Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Audioknižní Stančík jde až k morku kosti

Datum: 

Autor recenze: 

Mlýn na mumie
Mlýn na mumie

Vydavatelství Tympanum připravilo pro všechny milovníky audioknih zvukovou podobu románu Petra Stančíka Mlýn na mumie, který letos získal cenu Magnesia Litera za prózu. Svým špičkovým provedením a zachováním hodnot literární předlohy se nová audiokniha může směle ucházet o cenu obdobnou.

Mlýn na Mumie je sice první audioknihou natočenou podle Stančíkovy předlohy, rozhlasoví posluchači už ovšem autora patrně dobře znají. Vedle několika jeho dramatizací cizích děl či vlastní povídky mohli v uplynulých letech zaznamenat sedmidílný pohádkový seriál Ctiborova dobrodružství v podzemní říši a především na počátku roku 2010 uvedeného dvanáctidílného Péráka. Obě tato rozsáhlá díla, stejně jako audioknižní Mlýn na mumie, režíroval Dimitrij Dudík, který jim vtiskl nezaměnitelnou atmosféru.

Opravdu se zdá, že duo Stančík–Dudík si více než sedí. Z režisérova provedení je cítit dokonalé porozumění autorovu humoru a nadsázce a ze zvukové adaptace má posluchač stejný, ne-li intenzívnější zážitek, jako při četbě knihy. To se podařilo jak u zmiňovaného rozhlasového Péráka (kéž by ho Radioservis vydal na CD), tak u aktuální audioknižní novinky Mlýn na mumie, kterou Tympanum vydalo u příležitosti Velkého audioknižního čtvrtku.
 

Byť bývá zatím poslední Stančíkův román v knihkupectvích nejčastěji ukryt mezi historickou literaturou, není toto jeho zařazení jednoznačné. Jde o koktejl namíchaný z prvků reality a fikce, detektivních a historických románů, červené knihovny a cestopisů, servírovaný ve staré dobré c. k. rakouské kavárně, či lépe v té nejzaplivanější putyce na periferii.

Podobně jako není Mlýn na mumie knihou na jedno přečtení, neměl by se ani audioknižní posluchač spokojit s jediným poslechem. Sám jsem, jen pro účely této recenze, poslechl celou nahrávku dvakrát. Poprvé jsem se totiž nechal natolik unést bravurním jazykem, vycizelovaným snad až do poslední slabiky, a vtipem a precizností dílčích situací, že jsem nebyl s to bezezbytku vnímat dějovou linku příběhu. Druhý poslech byl ještě intenzívnějším prožitkem – nejen, že jsem konečně dokázal pospojovat jednotlivosti v celek, ale přesvědčil jsem se, že všechny ty drobné Stančíkovy vtípky, jazykové anekdoty i dějové absurdity fungují i napodruhé. Mlýn na mumie je textem, z něhož nelze necitovat. Je literární hláškovou perlou, v audioknize navíc excelentně interpretovanou Ivanem Řezáčem, který dodal Stančíkovu textu tu pravou šťavnatost požitkářství, přirozeně zvládl všechnu nadsázku a humor. Jeho obsazení se ukázalo coby velmi uvážené, stejně jako celková koncepce nahrávky – oddělení jednotlivých kapitol jejich podtituly, přednášenými Zdeňkem Maryškou, a použitými gregoriánskými chorály funguje skvěle.

banner 1200x150

Audiokniha Mlýn na mumie je díky interpretačním výkonům a režii Dimitrije Dudíka příkladnou zvukovou adaptací – neztratilo se z ní nic, co může pozorný čtenář najít v předloze. V mezích možností se Tympanu povedla i grafická úprava, byť nemůže být tak rozsáhlá jako u knižního vydání.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Druhý díl úspěšné detektivní řady dánského spisovatele Jussiho Adlera-Olsena o oddělení Q, zabývajícím se nevyřešenými či odloženými případy, vychází jako audiokniha Zabijáci v podání Igora Bareše, který se výtečně zhostil i četby předchozího titulu Žena v kleci. Zhruba měsíc po vydání audioknihy vstoupí do českých kin také stejnojmenná adaptace napínavého thrilleru, která rovněž volně navazuje…
Básník české akční fantastiky se vrací na místo činu v deštivém krimi noiru. V životě každého soukromého vyšetřovatele přijde práce, po které už nic není jako dřív. Před Vincentem Krhavým se jedna taková objeví na dně věčně prázdné láhve, a když se jí nezbaví ani odhozením do popelníku plného vajglů, nakonec ji vezme.
Stíny minulosti vás doženou V domově pro židovské seniory dojde ke dvěma náhlým úmrtím. Jedná se o nehodu, nebo o vraždu? Protože na šábes se nevraždí, není přivolána policie, ale soukromý detektiv. V pražském domově, kde žijí ti, kteří přežili holocaust, dojde ke dvěma podezřelým úmrtím klientů.
V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování a zároveň si odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a…

Recenze ze stejného žánru

Anděl smrti, román Roberta Bryndzy, je dobrou cestou, jak se s dílem tohoto spisovatele seznámit, a to i pokud jste o něm ani o jeho vyšetřující policitstce šéfinspektorce Erice Fosterové neslyšeli. Erika působí v prostředí současného Londýna, nicméně autor jí věnoval slovenské kořeny (narodit se měla v Nitře), a také komplikované dětství. Brit Robert Bryndza…
Máte pocit, že už jste všechny dobré severské detektivky slyšeli a žádná série se nevyrovná vašim oblíbeným knihám Joa Nesbøho či případům z Oddělení Q? Pak byste se měli seznámit s policejním psychologem Sebastianem Bergmanem. Chvílemi vám sice nejspíš jeho chování poleze na nervy, odtrhnout se od něj ale ve výsledku nebude vůbec snadné.

Dále od recenzenta

Doba adventní, stejně jako doba postní, je i pro neaktivní věřící příležitostí k duchovnímu rozjímání a k uvědomění si vlastních křesťanských kořenů. Sám se mezi takové počítám a tak vím, že v čase vánočním a kolem velikonoc i k nám "bezvěrcům" doléhá poselství těchto svátků velmi intenzivně. Pro mnohé může být toto působení očistnou příležitostí…
Produkce benjamínka českého audioknižního trhu, vydavatelství Tebenas, vychází zatím ze dvou zdrojů: z převzatých rozhlasových nahrávek a z původní tvorby. Do první skupiny patří dva případy Sherlocka Holmese natočené v roce 1992 a pohádka Jak Kuba vyzrál na Papejše z roku 2004. První původní nahrávkou, nepočítáme-li neaudioknižní flašinetářské CD, byla povídková kniha Ilji Kučery mladšího…
Radioservis,vydavatelství Českého rozhlasu, připravil pro všechny mladší audioknižní posluchače CD s dramatizací knížky Roalda Dahla Danny, mistr světa. Nahrávka pochází z roku 1998, kdy ji s herci Františkem Němcem, Ivanem Gübelem, Iljou Rackem, Josefem Somrem, Antonínem Hardtem a Karlem Kratochvílem v roli titulní, nastudoval režisér Karel Weinlich. Jména autora i tvůrců slibují nadstandardní posluchačský zážitek.…
Fenomén Královy řeči zasáhl takřka celý svět po uvedení stejnojmenného filmu režiséra Toma Hoopera v roce 2010 a zejména po jeho ocenění čtyřmi Oscary. Do té doby neměla široká veřejnost ani ponětí o řečové vadě britského krále Jiřího VI. a o zásluhách logopeda Lionela Logua na jejím odstranění. Podobně asi málokdo tuší, že slavný film…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Mlýn na mumie
Komisař Durman je sympatický poživačný prasák. V této staropražské detektivce sice vyšetřuje sérii bizarních vražd, hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku.
Přejít nahoru