Vyhledat
Planeta opic
Planeta opic

Jednu verzi budoucnosti žijeme právě teď, v době světové pandemie. V románu Planeta opic ale francouzský spisovatel Pierre Boulle popisuje, jak by to s lidstvem mohlo dopadnout ještě za dalších bezmála pět set let.

Na základě kultovního sci-fi románu z roku 1963 vznikl po pěti letech od prvního vydání ještě kultovnější film v režii Franklina J. Schaffnera, v hlavní roli s Charltonem Hestonem a s nezapomenutelnými maskami, v jehož velkolepém závěru diváka více než zamrazí. Konec audioknihy pravda není tolik působivý – v posluchači vzbuzuje spíše další otázky a žádá si dovysvětlení. Dobrodružné vyprávění o objevování zdánlivě neznámého světa, kde vládnou opice, je ovšem strhující.
 
Román je na rozdíl od filmu zarámován rozhovorem dvojice, která najde zápisky novináře a astronauta Ulyxe Mérouxe, a celý příběh planety opic se tak posluchač dozvídá z jeho perspektivy. Trojice astronautů přistane na neznámé planetě, která podivně připomíná Zemi, proto ji pojmenují Soror, tj. latinsky sestra. Netrvá to dlouho a setkají se s jejími obyvateli – divokými lidmi, a zanedlouho také poznají, že tu jsou lovnou zvěří. Planetě vládnou opice, které budují vyspělou civilizaci a „pán tvorstva“ jim slouží jako trofej, exponát v zoo nebo pokusné zvíře. Právě Ulyxes má díky šťastným náhodám možnost zjistit, jak se to stalo a proč k něčemu takovému došlo.
 
Osobní perspektivu vyprávění podtrhuje tradičně skvělá interpretace Davida Novotného, který s postavou Ulyxe naprosto splývá a mizí za ní. Dokáže barvitě popisovat, co se kolem něj děje, nevěřícně a někdy i ironicky to komentovat, ale také okouzleně obdivovat fyzickou krásu Novy či vyjádřit rozporuplný vztah k šimpanzici Ziře. V jeho projevu zaznívá i jistá satiričnost, která by možná při čtení zanikla.
 

 

V režii Hynka Pekárka má svižné vyprávění žádoucí spád (necelých šest hodin se dá poslechnout během jednoho dne), nahrávku neruší nadbytečné zvukové efekty. Výjimkou je Ulyxův proslov na kongresu, který je pro umocnění významu opatřen echem. Ve OneHotBook se naštěstí vyvarovali použití jiných ruchů, jako je potlesk či jiné projevy opičího publika.
 
Originální výtvarné ztvárnění obalu audioknihy od dvojice Tomski & Polanski vychází spíše z filmové adaptace, jen místo sochy Svobody je na něm v souladu s národností autora a jazykem originálu vyobrazena Eiffelova věž. Známí výtvarníci pro vydavatelství OneHotBook ilustrovali už několik obalů (např. Povídání o pejskovi a kočičce, Knihy džunglí) a za tento svůj výtvarný počin se zaslouženě dostali do užšího výběru v anketě Audiokniha roku 2020.
 
Audioknižní nahrávce Planety opic se podařilo odpoutat od slavného snímku a funguje i ve scénách, které ve filmu neuvidíte. Jsou natolik dobře napsány a plasticky podány, že si je živě představíte. Téměř šedesát let od prvního vydání knižní předlohy tak audiokniha dokáže oslovit nejenom fanouška sci-fi, a to také díky bezchybnému zpracování a péči zavedeného audiovydavatelství.

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Všichni si asi pamatujeme zásadní kulturní zážitky, které nás v průběhu života formovaly. Pro řadu z nás to jistě byla filmová Planeta opic režiséra Franklina J. Schaffnera s dodnes fantasticky vypadajícími maskami. Tento fenomén z roku 1968 se později dočkal několika přímých pokračování, filmového remaku i zcela nové série mapující samotné počátky vlády opic nad…

Audioknihy ze stejného žánru

„Někdy si myslím, že zrovna v tomhletom je malér světa: moc vystydlejch mrtvol na těch nejvyšších místech.“   Sci-fi román o lidské zaslepenosti, který dlouho nepustíte z hlavy.    Kolíbku, která vyšla v roce 1963, považoval Kurt Vonnegut za jeden ze svých nejlepších románů. Ironicky v něm komentuje stav Spojených států v šedesátých letech 20.…
Má tento náš svět ještě nějakou naději? Po mnoha letech nevědomosti a strádání se dal svět konečně do pohybu. Lidé schází na zem, mezi ty, které kdysi opustili, a stvůry z cizí planety. Aby se Země znovu stala bezpečným domovem, je třeba odhalit všechna tajemství zrůd i lidstva, které ta svá v době chaosu pečlivě ukrylo.…
Jeden z nejpoutavějších příběhů francouzské literatury druhé poloviny 20. století konečně vychází i v audioknižní podobě. V režii Jana Jiráně, v hlavní roli s Martinem Myšičkou, uslyšíte dalších 34 vynikajících českých herců, kteří vám ve více než 10 hodinách  odvyprávějí  příběh o malém společenstvu z idylického francouzského venkova, který se během okamžiku promění v přízračnou…
Když se ve sluneční soustavě objevil podivný oblak, rozhodla se malá země uprostřed Evropy vyslat na nebezpečnou misi jednočlennou posádku. Vyvolený astronaut Jakub Procházka by se mohl stát nejslavnějším mužem na Zemi. Pokud ovšem není celý projekt předem určený k nezdaru – ať už pro neznámou podstatu oblaku, nebo proto, že si s sebou Jakub…

Recenze ze stejného žánru

Z povahy žánru se zdá nevyhnutelné, aby vědeckofantastické příběhy stárnuly rychleji než kupříkladu milostné vyprávění ze současnosti. Opakované vydávání klasických děl sci-fi však svědčí o něčem jiném, a tak přichází čas načítání autorů, kteří debutovali na přelomu třicátých a čtyřicátých let dvacátého století, tedy v době Zlatého věku americké sci-fi. Péčí nakladatelství OneHotBook si nyní můžeme poslechnout…
Přes pětaosmdesát let dělí vydání české zvukové podoby Konce civilizace od samotného zrodu její předlohy. Zdánlivé stáří ovšem dodává textu na přesvědčivosti. Aldous Huxley totiž ve třicátých letech minulého století dokázal pracovat s takovou vizí budoucnosti, až dnešního člověka mrazí, jak těsně se následující dekády i aktuální vývoj s jeho tezemi potkávaly a potkávají.
Vydavatelství OneHotBook si očividně žánr sci-fi literatury oblíbilo. Po Marťanovi nebo Duně vychází v audiopodobě také předloha slavného filmu Blade Runner.
Mezi favority ceny Audiokniha roku 2021 bezesporu patřil Spasitel Andyho Weira. Sci-fi titul od knižního vydání rezonoval s očekáváním čtenářské obce namlsané populárním a již zfilmovaným Marťanem a poněkud zklamané mezititulem Artemis. Audioknižní zpracování Spasitele připravilo vydavatelství Témbr a předkládá ji publiku ve dvacetihodinové nekrácené verzi v podání Lukáše Hlavici.

Dále od recenzenta

Ve své nejnovější knize Pravomil aneb Ohlušující promlčení se spisovatel Petr Stančík inspiroval životními osudy Pravomila Raichla, hrdiny protifašistického a protikomunistického odboje. Historický román autor vystavěl jako fiktivní deník, do kterého Raichl od svých 14 let zaznamenává důležité události svého života. Od idylického dětství a dospívání na vesnici a prvních lásek ve třicátých letech nás…
Nová audiokniha Plaváček od Martina Goffy je už pátým případem detektiva Mikuláše Syrového – a nejen tenhle díl, ale celá audioknižní série bezesporu stojí za pozornost každého milovníka dobrých (a českých) detektivek.
Když vyšel v roce 1998 román Michaela Cunnighama Hodiny (v českém překladu Miroslava Jindry ho v roce 2002 vydalo nakladatelství Odeon), autor dostal Pulitzerovu cenu a následovala mnohá další ocenění a celosvětový úspěch. Když měl v roce 2002 premiéru stejnojmenný film natočený právě podle této knihy s hvězdným obsazením (Nicol Kidman, Julianne Moore a Meryl…
Příběh letce Antonína Maděry, který se po druhé světové válce vrací do vysídleného pohraničí, je známý především díky televiznímu seriálu z let 1997 a 2012. V roce 2021 se nakladatelství Argo vrátilo k předloze Jiřího Stránského a znovu knižně vydalo první díl jeho vyprávění, podle něhož se celý seriál jmenuje – Zdivočelá země.  A krátce…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Planeta opic
Výprava pozemšťanů k obydlené oběžnici v souhvězdí Orion, kterou líčí zápisky francouzského novináře Ulyxe Mérouxe vložené do láhve plovoucí vesmírem, se zprvu jeví jako spočinutí v ráji. V džungli planety Soror se však idylka vzápětí zvrhne v masakr, když je expedice i se zdejšími němými divochy podobnými lidem přepadena oddíly opic.
Přejít nahoru