavatelství Tympanum objevil výběr z těchto pohádkových miniatur s názvem Nabroušené pohádky a jiné macourkoviny, mé srdce zjihlo.

S audioknižní nahrávkou se pojí zajímavý příběh: hned od jarní vlny současné pandemické situace začalo mnoho herců i celých divadelních souborů jen tak pro radost a pro zpříjemnění dnů v karanténě načítat různé literární texty. Takový nápad dostal i herec Otakar Brousek, který sáhl právě po výběru z pohádek Miloše Macourka. Jeho nahrávka, kterou obohatil o hudbu svého syna Ondřeje, se u spřízněného posluchačského obecenstva setkala s velmi kladnou odezvou. Vydavatelství Tympanum se proto rozhodlo zajistit Brouskově počinu oficiální audioknižní vydání.
 
Macourkovy pohádky jsou rozvernými drobnůstkami, proto se jich do 2 hodin a 15 minut vešlo hned 22. Při jejich poslechu budete vtaženi do světa, ve kterém se na zcela obyčejné věci začnete dívat novýma očima. Však jak jinak se můžete dozvědět, jak je takovému budíku, který sice precizně budí, leč jeho majitele to zrovna dvakrát netěší? A co se děje s klíči, když s nimi zrovna neodemykáte či nezamykáte nějaké dveře? Macourkova vyprávění jsou rozverná, zároveň ale někdy až sentimentální a melancholická, často se dokonce nebojí zahrát na dospělejší, vážnější strunu.
 

 

Na technické kvalitě nahrávky je její vznik v domácím prostředí samozřejmě znát, ale nejsou to nedostatky nijak fatální. Zaregistrovat lze vyšší úroveň šumu v pozadí, jindy uslyšíte střih výraznější, než by se slušelo u profesionálně nahraných audioknih. Veškeré drobné nedostatky ovšem nahradí špičková interpretace. Otakar Brousek se do jednotlivých předmětů či zástupců živočišné říše bez problémů a bleskurychle vtělí a vdechne jim originální duši. Současně posluchače potěší třeba zvukové hrátky se zkreslením a násobením hlasů nebo hudební předěly, v nichž může občas rozpoznat variace na beatlesovskou Michelle nebo operu La Traviata. A majitelům fyzického nosiče nabídnou audioknižní Nabroušené pohádky ještě jeden sympatický bonus navíc – fantastické ilustrace Petra Nikla.

Audioknihy jsou v dnešní nelehké době jednou z mála aktivních forem umění, která může fungovat i přes přísná omezení a nařízení. Nabroušené pohádky jsou toho jasným důkazem. Nahrávky z domácího prostředí jistě nebudou hrát v nabídce audioknih prim, lze ale předpokládat, že se budou objevovat častěji. Pokud budou mít alespoň takovou úroveň, jakou svým posluchačům předložilo Tympanum, lze to jen kvitovat. Za poctivou porci domácích macourkovin se sluší poděkovat a smeknout pomyslný klobouk. V audiopoličkách či jako drobný dárek zaženou chmury a zahřejí u srdce nejednoho posluchače.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Výběr toho nejlepšího z nahrávek pro malé posluchače, který zaujme celou rodinu. Sedm rozmanitých příběhů se známými hrdiny dětských knížek českých autorů. Čtyřlístek, Maxipes Fík, Mach a Šebestová, Spejbl a Hurvínek, Broučci a s nimi postavičky z Krkonošských pohádek a Pohádek o mašinkách.
Rodinu Ducháčkových už znáte! Tatínek Mlživoj, maminka Blanka a jejich svérázné děti Simon, Olívie a Bubi budou tentokrát prožívat příhody, které spojuje tajemný mlžný opar. Seznámíme se s Mlžany z Blatšeru, dozvíme se, jaké záhady zkoumají na Mlžanské akademii věd, a vydáme se na mlžanský karneval přízraků.
Rómské pohádky jsou prastarého původu. Vznikly z mýtů rómského kmene, který kdysi opustil snad úpatí nebetyčného Himaláje, snad břeh posvátného Gangu, či dolního Indu...
Originální příběhy postavené na poetické grotesce, nonsensu a nezvyklých kontrastech starého a nového neotřelým způsobem zpracovávají klasické náměty. V neočekávaných kombinacích se objevují zvířata i pohádkové bytosti, vymyšlené a skutečné postavičky, jejichž chování dovádí do důsledku známé motivy a mnohdy připomíná bláznivé skeče. Jejich světu vládne montypythonovská fantazie, díky níž je možné všechno.

Recenze ze stejného žánru

Čapkovo Devatero pohádek bylo adaptováno již mnohokrát. Vedle televizních a divadelních inscenací se různými verzemi – četbami i dramatizacemi, může honosit i archiv rozhlasový. Není proto divu, že se i audioknižní vydavatelé tu a tam rozhodnou natočit některou z devatera pohádek. Někdy vycházejí samostatně, jindy jich je na zvukovém nosiči víc, dosud se ale k…
Pravdomil – to je opravdu trest takhle se jmenovat! Zvlášť, když jste devítiletým žákem základní školy. No, jen si to představte: někam vejdete a chtějí po vás, abyste se s tímhle jménem uvedli... Pokaždé je to stejné – údiv a následný výbuch smíchu. Není tedy divu, že Pravdomil Madlafousek chce od ostatních, aby mu říkali Bill.
Je jedna hodina odpoledne, děti myjí nádobí, tatínek si hoví na gauči a celá rodina poslouchá z rozhlasu pohádku. Na podobné situace vzpomínají i lidé, kteří dnes často ani nejsou příznivci audioknih a není divu – vždyť nedělní rozhlasová pohádka je tu s námi už sedmdesát let. Poprvé se v éteru objevila 23. června 1946…
Knihy Arnošta Goldflama míchají v akurátním poměru veselo i vážno, umí být hravé, stejně jako poučné až mírně moralistní. Nakladatelství Albatros nechal autora načíst i jednu z jeho nejčerstvějších knížek, Příhodu málo uvěřitelnou.

Dále od recenzenta

Máte za sebou několik maratonů severských kriminálních příběhů a rádi byste si ve své denní dávce poslechu dopřáli určitou změnu nebo odbočku? Přitom se ale nechcete příliš vzdalovat od oblíbeného dějového zasazení? Máme pro vás jeden audioknižní tip od Knihy Zlín. Novinku Antti Tuomainena Než natáhnu brka.
Není pochyb o tom, že kniha Lymana Franka Bauma Čaroděj ze země Oz z roku 1900 je jednou z největších amerických klasik. A zdaleka přitom nemusíme zůstat jen u literatury – stačí se porozhlédnout po filmových adaptacích a více či méně souvisejících příbězích. Zároveň je však nutno jedním dechem dodat, že u nás tato látka…
Román Simona Mawera Skleněný pokoj, pro jehož fiktivní příběh posloužila jako inspirace brněnská vila Tugendhat, zarezonoval v našich kulturních kruzích po svém vydání v roce 2009 hned několikrát. Rok po českém překladu vznikla v brněnském rozhlase třináctidílná četba na pokračování v podání Ondřeje Mikuláška. O pět let později se v Městském divadle Brno uskutečnila premiéra…
Detektivní série jsou i mezi audioknižními posluchači velmi oblíbené a jistě právě proto je jich na trhu nepřeberné množství a další stále přibývají. Vydavatelství OneHotBook nedávno sáhlo po prvním dílu řady irské autorky Tany Frenchové, zasazené do působivého prostředí dublinského oddělení vražd. O kvalitách kriminálního thrilleru V lesích svědčí i fakt, že byl ověnčen Cenou E.…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nabroušené pohádky a jiné macourkoviny
Představte si, že se vaše klíče od domu, sklepa a zahrady domluví a uspořádají půlnoční shromáždění. Tušíte, jakou radost může udělat malému mravenečníkovi nový jazyk a kolik zavařovaček bude potřeba na všechny jeho poklady z mucholapky? Věděli jste, jak těžký život mají makaróny – kdo by to byl řekl, že se na talíři mohou nudou ukousat. O čem sní malá usměvavá poštovní známka s drobounkými bílými zoubky – rozhodne se správně a najde toho pravého? Věřili byste, že dělové koule, činka a dva ušlechtilí koně mají mnoho společného – jaro a lásku? Mít tak krapet Vaší úžasné fantazie, pane Macourku!
Přejít nahoru