Vyhledat
Klekání
Klekání

Horor zažívá i u nás v posledních letech malou renesanci a vedle „starých známých potvor“ se v tom tuzemském konečně pozvolna začínají objevovat i bytosti u nás lépe domestikované, původem české a slovanské. Mezi ty patří i postava klekánice, kterou si jako hlavní zdroj děsu vybral pro svůj audiodebut Šimon Fuxa.

Autorovo jméno patrně posluchačům známé nebude, některým bude možná o něco povědomější jméno interpreta, jímž se stal divadelní herec a hudebník Matěj Štrunc, v audioknižní tvorbě touto nahrávkou debutující. Přestože spojení audioknižně nezkušeného interpreta s neznámým autorem není nejlepším lákadlem, výsledek jejich práce je na překvapivě solidní úrovni. Pod produkcí audioknihy je také podepsaná Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, konkrétně Fakulta multimediálních komunikací, což už dává tušit, odkud vítr vane. Za vydáním pak stojí společnost babyboom s.r.o., která zatím nemá jinou nahrávku na svědomí. Podle všeho jde tedy patrně o studentskou iniciativu, nahrávka je dost možná jakousi absolventskou nebo školní prací studentů zmíněné univerzity, jíž je ostatně Šimon Fuxa absolventem. Dodejme jen, že příběh vyšel výhradně jako audio, nemá tedy žádnou publikovanou knižní předlohu.
 
Klekání je horor na klasické téma zločinu a trestu, děj pak autor zasadil na venkov a vypráví v něm o mladíkovi, který – svým způsobem, neprozrazujme však příliš – vstoupí do staré známé legendy o trestající klekánici, která se začne dobývat do domu, v němž je přes noc sám. Byť má příběh poměrně unavený start a místy by mu neškodilo zesvižnění, postupně nabere na zajímavosti a nahrávka trvající půl druhé hodiny nenudí, přestože materiál, který autor zpracoval, by v této podobě mohl dojít ještě o něco kompaktnější podoby a také sledovaný příběh je v rámci žánru poměrně konvenční záležitostí. Sama hororová linka se objeví až ve třetině díla, první půlhodina pak působí, že obsahuje něco málo přebytečných detailů. Po prvních cca třiceti minutách ovšem začne příběh příjemně nabírat na obrátkách, stejně jako Štruncův projev, jemuž naléhavost v četbě sluší mnohem více než úvodní popisné pasáže.
 
Hned zkraje posluchače zaujme, že četbu doplňuje mnoho zvuků a ruchů, v tomto ohledu nahrávka připomíná spíš rozhlasovou dramatizaci, což je určitě obecně vzato plus. Na druhou stranu od počátku je v Klekání těch ruchů možná až moc, což maličko ruší a místy odvádí pozornost od Štruncovy četby. Ta není vysloveně špatná, vzhledem k tomu, že nejde o profesionálního interpreta, jen je místy poněkud pomalá a nevýrazná. Zvlášť v pasážích, kde je ruchů opravdu hodně, jako by se interpretův projev v množství zvuků ztrácel. Jinak má ovšem Štrunc příjemný hlas, nedělá chyby a umí vystihnout emoce, lehkými změnami zabarvení svého projevu dokáže posunout celkovou náladu. Zkrátka nepřehrává a vyznívá autenticky, což je třeba ocenit.
 

 
Snaha tvůrců o co nejživější vyznění je tedy chvályhodná, i když množství zmíněných zvuků výsledku občas úplně neprospívá a část z nich by nahrávka klidně oželet mohla. Takto totiž působí skoro až úsměvně – například zvuk zatažení závěsu nebo položení batohu ve chvíli, kdy o nich Štrunc mluví, maličko upomínají na různé televizní parodie rozhlasových her, v nichž bývá zobrazováno právě často absurdní zachycení každého sebenepatrnějšího zvuku, o kterém je zrovna v tu chvíli řeč.

Avšak tento neduh není tak zásadní problém, ve skutečnosti je Klekání nahrávkou docela povedenou a mimo hlavní proud bestsellerových audioknih si pozornost určitě zaslouží. Tvůrci nahráli audioknihu Klekání dost možná jako projekt v rámci vysokoškolského studia a byť se najdou aspekty, které je třeba ještě zlepšovat, doufám, že nejde o poslední nahrávku z jejich produkce. Věřím, že budou-li se audiální tvorbě věnovat i v budoucnu, vyplatí se jejich vývoj sledovat.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Horor si stále nese stigma jednotvárnosti a braku. Ve skutečnosti je jako malířská paleta s mnoha barvami a odstíny. Antologie Smečka má ambici tuto škálu vykreslit. Od romaneta přes bizarro, duchařskou historku, temnou fantasy nebo třeba body horor. Jiří Sivok nahnal autory publikující v nakladatelství Golden Dog do jednoho kotce a jako téma pro napsání…
Ve vesmíru strašidelného příběhu přesunul H. P. Lovecraft zdroj hrůzy z člověka a jeho malého světa do temných neprobádaných propastí mezihvězdného prostoru...
Vykopávky starobylých hrobek v Iráku končí. Muž, jenž se na nich podílel ví, že vedle vzácných památek spatřilo světlo světa také zlo od úsvitu věků ohrožující lidstvo. Už jednou se s ním střetl a málem za to zaplatil životem...
1 2 3 9

Recenze ze stejného žánru

Sbírka raných časopiseckých povídek Temný karneval stojí vedle nejslavnějších děl Raye Bradburyho trochu v pozadí. V nakladatelství Plus si myslí, že neprávem, takže se z ní rozhodli sfouknout prach a vrátit ji vypulírovanou zpět na pulty knihkupectví. Pro ty, kteří raději čtou ušima je připravena i zbrusu nová audioknižní podoba a to dokonce hned se…
Pět let od vydání knižní předlohy se může Jozef Karika radovat, že jeho dílo zažívá renesanci. Hororový román Strach totiž v českém jazyce vychází s novou obálkou, ve slovenštině zase jako audiokniha. Byl to právě Strach, díky kterému údajně přišel za Karikou neznámý mladík a odvyprávěl mu příběh, z něhož se později zrodila Trhlina. A…
Jamie Conklin by mohl vést běžný život newyorského školáka. Chodil by do školy, hltal čínská jídla, hrál si s autíčky. To by ale nesměl být obdařen jistou zvláštní schopností. Jamie totiž vidí mrtvé lidi. Svěří se s tím své mamince, ta mu ale zpočátku nevěří a pochybuje o jeho duševním zdraví. Jamie ale brzy využije svého…
Několikeré zvukové adaptace téhož literárního díla je možno potkávat i na našem malém audioknižním trhu. Poslechnout si lze hned několik verzí Saturnina, Tří mužů ve člunu, o těch spoustách Malých princů ani nemluvě. Netroufám si ze své pozice ani odhadnout, jakým způsobem si mezi nimi vybírá posluchač, který se rozhoduje pro svou první audioknihu. I…
1 2 3 8

Dále od recenzenta

Dospívání a různé party neodmyslitelně patřily k životům velké části z nás i našich nepříliš vzdálených předků. Že se tohle téma objevuje v literatuře již delší dobu a je stále aktuální tedy nikoho příliš nepřekvapí. Po všech Knoflíkových válkách, Rychlých šípech nebo příbězích ze sídlišť, přichází na řadu i zástupci nejmladší autorské generace. V roce…
Eduard Bass patří nejen do povinné školní četby, ale také do hledáčku každého literárního fajnšmekra, který má v oblibě humorná vyprávění plná množství živě vykreslených postav a často zdánlivě obyčejných osudů. Mnoho z jeho díla lze poslouchat i v podobě rozhlasových dramatizací či audioknih. K těm nyní přibyla i sbírka volně provázaných povídek Lidé z maringotek.
Kdo by neznal Karla Hynka Máchu – přinejmenším jeho Máj nám byl všem vtloukán do hlav ve škole a – většinou nepochopen – zůstal v ní snad každému, kdo vyrůstal v české kotlině, byť většina si nejspíš vybaví jen úvodní verše. Kdo by rád škody napravil, má nyní možnost vrchovatou.
Řekneme-li „hrdinské fantasy“ (či „meč a magie“), je třeba jedním dechem dodat „Barbar Conan“. A řekneme-li „Barbar Conan“, máme tím na mysli především dílo Roberta Ervina Howarda. A to i přes skutečnost, že Robert E. Howard toho napsal mnohem víc a postavu barbara Conana sice vytvořil, nebyl však jejím jediným autorem.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Klekání
Co si můžeme vzít z lidových pověstí a pohádek? A proč se vyplatí jim naslouchat? Dvanáctiletý Janek zůstává poprvé přes noc doma sám. Zprvu se zdá, že největším nepřítelem bude nuda a rodiči zadané povinnosti. Ospalá nálada zimního odpoledne se však náhle změní a opuštěný Janek teď musí bojovat o život. Strachuplný a napínavý příběh v nevšedním zvukovém podání.
Přejít nahoru