Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Podcast Stoupenci nasvěcuje Kutnohorskou sektu

Podcast-Stoupenci
Podcast Stoupenci

Představte si scénu, kdy prochází osamělá postava zšeřelým lesním porostem, zapíská, a na tento signál začínají vycházet z lesa nazí vyhladovělí lidé. Jenže to není scéna z hororu, ale skutečnost.

Pro část skupiny lidí, které dnes přezdíváme Kutnohorská sekta, šlo o reálné zkušenosti, které prožili v lesích kolem Českého Šternberka. Těžko pochopitelné události s množstvím bizarních detailů vedly ke zmaření tří lidských životů a fyzickým ublížením včetně psychického týrání. Pětidílným podcastem nazvaným Stoupenci je zmapovali Vít Kubant (reportér iRozhlasu) a Martin Štorkán (reportér Radiožurnálu).

Reportáže na toto téma začali zveřejňovat během roku 2022. Ucelený obrázek, který si můžete udělat z letošního audiodokumentu, dokazuje, že se v něm dokázali neztratit – přestože příběh narcistně založeného vůdce Richarda Šiffera a jeho skupiny je mimořádně pohlcující a každý nový poznatek vzbuzuje nové otázky. Nejčastěji prý dostávali reportéři dotaz, jak je možné, že se vysokoškolsky vzdělaní lidé nechali tak zmanipulovat. Pět dílů podcastu Stoupenci o délce kolem 36 minut korunuje šestý bonusový díl, v němž autoři nechávají promluvit odborníka na sekty a nová náboženská hnutí a psychoterapeuta Zdeňka Vojtíška a také forenzní psycholožku a soudní znalkyni Ludmilu Čírtkovou.

Podcast Stoupenci činí dojem živoucí zvukové fresky: slyšíme rozhovory přímo s některými bývalými Stoupenci, dceru ženy, z níž média navěky učinila zubařku Irenu, samozřejmě záznamy ze soudní síně, ale i záznam hlasu samotného Richarda Šiffera, pořízený skrytým nahrávacím zařízením v bytě, kde „léčil“. V jednom z dílů hovoří dokonce jeho otec. Režie Damiana Machaje ponechala v sérii i soukromý rozhovor reportérů, jímž reflektují své emoce z právě nabraných rozhovorů.

banner 1200x150

K tématu je k dispozici množství doplňujících rozhovorů a každý může po libosti zabřednout do podivuhodných událostí souvisejících s dynamikou vzniku závislosti skupiny na vůdci Richardovi Šifferovi. Ten se rozhodl mimořádně zvráceným způsobem ve svých padesáti letech opustit tento svět pomocí asistence dvou věrných žen, které uvěřily jeho bludu, že po smrti si pro jeho tělo přijdou jeho „přátelé“. Šiffer neváhal vypůjčit si při konstruování své patologické vize reality terminologii z popkulturního snímku Avatar a tvrdil, že je očekáván na Pandoře. Že sám uvěřil zřejmě tomu, že je jakýmsi nadlidským vtělením, dokládá jeho tvrzení, že neprodukuje pot, což připomíná lídra Kim Čong-una, který údajně nemočí.

Paralely můžeme nacházet u jiných vůdců snadno a není bez zajímavosti, že je propojuje ohavné a ponižující zacházení se ženami a mnohoženství obecně: David Koresh, vůdce sekty davidiánů, z nichž desítky uhořeli při tragédii ve Waco, pojal za manželky všechny členky skupiny, Charles Manson sexuálně zneužil mnoho nezletilých a své milenky s oblibou nutil, aby ho při pohlavním aktu oslovovaly „tati“, a dodnes zbožňovaný guru Osho stejně tak přistupoval ke všem svým následovnicím konzumně jako k sexuálním otrokyním, jak mohou nahlédnout diváci dokumentární série Wild Wild Country. Šiffer zbožňoval stejně jako Osho drahá auta a nemohl se obejít bez pravidelných darů od svých věrných ve výsi statisícových až milionových částek. Luxusní vozy užívali i další členové vnitřního kruhu kolem Richarda Šiffera, a jeden z nich užíval jako SPZ písmena P-U-T-I-N. Provázání nových náboženských směrů a konspiracismu s proruskou propagandou je mimochodem dalším směrem k prozkoumání.

Podcastovou sérii Stoupenci poslouchejte zdarma na Audiolibrixu. Více informací k celé sérii najdete ZDE.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Dále od recenzenta

Jistá klíčová postava románu Jablka ze stromu nepadají v jednom momentě poznamená: „Já nejsem slušný člověk.“ Po celou dobu vyprávění jako by nám autorka Liane Moriarty kladla otázku, která zní: Co to vlastně znamená být dobrým člověkem? A co to znamená mít kvalitní naplněné vztahy, ať už jsme v jakékoliv roli – rodiče, dospělého dítěte, partnera či…
Román Holly uvítali všichni znalci díla Stephena Kinga s nadšením. Je totiž velmi volným pokračováním dobře známé trilogie thrillerů Bill Hodges, někdy souhrnně nazývané jako Pan Mercedes. Zločin hromadné vraždy najetím automobilu do fronty čekajících nevinných lidí je českému čtenáři povědomý díky tragické postavě Olgy Hepnarové, v tomto detektivním románu však nezůstane pouze u tohoto…
Trojicí temných navazujících krimi potěšilo vydavatelství OneHotBook milovníky a znalce severské současné literární scény. Po loňské audioknize Temná tajemství a na jaře vydaném Učedníkovi vyšla rovněž letos novinka Hrob v horách. „Na svědomí“ je mají autoři Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt. Zatímco v prvním případě nasloucháme vyprávění o vraždě posmrtně zohaveného teenagera, v druhém se vyskytují sériové vraždy…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Audiokniha není v databázi, nebo není v článku uvedena.

Přejít nahoru