Vyhledat
Posmrtná predace
Posmrtná predace

Když se román připravuje k vydání znovu, tentokrát coby audiokniha, může dojít k množství nesouladů. Například autorského záměru se záměrem režie, koncepce románu se zvoleným dramaturgickým pojetím, nebo stylu vypravěče s naturelem interpreta. V případě Posmrtné predace Viléma Koubka si naopak všechno dokonale sedlo, a tak se může servírovat pochoutka pro otrlé, noirové dobrodružství Vincenta Krhavého.

Na české literární scéně se můžeme s Vilémem Koubkem setkat už od roku 2009. Do mysli mnohých se zapsal nejenom prozaickým dílem ale i cynicky jízlivým komiksovým seriálem Korektor. Jiní ho znají jako tvůrce fantastických příběhů, ať už románových nebo povídkových. Jeho povídka Ranní spoj, která vyšla knižně v antologii Ve stínu magie roku 2019, se bohužel zvukové podoby nedočkala. Poprvé jsme tak mohli slyšet Koubkovu prózu až v roce 2021 s příběhem zvaným Období, a to v audioknižním vydání antologie Krásky a vetřelci a v interpretaci Terezie Taberyové. 

První samostatnou audioknihou je však ale až novinka Posmrtná predace, kterou letos vydalo nakladatelství Témbr v interpretaci Martina Stránského. Román vyšel poprvé knižně vloni v nakladatelství Host a jde o první díl série s hlavním protagonistou, unaveným, otráveným alkoholikem, soukromým detektivem Vincentem Krhavým. Jde o noirový krimi příběh z desítky let vzdálené budoucnosti a Koubek se ho zhostil s vypravěčskou lyrikou vlastní jednak jemu, jednak žánru. Ne nadarmo se Koubkovi přezdívá „básník české akční fantastiky“. 

Název díla by mohl evokovat zombie horor, avšak čtenář i posluchač brzy zjistí, že jde o jistou nadsázku. Krhavý se totiž musí vypravit na místo zvané Odpočinek, kam odcházejí ti, kteří díky lékařskému pokroku už sice nezemřou stářím, zato však jsou unavení, protože svět se od milénia dávno posunul jiným směrem, než na jaký byli zvyklý. Teď jsou z nich důchodci – napořád. A to s jedním dokáže zamávat. Na tomto nemilosrdném místě musí Krhavý objasnit nejednu záhadu, kolem se neustále ztrácejí lidé a za krk mu dýchá bojový robot, který ho má hlídat.

banner 1200x150

Interpretace se ujal Martin Stránský, který dokáže do svého hereckého projevu rovněž dostat tu správnou míru nadsázky, a tak se z hlediska vyznění i posluchačského zážitku může Posmrtná predace hrdě zařadit mezi takové počiny jako Krev je můj chleba Lairda Barrona (Témbr 2021). Jelikož Stránský má poměrně širokou interpretační škálu, mohli jsme ho slyšet hned v několika hereckých polohách. V tomto případě tedy nejde o způsob interpretace Stoletého staříka, který vylezl oknem a zmizel (Panteon 2012), Sophiiny volby (OneHotBook 2020) ani kapitána Croziera z Terroru (OneHotBook 2018). Poloha barronovsko-koubkovské ichformy se nachází někde mezi sérií Legie Kristýny Sněgoňové a Františka Kotlety (Audiotéka 2020-současnost) a románem Já, Poutník Terryho Hayese (Témbr 2020).
 

Atmosféru drsného devítihodinové vyprávění strádajícího detektiva ještě podtrhuje jingle rozdělující kapitoly a dějové úseky – tím charakteristické lupnutí či kovové cvaknutí víka benzínového zapalovače. Tím se stává příběh o muži, který dělá práci, kterou nechtěl dělat, na místě, kde nechtěl být, ještě o něco přítomnější a jaksi hmatatelnější.

Silnější povahy si příběh vychutnají včetně dávky humoru, neberoucího si servítky. Slabší povahy musí Krhavému odpustit jistou míru nactiutrhání starším spoluobčanům. Brzy však pochopí, že nejde o jen tak ledajaké spoluobčany, tito totiž chodí po Odpočinku zkrátka už příliš dlouho. 
Na závěr lze jedině vyjádřit přání, aby se audioknižního vydání dočkalo i letošní pokračování série, nazvané Smějící se bestie, v téže interpretaci a poctivé přípravě.

 

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mysleli si, že budou v bezpečí. Mýlili se. Zavražděná prostitutka a opuštěné dítě - dva nálezy během jedné zimní noci odstartují další zneklidňující vyšetřování detektiva inspektorky Kim Stoneové. Další, které jí donutí čelit tváří v tvář někomu z jejího hrůzného dětství. Když poté v rychlém sledu někdo v Black Country zabije další tři osoby živící…
Je jaro roku 1937. Německý kancléř Adolf Hitler vytrvale hovoří o míru, svými činy však jako by dělal vše proto, aby západním spojencům došla trpělivost. Schizofrenní geopolitická atmosféra dusí i britský Fulworth, sídlo pensionovaného Sherlocka Holmese, kde nedávno našel útočiště manželský pár německých emigrantů, manželů Steinerových, kteří převzali starost o detektivovu domácnost po zesnulé paní…
Deset kriminálních příběhů podle skutečných událostí čte herec Norbert Lichý Známé případy vražd, které se odehrály na různých místech Československa v letech 1969–1979. Zkušený autor I.M. Jedlička napsal podle vyprávění špičkových kriminalistů čtivé povídky, které mají napětí a spád. Vyprávění herce Norberta Lichého vrací posluchače do časů před čtyřmi desítkami let a věrohodně popisuje pátrání…
Hercule Poirot byl povolán na jedno z nejstarších šlechtických sídel na anglickém venkově milionářem Hubertem Lytchamem Rochem, aby vyšetřil podezření ze zpronevěry.

Recenze ze stejného žánru

Tak trochu v duchu Agathy Christie napsaný napínavý příběh Vlk a sedm kůzlátek Fan Vavřincové rozvíjí děj zasazený do prostředí sněhem zasypané krajiny, v níž se namísto lyžařských radovánek odehrává dramatická hra o život. Psychologicky laděná kniha zkoumá navenek idylické vztahy osmi přátel, mezi nimiž to ale pod povrchem pořádně skřípe. Ani přizvaný bývalý policista jako vnější…
Obliba holmesovských pastišů je nejen v anglojazyčném světě značná a Sherlock Holmes je jednoznačně nejvytěžovanější literární postava všech dob. Odkazy na slavného detektiva se nevyhýbají ani tzv. vážné literatuře (např. Konečné řešení Michaela Chabona) a celkový počet publikovaných holmesovských příběhů od epigonů A. C. Doyla se odhaduje na několik tisíc, přičemž jejich výčet zahrnuje i…
Agatha Christie napsala s oblíbenou všetečnou dámou Jane Marplovou celkem dvanáct samostatných románů a s audioknižním vydáním příběhu zvaného V hotelu Bertram můžeme říct, že dílo bylo dokonáno a románová audioknižní série se uzavřela. To je jistě vhodný moment pro ohlédnutí a neméně také zhodnocení.
Jmenuje se Josefína Divíšková a je učitelkou kreslení. Má vyřídilku, je ironická i sebeironická a umí se dívat kolem sebe, takže postřehne souvislosti, které jiným unikají. Přezdívá se jí „česká miss Marplová“ a její hlášky plní sympaticky živou facebookovou stránku Svět podle Josefíny. Její duchovní matka Marie Rejfová jí věnovala už osm knih a rozhodně…

Dále od recenzenta

Detektivka Agathy Christie bez Poirota nebo slečny Marplové rozhodně neznamená totéž co „bez chuti“. Koneckonců jsme se o tom mohli přesvědčit už v případě Deseti malých černoušků, kteří patří mezi to nejlepší, co v rámci žánru vzniklo. Z rozuzlení Hadího doupěte totiž pořádně zamrazí. Faktem ale zůstává, že ze stejnojmenné audioknihy by bývalo mohlo mrazit…
Zatímco názvy předchozích mysteriózních thrillerů Kateřiny Surmanové vyznívají až poeticky, Tři Sekery včetně designu obálky mohou vyvolat dojem, že tady krev poteče proudem. Ve skutečnosti jde ale o její zatím nejcitlivější a nejsilnější dílo, čemuž audioknižní vydání v interpretaci Jiřího Vyorálka dalo vyniknout.
Jsou knihy, které se obáváme číst, jelikož by to mohla být moc silná káva, jakkoli pravdivá zpověď se v nich může skrývat. Možná tím spíš k nim přistupujeme s respektem. Zvuky probouzení patří mezi ta díla, která vyšla audioknižně, díky tomu je rozhodování o něco jednodušší. Člověk si totiž může říct, že od manželů Trojanových bude to tíživé…
Teoretická fyzika a astrofyzika, to nejsou témata určená hrstce zasvěcených. Jsou to oblasti lidského zkoumání, které nabízejí fascinující pohled nejen na vesmír nebo subatomární částice, ale i běžný každodenní svět kolem nás. Zvláště pokud o nich hovoří odborníci jako Michio Kaku, který už desítky let dokáže své čtenáře i posluchače okouzlit, a pokud se četby…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Posmrtná predace
Básník české akční fantastiky se vrací na místo činu v deštivém krimi noiru. V životě každého soukromého vyšetřovatele přijde práce, po které už nic není jako dřív. Před Vincentem Krhavým se jedna taková objeví na dně věčně prázdné láhve, a když se jí nezbaví ani odhozením do popelníku plného vajglů, nakonec ji vezme. Žízeň totiž umí být extrémně zlá i v pokročilém jednadvacátém století a dluhy dostanou člověka spíš do hrobu než do hospody. S kocovinou bušící na spánky a duší plnou démonů pak nasedne na vlak do izolované oblasti zvané Odpočinek. Šílenství a útrapy, které jej tam čekají, si však nedovede ani představit. A mrtvá těla na sebe nenechají dlouho čekat. O slovo se přihlásí také tamní podsvětí a realita se změní v mokvavou ránu, kterou nevyléčí ani nebetyčný cynismus nebo štědrá zálivka savem.
Přejít nahoru