Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Život Heleny Štáchové

Datum: 

Autor recenze: 

Život na nitích
Život na nitích

Už je to deset let, co se na pultech knihkupců objevila autobiografie Heleny Štáchové. Pokud vás její vydání minulo, vězte, že nyní se nabízí možnost knihu si poslechnout – o načtení se postarala autorka sama.

Tištěná verze, která se bez dvou dotýkala hranice tří stovek stran, ve zvukovém zpracování trvá bez dvou minut celkem šestnáct hodin. Jde tedy o poměrně rozsáhlé vzpomínání osobnosti, kterou si – určitě nejsem sám – pojíme zejména s Máničkou a bábinkou, respektive paní Kateřinou. De facto mé vlastní oživování let minulých, kdy jsem na poslechu příhod Hurvínka, Spejbla a dvou výše uvedených dam vyrůstal, mne nejvíce motivovalo k poslechu Života na nitích. A současně právě ono vzpomínání na Divadlo Spejbla a Hurvínka mě z počátku značně rušilo. Paní Štáchová totiž leckdy při čtení své knihy zabarvila hlas tak, že mi připomínal paní Kateřinu, někdy dokonce i Máničku. Může za to i fakt, že interpretovala text s emočním zaujetím. Není se čemu divit. Jednak má k napsaným vzpomínkám přímý vztah, současně také bezesporu chtěla, aby nás poslech zaujal a udržoval blíže k textu.

Jakmile jsem si na skutečný hlas paní Štáchové zvykl, více jsem se soustředil na intonaci a emoce, které do čtení vstupovaly. Pochopitelně že autorka musí nejlépe sama vědět, kdy se jaká emoce hodí, přesto mi sem tam přišlo rušivé či zbytečné zjemnění některých vět něčím, co by se dalo nazvat jako laskavé povzdechnutí, nebo pousmání. Emoce na pomezí melancholického stesku s pozitivní nostalgií prochází knihou nejintenzivněji, knihu to zlidšťuje, někdy možná však je to škoda. Události, s nimiž se paní Štáchová musela popasovat byly totiž místy i velmi vážné, při poslechu jsem ale prakticky neustále měl dojem příjemna a toho, že se však nic zlého neděje. Má výtka teď musí vyznívat prapodivně, snad až cynicky, když se nespokojeně vrtím nad tím, že z knihy srší vyrovnanost, klid a že jde o poslech především odpočinkový.
 

Slušelo by se v závěru dodat, že oceňuji strukturu vyprávění. Původně jsem měl za to, že půjde o chronologický sled událostí. Když však kniha začala tehdy velmi aktuálním zdravotním problémem paní Štáchové, přehodnotil jsem očekávání – a myslel, že současnost bude vzpomínkovou knihu rámovat. Jenže autorka zvolila průběžné střídání různých časů, čímž docílila svěžesti a také mne coby čtenáře/posluchače udržovala ve zvědavosti, kam se v další kapitole s autorkou dostanu – bude-li to dětství, začátky její profesionální dráhy, dospělost, zda to bude vzpomínání veselé či smutné.

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

Patřím mezi stoupence přísloví jména hloupých na všech sloupích. Jsem plachý, nerad se na veřejnosti ukazuji, a když se mi něco podaří, snažím se to spíše ututlat. S velkou dávkou ostychu a nervozity jsem se však teď rozhodl nést svoji kůži na trh.

Audioknihy ze stejného žánru

Třetí audioknihu reportéra Jaroslava Kmenty z projektu Padrino Krejčíř popisuje poslední fázi vyšetřování jeho činností od roku 2002 po rok 2005. Obsahuje také rekonstrukci jeho útěku z vily plné policistů, až na druhou stranu světa, na Seychely.
Dvadsaťdeväťročný Edward Snowden v roku 2013 šokoval svet, keď sa ako príslušník CIA a NSA rozišiel so svetom amerických tajných služieb a zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže – prechod od monitorovania jednotlivca k celým národom. Americká vláda by tak získala…
Jaká je cesta od blogu, přes knihu až k audioknize, to je příklad titulu Mise Afghánistán od autora Tomáše Šebka. Začalo to původně nevinně jako sdělování informací z cesty rodině a nakonec z toho vznikla audiokniha. Ta je jednak inspirací pro budoucí lékaře, ale i popisem situace lékaře, který pracuje v jiných podmínkách, než je…
Peter Hince se coby řadový „bedňák“ a později šéf technického doprovodu skupiny Queen zúčastnil mezi lety 1973 a 1986 řady mezinárodních koncertních turné kapely. Ve své knize Queen – Neznámá historie nabízí unikátní vhled do života rockových hvězd s jeho radostmi i strastmi.

Recenze ze stejného žánru

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo stát se ze dne na den následníkem královského trůnu? Do pocitů budoucí královny Alžběty II. a její cesty životem se nyní můžete zaposlouchat díky vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, které zkrácenou verzi slavné Koruny, vycházející ze stejnojmenného televizního seriálu, právě vydává.
Z českých popových luhů a hájů vystupuje poměrně zřetelně silueta trojice zpěváků, jejichž popularita byla stabilní po několik desetiletí a jejichž význam pro populární hudbu u nás byl v dobrém i zlém určující: stabilní vítěz ankety Zlatý slavík Karel Gott a tak trochu v jeho stínu Waldemar Matuška a Václav Neckář.
Jiřího Čáslavského jste dost možná „potkali“, když jste ve své obci zavítali na promítání filmu, kdy louč „filmového světla“ vycházel z malé pojízdné maringotky. Před svými kulatými sedmdesátinami si ve vlastním nákladu vydal vzpomínkovou knížku Šlápoty.
Když se řekne Matthew Perry, obvykle se každému vybaví postava trochu nešikovného sympaťáka a věčného vtipálka Chandlera Binga ze seriálu Přátelé, který je jako máloco symbolem popkultury devadesátých let. Perry hrál i v jiných seriálech, a dokonce několika úspěšných filmech, nálepky Chandlera se však už asi nezbaví. Nyní se představuje se svou knižní autobiografií, která ho…

Dále od recenzenta

V listopadu tomu bude sto let od narození Miroslava Horníčka. Blížící se výročí bylo podstatným důvodem proto, aby dramaturg Jakub Kamberský inicioval vydání kompletu zvukových nahrávek, které Horníčka představí v nejrůznějších polohách – coby herce, konferenciéra, klauna či (v neposlední řadě) interpreta vlastních textů.
Spisovatelka Petra Soukupová patří ke stálicím české beletrie. Svou tvorbou opakovaně potvrzuje suverenitu vedení příběhu, ať už jej vypráví dětem, nebo dospělým. Vydavatelství OneHotBook převedlo její dílo do audio podoby už pošesté. A i v případě vícehlasých Věcí, na které nastal čas se režie chopila Jitka Škápíková.
Kdo by neznal dvojici animáků Jak vycvičit draka. A naopak, kdo zná literární předlohy, z nichž v DreamWorks čerpali? První knížka ze série u nás sice vyšla už před sedmi lety, teď si ji ale můžeme i poslechnout. Vlastně si to přepište na: teď si ji MUSÍME poslechnout.
Co je to prostor a čas? V jakém smyslu jsme my součástí vesmíru? V jakém smyslu je vesmír součástí nás samých? Podobné otázky si klademe, aniž bychom četli anotaci knihy Astrofyzika pre zaneprázdnených. Podobné – a mnohé další – vyvstanou při čtení i poslechu, naštěstí však nezůstane pouze u otázek. Neil deGrasse Tyson nám na…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Život na nitích
Ojedinělá rozsáhlá autobiografie Heleny Štáchové – ředitelky a hlavní protagonistky Divadla Spejbla a Hurvínka – vychází také jako audiokniha. Četby svého životního příběhu se autorka coby ostřílená hlasová herečka i dabérka zhostila sama.
Přejít nahoru