Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Poučné i zábavné vyprávění o historii Slovanů

Datum: 

Autor recenze: 

Temné počátky českých dějin
Temné počátky českých dějin

Téma Slovanů a pohanských kultů zaznamenává v současné době výrazný vzestup. Kromě nespočtu seriálů a filmů se objevuje také stále více literatury, která se snaží odhalit další kousek skládačky z naší minulosti. K otázce slovanství nejen na českém území přitom autoři přistupují různě – objevují se závěry podložené archeologickými nálezy i odvážnější konspirační teorie.

Kniha brněnského autora Jindřicha Kačera se soustředí zejména na tu první kategorii. Jako absolvent univerzitního oboru historie, redaktor a šéfredaktor v populárně-historických časopisech, ale i jako pouhý nadšenec shromáždil současné i starší teorie a vědecké poznatky a pustil tak do světa svou prvotinu pod názvem Temné počátky českých dějin.
 
Svým názvem publikace odkazuje především ke stále nezaplněným místům v životě Slovanů v raném středověku. Kačerovo dílo nabízí průřez nejznámějšími teoriemi, které díky populárně-naučnému stylu lehce zprostředkovává čtenáři. V zásadě nepřichází s ničím novým nebo objevným, pro absolutního laika se však může jednat o cenný odrazový můstek pro další díla s podobnou tematikou. Autor v logicky uspořádaných kapitolách popisuje počátky Sámovy říše, ale i způsob boje, zbraně, odívaní, stravování a mytologii Slovanů. Zajímavou a osvěžující vsuvkou jsou krátké fiktivní příběhy, v nichž se autor snaží zakomponovat již sdělené skutečnosti do širšího kontextu nebo jim dodat potřebnou hloubku a emoce.
 
Audiokniha Temné počátky českých dějin vychází pod hlavičkou nakladatelství Jan Melvil Publishing, které publikovalo i její tištěnou podobu. V roli hlavního narátora stojí Zdeněk Kupka, jako vypravěči povídek se střídají Jana Štvrtecká a Jan Jedlinský.
 
Již původní kniha disponuje přitažlivou formální i obsahovou stránkou. Audioverze tak tento zážitek posouvá ještě o kousek dál. Díky příjemné interpretaci Zdeňka Kupky se faktografické pasáže velmi dobře poslouchají, narátor dokáže přitáhnou dostatečnou pozornost a odevzdat publiku skutečnosti tak, jak to Jindřich Kačer zamýšlel – zábavně i věcně. Samotné povídky vykazují z literárního hlediska značné rezervy. V mnoha případech se jedná jen o jakési vyprávění smyšlených obyvatel slovanské osady, kterým chybí výraznější dramatický oblouk nebo pointa. Právě tyto nedostatky se Janovi Jedlinskému a Janě Štvrtecké podařilo z větší části překrýt. Pořád lze najít pasáže, které by stálo za to proškrtat nebo přepsat, v audioverzi ovšem nejsou až tak patrné. Jedlinský i Štvrtecká zdařile vystihují tón, náladu i téma každého z příběhů, přirozeně se objevují v rolích byzantského kupce, mladé dívky, nebo dokonce dětí rozličných věkových kategorií. Jejich vyprávění tak dodává audioknize potřebného ducha.
 

Největším problémem audioknihy je tak její hudební složka. Tu tvoří v podstatě jeden, zpočátku celkem příjemný, středověko-slovanský motiv. Hraje roli úvodní znělky a jeho zkrácená verze také předěluje kapitoly a jednotlivé povídky. Jinými slovy, objevuje se až příliš často a v nezměněné podobě. I když skladba může v úvodu vhodně podtrhovat téma i atmosféru, postupně se stává pro svou monotónnost lehce únavnou, ba až otravnou. Pro takové dílo si lze představit podstatně pestřejší a hravější zvukovou stránku, která nebude posluchače zbytečně udolávat.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Konec komunistického režimu a následující rozpad sovětského impéria přinesl jeho občanům po počátečních nadějích zklamání, frustraci a dezorientaci. Text je mozaikou desítek skutečných hlasů, které Alexijevičová zaznamenala na magnetofon při rozhovorech s nejrůznějšími lidmi. Vyprávějí o tom, jak věřili sovětskému systému, jak zabíjeli a umírali pro jeho ideu, mluví o tajemstvích a hrůzách komunismu, o…
Z jednoho pohledu vzorný otec a milující manžel, z druhého lidská bestie, která denně přihlíží umírání nevinných lidí. Otevřená zpověď nacisty Rudolfa Langa (ve skutečnosti Rudolfa Hösse), který přebírá velení nad koncentračním táborem, ukazuje fanatismus v několika podobách.
Nový komplet populární edice, která uvádí do světa klasické hudby trochu neklasicky, ale o to zajímavěji. Svět hudebních nástrojů pěkně zblízka a ze všech stran s vámi budou objevovat: Helena Dvořáková, Pavel Tesař, členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu a další.

Recenze ze stejného žánru

Po propracovaném portrétu Reinharda Heydricha Kat, který miloval hudbu přichází hudební publicista Robert Rytina s další skvělou historiografickou audioknihou. Titul vydavatelství Tebenas Andělé s vlčím cejchem. Slavní hudebníci ve stínu hákového kříže přináší jedenáct portrétů a jeden dvojportrét hudebníků, kteří se tak či onak ušpinili hitlerovským režimem.
Kdo by je neznal – zlobivý Marley, věrný Bailey, malinká Dášeňka či toulavý Gump. Pes, nejlepší přítel člověka je jedním z nejčastěji nejen v literatuře zobrazovaných zvířat. Není divu, pes člověka v jeho životě doprovází již tisíciletí a natolik se s ním sžil, že mu mnozí připisují až lidské vlastnosti.
Na svérázná devadesátá léta, kdy se otevřely možnosti takřka ke všemu, co doposud nebylo myslitelné, vzpomíná třeba novinář a satirik Jindřich Šídlo. Kromě situací z rodící se politické scény, které z dnešního pohledu mohou v lecčems působit až úsměvně, zmiňuje často třeba první koncert Rolling Stones v Praze. O poznání méně veselé historky vypráví jeho…
S cenou čtenářů odcházel z vyhlašování Magnesia Litery 2019 Jakub Szántó. Ve své knižní prvotině Za oponou války seskupil vlastní postřehy k blízkovýchodním válečným konfliktům a také k důležitosti profesionální seriózní žurnalistiky. Jeho kniha nyní dostala zvukovou podobu.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Temné počátky českých dějin
Co mají společného Sázava, koleda nebo vodník? Řada českých názvů, zvyků a mýtů je dědictvím po prvních Slovanech z 6. až 8. století, z období, které je kvůli nedostatku pramenů zahaleno do temnoty. Aktuální objevy nám však na něj otevírají nový pohled – mnohem bohatější a zajímavější, než nabízejí zažité představy.
Přejít nahoru