Vyhledat
Poslední aristokratka
Poslední aristokratka

Nakladatelství OneHotBook na mne působí jako určité zjevení ve světě audioknih. V přehledu vydaných titulů na první pohled zaujme jeho dramaturgická strategie přenášet do audiopodoby světové trháky (detektivky Joa Nesbøho), ale i mapovat tuzemskou produkci (Rudiš, Soukupová). Tituly jsou to vždy pečlivě natočené, interpretované hereckými špičkami zavedených jmen, i takovými, která se světem auditivního umění nemají dosud bohaté zkušenosti. Je pozoruhodné, že takřka pokaždé záměr vyjde a dílo se snoubí s interpretem. Takovým případem je i čerstvá novinka, humoristický román Evžena Bočka Poslední aristokratka v interpretaci půvabné herečky Veroniky Kubařové.

Než se zaměřím na nahrávku samotnou, bude nutné předeslat pár slov k titulu: v divokých 90. letech získá americká rodinka v restituci moravský zámek Kostka. Hamižný otec, bláznivá matka a pragmatická dcera přijíždí na rodinné sídlo a spolu se svéráznou uklízečkou, apatickým zahradníkem a líným kastelánem rozvíjejí plány jak získat peníze a zpřístupnit zámek veřejnosti. Na mnohdy až absurdní smršť událostí nahlížíme z pohledu devatenáctileté dcery, která své zážitky předkládá v deníkových zápiscích.

Román je napsán velmi vtipným a svižným jazykem, takže poslech šestihodinové nahrávky uplyne jak voda. Režisérka Jitka Škápíková měla šťastnou ruku při výběru interpretky – Veronika Kubařová uplatňuje svůj komediální talent, dovede pracovat s ironií a sklouznout i k parodii, žádá-li si to předloha. Zprvu je sice patrné, že se s textem postupně seznamuje, s přibývajícím časem s ním ale více a více sounáleží. Do role autorky deníkových zápisků se dokáže zcela vcítit a všechny její hlasové odstíny jsou snadno uvěřitelné. K vrcholům jejího výkonu jistě patří parodování hitů Heleny Vondráčkové, čtení dotazníků či herecká etuda, v níž předvádí otce, bezradně cvičícího psy. Nelze než si přát, aby Poslední aristokratka nadchla nejen posluchače, ale neunikla ani rozhlasovým tvůrcům, kteří by Veronice mohli dát větší prostor, třeba v rozhlasové četbě na pokračování.

Mimochodem, existuje ještě jedna audioverze Poslední aristokratky, a sice rozhlasová nahrávka pořízená v olomouckém studiu. Režie se ujal Tomáš Soldán a interpretace byla svěřena Vendule Fialové. Její přednes je řemeslně dobře zvládnutý, chybí mu ovšem hravost a odlehčenost, kterou nabízí nahrávka audioknižní.

banner 1200x150

Co se úprav textu týče, v obou verzích k nim dochází. V rozhlasové zůstalo dost pasáží, které pro posluchače nepůsobí až tak vtipně, jako pro čtenáře. Za všechny zmiňme mikulášskou scénu v níž rodinka prchá z hotelu. Zásahy do textu také často zabíjí vtip: zatímco v knize např. čteme, že otec v údivu použil slovní spojení „a kurva“, který dcera neznala a význam musela hledat ve slovníku, v rozhlasové verzi slyšíme, že otec požil úsloví „já se z toho poseru“. A vtip je pryč – přílišná korektnost a strach z vulgarismů se zde vskutku nevyplatila. Jitka Škápíková v audioknižní verzi sice taktéž přistupuje k mírným úpravám v textu, vyškrtala ale právě ty scény, které pro uši tolik nefungují. Třeba právě onu mikulášskou.
 

S přihlédnutím ke všemu řečenému vychází verze s Veronikou Kubařovou jako svěží, zábavná, k poslechu příjemná nahrávka. Pokud lze větu „konec prvního dílu“ chápat jako příslib pokračování, doufejme, že je bude číst opět Veronika Kubařová. Jinou aristokratku už totiž chtít nebudete.

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Kvalitních humoristických románů není nikdy dost. Určitou záruku představuje udílená Cena Miloslava Švandrlíka, právě tu pohled na soužití rodiny Kostků z pera Evžena Bočka obdržel. Stejně jako velmi pozitivní přijetí od čtenářů...

Audioknihy ze stejného žánru

„Vážení spoluobčani! Vy jste se tady sešli, abyste vyslechli výklad o politický situaci. Jelikož se nikdo nemá k tomu, aby vám ty události vysvětlil, řeknu stručně, o co de: sme podruhý ve sračkách a podruhý až po uši.“
V roce 2009 vyšel v Supraphonu dvoudiskový komplet s názvem Zdeněk Svěrák Povídky. Obsahoval šest příběhů ze stejnojmenné knihy, vydané nakladatelstvím Fragment, čtených autorem. Čtyři povídky se do tehdejšího vydání nevešly, a proto vycházejí nyní samostatně.
Už jen vozit cestující je někdy vážně zábava, ale co teprve v Norsku! Vozit Nory v MHD není jen tak! Jednak je tam mnohem větší zima než na Slovensku, a podle Ondrejova psaní i mnohem větší sranda. Ale to může být i jeho stylem. Možná kdyby popisoval vyšívání v Zimbabwe, taky by vám to připadalo…
Sympatická Precious Ramotswe zakládá první ženskou detektivní agenturu v Gaborone, hlavním městě Botswany. Nejenže se dokáže vypořádat s podvodníky, najít zmizelého manžela nebo zkrotit neposlušné dcery ustaraných rodičů, ale nabídne nám také pohled do duše národa, jenž obývá oblast na prahu pouště Kalahari. Když se Precious nakonec vrhne po stopách zmizelého dítěte, riskuje vlastní pověst…

Recenze ze stejného žánru

V poslední době se na audioknižním poli setkáváme s velmi příjemným trendem. Někteří vydavatelé opouštějí jisté vody jednohlasých nebo vícehlasých audioknih a pouští se občas i do disciplíny, která byla po dlouhá léta doménou pouze Československého, dnes Českého rozhlasu, popř. ve své době vydavatelství  Supraphon. Řeč je o zvukových dramatizacích, do kterých se před nedávnem…
Archiv vydavatelství AudioStory čítá za čtvrtstoletí jeho existence slušnou řádku nahrávek mluveného slova. Mnohé z nich se už dočkaly pečlivých reedic, jiné se dnešním posluchačům teprve chystají připomenout. Současně však vydavatelství produkuje i audioknihy nové, byť ne v takovém tempu, jako na počátku své existence. Nestává se však, aby představilo titul, který z části čerpá…
Karel Šíp, známý široké veřejnosti především jako moderátor vlastního televizního pořadu, se pustil loni v létě do psaní. Dle vlastních slov, bez ambicí vytvořit literární dílo, a tudíž bez jasné představy o obsahu, o sdělení, o cílové skupině. Krátké fejetony na různá témata, které z jeho prázdninové činnosti vzešly, ale zaujaly vydavatelství XYZ. To z…
Hledáte-li v internetových obchodech nebo v knihkupectvích audioknihy učené dětem, narazíte většinou na různé pohádky, napínavé příběhy, či fantasy. Jen málo zvukových titulů však reflektuje obyčejný každodenní život z chlapecké či holčičí perspektivy. Jednu ze světlých výjimek tvoří Deníky malého poseroutky, které už od roku 2013 do audia připravuje vydavatelství CooBoo. Zatím je na trhu pět…

Dále od recenzenta

Je evidentní, že tvorba Julese Verna stále přitahuje mnoho čtenářů a posluchačů. Otázkou zůstává, jsou-li v dnešní době cílovou skupinou děti či dospělí, kteří se rádi vrací k nestárnoucím dobrodružstvím mistra fantazií. Ať tak či tak, jedním důkazem za všechny je režisér Dimitrij Dudík, který v letech 2011-2013 pro Český rozhlas napsal a zrežíroval hned…
Po úspěšném románu Ty přichází novinářka Caroline Kepnes s pokračováním příběhu antihrdiny Joa Goldberga. Ve Skrytých tělech už nepoužívá ozvláštnění vyprávění du-formou – Joe tentokrát mluví sám za sebe, přičemž samozřejmě nechybí dialogy všech postav. Podobně jako v předchozím autorčině románu jde ale v její druhé knize opět o posedlé hledání pravé lásky. Do hry…
Leckdo z nás jistě nejednou četl a byl uchvácen poetickým příběhem o malém princi. Ten, kdo nečetl, má jistě povědomí, proto se domnívám, že netřeba přibližovat hlavní myšlenky, ba ani děj. Malého prince musí člověk číst či slyšet, stručné shrnutí děje na úrovni čtenářských deníčků by bylo nedůstojné.
Lze si jen těžko vysvětlit, čím tuzemskou čtenářskou obec ohromuje severská literatura. Odpověď bychom snad mohli nalézt v humoristických románech – ty jsou plné kousavého a zároveň ztřeštěného humoru, který je naší povaze vlastní. Čtenáře o tom do sytosti přesvědčil jak Jonas Jonasson (Stoletý stařík, Analfabetka), tak i třeba Fredrik Backman v úspěšném románu Muž…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Poslední aristokratka
Nejlepší humoristická kniha roku 2012 (Cena Miloslava Švandrlíka) vychází také jako audiokniha v úsměvném podání Veroniky Kubařové coby dcery škudlivého hraběte a jeho americké manželky. „Po všech těch detektivkách a krvácích jsme chtěli posluchačům dopřát pořádnou porci legrace. Všichni si občas potřebujeme vydechnout a od srdce se zasmát. A tenhle zábavný příběh o restituentech hradu musí rozveselit prostě každého, takže jsme se ho chopili," vysvětluje Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook, čím jej zaujal první díl "trilogie v Kostce" Evžena Bočka.
Přejít nahoru