Vyhledat
Kdo rozváže pás Orionu
Kdo rozváže pás Orionu

Máte-li rádi záhady, pátrání podle indicií a objevování tajemných míst samého centra historické Prahy, bude pro vás nová audiokniha nakladatelství Témbr to pravé ořechové. Příběh, jenž tak trochu připomíná slavnou Šifru mistra Leonarda od Dana Browna, vás vtáhne do děje svým spádem i řadou teorií, které spolehlivě rozproudí fantazii nejednoho posluchače.

Kniha Kdo rozváže pás Orionu z pera známého advokáta Aleše Rozehnala, jenž se dosud v literární tvorbě zabýval spíše odbornou literaturou, nezapře dobré obeznámení s právnickou praxí i jejím zákulisním prostředím. Děj nás zavádí k dosti stereotypnímu životu stárnoucího advokáta Arthura Riegerbauma, jehož klidné vlny jen občas naruší složitější případy z jeho pracovní praxe. Když ho jednoho dne osloví trochu záhadný muž, se kterým se již roky letmo potkával před svou kanceláří, vypadá to na další nudný případ dědického řízení. Ve skutečnosti však toto setkání Arthura zavede na cestu k největšímu dobrodružství jeho života – k pátrání po smyslu tajemných vzkazů ukrytých v nejrůznějších lokalitách historické Prahy, které připomíná velmi propracovanou a sofistikovanou bojovku. Jakmile totiž dvojice hlavních hrdinů rozluští dané indicie, zavedou ji vždy na další místo…
 
Během audioknihy poslechu tak postupně zavítáte na mnoho běžně nepřístupných či jinak zajímavých míst. Pomyslně si prohlédnete například katakomby kostela sv. Ignáce, jež snad byly kdysi propojené s podzemím dnes již zbořené kaple stojící ve středu Karlova náměstí, ředitelství Muzea hlavního města Prahy v domě U Dvou zlatých medvědů, kostel sv. Havla, letohrádek Hvězda či Rudolfovu štolu. Tam všude totiž směřují indicie z tajemné knihy z 16. století, kterou docent Arthurovi přinesl ukázat.
 
Ačkoliv je audiokniha plná poměrně podrobných popisů jednotlivých míst, lidských osudů, událostí, právních sporů i výkladů a teorií z nejrůznějších oborů lidské činnosti, má díky vypravěčskému umění Martina Stránského příjemně rychlý spád a náboj. Jeho hlas se vám vryje pod kůži a možná se brzy přistihnete, jak napínáte uši, aby vám neunikl ani ten nejmenší detail nebo povzdechnutí.
 

 

Podle toho, kterou z postav právě mluví, mění Stránský velmi pohotově tempo, intonaci i frázování. Snadno tak mezi sebou rozlišíte nejen Arthura a o poznání skřípavější hlas docenta lingvistiky, ale i mnoho dalších postav. Jen drobně se měnící hudba se, ostatně jako u většiny současných audioknih, omezuje na krátké vybrnkávané melodie sloužící jako předěly mezi jednotlivými kapitolami, v poslechu však netvoří žádný výraznější prvek.
 
Vaši zvědavost začne pravděpodobně brzy dráždit řada tvrzení, informací a myšlenek i neustálé střídání dvou hlavních linií z naprosto odlišných světů. První tvoří mnohdy velmi drsné případy týrání dětí, manželské vyřizování účtů či daňové podvody jdoucí do milionů, druhou pak ono systematické pátrání po tajemství dávných časů. Chladnými vás určitě nenechá ani docentova vševědoucnost, která by spíše odpovídala týmu odborníků z různých oblastí lidského vědění i překvapivě rychlý závěr odkazující na kvantovou fyziku. V každém případě bude záležet na vás, zda poslech pojmete jako příjemnou detektivku, nebo se jím necháte inspirovat k hlubšímu zamyšlení nad jednotlivými teoriemi a jejich souvislostmi.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

 Jednoho úterního večera zavítá do postaršího domku v anglické vesničce St. Mary Mead pět různorodých osob – mladý spisovatel, umělkyně, penzionovaný komisař ze Scotland Yardu, místní farář a advokát. Přijmou pozvání laskavé starší dámy a v její společnosti se pokusí týden co týden rozluštit nějakou nevyřešenou záhadu, kterou postupně převypráví každý ze zúčastněných. Ač jde…
Vyšetřování zavede kriminalistu Josefa Bergmana do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky. Pravdu znají…
Bývalý policista a scénárista Josef Mareš, známý především díky televiznímu seriálu Případy 1. oddělení, se ve své nové detektivce inspiroval smutným příběhem o ženě, která v roce 2000 zemřela po pádu z okna.
Prečo sa majú namočiť iba Krauz a Fischer? Richard Krauz a Jozef Fischer zvaný Chosé pracujú na oddelení vrážd v Našom Meste už veľmi dlho. Vyše dvadsaťpäť rokov sa snažia zmieriť so skutočnosťou, že medzi pojmy zákon, právo a spravodlivosť sa nie vždy dá vpísať znamienko rovná sa, ale skôr otáznik. Niekedy aj výkričník. Napriek…

Recenze ze stejného žánru

Nikým neviděna, nikým neslyšena prochází chodbami luxusního hotelu Regency Grand. Hosté ji nevnímají, je pro ně vzduch. Můžou si ale být jistí, že Ona sleduje je. Pokojská… Molly z románu kanadské spisovatelky Nity Prose to opravdu nemá jednoduché. Nedávno jí zemřela milovaná babička, která ji vychovala, a ona zůstala na světě úplně sama. Nemá moc…
Sedmým příběhem Noční brána spisovatel Peter May zakončuje svou sérii francouzských detektivek s původem skotským forenzním biologem Enzem Macleodem. Tento někdejší lamač ženských srdcí nedávno překročil šedesátku a jeho kdysi výrazný rys, pramen stříbrných vlasů, zmizel mezi ostatními šedinami. Ačkoliv je už vlastně jednou nohou v důchodu, není na takový klid příliš stavěný a po…
Dvaasemdesátiletá legenda české novinařiny Josef Klíma je krom řady článků, publicistických knih, televizních reportáží nebo solidních kriminálních podcastů i relativně plodným autorem beletrie, zejména detektivní a kriminální. Knižně debutoval již v roce 1973 souborem sice poměrně tendenčních, ale zručně napsaných beletrizovaných reportáží Na stopě pašeráků. Populární se stala lehce rasistická detektivka Radikální řez z roku 1980, kterou…
Přestože jméno spisovatele a rozhlasového scénáristy Zdeňka Jirotky bude navždy spojováno především s kánonickým Saturninem, stojí i jeho druhá románová práce Muž se psem dodnes za pozornost. Jirotka ji stvořil dva roky po Saturninovi v roce 1944 a jedná se o crazy parodii detektivního žánru, především toho jeho tehdy rozšířeného segmentu, který se vyznačuje postavou geniálního, až…

Dále od recenzenta

Brát život s nadhledem, povznést se nad každodenní problémy a situace, které nemůžeme změnit, a hlavně si nebrat nic osobně by se chtěl umět pravděpodobně každý z nás. Ne vždy je to v praxi ale tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jan Menděl ve své knize, která nyní dostala díky nakladatelství…
Chtěli byste být jako babi Boží? Možná. Nebo dost možná určitě. Božidara je za každých okolností svá - vždycky originální a nezávislá na mínění ostatních. Většinu situací, které k ní v životě přicházejí, řeší s nadhledem a rozhodně si nedělá hlavu s tím, co se má, anebo naopak nemá, když jí to nedává smysl. Proč…
7 hlasů, 7 kraťoučkých příběhů pro malé děti, které ukazují 7 lidských slabostí. Závist, lakomství, lenost nebo marnivost… Ale nejen je. Jak už to tak v pohádkách bývá, ukazují také víru v poučení a v to, že dobré srdce každého z nás dokáže dělat opravdové zázraky. Vydavatelství Čti mi! přichází s neobyčejnou audioknihou krátkých pohádek,…
Po několika knihách a řadě procestovaných cizích zemí se Ladislav Zibura konečně pustil i do poznávání naší republiky. S osobitým humorem a nadhledem tak vyřešil nejen problém s cestováním v covidovém roce 2020, ale navíc si splnil i svůj dlouho odkládaný sen o tom, že konečně pořádně procestuje rodnou zem. Jaké cíle zvolil, co všechno zažil i to, proč psaní knihy o Česku…
1 2 3 7

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Kdo rozváže pás Orionu
Otázku, zda umí rozvázat Orionův pás, položil Bůh Jobovi, aby mu ukázal jeho místo v uspořádání světa. Pražský advokát Artur Riegerbaum svoje místo zatím nenašel. Jednoho dne se však při řešení jedné z mnoha kauz seznámí s docentem lingvistiky, který vlastní výtisk knihy z 16. století s podivným vzkazem. Na pozadí různých soudních případů, ale zejména podivného pokusu o vraždu malé holčičky Artur zjistí, že vzkaz je vlastně začátkem trasy na mapě Prahy, která možná vede k rozřešení matematického vzorce existence vesmíru a života.
Přejít nahoru