Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Napětí přichází ze severu

Žena v kleci
Žena v kleci

Až audioknihy mne do žil naočkovaly potřebu vstřebávat příběhy, v nichž povětšinou zemře alespoň jeden člověk a druhý se snaží zjistit proč a čí rukou.

Když jsem si ukrojil první dílky ze série Jo Nesbøa (sakra, já fakt pořád nevím, jak ho skloňovat), cítil jsem se nasycen. Ostatně, severských krimi(thrillerů) se na našem trhu začalo objevovat tolik, že mne temnotou zářící obálky odrazovat. Fascinace Miléniem mne minula, několik krutochladných detektivek následovalo. Řekl jsem si, že se raději budu věnovat poezii, jenže to by pak nemohla přijít nabídka, která se neodmítá. Na vlnu mrznoucího napětí mne naladil bravurní román Skála, i když ten se pojí se Skotskem. A pak do toho přišel Konec vosí sezóny a hned vzápětí Žena v kleci. Buď se Audioteka.cz stará o to, abych přestal chodit odpočatý do práce, nebo prostě musím přijmout odpovědnost a říct, že já sám jsem se rozhodl neusínat, dokud se při poslechu v posteli neodehraje další dramatický zvrat.

I když jsem tedy začal debatovat nad severskými detektivkami, úmyslně jsem nespecifikoval země. Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko… přičetl bych k tomu totiž i Skotsko, které nejen Skálou, ale právě i Vosí sezónou dosvědčuje, že na brnkání po nervech si je třeba dát pozor i ze země Williama Wallace a neuhasínající vzpupnosti vůči Angličanům.
 

V rámci svého článku, který právě čtete, se ale chci věnovat posledním dvěma novinkám. Spojit je dohromady mne napadlo už proto, že jsem si je pustil ve velmi těsné blízkosti, nálada vystavěná při poslechu první se přelila a gradovala při poslechu druhé. Zatímco Denise Mina v Konci vosí sezóny rozhodně nevodí za ručku a vlastně ani neřeší, kdo brutální zločin spáchal (to víme hned na samém začátku), Jussi Adler-Olsen pokládá průběžně vodítka, abychom ve finále sice nebyli moc překvapení, na druhou stranu neustále napínání. A zatímco Mina staví napětí především na důsledné psychologizaci postav, Adler-Olsen si hraje s dvěma časovými rovinami, přecházením mezi nimi a výsledným sloučením. (Stručně řečeno, umí dobře vyprávět a gradovat docela jednoduchý děj.)

banner 1200x150

Teď to vypadá, že budu ve stejném poměru chválit tu jednu, tu druhou knihu, přesto mi mé svědomí velí, abych jednu z nich upřednostnil. Ačkoliv si Mina odnesla prestižní ocenění a recenze si pochvalují Konec vosí sezóny pro nepodceněnou plasticitou postav, velmi mi trvalo, než jsem se do knihy „dostal“. Začátek je vpravdě krušný, pak ale přicházejí „střihy“ jinam a já se ztrácel, byl málo motivován (přikrmován napětím) a vždy mne bavily spíše ty knihy, které si mne na počátku lapily a už nepustily. (Jako třeba právě Žena v kleci.) Chápu, že zde upřednostňuji plošší řemeslo oproti snaze odkrývat složité lidské pohnutky, ale na druhou stranu… žánrově mne zkrátka Alder-Olsen uspokojoval plnohodnotněji. Hlavní dvojice pátračů mi byla sympatická (už tím, že byla v něčem nesourodá) a linie pohřešované (nebo mrtvé?) Merete Lynggaardové výtečně zachycená slovem tak, že jsem se sám cítil pohřešovaný (nebo mrtvý?)…

To vyšetřovatelka z pera Denisy Miny Alex Morrová ve mne i díky těhotenství asociovala hrdinku z filmu Fargo A Fargo je prostě lepší. Fargo je nejlepší. A takové přirovnání zadělává na problém. Proto berte můj odsudek a antipatie k postavě Konce vosí sezóny s jistou rezervou.
 

Hned v první větě recenze jsem upozornil na fakt, že mne k detektivkám přivedly audioknihy. Vážně. Nemůžu si je vynachválit. Je pravda, že u Vosí sezóny mi hlas Jaromíra Meduny nebyl tolik sympatický, zatímco Igoru Barešovi bych za Ženu v kleci milerád potřásl nadšeně pravicí. Zvuková stránka, které v obou případech bylo poskrovnu, mi ale lépe fungovala u britské Vosí sezóny. Opět jen pocit, který nedokáži moc rozvést a vyargumentovat.

Pokud chcete vybrat jen jednu audioknihu, já zvedám palec nahoru pro Ženu v kleci (ne, nehledejte v tom nic sexistického). Pokud si chcete vskutku okořenit vánoční svátky, neměla by vás minout ani jedna.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Na pobřeží švédského městečka Fjällbacka jsou nalezeny ostatky tří žen. Všechny byly zavražděny stejným, brutálním způsobem, ale zatímco jedna z nich zemřela teprve nedávno, další dvě ženy byly zavražděny už před dvaceti lety. Patrik Hedström a Erika Falcková se místo plánovaného odpočinkového týdne vrhají do pátrání po souvislostech mezi oběma zločiny. Když se v nedalekém…
Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou a vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahynou při výbuchu. Zatímco se pařížští policisté i jejich skotští kolegové pustí do…
Novopečená nevěsta Lorda Roberta St. Simona záhadně zmizela. Hatty byla ještě ráno nadšená, ale během svatby se její nálada značně zhoršila. Lord Robert si pamatuje jen na jednu nebvyklou situaci, když Hatty upustila svou svatební kytici a jeden gentleman z první řady ji zvedl a podal ji zpět nevěstě. Nic nezvyklého se podle něj jinak…
Září 1938. Nad Československem se stahují válečná mračna, zatímco v pražském Braníku dojde k záhadné vraždě. Hitler žádá Sudety a ve vile čp. 383 v ulici Nad myslivnou je nalezen zastřelený pár. Major Československé armády Dušan Činovský a dcera ministerského rady Zuzana Bechyňová. Případ pro doktora Pivoňku z detektivní kanceláře Ostrozrak začíná.

Recenze ze stejného žánru

Série Čínských thrillerů dorazila do svého finále. Prostřednictvím hned dvojice zbrusu nových audioknih se můžete seznámit s tím, jak se skotský autor Peter May rozhodl zakončit tuto svou populární sérii, v níž šlo vždycky kromě honby za zločincem i o bouřlivý vztah mezi hlavními protagonisty. Co na hrdiny v příbězích Pekingský rozparovač a Svatba duchů…
Podobně jako jsme svého času brali s povděkem, že stejného zahraničního herce v televizních snímcích pravidelně daboval tentýž herec, přijímáme povětšinou vděčně, pokud v průběhu knižní série nedojde ke změně interpreta – tedy za předpokladu, že byla prvotní volba správná. Volba Filipa Švarce pro audioknižní podobu kriminálek Davida Urbana ovšem jednoznačně správná byla.
Jmenuje se Josefína Divíšková a je učitelkou kreslení. Má vyřídilku, je ironická i sebeironická a umí se dívat kolem sebe, takže postřehne souvislosti, které jiným unikají. Přezdívá se jí „česká miss Marplová“ a její hlášky plní sympaticky živou facebookovou stránku Svět podle Josefíny. Její duchovní matka Marie Rejfová jí věnovala už osm knih a rozhodně…
„Přezka spadla, kdo ji zvedne / dveře klaply, líc ti zbledne / dřívka sbírej, jedna dva tři / poskládej je tak, jak patří…“ Spisovatelka Agatha Christie ve svých detektivkách několikrát využila dětské říkanky, které měly spojitost s dějem a zároveň bylo jejich prostřednictvím funkčním způsobem dávkováno napětí. Úvodní říkanka pochází z románu Nástrahy zubařského křesla,…

Dále od recenzenta

Recepturu pro sepsání románu Kosmonaut z Čech jako by vytvářel stroj. Dostatečně inteligentní na to, aby vytušil, jaké ingredience dobře zafungují při ambici oslovit dostatečně široké čtenářstvo, a jak přitom uchovat punc jinakosti a odér artu.
Jeho videa z Mezinárodní stanice ISS a cesty ze Země do vesmíru a zase zpět hravě překonávala hranice několika miliónů zhlédnutí. Chris Hadfield využil svého daru poutavě zachytit život astronauta a po návratu v roce 2013 sepsal knižního průvodce. O tom, že se stal bestsellerem, nemusíte mít pochyb...
U příležitosti stého výročí založení republiky se na pultech knihkupců objevila řada historických publikací obracejících se k naší minulosti. Jedna z těch nejprobíranějších se o několik měsíců po svém knižním vydání dočkala i převedení do audio podoby. Napsal ji Pavel Kosatík a načetl Pavel Batěk.
Za autora slavné sbírky milostné lyriky, Písně písní, bývá považován přímo král Šalamoun, k jehož době vlády se vznik starozákonního literárního "artefaktu" váže. I když například Židé interpretují vztah ženicha a nevěsty jako alegorii vztahu Boha a Izraele, křesťané vztahu Ježíše a církve, krásu textu necháme nejlépe vyplout, pokud se od všech možných podobných čtení…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dánský spisovatel vystudoval politologii a filmovou vědu. Literatuře se začal věnovat už za studií, zpracoval první dánský lexikon kreslených seriálů. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel.
Žena v kleci
První případ detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Asada od dánského spisovatele Jussiho Adler-Olsena vychází v interpretaci Igora Bareše. Z pultů knihkupectví se dostal také do našich kin a teď i do uší posluchačů.
Konec vosí sezóny
Bohatý finančník Lars Anderson se oběsí. Dědictví jeho podezřelých obchodů zle dopadá na jeho rodinu: dvě otcovou výchovou těžce poznamenané děti a zlomenou ženu. Mezitím na předměstí Glasgow někdo brutálně zavraždí mladou ženu. Vyšetřovatelka Alex Morrowová začne rozplétat pavučinu lží, která obtáčí místní komunitu, Skotsko i stovky mil vzdálená místa.
Přejít nahoru