Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jak žil a myslel Einstein

Datum: 

Autor recenze: 

Einstein – Jeho život a vesmír
Einstein – Jeho život a vesmír

Při vyslovení jména Walter Isaacson vyvstane v mysli automaticky sousloví biografický román. Bývalý ředitel CNN a editor časopisu Time se k psaní knih rozhodl v závěru osmdesátých let minulého století a už tehdy svou pozornost zacílil na zachycení životů významných osobností. Zlom v jeho kariéře přišel až o pár let později, když s nemalými časovými rozestupy publikoval rozsáhlé texty o Henry Kissingerovi, Benjaminu Franklinovi a Albertu Einsteinovi.

Zatímco první dva tituly český trh doposud „neobjevil“, životopis génia s bujnou kšticí u nás vyšel v roce 2010. A nyní prostřednictvím produkce Audiotéky.cz i ve zvukové podobě.


Rozhodnutí namluvit více než šesti set stránkový svazek v případě Audiotéky.cz dává smysl – vždyť Isaacsonova práce o Stevu Jobsovi patří mezi ty vůbec nejprodávanější tituly. A dost možná mezi nejkvalitněji zpracované biografie, jaké lze (nejen mezi audioknihami) nalézt. Ačkoliv další načtená kniha Inovátoři nezatřásla „s pokladničkou“ tak intenzivně, přesto i ji najdeme mezi čtyřicítkou nejlépe prodávaných audioknih. Konceptem se zde Isaacson vrátil ke své prvotině, protože mapuje hned několik jmen, několik osobností, jejichž myšlení významným (chtě-lo by se říci radikálním) způsobem ovlivnilo chod dějin naší společnosti.

Nyní ale zpět k Einsteinovi… Isaacson si ne náhodou vybral právě jeho. Patří mezi ty vědce, jejichž objevy formovaly vědu, současně však poskytuje i velmi snadný způsob k propagaci textu. Stěží bychom dohledali fyzika, který by byl na světě stejně známý jako on. Einstein zkrátka funguje i jako mediální zkratka ke všem možným dalším poznáním a teoriím, stejně jako ilustrace nespoutaného kreativního myšlení (ostatně Jobs se k němu obracel nejen skrze svou reklamní kampaň Myslet jinak). Otázkou však zůstává, zda Albert Einstein poskytuje i dostatečný prostor pro samotného Isaacsona – a tedy nabízí dramaticky nosné okamžiky a povahové rysy, skrze které by mohl autor (stejně jako to bylo v případě zmíněného Jobse) naformulovat ne-obyčejnou biografii, nýbrž skutečně biografii-román, drama, které poučí, ale také rozvíří v čtenářích emoce.

Uvědomuji si, že porovnávat knihu Einstein – Jeho život a vesmír právě se Stevem Jobsem nutně vede k prohře německého rodáka. Jobs byl očividně (vycházím-li právě z Isaacsonových knih) rozporuplnější osobnost. Einstein proti němu de facto působí vyrovnaně a až nekonfliktně. Jeho pokorná snaha pozorovat svět sice zadělala i na nějaké ty vztahové vzlety a pády, žádná velká osudová traumata jako Jobs si však životem nenesl, a proto je ani nepřeklápěl do svého jednání a nevytvářel další problémy. Isaacson pochopitelně dohledává počátky jeho geniality, svým způsobem zaskočí a pobaví vykreslením Einsteinovy naivity a romantických snů (a komunikace), zapracuje jeho konfrontaci s nastupujícím fašismem nebo jeho „doteky“ s výrobou jaderné bomby. Přesto všechno se knize nedostává tolika zvratům a provokujícím momentům, které by náš vztah s danou osobností neustále komplikovaly.

banner 1200x150

Podstatný rozdíl nastává i v náročnosti. Isaacson je poctivý novinář, a tak jeho kniha rozhodně nestojí na nějakých bulvarizujících historkách nebo na povrchních popisech. Einsteina proto nepřikrášluje a nemytizuje, naopak dostatek prostoru si nechává pro popis a vysvětlení jeho vědeckých objevů. A ačkoliv mu nelze upřít snahu o jednoduchost, přesto by čtenář měl mít alespoň elementární znalost fyziky (a ideálně mít i tuto vědu v oblibě), jinak se v takových pasážích ztratí. (U Jobse to tak složité nebylo, neboť přeci jen s počítači, mobily nebo hudebními přehrávači pracujeme denně.)

Audiotéka.cz si pro načtení vybrala Vladislava Beneše, velmi zkušeného interpreta, jeho jméno najdeme na přebalech desítek audioknih. Beneš se osvědčil už při načtení Inovátorů, protože dokázal číst i obtížnější (co do informací hutné) pasáže srozumitelně – a to, aniž by podlehl deklamaci, u které hrozí nuda. S Einsteinem se popasoval stejně tak výborně. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jakou tato novinka na sebe strhne pozornost a jaké budou čtenářské reakce – kniha by si zasloužila obojí v „kladných číslech“, a to i přesto, že prostě nenabídne tak silný dramatický zážitek jako Steve Jobs.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zasněžená Vysočina, třetí neděle adventní 11. prosince 1949. V malém kostelíku v Číhošti se při kázání sedmačtyřicetiletého faráře Josefa Toufara třikrát zakýval oltářní dřevěný křížek a zůstal vychýlen mimo těžiště.
Václav Havel znal spisovatelku Edu Kriseovou z disentu. Prožila s ním nejbouřlivější revoluční týdny a stala se nejprve jeho poradkyní a potom ředitelkou odboru Stížností a milostí na Pražském hradě. To, co se dělo tenkrát, se už nikdy nebude opakovat: vlády se chopili myslitelé, spisovatelé, filozofové.. Sice bez praktických zkušeností s vládnutím, ale s těmi…
Když v polovině devadesátých let vzniklo v Šemanovicích u Kokořína společenské mini centrum nostalgie, začal zde od roku 1997 natáčet Český rozhlas pořady s názvem Nostalgické muzeum zábavy. Dodnes se zde tyto veřejné nahrávky natáčejí jako Nostalgické muzeum Ondřeje Suchého.
Peter Hince se coby řadový „bedňák“ a později šéf technického doprovodu skupiny Queen zúčastnil mezi lety 1973 a 1986 řady mezinárodních koncertních turné kapely. Ve své knize Queen – Neznámá historie nabízí unikátní vhled do života rockových hvězd s jeho radostmi i strastmi.

Recenze ze stejného žánru

Vladimír Beneš je přední český neurochirurg, jehož tým operuje ty nejzávažnější případy. Celý jeho život je protkán vzpomínkami na medicínu, a tak je celkem jasné, že jeho biografie bude do značné míry vzdělávací publikací. Co všechno umí mozek? Co si lékař může dovolit a co už nikoli? A je pravda, že mozek jako jediný orgán…
To, zda český divák a nyní i čtenář či posluchač audioknih, zná, anebo naopak vůbec nezná jméno Matthew Perry, ovlivňuje jeden základní faktor: A to, jestli měl nebo neměl rád televizní seriál Přátelé. Možná i to může za skutečnost, že Perryho známe především spíše jako herce komických než charakterních rolí, a už vůbec ne jako…
S příchodem autobiografického blockbusteru Bohemian Rhapsody do kin se zvedla další mohutná vlna zájmu o veškerou tvorbu kapely Queen či přímo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ta se samozřejmě nevyhnula ani České republice. V Divadle Radka Brzobohatého slaví úspěch projekt Freddie – The Concert Show, na jaro příštího roku se chystá česká premiéra oficiálního muzikálu We…
V roce 2007 vydala Společnost Franze Kafky útlý vědeckofantastický román nazvaný Návštěva z pravěku, pod kterým byl podepsán jistý Petr Ginz. Kromě svižného a zajímavého textu knížku doprovází jeho vlastní ilustrace, přičemž ta na obálce, otištěná bez úprav, odkazuje na antikvární estetiku prvorepublikových tisků. Šlo o nakladatelský počin, který nevzbudil senzaci, ba dokonce ani zvýšený…

Dále od recenzenta

Historie nahlížená z perspektivy toho, kdo se o ni zajímá, ale nezabývá se jí odborně, může přinést do čtení dějin osvěžující pohled. Samozřejmě, nedochází-li k účelovému zkreslování či dezinterpretaci. Něčeho takového se však Dan Carlin ve své knize Hardcore historie nedopouští.
Jiří Hájíček nemusí sklízet literární ocenění, aby se o něm psalo, aby se jeho dílo četlo a aby přetrvalo. V každém svém počinu potvrzuje svůj osobitý rukopis a interpretaci všednosti – a Dešťová hůl je v tomto ohledu nejkompaktnější.
Účinnost teoretických příruček o obchodování v kontaktu s praxí vesměs dostává řádně zabrat. Mnohem rozumnější strategii při hledání inspirace představují životopisy úspěšných podnikatelů. Kupříkladu Jeffa Bezose, zakladatele a vedoucího společnosti Amazon.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Einstein – Jeho život a vesmír
Vynikající dílo, které poprvé zpracovává Einsteinův život v celé jeho šíři, neboť Hebrejská univerzita v Jeruzalémě podle poslední vůle Einsteinovy nevlastní dcery uvolnila přes 3000 stran nových dokumentů, především Einsteinových dopisů jeho první a druhé ženě a dětem.
Přejít nahoru