Zpět

Nejlepší Poirot

zpráva, , 07.07.2016
Před několika měsíci probíhala na stránkách nejlepsipoirot.cz anketa, která si kladla za cíl určit nejlepší českou audioknihu s postavou detektiva Hercula Poirota. Vzhledem k tomu, že i přes ukončení hlasování není na webu stále zveřejněn výsledek, zajímali jsme se, jak celé hlasování dopadlo.
Anketa Nejlepší Poirot dala účastníkům na výběr mezi devíti audioknihami, jen těžko lze ovšem odhadnout, podle jakého klíče byly právě tyto vybrány. V ideálním případě by měla být pokryta kompletní česká poirotovská audioknižní produkce, to by ovšem nesměla chybět trojice povídek Černý vzadu, Španělská truhla a Vražda v postranní ulici, které pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé Karla Emanuela Macana načetla Hana Makovičková a jako audioknihu vydalo Tympanum ve své edici Načteno. Opomenuta zůstala rovněž povídka Ztracená školačka, kterou pro AudioStory načetl v 90. letech Vladimír Brabec.

Naopak, do ankety byla zařazena jiná verze stejné povídky – rozhlasová dramatizace z roku 1984, která ovšem dosud coby audiokniha nevyšla. Pokud tedy ani vydání na CD (nebo i jen on-line) nebylo podmínkou zařazení do výběru, proč chybí i další veřejně nepřístupné nahrávky KTN, které načetl Jiří Škoda či Jan Hyhlík? Výběr se neomezil pouze na dílo Agathy Christie a nabídl, zcela správně, i novodobého Poirota Sophie Hannah v případu Vraždy s monogramem. Proč ale tedy zůstala opomenuta anekdota Kateřiny Rathouské Hádanka, která vznikla pro rozhlasové pásmo Minutové hry a která je veřejně k poslechu na internetu?

I přes tyto nedostatky, které vypovídací hodnotu ankety snižují, lze konstatovat, že hlasující měli na výběr z toho podstatného, co u nás bylo v uplynulých letech vydáno. Pořadatelé dokonce nezapomněli ani na dnes již nedostupnou Vraždu v Orient-expresu v podání Pavla Novotného. Vybírat tedy bylo z čeho. Zároveň je třeba přihlédnout k faktu, že pořadatel ankety, Agentura Kristián, je vydavatelem Herkulovských úkolů pro Hercula Poirota – tehdy nejnovější poirotovské audioknihy a že tedy anketa měla nejspíše plnit úlohu PR tohoto titulu a obecně upozornit čtenáře klasických detektivek na fenomén audioknih, než podat nějakou relevantní zprávu o oblíbenosti jednotlivých titulů.

A jak to vše dopadlo? Podle informací, které jsme získali od pořadatele, se ankety zúčastnilo 900 hlasujících. Výsledné pořadí jednotlivých „nominovaných“ audioknih je (od nejúspěšnější):