Vyhledat
České pohádky
České pohádky

V roce 2023 vydala Pikola patřící do vydavatelské skupiny Euromedia Group knihu s názvem České pohádky. Jednalo se výběr sedmi klasických pohádek podle Boženy Němcové nebo Karla Jaromíra Erbena. Pohádky jako takové byly vybrány spíše nahodile. Nelze o všech říct, že by byly nejznámější, nejlepší nebo nejoblíbenější. Nespojuje je vlastně nic, kromě pohádkových motivů jako jsou nadpřirozené bytosti, potrestání zla nebo kouzla. Nedávno byl tento výběr vydán také v audioknižní verzi, tentokrát pod značkou Témbr. 

Produkčně a režijně tento titul pro Témbr připravili tvůrci z Audiostory pod vedením Jindřišky Novákové. Ta se rozhodla, že načtení pohádek rozdělí mezi dva interpretyRůženu Merunkovou a Otakara Brouska mladšího. Není to však tak, že by každý z nich četl konkrétní celou pohádku, ale naopak se často zcela nesmyslně střídají během jedné. Kousek tedy čte Merunková, pak ji vystřídá Brousek mladší, toho zas Merunková a tak pořád dokola. Tento princip, kdy oba interpreti čtou zhruba stejně dlouhou část textu, nastolují první dvě pohádky (O dvanácti měsíčkách a Sedmero krkavců), od třetí (Drak dvanáctihlavý) ale dochází k jeho porušení. Více prostoru dostává Otakar Brousek mladší a to tak, že pohádky O hloupém peciválovi (čtvrtá v pořadí) a Dlouhý, široký a Bystrozraký (šestá v pořadí) čte už pouze on. V páté pohádce O labuti se zase oba interpreti střídají a každý čte zhruba padesát procent pohádky. A naopak poslední sedmou, Hrnečku, vař!, interpretuje jen Merunková.
 
Tato režijní respektive dramaturgická neukotvenost ohledně rozdělení vypravěčských partů je opravdu na škodu. Posluchač za ní hledá nějaký větší smysl, hledá propojující motivy, které by toto střídání alespoň nějak objasnily. Ano, můžete si říct, že dětem je to přece jedno. Že ty žádné souvislosti hledat nebudou. Že je to alespoň víc zaujme. Může vás napadnout spousta dalších „že“ a „protože“, ale opak je pravdou. Tvůrci v tomto ohledu své posluchače podcenili. I můj téměř čtyřletý syn se několikrát ptal, proč najednou „místo pána, povídá paní” a jestli už je to nová pohádka.
 

 
Dalším „problémem“ audioknihy je přílišná zvuková popisnost. Už dávno jsou, a to i v dětské tvorbě, překonány doby, kdy se v audiálních zpracováních pracovalo se zvukovou explicitou. Opravdu není nutné, mluví-li se například o chůzi ve sněhu, dokládat tato slova příslušným zvukem (pohádka O dvanácti měsíčkách) a podobně. Jedná se přece o audioknižní zpracování textu a ne o audiohru, která se často (ale ne vždy!) o zvukovou explicitu opírá. Pokud se však režie a zvukař pro tento postup rozhodnou, měli by s ním pracovat po celou dobu a ne jen na začátku, jako se se to stalo v případě Českých pohádek. Zároveň je třeba ilustrující zvuky vybírat tak, aby byly posluchačům zcela jasné. Například v pohádce O dvanácti měsíčkách během dozrávání jablíček cosi šumí. Patrně má jít o vítr, když se jedná o podzim, jenže vybraný zvuk spíš v posluchačích evokuje šumění moře či v extrémním případě požár. 
 
Ani jedna z výtek však nemá vliv na technickou kvalitu nahrávky. Zvuk je výborně vyčištěný, vyvážený a autorská hudba Karpof Brothers jednotlivé pohádky skvěle doplňuje. Také interpreti podávají vynikající výkony a dokážou děti svým vyprávěním zaujmout. Je škoda, že tvůrci v čele s režisérkou Jindřiškou Novákovou více nepřemýšleli nad rozdělením vypravěčských partů a také že nevložili do posluchačů více důvěry. Výsledku by to rozhodně prospělo. 
 
Závěrem je třeba čtenáře našich stránek a potenciální posluchače upozornit na morbidnost některých pohádek (například v pohádce Sedmero krkavců vyhodí králova sestra novorozence z okna). Přestože morbidita je pro klasické české pohádky jaksi typická a Témbr doporučuje poslech dětem od 6 let, osobně si myslím, že se hodí spíše pro starší děti. Konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás – na rodičích. Toto upozornění uvádíme proto, abyste pak nebyli příliš zaskočeni.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

„Proč nemáme křídla jako ptáci, proč nemají hadi nožičky jako jiná zvířata anebo proč má slon takový veliký nos?“ Na tyto otázky odpovídá Léopold Chauveau svému synovi v audioknize Renouškových povídek, kterou ze své stáje vypustilo vydavatelství Needles Audiobooks.
Existují i pohádky, ve kterých se nevyskytují pohádkové obludy, kde nevítězí mocné kouzlo či hrubá síla, ale navrch má rozum, moudrost a vtip. Hrdiny chytrých pohádek bývají lidé zdánlivě obyčejní, kteří se v životních zkouškách téměř vždy osvědčí jako lidé naopak neobyčejní, moudří a stateční.
Druhá sbírka strašidelných pohádek oblíbeného Jiřího Žáčka potěší i příjemně zamrazí všechny malé strašpytlíky. A proč hrůzostrašné? Protože čím víc nám běží mráz po zádech, tím dychtivěji čekáme na šťastné rozuzlení. Ale buďte bez obav, Jiří Žáček svým výběrem textů a jejich dokonalým převyprávěním nikterak nepřekročil hranice laskavosti pohádkového světa, které už dlouho posouvají tvůrci…
Když bylo Spejblovi a Hurvínkovi samotným smutno, objevila se obvykle vzorná, občas hubatá a vždycky dobrá kamarádka Mánička! Ač u žen a dívek se to galantně nemá prozrazovat, tady snad můžeme: právě slaví 88. narozeniny.

Recenze ze stejného žánru

Příběhů, které umí dětem hravou formou přiblížit jógu coby jeden z nejznámějších filozofických směrů, zatím ve zvuku moc není. Přesněji řečeno, donedávna se jednalo jen o Buddhovy pohádky z produkce Supraphonu. Vydavatelství Fragment ve společnosti Albatros Media však pro letošní rok připravilo další nahrávku, a to audioknihu Barbory Hu Jógátky.
Audioknižní vydavatelství Čti mi!, jehož název evokuje zejména předčítání dětem, které zažila nejspíš většina z nás, titulem O víle Spinkalce dostálo svému názvu. Jedná se totiž o dílo pro ty nejmenší posluchače. V audiální podobě ho, jako necelých šestnáct minut dlouhou nahrávku, načetl sám autor Filip Bartek.
Mašinky, vláčky, koleje, pára, nádraží, semafory, výhybky, výpravčí, píšťalky… to všechno fascinuje už několik generací dětí, zejména malých kluků. Tomáš či Veselé vláčky z Chuggingtonu se úspěšně prohánějí televizní obrazovkou i policemi hračkářství, až je někdy obtížné před nimi uskakovat. Na knižních pultech jsou k dispozici nová a nová vydání leporela O veselé mašince s…
Vydavatelství AudioStory, které loni oslavilo 25. výročí existence, se dílu Karla Čapka věnuje už od svého založení. Vedle Povídek z jedné i druhé kapsy zabrousilo k Apokryfům, ale i k tvorbě pro děti. První výběr z Devatera pohádek připravilo už v roce 1991 a později se ke knize opět vrátilo. Obě části vynikly nejen volbou…

Dále od recenzenta

Kateřina Tučková patří k nejúspěšnějším českým spisovatelkám, na její nejnovější beletristickou knihu Bílá Voda (nepočítáme-li díla, u nichž je spoluautorkou) si však čtenáři museli počkat dlouhých osm let. Jméno Tučkové je pro mnohé zárukou kvality, a tak není divu, že krátce po vydání románu připravilo vydavatelství OneHotBook jeho audioknižní verzi.
Veselý i smutný. Mistr slova i nemluvný morous. Klaun s namalovaným obličejem i elegán v klobouku. Obdivovaný i zatracovaný. To všechno byl Jan Werich. Jeho život a zejména jeho vztah ke třem osudovým ženám – manželce Zdence, dceři Janě a vnučce Zdence, které se říkalo Fanča, ve své poslední knize O Janě a Zdenkách okolo…
Kdo by je neznal – zlobivý Marley, věrný Bailey, malinká Dášeňka či toulavý Gump. Pes, nejlepší přítel člověka je jedním z nejčastěji nejen v literatuře zobrazovaných zvířat. Není divu, pes člověka v jeho životě doprovází již tisíciletí a natolik se s ním sžil, že mu mnozí připisují až lidské vlastnosti. Nezřídka jsou však psí hrdinové…
„Přezka spadla, kdo ji zvedne / dveře klaply, líc ti zbledne / dřívka sbírej, jedna dva tři / poskládej je tak, jak patří…“ Spisovatelka Agatha Christie ve svých detektivkách několikrát využila dětské říkanky, které měly spojitost s dějem a zároveň bylo jejich prostřednictvím funkčním způsobem dávkováno napětí. Úvodní říkanka pochází z románu Nástrahy zubařského křesla,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

České pohádky
Za sedmero řekami a devíti lesy leží pohádková říše plná kouzel. Budete spolu s Maruškou mrznout v zasněžené krajině, tkát sedmero košil za svitu měsíce, prokousávat se navařenou kaší a putovat pohádkovými světy, které vám vstoupí do snů. Vraťte se do dětství a prožijte spolu s vašimi dětmi dobrodružství plná zázraků v sedmi klasických pohádkách: O dvanácti měsíčkách, Sedmero krkavců, Drak dvanáctihlavý, O hloupém Peciválovi, O labuti, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Hrnečku, vař!
Přejít nahoru