Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Deset hlasů maringotek

Datum: 

Autor recenze: 

Lidé z maringotek
Lidé z maringotek

Eduard Bass patří nejen do povinné školní četby, ale také do hledáčku každého literárního fajnšmekra, který má v oblibě humorná vyprávění plná množství živě vykreslených postav a často zdánlivě obyčejných osudů. Mnoho z jeho díla lze poslouchat i v podobě rozhlasových dramatizací či audioknih. K těm nyní přibyla i sbírka volně provázaných povídek Lidé z maringotek.

Eduard Bass patří mezi klasiky první poloviny dvacátého století a přinejmenším ve spojení s romány Klapzubova jedenáctka a Cirkus Humberto o něm v Česku slyšel určitě každý, kdo má vychozenou alespoň základní školu. Právě na druhý zmíněný román, ikonické dílo české literatury zasazené do cirkusového prostředí, navázal Bass v roce 1942 sbírkou povídek Lidé z maringotek. Jak už název napovídá, sbírku propojuje téma cirkusu, avšak jádro jednotlivých textů obvykle tkví někde jinde. Krom prostředí spojuje desatero povídek vypravěčství, neboť každý z textů je postaven jako něčí vyprávění příběhu konkrétnímu – ne vždy konkrétně vyjádřenému – posluchači. Snad i proto si kniha získala přízvisko „cirkusový dekameron“ (byť Dekameronu by to co do počtu příběhů byla jen desetina) a snad i proto ji lze považovat za ideální k převedení do audiální podoby.
 
Toho se v letošním roce ujalo nakladatelství a vydavatelství Kanopa. A ač jde o řemeslně takřka bezchybnou práci, nemluvě o skvělých výkonech interpretů (jmenovitě se načtení ujali Norbert Lichý, Zdeněk Maryška, Jaroslav Satoranský, Otakar Brousek, Jaromír Meduna, Jiří Knot, Igor Bareš, Miloslav Mejzlík, Jan Vlasák a Václav Knop), několik vydavatelských chyb bohužel nelze přehlédnout. V audio stopě například nezazní, kdo kterou povídku čte. Matoucí je to také z důvodu, že pořadí, v jakém interpreti nastupují, neodpovídá řazení jmen na coveru audioknihy, na němž je navíc Igor Bareš z nějakého důvodu uveden hned dvakrát. Posluchač, který jednotlivé herce nerozezná, nemá tedy příliš velkou šanci pochopit, kdo čte jaký text. Nikde se ani nedozvíme jméno režiséra nebo režisérky. Další drobnou vadou jsou poměrně dlouhé stopy: každá povídka zabírá jednu, čili některé trvají kolem hodiny a čtvrt. Nemálo z povídek by si tedy zasloužilo rozdělit přinejmenším do dvou stop.
 
Jinou – teď už podstatnější – chybou je, že v audioknize nezaznívají názvy povídek. Jejich uvedení zcela chybí, s výjimkou té úplně první, jíž je Proslov hraběte d’Ascensons-Létardais, načtená Janem Vlasákem. Proč u ní vydavatel (či režisér/ka) zvolil uvedení názvu, zatímco u ostatních ne, zůstává záhadou. Posluchač tedy nejen nemusí poznat interpreta, není-li nadaný dobrou pamětí na hlasy, ale ani nebude vědět, jakou povídku vlastně poslouchá, respektive nebude znát její název.
 

Samotné interpretace jsou však výborné a je škoda, že zmíněné chyby vydavatelství kazí celkový dojem. Jinak jde totiž o profesionálně načtenou audioknihu, jejíž poslech je více než příjemný. Žádnému z předních českých herců, kteří se čtení ujali, nelze vytknout vůbec nic. Naopak se tu ve všech případech setkáme s výborným hlasovým herectvím. Zejména Jaromír Meduna v Povídce krále střelců a Igor Bareš v Příhodě cirkusového kapelníka excelují, poslouchat Otakara Brouska, kterak si vychutnává a takříkajíc se mazlí s textem povídky Vzpomínka malíře stínoher, je skutečným požitkem. V celé audioknize by bylo těžké najít jediného interpreta, který odvedl svou práci jinak než perfektně. Atmosféru navíc příjemně dokresluje i použití na cirkus upomínající hudby. Výše zmíněné drobné neduhy vydavatele tak zůstávají jedinou vadou na kráse více než solidně udělané nahrávky.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

V tomto příběhu a jeho napínavé zápletce pracuje Paulo Coelho s tématem ženské síly, lásky, hledání vlastního já a zpřístupnění se energiím světa.
Rodiče vidí ve svých dětech budoucnost, děti vidí ve svých rodičích minulost. Problém je - jak spolu rozumně vyjít, když se z dětí stávají dospělí..
Operní pěvec a režisér Líbezný se stane aktérem mezinárodního byznysu a politiky. Na Nuselském mostě však spěje k činu, který má ukončit jeho trápení. Jedenáctiletý Afričan Odongo, jehož adoptovali na dálku bezdětní manželé Peter a Nikol, stojí tváří v tvář střelné zbrani v očekávání konce svého života. Všichni se stali kolečky ve špinavé hře, narýsované…
Homo Vigilis. Vigilovia. Nový ľudský druh, ktorý ku svojmu životu nepotrebuje spánok. Vigilovia nepotrebujú oddych, necítia únavu a nebývajú na rozdiel od Spiacich ani chorí. Navyše majú dokonalý čuch. Zdá sa, že k ich dokonalosti nechýba naozaj nič, alebo iba naozaj veľmi málo. Ak tak možno spánok a snívanie. Ale kto by potreboval k životu…

Recenze ze stejného žánru

Hovořit a psát o tom, o čem se nemluví, o čem si dosud nikdo netroufl psát, bez ohledu na to, jestli doba připravila společnost na tak otevřenou zpověď a bez ohledu na to, jakou bolest to při samotném psaní vyvolává – takové odhodlání vyzařuje z vět francouzské autorky Annie Ernaux. Je to případ i novinky…
Také by se vám čas od času hodilo nejít večer spát a ušetřený čas využít jinak? Možná byste uvítali preparát Rodena Wagnera plnohodnotně nahrazující spánek a mohli byste se stát Vigilem. Na první pohled fantastická věc, která ale v blízké budoucnosti začne hloubit menší sociální propasti mezi Vigily a Spícími. A nejen tím, že budete…
Poklidné vody letošní prázdninové knižní a audioknižní produkce už potěšitelně rozčeřil nejeden kámen symbolizující mimořádný nebo nečekaný počin, přičemž vlny po balvanu zastupujícím zvukovou antologii povídek Franze Kafky Od Ortelu k Doupěti z produkce vydavatelství OneHotBook mají tendenci se hned tak neuklidnit.
Za okny poletuje sníh, do oken dují poryvy mrazivého vichru, uvnitř ale plápolá oheň v krbu a mihotavé světlo svíček osvětluje zšeřelý pokoj. Období Vánoc je už po staletí spojené s vyprávěním tajemných a nadpřirozených příběhů. Nejsilnější kořeny má tradice strašidelných povídek ve staré dobré Anglii, odkud k nám některé z těch nejzajímavějších štědrovečerních děsivých příběhů přináší právě…

Dále od recenzenta

Julie Caplinová je britská spisovatelka a cestovatelka, známá právě tím, jak se jí daří propojit obě tyto své vášně. Čtenářsky přitažlivá kombinace jednoduchého vypravěčského stylu, romantických zápletek a atraktivních lokací, kam děj svých románů umisťuje, jí přinesla oblibu také u českých čtenářek a čtenářů. Není divu, že se jejího díla chopilo i audioknižní vydavatelství.
David Lauda nepatří na české literární scéně ke známým jménům, jeho debutová próza pro dospělé čtenáře (vedle toho má na kontě ještě jednu pro děti) se však letos dočkala audioknižního zpracování z dílny Čti mi! Jednorožec láká na příběh starce, který prchá, aby nalezl ztracené štěstí, přičemž mimo jiné potká netušeného společníka – stopadesátiletého, velmi…
Josef Pecinovský patří už desítky let mezi klasiky tuzemské science-fiction. Na kontě má na tři desítky knih literární fantastiky, v devadesátých letech také napsal řadu westernů. Pyšnit se může žánrovými literárními cenami i respektem fandomu napříč generacemi.
Horor zažívá i u nás v posledních letech malou renesanci a vedle „starých známých potvor“ se v tom tuzemském konečně pozvolna začínají objevovat i bytosti u nás lépe domestikované, původem české a slovanské. Mezi ty patří i postava klekánice, kterou si jako hlavní zdroj děsu vybral pro svůj audiodebut Šimon Fuxa.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Lidé z maringotek
Eduard Bass napsal 10 příběhů o lidech, kteří celý život působí u cirkusu. Účastníci hostiny si povídají příběhy o lásce k cirkusu, k ženám, o vášni ale i tragédii. Každá postava, která vypráví příběh ze života, má svůj osobitý vypravěčský styl i pohled na život. Jejich prostřednictvím se dostáváme nejen do zákulisí tohoto přitažlivého uměleckého prostředí, ale také na dřeň životu samému.
Přejít nahoru