Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Rozpačité číslo

Datum: 

Autor recenze: 

Nulté číslo
Nulté číslo

Nepřekvapí snad, že se každý nový literární příspěvek z dílny Umberta Eca dostane záhy na pulty tuzemských knihkupců. Pravidlem ale rozhodně není, aby se nedlouho poté objevil i ve zvukové podobě. Nultému číslu se to však podařilo.

Dost možná na faktu, že právě Nulté číslo dostalo prostor i v audioknižním trhu, sehrála útlost Ecovy novinky. Romány atakující pětistovku najednou vystřídala knížečka jen velmi opatrně překračující dvě stě stran. Oč je Nulté číslo tenčí, o to více však vzbuzuje rozpaky. Ne snad, že by tolik vybočovalo z Ecova charakteristického způsobu tvorby zápletek a hrdinů. I zde se totiž dostává do popředí především hra s informacemi – není jich vůbec málo, naopak, zaplavují nás data z archivů, poznaná i ta, která zůstala ukryta. A právě těm posledním se hodlá Eco věnovat nejvíce. Nulté číslo totiž pracuje zejména s konspiracemi a to ve spojení s novinářskou praxí, kdy se investigativní žurnalistika může překlopit docela snadno v účelový bulvár.

Stejně jako není příliš zřejmá věrohodnost informací, není jasná ani zpráva, kterou nám svou novinkou chtěl Eco sdělit. Chvílemi totiž Nulté číslo funguje opravdu jako pomrkávající panenka, která tvrdí, že by bylo vhodné vše brát jen jako hru a ironii (ať už ve vztahu k médiím, tak k dřívějším Ecovým textům). Jenže chvílemi zase knížka působí jako pokus literáta-začátečníka. Jazyk je v porovnání s jinými Ecovými romány značně jednoduchý, prostor a postavy velmi umělé a vykonstruované jen pro potřeby (ne zrovna dobře dramatizované) zápletky.

Při čtení či poslechu se tak třeba budete zmítat mezi pochybnostmi o literárním zdraví Umberta Eca, nebo přistoupíte na teorii, že i ona ne-kvalita textu souvisí s ústředním hrdinou, který má obdobně koncipovanou práci napsat. Tak či tak, i přes nedlouhou stopáž, nepředstavuje Nulté číslo zrovna kdovíjak zábavný poslech, pokud si tedy nelibujete v dlouhých výčtech dat.

Co audioknižnímu Nultému číslu rozhodně pomáhá, to je hlas Petra Olivy. Sice zde nemá tolik prostoru jako v detektivkách s Cormoranem Strikem, přesto dodává knize šťávu, která ji – dle mého – schází. Polidšťuje svým přednesem charaktery-modely a akcentuje o něco více ironii. A dobře zde fungují (trošku ku škodě velmi krátké) hudební vsuvky Maria Buzziho.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Na smrti postarší slečny Emily Simpsonové neshledá lékař ve vsi Badger’s Drift nic podivného. Její dobrá přítelkyně s ním ovšem nesouhlasí a se svými pochybnostmi se svěří šéfinspektorovi Barnabymu. Od chvíle, kdy se případu se svým asistentem Troyem ujme a zjistí, že šlo o promyšlenou vraždu, se život ve zdánlivě poklidné anglické vesnici změní. Na…
Čerstvý absolvent práv nastupuje k pražské kriminálce a otráveně řeší drobné krádeže. Pak se ale dostane ke zdánlivě banálnímu případu defraudace zlata, ze kterého se nakonec vyvine napínavý a drsný příběh. Jde o jediné dílo v české historii, ve kterém je vyřešen případ vraždy Otýlie Vranské. Tento největší pomník české kriminologie slibuje Policie ČR ještě letos…
Do ordinace doktora Watsona přijde zraněný gentleman. Má uříznutý palec. Po jeho vyšetření se Watson rozhodne, že by si měl Sherlock Holmes příběh pana Hatherleyho vyslechnout.

Recenze ze stejného žánru

Na archeologickém nalezišti v iráckém Hassaniehu se podobně jako v minulých letech sešla obvyklá skupina pracovníků. Jenže letos není něco v pořádku. Členové týmu se k sobě chovají jinak, než v minulosti.
Paříž třicátých let se svými bulváry, bufety a hospůdkami. Pro mnohé krásné a kouzelné místo, pro někoho ale rejdiště zločinců všeho druhu. Druhý pohled by zřejmě platil i pro věčně nabručeného komisaře Maigreta, který se v ulicích hlavního města tentokrát honí za vrahem, o kterém věděl ještě dříve, než se zločin stal, přesto mu ale…
Je tomu pětapadesát let, co se na televizních obrazovkách objevil patrně první československý krimiseriál Hříšní lidé města pražského. Třináctidílná série s detektivy ztvárněnými Jaroslavem Marvanem, Josefem Bláhou, Františkem Filipovským a Josefem Vinklářem vycházela z povídek Jiřího Marka, které se nyní dočkaly své zvukové podoby. Namísto televizních hvězd poloviny minulého století je ale čtou současné herecké…

Dále od recenzenta

Jeho videa z Mezinárodní stanice ISS a cesty ze Země do vesmíru a zase zpět hravě překonávala hranice několika miliónů zhlédnutí. Chris Hadfield využil svého daru poutavě zachytit život astronauta a po návratu v roce 2013 sepsal knižního průvodce. O tom, že se stal bestsellerem, nemusíte mít pochyb..
Kniha, o které se v posledních týdnech čím dál více mluví? Jednoznačně Konec stárnutí Davida Sinclaira. Ostatně, není se čemu divit. Podtitul Proč stárneme a proč už nemusíme slibuje odpovědi, díky nimž bychom se i my mohli dočkat delšího života.
V době, kdy se čím dál větší důraz klade na naše nastavení mysli, tedy na to, jak moc dokážeme být „pány svého osudu”, bude znít tvrzení profesora Plomina o roli genů nejen provokativně, ale i jaksi nepřátelsky. Což není příjemnější domnívat se, že vliv DNA na naše Já (a život) přebíjí výchova, prostředí a každé…
Co je to prostor a čas? V jakém smyslu jsme my součástí vesmíru? V jakém smyslu je vesmír součástí nás samých? Podobné otázky si klademe, aniž bychom četli anotaci knihy Astrofyzika pre zaneprázdnených. Podobné – a mnohé další – vyvstanou při čtení i poslechu, naštěstí však nezůstane pouze u otázek. Neil deGrasse Tyson nám na…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nulté číslo
Ztroskotaný nájemný spisovatel připravuje nulté číslo bulvárního plátku Zítřek, jehož cílem je spíš vydírat než informovat. Zaplete se přitom do šíleného příběhu, v němž hraje roli mrtvola lži-Mussoliniho, vražda papeže Jana Pavla I., Rudé brigády, CIA, mafie a houfy spiklenců. Eco vykresluje temná zákoutí jiného Milána, než jaký znají turisté; zde se v temných uličkách vraždí a neopravené pozůstatky bombardování mezi ruinami římských památek navozují obskurní představy.
Přejít nahoru