Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Pohádky o všelijakých věcech pro malé i velké

O zvířátkách a divných věcech
O zvířátkách a divných věcech

Mlsná žirafa, poštovní kůň, parní válec a malý klíček, kvíčala, palačinková Pepinka nebo cililink autíčko… Všechna tato zvířata, věci a osoby můžete najít v knize s lehce napovídajícím názvem O zvířátkách a divných věcech, jejímž autorem je brněnský spisovatel a výtvarník Alois Mikulka.

Mikulka je poměrně plodným spisovatelem, který se ve své tvorbě věnuje zejména dětskému čtenáři. Jeho knihy však kupodivu stojí spíše na okraji zájmu, přestože jde bezesporu o originální pohádkové příběhy. Autor se v nich „odráží“ od všeobecně známých klišé, která často převrací naruby, a za postavy svých příběhů si volí vskutku cokoli.
 
V audioknižní podobě dosud vyšla pouze jedna Mikulkova kniha s názvem Aby se děti divily (Colibris, 2017), obeznámenější s jeho tvorbou jsou posluchači Českého rozhlasu, protože několik autorových pohádek bylo uvedeno v „audio-večerníčku“ Hajaja a část z nich, včetně pohádek z knížky O zvířátkách a divných věcech (Kouzelník nebo Hastrmaní princeznička), získala dokonce dramatizovanou podobu. V celku ale tato Mikulkova kniha, která je určena těm nejmenším, vychází poprvé, konkrétně v gesci nakladatelství Tympanum. Krátké pohádky s prvky nonsensu přenášejí děti do fantazijního světa plného zvláštností. Některé z mile naivních příběhů mají až lehce groteskní charakter a přinášejí dětem nejen zábavu ale i drobné ponaučení.
 
Režisér audioknihy O zvířátkách a divných věcech Pavel Štěpánek spolupracuje s Tympanem už řadu let a převážnou část jeho tvorby pro toto nakladatelství tvoří audioknihy pro děti a mládež. Jako narátory si režisér vybírá ty nejzkušenější české interprety a nutno podotknout, že ani u své nejnovější režie nesáhl vedle. Viktor Preiss je pan vypravěč, kterého nerozhodí sebetěžší text. Pro jeho klidný a precizní projev si ho oblíbilo mnoho posluchačů a audio-tvůrců. Zároveň ale Preiss dokáže zprostředkovat jemný a místy až naivní humor, který vychází nejen ze situace ale především ze hry se slovy. V důsledku toho je herec perfektním interpretem Mikulkových pohádek, který je schopen zaujmout nejrůznějšími proměnami hlasu i ty nejmenší děti a už v útlém věku v nich probouzet představivost a lásku k mluvenému slovu.
 

Aby byl poslech co nejjednodušší a nejpříjemnější, zvolilo nakladatelství Tympanum přístup „co pohádka to kapitola“. Celkem na nosiči najdeme sedmnáct pohádek, přičemž jedenáct z nich má délku kolem 5 minut. Dalších šest pohádek už je delší stopáže, ta nejdelší O palačinkové Pepince má necelých dvacet minut. Hudební vložky Jana Šikla pak mají funkci předělů mezi jednotlivými kapitolami. Zde se s nimi ale pracuje trochu jinak, než je běžné –hudba začíná už během posledních slov Viktora Preisse, nechává doznít jeho vypravování a pak pokračuje samotná. Jedná se tak o dvojí ukončení jednoho příběhu – nejprve ve slově a později i v hudbě. Díky tomu jsou jednotlivé kapitoly audioknihy ideální jako pohádky na dobrou noc. I těm nejmenším dětem je totiž při závěrečných tónech jasné, že už je načase jít spát.
 
Audiokniha O zvířátkách a divných věcech je určena poměrně širokému okruhu posluchačů. Pohádky jsem poslouchala se svým rok a půl starým synem a i jeho vyprávění bavilo. Je to zásluha především skvělého Viktora Preisse, jehož „dlu dlu dlu“ u přímé řeči parního válce, si syn s radostí opakoval ještě druhý den. Všechny pohádky mají zároveň potenciál oslovit i dospělého posluchače, takže ani on se při společném poslechu se svými ratolestmi nebude rozhodně nudit.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Taky znáte ten pocit, když nesete domů vysvědčení a víte, že pochvalu za něj nedostanete? Tak přesně tohle zažívá každý rok Tadeáš. Prima kluk, ale učení mu prostě neleze do hlavy.
Byla jednou jedna naprosto normální, obyčejná a průměrná babička. Žila ve středně velkém městě, měla běžnou, střední rodinu, pár dětí a o trochu víc vnoučat, trpasličího jezevčíka, no prostě: normálka. Jen jedna věc byla na téhle babičce nenormální.

Recenze ze stejného žánru

Posledního března se u příležitosti narození velkého dánského pohádkáře koná letos již sedmnáctý ročník Noci s Andersenem, který vedle ústředního tématu, jímž je Čtyřlístek, připomene i 180. let od napsání Císařových nových šatů. Poprvé a zároveň jako jediná z vydavatelů mluveného slova se k této akci připojila v loňském roce Audiotéka s Malou mořskou vílou…
Prázdniny skončily a partě z Nového Strašecí začal další školní rok. To by sám o sobě nebyl zas tak velký průšvih, ale nevěřili byste, co vše se může přihodit při získání trezoru, šití obleku, nacvičování Shakespearovy tragédie, sloužení mše v kostele, na pustém ostrově, na apríla i na fotbalovém utkání, nebo jaký malér může nastat…
V příbězích Miloše Macourka se to většinou zvířaty jen hemží. Řada z vás si určitě vzpomene na Žofku Orangutánovou a její partu ze zoologické zahrady, na psa Jonatána, či na čaroděje druhé kategorie měnícího se v havrana. Kromě slavných seriálů, filmů a sérií vzešla z autorova pera také spousta krátkých samostatných pohádek, které se dočkaly…
Zvukových zpracování Čapkova Povídání o pejskovi a kočičce vznikla v minulosti celá řada. Posluchači se ovšem mohou setkat i s dvěma „pokračováními“, která obstarali novodobí autoři. Podařilo se jim navázat na originál důstojně a se ctí, nebo jde o pouhé těžení slávy ze známého titulu?

Dále od recenzenta

Když v meziválečných Spojených státech začal hojně vzkvétat organizovaný zločin reprezentovaný mafiánskými bossy, pašeráky nebo zabijáky, musela na tuto společenskou změnu reagovat i detektivní literatura. Vznikla tzv. americká drsná škola, která přenesla zločin z venkovských (britských) sídel zpět do ulic.
Když z Tater vane halný vítr, neprojevuje se jeho síla jen na stržených střechách a polámaných lesích. Jeho prudkost se odráží i na psychice obyvatel, stoupá počet rvaček, sebevražd i vražd. Tento skutečný meteorologický jev se do značné míry stal námětem knihy Smršť od slovenského autora Jozefa Kariky.
Když se v roce 2022 objevila na pultech knihkupectví prvotina Skandar a zloděj jednorožců od mladé britské autorky Annabel F. Steadmanové, srovnávali ji mnozí s jinými fantasy a sci-fi příběhy – s Odkazem dračích jezdců (Eragonem) Christophera Paoliniho, Harrym Potterem od J. K.
Díla o lásce, která je silnější než smrt, jsou stejně stará jako literatura sama a můžeme je najít v kánonu mnoha světoznámých spisovatelů. Jedním z nich je i příběh lásky mezi magurským kralevicem Radúzem a tatranskou princeznou Mahulenou. Je však poněkud nepřesné uvádět obecně jako autora tohoto příběhu Julia Zeyera, i když je v našich…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

O zvířátkách a divných věcech
To vám byla jednou taková tenká knížka a ta knížka byla plná roztodivných zvířátek a věcí. Mohlo by se zdát, že ta knížka nemá ani hlavu, ani patu. Na jedné z posledních stránek se v ní zabydlela nepořádná kometa. Naproti mezi řádky zase odpočívá v garáži maličké bleděmodré cililink autíčko, které bude za chvíli potřebovat pomoc. O pár listů vpředu právě vstává stonožka, zrovna si zívla, protáhla se a povídá: „Úůů-f! A dnes půjdu na fotbal.“  A uprostřed toho všeho se právě chystá nastoupit do rakety kvíčala. Má zobák dlouhý jako pinzeta a letí na žížalí hvězdu.
Přejít nahoru