Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Být tátou

Co by můj syn měl vědět o světě
Co by můj syn měl vědět o světě

Fredrik Backman je autorem oblíbeným nejen mezi českými čtenáři, ale i u jejich ušatých blíženců – posluchačů. Ostatně Muž jménem Ove si v interpretaci Jana Vlasáka vysloužil nejvyšší ocenění v anketě Audiokniha roku 2014 a ani dvě následné backmanovky si ostudu neutrhly. Nyní vydavatelství OneHotBook přichází se zvukovou podobou knihy Co by můj syn měl vědět o světě, kterou Host v českém překladu vydal teprve minulý měsíc.

Na rozdíl od Oveho, pozdravující a omlouvající se Babičky a Britt-Marie, je aktuálně vydaný Backman čistě osobní. Autor se v kratším textu obrací ke svému dvouletému synovi s potřebou zásobit ho kompletní sadou otcovských rad. Hovoří sám za sebe, čímž celému textu dává stoprocentní autentičnost. Stále je to ovšem tentýž Backman-spisovatel, takže nepřekvapí, že s míčky laskavého humoru, sem tam peprnějšího výrazu a citlivého slova, s nimiž zručně žongluje ve svých románech, manipuluje i tentokrát s přehledem.

Pro interpretaci Backmanova textu byl vybrán herec Lukáš Hejlík. Jeho audioknižní zkušenosti se dají i s rezervou a včetně jeho dramatické rozhlasové tvorby spočítat na prstech jedné ruky. Přesto však pro šíření literatury mimo standardní okruh čtenářstva učinil velmi mnoho. Je totiž autorem a jedním z protagonistů projektu LiStOVáNí, který už téměř patnáct let zpracovává aktuální knižní novinky formou scénického čtení. Přestože herci na pódiu pracují s gesty, kostýmy a alespoň náznaky kulis, stojí LiStOVáNí především na dokonalém porozumění textu a síle mluveného slova – tedy na aspektech, které jsou důležité i pro audioknihy.
 

Lukáš Hejlík coby Fredrik Backman vnáší do audioknižní interpretace knihy Co by můj syn měl vědět o světě neotřelou živost a je znát, že se s autorem téměř ztotožnil. Ostatně oba jsou zhruba stejně staří a oba mají (nepochybuji, že v mnohém podobné) rodičovské zkušenosti. Z lehkosti a přirozenosti s jakou Hejlík čte Backmanův text je patrné, že se oba také velmi přibližují ve smyslu pro humor, nadsázce a životní filozofii. To vše jistě přispělo k tomu, aby měl posluchač pocit, že mu není čteno, ale že je přímým svědkem emotivních promluv otce k sotva chápajícímu synovi.

banner 1200x150

Dalším krokem k autenticitě bylo jistě rozhodnutí režiséra Michala Bureše ponechat exaltovanému Hejlíkovu projevu volný prostor i za cenu drobných prohřešků proti pravidlům tak výsostného umění, jakým četba na mikrofon jistě je. Lukáš Hejlík přenesl své zkušenosti a zvyklosti z LiStOVáNí do nahrávacího studia a vzniklo něco, co u audioknih není úplně standardní. Ovšem právě všechna ta zvolání, výkřiky, mezi zuby ceděné poznámky, emotivní výlevy, opravdu hrubé nadávky – to vše dá vyniknout tak silnému citu, jaký otec ke svému dítěti může chovat.

Nelze než kvitovat i fakt, že audiokniha má necelé tři hodiny. Za tu dobu Backman nezačne vařit z vody a Hejlík nezačne nudit. Není nutné za každou cenu vygenerovat stovky stran texty jen proto, že jsou tlusté knížky in. Co by můj syn měl vědět o světě tak může zůstat velmi příjemnou jednohubkou nabitou jednoznačně pozitivní energií.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Světem protřelý aristokrat, excentrik a obchodník s uměním Charlie Mortdecai, zaujatý momentálně kultivací nové ozdoby svého horního rtu, je povolán do Oxfordu, aby v roli neoficiálního vyšetřovatele přišel na kloub tragické nehodě tamní profesorky provázené řadou podezřelých okolností.
„Tak se ukázalo, jak blahodárný vliv mohou mít na člověka vanilkové rohlíčky. Ačkoli byly na kusy, působily na hladového otce jako sedativum.“ Bratři Jan a Ivan Krausovi vzpomínají na Vánoce, kdy si lidi nebrali půjčky na dárky a kdy k přání „Mír na zemi a pokoj lidem dobré vůle“ dosud nepřibyla poznámka o tom, že…
Humorná parodie na detektivní román o hloupých podvodnících a neomylném amatérském detektivovi, který zločince odhalí. Pošetilé podvody, jimiž podvodník Jiří Teston způsobil velkým mezinárodním bankám škodu dosahující výše asi pěti Kč, byly policií vyhodnoceny jako šaráda geniálního mozku, který si takto testuje zranitelnost peněžních ústavů. Přestože byl posléze Teston obklopen nimbem geniálního šejdíře, na jeho…
Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro zástupy čtenářů stane čtvrteční drogou? Jak přetavit spontánní (rozuměj úplnou náhodou vzniklý) nápad v prestižní Magnesii Literu? A jak dosáhnout toho, že vám lidi za celý rok nenapíšou jediný negativní ohlas?

Recenze ze stejného žánru

Autor humoristických knih, vtipných průvodců židovskou kulturou, ale také třeba filmových scénářů Leo Rosten je u nás známý především svými knihami o studentovi newyorské večerní přípravné školy pro dospělé Hymanu Kaplanovi. Kniha Pan Kaplan má stále třídu rád se u nás dlouhodobě těší obrovské popularitě, hrávalo se tu také muzikálové zpracování, vyšla též audio dramatizace.
Pryč jsou doby románů v dopisech. Nastal čas knih facebookových statusů! Na takové představě není nic překvapivého a Žena filmového kritika si dokonce ani nepřipíše prvenství za knižní vydání textů, které prověřil zájem fanoušků na sociálních sítích. Z obvyklých zvyklostí už vybočuje, že audiokniha vychází v těsném závěsu za knihou. Pod nahrávkou je podepsán nakladatelský…
Vydavatelství Supraphon vypustilo do světa obsáhlou kolekci Šimek & Sobota: Komplet 1977-1983 s podtitulem Klasika a objevy. Na deseti CD se nachází téměř 13 hodin zábavy, která má však natolik specifický rukopis, že mnozí posluchači komplet dost možná ocení jen pro jeho historický/archivní potenciál.
Televizní diváci sledují pravidelné výměny manželek a sní o tom, jaké by to asi bylo, kdyby si mohli na čas s někým prohodit své místo. Prostě se na chvíli vypařit, ať se jejich otravných povinností ujme někdo jiný. Tak by všechny starosti nechali za sebou a konečně by i do jejich životů vstoupilo vzrušení. A kdo…

Dále od recenzenta

Fenomén Královy řeči zasáhl takřka celý svět po uvedení stejnojmenného filmu režiséra Toma Hoopera v roce 2010 a zejména po jeho ocenění čtyřmi Oscary. Do té doby neměla široká veřejnost ani ponětí o řečové vadě britského krále Jiřího VI. a o zásluhách logopeda Lionela Logua na jejím odstranění. Podobně asi málokdo tuší, že slavný film…
Dominik Landsman se na český audioknižní trh prodral z prostředí internetových blogů, podobně jako řada jeho dalších kolegů. Úspěšné on-line deníčky čím dál častěji získávají svou papírovou podobu, aby mohly být znovu nabídnuty jak již obeznámeným, tak novým čtenářům. Deníček moderního fotra se dočkal dokonce už dvou knižních dílů. Ten první, s podtitulem Proč by…
Milan Lasica je českému publiku znám především jako herec, jistě také jako humorista a pravděpodobně i jako textař. Pro starší generaci jsou nezapomenutelné jeho výstupy s Júliem Satinským, nepřeslechnutelné jsou Lasicovy písňové texty, televizní diváci ho mohou vídat v oblíbených seriálech. Přestože je spektrum jeho činností velmi pestré, patří k těm umělcům, kteří nikdy nesklouzli…
Klasika anglické humoristické literatury, Tři muži ve člunu, byla do zvukové podoby adaptována hned několikrát. Pomineme-li rozhlasovou úpravu v režii Markéty Jahodové, která zatím na žádném nosiči nevyšla, zůstávají tři audioknižní zpracování: to nejstarší od Supraphonu v osobité interpretaci Miroslava Horníčka, nahrávka z roku 1991 v přednesu Oldřicha Víznera z produkce AudioStory a konečně nejnovější…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Jeho prvního románu Muž jménem Ove (2012; česky Host 2014) se jen ve Švédsku prodalo přes šest set tisíc výtisků a práva byla prodána do dvaceti pěti zemí.
Co by můj syn měl vědět o světě
Generace největších egoistů v dějinách lidstva si pořídila děti a uvědomila si, že je vlastně bezvýznamná. Jak jinak vyléčit všemožné úzkosti a nedostatky rodičů jednadvacátého století, než je shrnout do jedné výpovědi plné upřímných obav, prozrazených (či očekávaných) trapasů, rodinných i ryze osobních historek a svérázných vyznání lásky? Proč existují války? K čemu je dobré „předjídlo“? Nač je člověku fotbal? Co zavinil Google? Jak se to má s mužností? Co se stalo se zpívající plastovou žirafou? Jak je to s dobrem a zlem?
Přejít nahoru