Vyhledat
Hrdinný kapitán Korkorán
Hrdinný kapitán Korkorán

Mezi klasiku dobrodružné literatury se řadí i dnes možná trochu pozapomenutý romanticky laděný příběh námořního kapitána Korkorána.  Ten se vydává do Indie, aby odsud pro Učenou lyonskou společnost přivezl posvátnou knihu Gurukaramtu. Po svém boku má neustále věrnou společnici, tygřici Jiskru, které kdysi pomohl v nerovném souboji s krokodýlem. Získá v zemi Maráthů nakonec vzácnou knihu, nebo něco zcela jiného?

Alfred Jean Baptiste Assolant chtěl být původně učitelem, nakonec však zvolil dráhu spisovatele. Do svých románů propisoval vlastní ideály svobody, zdůrazňoval význam cti a spravedlivého práva. Staví se i proti rasové nadřazenosti, což se ukáže záhy i v jeho nejznámějším příběhu Hrdinný kapitán Korkorán, jehož hrdina neváhá nasadit svůj život v boji utlačovaného knížectví Maráthů proti anglickým kolonizátorům.
 
Román vyšel v podobě dvoudílného románu už v roce 1867, nepřekvapí proto, že kapitán Korkorán je v duchu tehdejší tradice ideální neohrožený hrdina, který ze všech bojů vyjde i díky neschopnosti protivníků prakticky bez újmy. Postavit se ale musí nejen proti armádě Angličanů, ale i proti úskočným a lstivým členům knížecího dvora, kteří kují podlé plány. Hojně vydáván byl u nás už za první republiky a poté znovu v novém překladu Vítězslava Kocourka v roce 1967, kdy ovlivnil generace chlapců, bažících po napínavé a dobrodružné četbě. Odkazy na kapitána Korkorána a jeho tygřici tak najdeme v jiných uměleckých dílech rozdílné kvality, třeba v básni Jaroslava Seiferta Píseň o jízdě na kolenou, či v obskurními retro diskotékami dodnes hrané popové písničce Arnošta Pátka Sny o tygří lady, neboli české verzi osmdesátkového německého hitu Cheri Cheri Lady.
 
Původně rozhlasovou hru pro děti a mládež z roku 1997 vytáhl z archivu, oprášil a vydal v digitální podobě Radioservis. Volně na motivy Assolantova románu ji napsala Jiřina Nývltová. Té se podařilo děj zhustit do necelé hodiny tak, že nic podstatného z něj nevypadlo. Ústřední vypravěčkou je v této verzi sama tygřice, která prostřednictvím přátelství s Korkoránem hodlá zjistit, zda jsou pravidla lidského světa lepší, než odvěký zákon džungle, v němž platí právo silnějšího.
 

 

V režii legendárního Jiřího Horčičky se jako neohrožená čtyřnohá průvodkyně Jiskra představila výtečná Valérie Zawadská. V jejím hlase se odráží drsnost tygřího řevu, stejně jako jemnější tóny, kterými šelma projevuje náklonnost ke svému dvounohému příteli Korkoránovi. Toho ztvárnil Alois Švehlík, kterého si Horčička do rolí statečných hrdinů vybíral rád, i když věkově už původně mladému knižnímu hrdinovi tak zcela neodpovídal. V rozhlasové nahrávce ale není nijak Korkoránův věk specifikován, takže jeho obsazení není nijak na překážku. Ani ve vedlejších rolích se na obsazení nešetřilo. Knížete Maráthů si zahrál Petr Pelzer, jeho krásnou dceru Věra Hučínová a v dalších úlohách posluchači jistě rozpoznají Pavla Rímského, Ivana Trojana, Martina Štěpánka či Antonína Molčíka.
 
Svižně napsanému příběhu se ani dnes nedá upřít čtivost a napětí, které může zejména v podobě rozhlasové hry oslovit nejen děti, ale i jejich rodiče, kteří příběh kdysi sami četli. Standardně výtečné herecké výkony předních českých herců v kombinaci s dramatickou hudbou Petra Mandela řadí tuto nahrávku do zlatého fondu her pro děti a mládež devadesátých let, v nichž si rozhlasová produkce držela kromě klasických postupů ještě tradičně i vysokou laťku řemeslné úrovně. Překvapí snad jen možná opomenutý detail, a to kouřící postava Korkorána na obálce, vycházející z původní ilustrace francouzského originálu. Tento výjev by se snad dnes obzvláště v případě titulu pro děti už objevovat neměl.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Může to být strašidelný vlak? Čekali, až se ze tmy vynoří světla lokomotivy jako dvě ohnivé oči… Tohle vypadá na senzační prázdniny: čtveřice kamarádů se psem Timem jede stanovat do vysněné pustiny na vřesovištích! Má na ně dohlížet učitel Luffy, roztržitý milovník hmyzu. „To spíš budeme muset hlídat my jeho,“ šuškají si děti pobaveně o…
Ahoj, já jsem Julin! Jsem třeťák, je září a právě mi začíná škola. Do školy nechodím, ale jezdím. Mám rád počítače, závody, psy, a samozřejmě rodiče a kamarády. Jsem obyčejný, myslím, že docela chytrý kluk...
Komedie o tom, že cela tuží charakter, pokud ho ovšem máme. To se takhle potká v cele vězeň, novinář, státník a prostitutka... To není začátek vtipu, ale grotesky, která svede dohromady osoby, jež by se v tomto složení potkaly jen stěží. A třebaže byl každý z nich zadržen z jiných důvodů, jedno mají společné –…

Recenze ze stejného žánru

Lidé v Protektorátu odnepaměti věřili, že jediným způsobem, jak uchránit vesnici před zlou mocí, je obětovat vlastní děti čarodějnici Xan. Ta ale nechápe, proč každý rok pod vzrostlým stromem nachází nové batole a ráda by to zastavila. O všechny děti se pečlivě stará, krmí je a vždy jim najde novou rodinu na opačné straně lesa.…
Recenzování knih současných českých autorů píšících pro děti běžně nevyhledávám. Při hodnocení kvalit mluveného slova se posouzení literární předlohy nevyhnete a já bych se nerada pasovala do role literárního kritika, když sama pro dětské publikum tvořím. U knihy Dům doktora Fišera jsem ale zábrany překonala. Na audioverzi knihy Petry Braunové jsem byla totiž velmi zvědavá.
Sourozenci Pavla a Petr mají pod čepicí. Baví je luštit nejrůznější hádanky a přijdou na kloub každé záhadě. Svůj důvtip neuplatňují jen při četbě knih a sledování napínavých filmů, ale i v běžném životě. Po stopě se tak pouštějí v případech, kdy někdo z jejich kamarádů či sousedů potřebuje pomoc. Říkají si „Pátrači“ a třebaže dvanáctiletou dívku a…
Přestože jsou světoznámé knihy Enid Blytonové na tuzemském trhu dostupné v hojné míře, výčet jejich zvukových zpracování není příliš obsáhlý. V Knihovně a tiskárně pro nevidomé se ukrývají nikdy nevydaná Podařená dvojčata s Hedou Čechovou. Český rozhlas natočil v 90. letech dramatizaci druhého dílu Správné pětky, ta však byla odvysílána naposledy před dvanácti lety, a…

Dále od recenzenta

Děti se s mobilem v ruce vydávají na lov monster do hloubi temného lesa, kde ale číhá skutečné monstrum, aby ulovilo je. Z neškodné virtuální zábavy se vinou zvrhlého člověka stává skutečná Hra o přežití. Podaří se detektivům zastavit řádění vraha, který uprostřed lesů hraje svou vlastní zvrácenou hru?
Když Jaroslavem Foglarem iniciovaný časopis Mladý hlasatel sháněl koncem třicátých let nového autora povídek, byl jeho vedení doporučen jistý Otakar Batlička. Do redakce tak záhy nastoupil usedle vypadající úředník, v němž by jen málokdo hledal fantastického vypravěče. Přesto během tří let, kdy s Foglarem sdílel nejen kancelář, ale i zástupy nadšených čtenářů, napsal zhruba sto padesát dobrodružných…
Na palubě lodi je nalezena mrtvá dívka s mořskou vodou v plicích. Utopila se a někdo ji z vody vytáhl? Policejní komisař Joona Linna si nemyslí, že půjde o banální případ. Na lodi byli původně ještě další dva lidé, po kterých se slehla zem. Sestra utonulé, aktivistka Penelope Fernandezová, a její přítel Björn. Co se s nimi stalo?
Kam uprchla žena se svým milencem a podařilo se jí s sebou odnést i manželovo jmění? A proč záhadná podnájemnice halí svou tvář do závoje? Zkuste se zeptat Sherlocka Holmese...

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Hrdinný kapitán Korkorán
Napětí, intriky a dobrodružství ve vzdálené Indii. Lyonská akademie věd pověřila kapitána Korkorána, aby našel v jednom z indických klášterů posvátnou knihu Gurukaramtu. Po cestě zachrání před krokodýlem krásnou tygřici Jiskru. Jiskra se ke Korkoránovi připojí a rozhodne se od něj naučit lidskosti. Zákon džungle totiž přikazuje: Kdo je slabý a neopatrný, zahyne. Jsou lidské zákony lepší? Nahrávka Českého rozhlasu z roku 1997
Přejít nahoru