Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Divadelní střípky bez sentimentu

Datum: 

Autor recenze: 

Stýskání zažehnáno
Stýskání zažehnáno

Soňa Červená je nepřehlédnutelnou osobností napříč uměleckými žánry. Díky tatínkovi Jiřímu Červenému, zakladateli legendární Červené sedmy, a svému účinkování v Divotvorném hrnci stála pevně u zrodu československého nejen hudebního divadla dvacátého století. A v mnoha ohledech ho pomáhá utvářet i v současnosti – momentálně září i ve vlastním recitálu v Divadle Ungelt.

Je proto logické, že její memoáry mohou být pro zájemce velice poutavou záležitostí. Jejich první část s názvem Stýskání zakázáno, mapující léta v exilu, svoji audiopodobu prozatím nemá, druhý díl, který nyní vydal Radioservis, ovšem může stát zcela samostatně.

Pětidílná zkrácená četba z knihy Soni Červené Stýskání zažehnáno, kterou loni v královéhradeckém rozhlase připravil herec a režisér Jan Sklenář, mapuje období čtvrtstoletí od počátku 90. let, až po rok 2015. Je zajímavé sledovat, jak koketování Červené s návratem do Prahy probíhá naprosto pozvolně na ploše několika let a uskuteční se spíše díky v tu chvíli příznivým okolnostem. Posluchač prožije jak období nesmělých námluv, tak suverénní, ale nanejvýš pokorné sbírání prestižních cen na domácí scéně v posledních letech.

Pokud čekáte hlubší ponor do divadelní historie, nebo analýzu režijních postupů, nedočkáte se ho. Ostatně délka nahrávky, přesahující jen mírně dvě hodiny, to ani nedovoluje. Můžete si ale vychutnat drobné střípky často úsměvných zákulisních historek, jen tak mimochodem občas zarámovaných nějakou historickou událostí. Dramaturgové, či vůbec lidé „od fochu“ se občas mohou pobavit více – hodně vděčné určitě bude například trochu svérázné setkání s Lou Reedem. I když do partitury osudu Soni Červené občas pronikl nějaký ten hořký tón v podobě morální volby nebo nemoci, je prakticky okamžitě vystřídán notou optimistickou, smířlivou.
 

Zásadní linkou vyprávění je dlouholeté umělecké pouto Soni Červené s režisérem Robertem Wilsonem a to od proslulé inscenace The Black Rider s hudbou Toma Waitse pro hamburské Thalia Theater až po Čapkovu Věc Makropulos pro pražské Národní divadlo v roce 2010. Navazující projekt s názvem 1914 už je zde zmíněn jen okrajově. Nechybí ani vhled do zásadní spolupráce se skladatelem Alešem Březinou na soudobých operách o osudu Milady Horákové Zítra se bude… a Toufar o faráři Josefu Toufarovi.

banner 1200x150

Četba je svěřena hned třem interpretům. Sama autorka nemůže chybět, je však střídána podobně zabarveným, avšak mladým, energickým hlasem Pavlíny Štorkové. Prvních pár minut zní toto řešení trochu zvláštně, ale brzy se ukáže jako dobře fungující natolik, že oba hlasy subjektivně splynou v jeden (což je krásně akcentováno v úplném závěru). Navíc hlas Soni Červené stále hraje v mnoha pasážích prim. Miroslav Zavičár potom čte úryvky z recenzí nebo korespondence, u níž účelně mění náladu, tempo a barvu hlasu.

Pečlivě vybraná je hudební složka nahrávky, jíž vévodí Janáčkova Liška Bystrouška. Zaslechneme i archivní záznamy, vztahující se přesně k daným projektů. V tomto žánru obvyklé koláže, v nichž se s ukázkami pracuje často necitlivě a nechronologicky, se zde chvályhodně nevyskytují.

Primární cíl textu, tedy s vděkem zavzpomínat na oblíbené spolupracovníky, je v audioknize Stýskání zažehnáno zpracován s lehkostí. Připočteme-li grácii Soni Červené a poctivý režijní přístup, máme před sebou příjemný tip zejména pro milovníky divadla.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

O pradávna se říká, že jablko nepadá daleko od stromu. Ale bylo tomu tak u synů našeho nejvýznamnějšího panovníka, Karla IV.? Například u jeho prvorozeného? Šel alespoň trochu ve stopách svého otce silného, schopného vládce? Anebo byl slabým panovníkem, zmítaným událostmi, kterým nedokázal čelit? Měl alespoň nějaké zásluhy orozkvět Českého království, či ho vedl pouze…
„Nejraději mluvíme o sobě, n’est-ce pas, mes amis?“ Hercule Poirot Co do brilantnosti předčí postřehy pana Hercula Poirota jedině jeho stvořitelka: nejprodávanější autorka všech dob, znamenitá Agatha Christie! I ona se v závěrečné etapě životní dráhy rozhodla druhým otevřít svůj vnitřní svět formou memoárů a podala v nich nanejvýš hodnověrné svědectví o převratném 20. století.…
Vzpomínky z archeologických expedic na tajemném Středním východě   Tato kniha je odpovědí. Odpovědí na otázku, kterou mi lidé kladou velmi často. „Takže vy kopete v Sýrii, viďte? Povězte mi o tom všechno! Jak tam žijete? Ve stanech?“

Recenze ze stejného žánru

U příležitosti stého výročí založení republiky se na pultech knihkupců objevila řada historických publikací obracejících se k naší minulosti. Jedna z těch nejprobíranějších se o několik měsíců po svém knižním vydání dočkala i převedení do audio podoby. Napsal ji Pavel Kosatík a načetl Pavel Batěk.
V postavě Františka Kriegla jako by se zrcadlily moderní české dějiny ve vší své rozporuplnosti a nejednoznačnosti, s jakýmsi ideálem spravedlivé společnosti postupně transformovaným do nelidského utrpení na jedné straně a s pragmatismem téměř oportunistickým na straně druhé. Rozsáhlou, šestisetstránkovou biografii Kriegel: lékař a voják komunismu, napsal publicista a historik Martin Groman, někdejší šéfredaktor stanice Dvojka Českého…
Po „vítězném“ únoru 1948 opouštěly Československo ilegálně tisíce lidí, kteří nesouhlasili s nastoleným režimem a cítili se ohrožení. Na Západ se dostávali různě – jedním způsobem bylo přejít přes hraniční čáru v hlubokých šumavských lesích. Využívali přitom služeb převaděčů.
Jak se stalo, že se z polského chlapce stal jeden z nejznámějších českých katolických kněží? Na cestu, kterou Zbygniew Czendlik prošel od porodnice po současnost, ale také na přátelství s celebritami a působení v médiích, na názory na tradice, výchovu a papeže Františka, se ptala Markéta Zahradníková. Pro ni to byla první kniha, která si…

Dále od recenzenta

Svou první školní návštěvu velké knihovny si pamatuji nejen proto, že jsem byl už v dětství velkým knihomolem, ale také díky textům, které nám na ukázku paní knihovnice četla. Byly to pohádky Miloše Macourka. Už tehdy jsem ho znal jako filmového scenáristu s fantazií rozvinutou do neskutečné šíře a jeho drobné, chytré a vtipné pohádky…
Také by se vám čas od času hodilo nejít večer spát a ušetřený čas využít jinak? Možná byste uvítali preparát Rodena Wagnera plnohodnotně nahrazující spánek a mohli byste se stát Vigilem. Na první pohled fantastická věc, která ale v blízké budoucnosti začne hloubit menší sociální propasti mezi Vigily a Spícími. A nejen tím, že budete…
Cesta do pravěku z roku 1955 patří k domácím filmovým klenotům s mezinárodním věhlasem. Snad každý z nás se někdy divácky připojil k dobrodružné výpravě čtyř kluků na jejich cestě za původem trilobitů a žasl nad důkladným rozpohybováním pravěkých tvorů, o nichž v době natáčení nebylo zdaleka tolik poznatků, jako dnes. Nyní si můžeme putování…
Audioknižní herecké memoáry bývají mezi nahrávkami mluveného slova velmi vítané, zejména zajímá-li se jejich posluchač o divadelní či filmovou historii. Supraphon přišel před koncem loňského roku se zvukovou podobou drobných literárních autobiografických útvarů Luďka Soboty s názvem Holé a trapné dýchání, vycházející ze stejnojmenné knihy.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Stýskání zažehnáno
Soňa Červená - jedinečná umělkyně nejen v českém, ale i světovém měřítku, popsala svůj osud v autobiografickém diptychu Stýskání zakázáno a Stýskání zažehnáno.
Přejít nahoru