Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jako Forrest Gump

Datum: 

Autor recenze: 

Pravomil aneb Ohlušující promlčení
Pravomil aneb Ohlušující promlčení

Ve své nejnovější knize Pravomil aneb Ohlušující promlčení se spisovatel Petr Stančík inspiroval životními osudy Pravomila Raichla, hrdiny protifašistického a protikomunistického odboje. Historický román autor vystavěl jako fiktivní deník, do kterého Raichl od svých 14 let zaznamenává důležité události svého života. Od idylického dětství a dospívání na vesnici a prvních lásek ve třicátých letech nás tak provede celým převratným 20.

stoletím – a to až do své smrti v roce 2002 – v den, kdy měl v úmyslu konečně potrestat promlčené zločiny nechvalně proslulého prokurátora politických procesů a soudce Karla Vaše.

Petr Stančík dovedně splétá skutečnost s fikcí, stejně jako reálná jména míchá s těmi libozvučně smyšlenými a mnohdy „mluvícími“, a prožité události či vyslechnuté příběhy v jeho pojetí bobtnají do pábitelských historek hrabalovského ražení. Pravomil Raichl se ve Stančíkově knize přichomýtne ve stylu Forresta Gumpa k důležitým mezníkům naší historie a potká se s význačnými osobnostmi. Prohodí například pár slov s Masarykem, obsluhuje Konrada Henleina, oponuje okultistovi Jiřímu Arvédovi Smíchovskému, zajíždí do Chýnova za sochařem Františkem Bílkem, z gulagu ho odváží generál Heliodor Píka, slouží pod generálem Ludvíkem Svobodou, přes hranice ho převede tajemný Král Šumavy a osudově nechybí ani u atentátu na Kennedyho…
 
Audioknižně Stančíkův román zpracovalo vydavatelství OneHotBook a nelehký hlavní part byl v režii Michala Bureše svěřen Pavlu Baťkovi. Jeho podání je nejdříve dětsky naivní, místy dychtivě snaživé, a postupně těžkne s tím, jak se z obyčejného kluka stává nejprve odbojář, poté uprchlík a posléze mukl v ruském gulagu, pak v už v pouhých dvaceti letech voják československé armády, hrdina od Dukly, komunistický vězeň a nakonec emigrant vracející se do Česka s jediným cílem. Baťkův projev zůstává civilní, interpret se nenechává strhnout událostmi, které popisuje, nepoddává se přívalu fantaskních obrazů ani nepropadá patosu. Jeho hlas se prohlubuje, jakoby temní, vážní a zatvrzuje se.
 

 

V závěrečných stále řidších záznamech, kdy je Pravomilovi Raichlovi kolem šedesáti let a Baťkův hlas zní ještě přece jenom mladě, ho plynule vystřídá Jan Vlasák. Z jeho projevu zaznívá potřebný věk i větší unavenost, zároveň ale slyšíme odhodlání učinit spravedlnosti zadost. Posledním interpretem, resp. interpretkou, je Jitka Ježková. Právě ona – jakožto dcera Karola Veše, tedy Karla Vaše – deník vypátrá a začne si v něm číst. Její charismatický hlas – na dospělou ženu žijící ve společné domácnosti s otcem zní možná až příliš atraktivně – tak vyprávění otevírá i uzavírá.
 
Původní hudba Karla Heřmana v nahrávce neodděluje roky a netvoří tedy významové předěly. Zaznívá ale na místech, kde je třeba nechat doznít vyřčené, a záměrně navozuje westernovou atmosféru.
 
Petr Stančík je úspěšný autor mnoha knih pro dospělé i děti, ověnčený Magnesií Literou. Audioknižní zpracování jeho knihy H2O a tajná vodní mise si letos odneslo ocenění Nejlepší audiokniha pro děti a mládež, v roce 2015 uspěla jeho audiokniha Mlýn na mumie z vydavatelství Tympanum jako Nejlepší audiokniha. Fiktivní deník Pravomila Raichla je silný díky jeho osudům i jejich volnému literárnímu zpracování nešetřícímu místy absurdní nadsázkou. Přístup režiséra Michala Bureše a interpretace Pavla Baťka obojí ve zvuku dokonale dotvořily.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Seskočili do pekla protektorátu. Kdo selže, prolije krev…  Chybou pilota skončil výsadek Out Distance 28. března 1942 až za Telčí, což „balonovým agentům“ zkřížilo plány.
Příběh lásky na pozadí trojské války inspiroval Madeline Millerovou k sepsání vyprávění o nejlepším ze všech Řeků. Dojemná love story, bitva mezi bohy a králem, slávě a přátelství to vše obsahuje všeobecně známý příběh o Achilleovi. Vypravěčem je jeho přítel Patrokles a jako interpret audioknihy Jakub Saic.
Příběh jedné sudetské rodiny s puncem autobiografičnosti… Nevelká krkonošská obec Benecko, kde se narodil průkopník českého lyžování Bohumil Hanč, mohla svého času posloužit za zmenšený model „rozpůleného domu“, jakým se po rozpadu Rakouska-Uherska stalo nově vzniklé Československo. Znesvářený český a německý živel, popřípadě sympatie a antipatie chované k oběma národům, však rozdělily i mnohé rodiny…

Recenze ze stejného žánru

Současný čtenář nebo posluchač může s ostatními dlouho diskutovat o tom, zda román katalánského autora Carlose Ruiz Zafóna s názvem Stín větru je či není magicko-realistickým dílem, případně do jaké míry. Ať už je tomu, jak chce, zde můžeme literární teorii nechat stranou. Za tím, že postavy v audioknižním vydání Stínu větru ožívají, není žádná magie, ale důkladná…
Málokterý současný autor historiografické literatury se těší tak příznivému přijetí u odborné veřejnosti i u čtenářů jako historik a publicista Pavel Kosatík. Málokterý takový autor zároveň dokázal zaujmout audioknižní vydavatele v takové míře jako on. K dispozici je asi deset titulů, které přinášejí mluvené zpracování těch nejdůležitějších Kosatíkových počinů.
Více než sedmdesát let starý román Irwina Shawa Mladí lvi (The Young Lions) si získal výtečnou pověst obrovským množstvím nových a nových vydání, častými žurnalistickými zmínkami (je třeba jednou z tisícovky položek na seznamu nejdůležitější beletrie všech dob vlivného Guardianu), ale také populární filmovou adaptací s Marlonem Brandem nebo Deanem Martinem v hlavních rolích.
V době protektorátního útlaku ze strany nacistického Německa se v českém národě našlo nemálo těch, kteří se nechtěli smířit s osudem. Kromě statečných domácích odbojářů sehráli svou úlohu zejména odvážní mladíci, kteří odešli do Anglie, aby se zde podrobili výcviku a následně se vrátili do okupované vlasti jako parašutisté. Jejich jména už si dnes snad…

Dále od recenzenta

Kdo dneska netouží cestovat, jako by snad ani nebyl. A kdo si píše deník či pečlivé zápisky, tomu hrozí, že ho osloví některý z nakladatelů s odhodláním vydat cestopis knižně. A potom audioknižně, přičemž si autor s nakladatelstvím položí otázku, zda si svoje vlastní zápisky v rámci zachování autentičnosti načte sám, či osloví zkušeného interpreta.
Román anglického básníka a prozaika Davida Herberta Lawrence Milenec lady Chatterleyové z roku 1928 vyvolal v době svého vydání skandál. Tehdejší společnost byla pobouřena zejména otevřeností, s níž autor popisuje erotické scény a nejintimnější prožitky hlavní hrdinky. Román byl označen za pornografii a v některých zemích dokonce zakázán.
Jednu verzi budoucnosti žijeme právě teď, v době světové pandemie. V románu Planeta opic ale francouzský spisovatel Pierre Boulle popisuje, jak by to s lidstvem mohlo dopadnout ještě za dalších bezmála pět set let.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pravomil aneb Ohlušující promlčení
Těžko si představit lepšího průvodce našimi dějinami 20. století, než je Pravomil Raichl, titulní hrdina nové prózy Petra Stančíka. Dítě první republiky, které dospělo v pekle druhé světové války a kvůli neshodám s komunistickým režimem muselo opustit milovanou Vlast, aby se do ní po téměř půl století vrátilo ve jménu spravedlivé pomsty.
Přejít nahoru