Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

S Procházkou do Mordoru

Datum: 

Autor recenze: 

Společenstvo Prstenu
Společenstvo Prstenu

Dílo anglického spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena bylo u nás do audiopodoby adaptováno hned několikrát. Poprvé se s ním mohli seznámit klienti dnešní Knihovny a tiskárny pro nevidomé, pro kterou v roce 1988 načetla Heda Čechová Hobita. Z roku 1996 pochází legendární třídílná rozhlasová adaptace stejného titulu v režii Jiřího Horčičky – ta dosud vydána nebyla a snad se jí brzy dočkáme alespoň v Radiotéce Českého rozhlasu.

A do třetice Hobit, tentokrát jako krácená četba v interpretaci Jana Vondráčka, který ho v roce 2003 nahrál pro Supraphon. Ostatně Supraphon v pozdějších letech (2005 až 2007) vydal i celou trilogii Pán prstenů, celkem na devíti audioCD a s hlasem Michala Dlouhého. A pro úplnost je třeba ještě zmínit i první díl plánované audioknižní série Tolkienových pohádek, který pod názvem Sedlák Jiljí z Oujezda režíroval Jan Jiráň a v roce 2004 vydal Albatros.

V loňském roce získalo práva na česká audioknižní vydání Tolkienových děl vydavatelství Tympanum. Nejprve si pohrávalo s myšlenkou vydat ve své edici Načteno nahrávku Hobita z roku 1988, z technických důvodů se ale rozhodlo pro nahrání nové verze v interpretaci Vladimíra Kudly a s hudbou Jana Koukala. Svezlo se tak trochu na vlně zájmu vyvolané filmovou adaptací, především ale chtělo splatit dluh českému posluchači – vydat konečně zásadní dílo světové fantasy v nekrácené audiopodobě. A v nastoleném úkolu pokračuje, když nyní vydává první část trilogie Pán prstenů, Společenstvo Prstenu.

Vypravovat na tomto místě děj nejznámějšího Tolkienova díla by bylo zcela jistě zbytečné – zejména díky velkofilmům Petera Jacksona snad není nikoho, kdo by příběh Pána prstenů neznal. V této početné množině diváků ale existuje nemalá skupina těch, kteří původní literární předlohu nečetli a kteří tak mohou čerpat pouze z režisérovy interpretace. Je to škoda – Tolkienův způsob vyprávění je odlišný, tempo knihy je jiné než filmové a i přes úctyhodnou stopáž se do filmu nepodařilo vměstnat vše. Audiokniha má v tomto ohledu k románu mnohem blíže a v nekrácené formě a s vhodně zvoleným interpretem dokáže posluchači zprostředkovat zážitek, který je s četbou přinejmenším srovnatelný.

Do role vypravěče příběhu o putování hobita Froda a jeho společníků k Puklinám osudu (v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem), byl vybrán herec a dabér Aleš Procházka. Obsazení tohoto muže s nezaměnitelným hlasem a dikcí v audioknižní a rozhlasové tvorbě bývá bez výjimek šťastné a nejinak je tomu i v případě Společenstva Prstenu. Procházka dokáže příběhu dodat vážnost i rozvernost tam, kde vážnost a rozvernost Tolkien napsal. Bez přehrávání umí rozlišit jednotlivé postavy, pracovat s tempem vyprávění a udržet posluchačovu pozornost i při dlouhých popisných pasážích. V porovnání s hobitovským Vladimírem Kudlou lze Procházkův výkon hodnotit mnohem výše.

banner 1200x150

Také ve Společenstvu Prstenu, stejně jako v Hobitovi, zní hudba Jana Koukala a také zde má funkci doplňkovou. Jak už lze u audioknih podobného typu (rozumějte nekrácených a nedramatizovaných) očekávat, nestrhává na sebe přílišnou pozornost, ale je vítaným orientačním prvkem v rozsáhlém příběhu. Pochválit lze i grafickou podobu audioknižního dvojCD – Ondřej Fučík vytvořil jednotný vizuální koncept pro všechny díly Tolkienovy trilogie a pokud lze soudit podle aktuálního Společenstva Prstenu, je velmi zdařilý. Škoda jen, že nemohl pracovat s větším rozsahem – vícestránkový booklet by se k takovému dílu světové literatury skvěle hodil a mohl by být příjemným bonusem. Dostalo se ale i na kresbu Hobitína, která se stala vítěznou v loňské veřejné výtvarné soutěži, kterou Tympanum vyhlásilo.

Audioknižní podoba Společenstva Prstenu se jednoznačně povedla a s hrdostí může na zadní straně přebalu nést označení Tympanum Original. Jestliže zůstane zachován tvůrčí tým, není třeba mít obavy z úrovně následujících Dvou věží a Návratu krále. Ty mají vyjít ještě letos, takže na Vánoce by mohla být celá trilogie pěkně pohromadě.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Druss, vládce sekery, se stal námětem k pověstem — příběhy o mocném válečníkovi se vyprávěly po celé zemi. Ale jak příběhy s vyprávěním rostly, Druss sám stárnul. Obrátil se zády ke slávě a stáhl se do svého doupěte vysoko v horách.
Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce.
Zaklínač Geralt. Muž, jehož posláním je chránit obyčejné lidi před magicky stvořenými nestvůrami. Mutant, který má za úkol zabíjet nepřirozené bytosti. Používá magická znamení, kouzelné lektvary a chloubu každého zaklínače – dva meče, ocelový a stříbrný. Co se však stane, když Geralt nešťastnou shodou okolností o své meče přijde? Zaklínačské zbraně mají nejen obrovskou hodnotu,…
V Anglii vládne královna Viktorie a na vysokém žulovém výběžku uprostřed lesů, celou noc jízdy od Londýna, stojí už šest set let vesnička Zeď. Vesnička dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, její poklidný život. Jsou v ní staré, hranaté domy postavené z šedého…

Recenze ze stejného žánru

Pokud se dostanu opět do sporu se zarytým čtenářem tradičního střihu, který pohrdá mluveným slovem a přísahá na vůni knih, tíhu svazků a potěšení ze zvuku otáčených stránek, vím, že jej odkážu na audioknihu Les mytág.
Stověžatá Praha zažije apokalypsu. Ta chvíle se blíží s každým úderem srdce a my víme, že naše metropole v ní bude hrát nejdůležitější roli. Zapomeňte na rok 2012.
Mladá autorka Kristýna Sněgoňová, která zaměřila svou pozornost především na městskou fantasy, začala naplno psát teprve před několika lety, přesto v daném žánru posbírala cen, až člověk žasne. Do širšího povědomí se dostala především delší povídkou Na vlastní kůži, která patří k tomu nejlepšímu, co nabízí Františkem Kotletou editovaná antologie Ve stínu říše z roku…
Zavítejme na území Čech a Moravy ve 4. století našeho letopočtu, kdy jsou řídce osídlená území plna válčících bojovníků z řad římských i germánských národů. Války mezi nimi trvají už řadu let a neberou konce.

Dále od recenzenta

Vedle audioknih, které jsou většinou nekrácenou četbou rozsáhlých literárních předloh, vydali Walker & Volf na konci loňského roku i několik kratších, tzv. audionovel. Poprvé se tak stalo v listopadu, kdy vyšel Palubní střelec – military sci-fi Roberta Fabiana.
Jiří Anderle je jedním z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců. Pro jeho šíři záběru a zejména pro výjimečný vypravěčský talent ho ovšem mohou znát i posluchači rozhlasu a audioknih. Nejnovějším přírůstkem Anderleho „zvukové stopy“ jsou Zázraky na Hradčanech.
Karel Gott bezesporu patří k nejznámějším tuzemským zpěvákům populární hudby, přestože jeho hvězda byla nejvýše někdy v době normalizace. Jeho jméno je ovšem dostatečně známé i současné mládeži, zejména proto, že kolem něj byl i v porevoluční době a v letech nového milénia pečlivě pěstován náležitý kult. Je až s podivem, jak chudá je, vzhledem…
Navzdory všem obtížím, které mu život v horách nabízel, rozhodl se Bruno raději obětovat vše, než aby je opustil. Hory mu daly všechno, co kdy měl. I nejlepšího kamaráda Pietra. Právě Pietrovo vzpomínání tvoří kostru románu Osm hor milánského autora Paola Cognettiho. Románu o síle přátelství a lásce k horám, která si ovšem, jako každá…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru