Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Kód života
Kód života

V době, kdy se čím dál větší důraz klade na naše nastavení mysli, tedy na to, jak moc dokážeme být „pány svého osudu”, bude znít tvrzení profesora Plomina o roli genů nejen provokativně, ale i jaksi nepřátelsky. Což není příjemnější domnívat se, že vliv DNA na naše Já (a život) přebíjí výchova, prostředí a každé naše rozhodnutí?

Robert Plomin ve své knize Kód života nemá v úmyslu za každou cenu bourat představu o vlivu prostředí (například rodiny), na druhou stranu ale kapitolou za kapitolou dosvědčuje například, že genetika tvoří hlavní důvod, proč se lidé liší ve svých schopnostech učení. Prostřednictvím mnoha studií ukazuje, že vliv prostředí je výrazně menší, než jsme si doposud mysleli. Studijní výsledky také nejdou ruku v ruce tak zákonitě s výběrem školy či rodičovským přístupem. A ani ta naše kila navíc nemusejí mít nutně odůvodnění v naší slabé vůli. Z Plominova textu dokonce vyvstane demytizace vytrvalosti a síly pozitivního myšlení.

Poslouchat Kód života může značným způsobem proměnit naše paradigma ve vztahu k výchově, vzdělávání a také k osobnímu rozvoji. Rozhodně by však akcentování významu genetické výbavy nemělo sloužit k ospravedlňování vlastních nedostatků či chyb a rezignaci na jakoukoliv snahu o „formování”.
 

Plominův – v kontextu vědeckých prací zaměřených na genetiku zásadní – text skutečně provokuje, ale to není jeho záměrem. Kód života má daleko k nějaké „herezi”, boji proti knihám či studiím s rozdílným stanoviskem. Naopak je věcný a jeho hlavní snaha spočívá v prohloubení našich znalostí o světě genetických informací, dědičnosti, vlivu DNA. Autor se nebije v prsa a netvrdí, že musíme s okamžitou platností přehodnotit dosavadní uvažování, stěží se ale lze jeho redefinování ubránit. Plominova práce je v mnoha ohledech přesvědčivá, otevírá nové dveře a na celý problém například už zmiňované výchovy či vzdělávání umožňuje nahlížet mnohem komplexněji – byť za cenu složitějších „konstrukcí”.

banner 1200x150

Když už padlo ono slovo „složitějších”, nelze se vyhnout poznámce, že Kód života z portfolia brněnského nakladatelství Jan Melvil Publishing, které valnou většinu svých titulů převádí také do audioknih, patří k těm náročnějším. Může za to pravděpodobně i už samotná oblast – přeci jen svět genetiky vyžaduje jiné povědomí – a také posluchačovo soustředění, nežli třeba práce s návyky nebo plánováním. Snad proto se po čase Melvil vrátil ke spolupráci s Borkem Kapitančikem, který má ze všech interpretů „melvilích knih” největší zkušenosti, zvláště pak s odbornými, vědeckými texty.

Kapitančik si našel cestu ke způsobu podání, díky němuž se nestává, abychom se v množství faktů a informací ztráceli. Umí dostatečně akcentovat důležité, ale svým hlasem, kterým by se klidně mohl ve světě audioknih popasovat i s beletrií, také obohatit čtené o jiskru emocí. Jejich prostřednictvím probouzí v posluchači zájem o předkládaná „data” a tvrzení. I přes to ale bude Kód života ve svých téměř devíti hodinách vyžadovat po posluchačích větší míru soustředění. Přesto, ať už nakonec budete s perspektivou nahlíženou Robertem Plominem více či méně souznít, stojí ty chvíle koncentrace za to.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jak to dopadne, když si uznávaný komentátor Jindřich Šídlo sedne s Tomášem Etzlerem, spolupracovníkem americké CNN a bývalým reportérem České televize v Číně, a povídají si o novinařině? Co tato profese obnáší dnes, v době Facebooku a Youtube? V čem je americká žurnalistika jiná než evropská, respektive česká? A proč vlastně lidé odcházejí do zahraničí?…
Může virus zemřít? A jak se z virů chcípáčků stávají světoví šampióni? Jak bude probíhat očkování proti covid-19? Máme se obávat silného státu? Pandemie koronaviru přináší záplavu otázek, ale málo jasných odpovědí. Komu věřit, když je všude plno „odborníků“? Publicista Aleš Palán se rozhodl „uvěřit“ člověku, který s viry žije skoro celý profesní život.
Nalezení teorie všeho – tedy zformulování jednotné teorie pole, která by skloubila čtyři základní přírodní síly – představuje pro fyziku svatý grál a pro zbytek lidstva divotvorný pokrok. Michio Kaku shrnuje peripetie i výhledy pátrání po nejskrytějším tajemství vesmíru, přičemž neopomíjí ani vklad Newtonův a Einsteinův, ani neobratné modely kvantové teorie či vlastní vizi superstrun,…
Dvadsaťdeväťročný Edward Snowden v roku 2013 šokoval svet, keď sa ako príslušník CIA a NSA rozišiel so svetom amerických tajných služieb a zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže – prechod od monitorovania jednotlivca k celým národom. Americká vláda by tak získala…
1 2 3 6

Recenze ze stejného žánru

Jedno je jisté. Ať už si knihu Petera Wohllebna Tajný život stromů přečtete nebo poslechnete, nikdy už nebudete procházet lesem stejně jako předtím. Německý lesník, ochránce přírody, ale také spisovatel, Peter Wohlleben před dvěma lety vtáhl čtenáře do kouzelného světa, který však máme všichni zcela na dosah. V téměř čtyřiceti krátkých kapitolách je provádí vším, co…
Michio Kaku je pro širší čtenářskou obec vůbec nejznámějším a nejrespektovanějším astrofyzikem. Osmou knihou v pořadí, která se dočkala českého překladu, se více zaměřil na hypotézy, kam může člověk a lidstvo v následujících desetiletích kráčet.
Astrologové amatéři i ti, kteří jen občas, ale o to zarputileji pročítají horoskopy publikované v těch nejbizarnějších kratochvilných magazínech, nejspíše již v loňském roce zaregistrovali knihu Daniely Fischerové Pikantní astrologie. Nyní se s ní mohou seznámit i posluchači audioknih.
Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí,…
1 2 3 5

Dále od recenzenta

Po svém příchodu na knižní pulty se v zahraničí Volání Kukačky dočkalo docela pozitivního přijetí. Ostatně, autor Robert Galbraith byl debutant, což mnohdy vede jak kritiky, tak čtenáře ke smířlivějšímu tónu. Jenže se ukázalo, že Galbraith vůbec neexistuje, jde o pseudonym a ten nepatří nikomu menšímu nežli Joanne Rowlingové.
Peter May patří nejen ke stálicím portfolia brněnského knižního nakladatelství HOST, ale také vydavatelství OneHotBook, které jeho tituly adaptuje do zvukové podoby. Nepřekvapí tedy, že se nejnovějšího Mayova kousku Karanténa dočkal český čtenář i posluchač, a to v těsném závěsu po světové premiéře.
Název audioknihy Zůstaň se mnou by snad mohl vyvolat očekávání další z laciných romantických vyprávěnek. Debut Ayobami Adebayové však získává s každou přibývající kapitolou na tíze táhnoucí své hrdiny do osidel Osudu, který k nim dost možná bude krutý.
Knihy Václava Cílka zas a znovu dokazují, že lze promlouvat k široké veřejnosti dostatečně srozumitelně, aniž by bylo nutno rezignovat na fundovanost a v řadě případů i složitost úvah a kladení otázek. Cílkův pohled na krajinu kolem nás, stejně jako na tu naši, vnitřní, nyní s hlasem Miroslava Táborského vychází i coby audiokniha.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Kód života
Je naše osobnost utvářena více prostředím, či za vše můžou vrozené dispozice? Otázka, kterou se lidstvo zabývá po staletí, se zdá být s rozvojem genetiky blíže svému rozluštění: pochopitelný vliv mají oba faktory, ale geny v tomto souboji dominují. Jsme, kým jsme ne díky rodičovské výchově, ale vlivem genů, které nám předali.
Přejít nahoru