Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Přežít se sklenkou vína v ruce

Datum: 

Autor recenze: 

Malevil
Malevil

Idylický francouzský venkov, kde se sklenkou vína v ruce v zapadajícím slunci obhlížíte své panství, není pro konec světa disponovaný. Nebudou se zde řítit k zemi výškové budovy, protože hrad je na katastrofy stavěný. Drancování obchodů nehrozí, neboť sklepy jsou zásobené. A když dojde nafta a přeruší se dodávky elektřiny, vyvedou se ze stájí koně a zapálí svíce.

Malevil francouzského spisovatele Roberta Merleho vyšel poprvé v roce 1972 a v českém překladu o dva roky později, takže je českým scifistům dobře známý. Tři sta padesát stran hutného textu doznalo v audioverzi podstatného zkrácení, takže si novinkový titul vydavatelství Kristián Entertainment vystačí s deseti hodinami. Přestože nejsem příznivcem krácení, nepociťovala jsem při poslechu zásahy do překladu Věry Dvořákové jako rušivé. Koneckonců Merle nám nechce vylíčit chaos posledních dní lidstva, ale zpomalit čas, aby se prostřednictvím svého hrdiny Emanuela zamyslel nad pilíři západní civilizace – náboženstvím, morálkou a vědou.

Režisér Jan Jiráň se při adaptaci Malevilu vydal jinou cestou než Tomáš Soldán, který se nedávno ujal Merleho románu Smrt je mým řemeslem, a který audioknihu postavil na bezchybné interpretaci jediného herce. V Malevilu se ústřední postavy a zároveň vypravěče zhostil zkušený narátor Martin Myšička. Jemu je dobrým echem Jaroslav Plesl. Emanulelovo vyprávění je totiž v Merleho románu přerušováno kapitolami, ve kterých Tomáš Emanuela doplňuje či dokonce některé pasáže rozporuje. Koneckonců hradní pán, který se silou vůle i svých činů snaží udržet mezi přeživšími řád, není neomylný.
 

Přestože herci Myšička a Plesl jsou ve skutečnosti téměř vrstevníci, hlasově přesně odlišili generační rozdíl ztvárněných postav. Myšičkův Emanuel je rozvážný a racionální, uvnitř váhající a citlivý, navenek rozhodný a v jistém smyslu manipulativní. Tomáš je ve shodě s knihou netrpělivý a mladicky kritický. Posluchače však čeká další více než třicítka hlasů! Nedovolím si ani na okamžik podsouvat, že by pasáže namluvené Jiřím Lábusem, Miroslavem Táborským nebo Janem Hartlem trpěly nějakým interpretačním nedostatkem. Výraznost jejich hlasových projevů však řeč hlavního vypravěče Emanuela tlačí do pozadí.

Když se přidají ještě ženské hlasy, nezbývá než obětovat vlastní vnitřní hlas, který by se tak rád propletl se slovy vyřčenými Martinem Myšičkou a Jaroslavem Pleslem, a z knihy prostě vystoupit. Dramatizací se vzdalujeme intimnímu světu knihy a stáváme se pozorovateli dění na akustickém jevišti. Může to být zábavné, ale sílu příběhu to oslabí. Počáteční pasáž by právě kvůli zapojení dětských herců mohla dokonce připomínat tituly typu Bylo nás pět. Postkatastrofickou vizi, která otevřela stavidla násilí a primitivním tužbám, zprvu neohlašuje ani hudební doprovod.

banner 1200x150

I přes zmiňované rozpaky nad zvolenou formou dramatizace stojí Malevil za poslech a zamyšlení. Román uvíznul v sedmdesátých letech minulého století a nyní doslova křičí: Podívejte se, jak jsme se za čtyřicet let změnili! Kde je dnes venkov? Jak si stojí křesťanství? Co by mělo být stavebními kameny, na kterých by se dala civilizace sražená na kolena znovu postavit? Osobně nejcitelněji vnímám vykreslení ženských postav. Merle nám líčí osoby ženského pohlaví jako papírové panenky na špejlích, byť patřičně vyvinuté. Nesnaží se do nich vžít ani je pochopit. Ženy hrají hry mužského světa a prostor, který jim je ponechán, vyplní hašteřením či koketérií.

Možná bychom dnes na spálené zemi daleko s většími obtížemi křísili život, orali pole, mleli mouku a zapřahali koně. Novodobí Robinsoni by měli v mnoha směrech daleko prázdnější ruce, a dokonce by jim chyběla i databanka vědomostí uložená v dobře vybavených knihovnách. Právě proto se stojí nad takovou představou konce zamyslet. Díky audioknižnímu zpracování je to jednodušší. A nezapomeňte na sklenku vína.

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

Na audioknižním trhu existuje celá řada jednohlasých či vícehlasých četeb. Dramatizací či dramatizovaných, lépe řečeno dialogizovaných četeb se ovšem mnoho neobjevuje. Výjimkou jsou rozhlasové nahrávky přejímané vydavatelstvím Radioservis, či občasné nahodilé počiny některých jiných vydavatelů.

Audioknihy ze stejného žánru

DRSNÁ GALAKTICKÁ HRA. VÍTĚZNOU KARTU MÁ TEN, KDO PODVÁDÍ! Vítejte v Centrálním impériu. V impozantní říši obývané několika mimozemskými rasami, v níž po předchozích brutálních mezihvězdných válkách doputovalo pomyslné žezlo do rukou lidí.
Je po válkách, které nikdo nevyhrál. Většinu planety vymazaly výbuchy jaderných bomb a tam, kde lidé přežili, je situace stále horší – šíří se hlad, chaos, otrokářství a postapokalyptické kulty.
Po vydání mezinárodního knižního bestselleru a uvedení filmové adaptace (která byla nominovaná na Oskara v sedmi kategoriích) vychází Marťan amerického spisovatele Andyho Weira také jako audiokniha. Četbu nahrávky si mezi sebou rozdělili herci Jan Zadražil v roli Marka Watneyho a Jan Vondráček jako „hlas ze Země“.
Nejpůvabnější kniha velmistra žánru Roberta A. Heinleina stále zůstává čtivým dobrodružstvím a je po právu řazena mezi klasiku žánru sci-fi.

Recenze ze stejného žánru

Je po jaderné válce a každý kout světa se dává dohromady po svém. Bývalý plukovník československé armády David Michálek například v rozvalinách matičky Prahy provozuje bar. Potom ale dostane zakázku, kterou by moc rád odmítl, kdyby mohl, a celý svět se dá do pohybu. Jenom Michálek to ještě neví.
Mezi favority ceny Audiokniha roku 2021 bezesporu patřil Spasitel Andyho Weira. Sci-fi titul od knižního vydání rezonoval s očekáváním čtenářské obce namlsané populárním a již zfilmovaným Marťanem a poněkud zklamané mezititulem Artemis. Audioknižní zpracování Spasitele připravilo vydavatelství Témbr a předkládá ji publiku ve dvacetihodinové nekrácené verzi v podání Lukáše Hlavici.
Audioknižní vydavatelé do svých edičních plánů zařazují nejen velmi žádané žhavé bestsellerové novinky současných autorů, ale také klasická díla světové literatury. Posluchač má tak možnost slyšet například Orwelovo 1984, Fitzgeraldova Velkého Gatsbyho, Hrabalovy Ostře sledované vlaky, ale i Saroyanova Tracyho tygra, Vianovu Pěnu dní a mnoho dalších. Do stejné kategorie lze dozajista zařadit i sci-fi…
Britského spisovatele japonského původu Kazua Ishigura asi netřeba dlouze představovat. Tento držitel Nobelovy ceny není českým čtenářům a čtenářkám nijak neznámý: V překladu vyšlo všech osm jeho románů a k tomu jedna sbírka povídek. Nejčerstvější román Klára a Slunce vzbudil zaslouženou pozornost a audiokniha tak byla jen otázkou času.

Dále od recenzenta

Recenzování knih současných českých autorů píšících pro děti běžně nevyhledávám. Při hodnocení kvalit mluveného slova se posouzení literární předlohy nevyhnete a já bych se nerada pasovala do role literárního kritika, když sama pro dětské publikum tvořím. U knihy Dům doktora Fišera jsem ale zábrany překonala. Na audioverzi knihy Petry Braunové jsem byla totiž velmi zvědavá.
Patřím k ohroženému druhu nepotetovaných, a tak jsem k Tatérce britské autorky Alison Belsham přistupovala obezřetně. Koneckonců vyslechla jsem spoustu historek o tom, jak se po jedné nevinné vlnovce dotyčný opakovaně za tatérem vracel a na těle mu přibývaly písemné vzkazy, tribalové motivy mu pokryly hruď, po stehnech se rozlily barevné skvrny, ruka se změnila…
Neil Gaiman se vyznačuje vším, co k úspěšnému spisovateli dnešních dnů patří. Je provázaný s komiksem, filmem i seriály dosahujícími vysoké sledovanosti, píše písňové texty, je aktivní na sociálních sítích, fotogenický a angažovaný. Škoda že se jeho knihy neobjevují v seznamech povinné literatury, možná by žáci a studenti s větší chutí četli.
Po Marsu nás spisovatel Andy Weir pozval na Měsíc a nakladatelství OneHotBook se opět rozhodlo audioknižním závislákům pobyt ve vesmíru zpříjemnit zvukovou verzí. Tentokrát se mezi knihu a audioknihu neplete nikdo třetí, protože filmová adaptace Artemidy se sice připravuje, ale zatím je realizace v nedohlednu. Zůstane to tedy jen mezi námi čtenáři a posluchači. Marťan…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Malevil
Jeden z nejpoutavějších příběhů francouzské literatury druhé poloviny 20. století konečně vychází i v audioknižní podobě. V režii Jana Jiráně, v hlavní roli s Martinem Myšičkou, uslyšíte dalších 34 vynikajících českých herců, kteří vám ve více než 10 hodinách  odvyprávějí  příběh o malém společenstvu z idylického francouzského venkova, který se během okamžiku promění v přízračnou krajinu.
Přejít nahoru