Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Svět podle Garpa – svět plný barev podle Davida Novotného

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Svet-podle-Garpa-John-Irving
Audiokniha Svět podle Garpa

Irvingův Svět podle Garpa a David Novotný v hlavní roli audioknižního zpracování vydavatelství OneHotBook z konce roku 2024 – to se rovná 24 a půl hodinám poslechové smršti. Plasticky funkční projev Davida Novotného režijně vedl a jeho temperament jistě musel notně krotit Michal Bureš. Doplňme, že Irwingův román spatřil světlo světa v roce 1978.

Hovořit o díle Johna Irvinga jako o mnohovrstevnatém by bylo smutné klišé a vyzdvihovat jej jako knihu, v níž se čtenáři snad poprvé setkali s literární trans postavou, by bylo zoufale málo. Témata, která Irving akcentoval, bohužel nejsou současnou společností stále přijata. Feminismus je pro mnoho lidí stále něco jako sprosté slovo a stejně jako Jenny Field, Garpova matka, ani mnohé moderní ženy dneška nechtějí být označovány za feministky. Výraz femicida (vražda žen z nenávisti) je dokonce takřka neznámý. Právo na ukončení těhotenství je v mnohých oblastech USA zastaveno, o reprodukčních právech v Polsku a Rusku raději nemluvit.

Přikročme raději rovnou ke všemu, co pro Svět podle Garpa a posluchače vykonal David Novotný, protože pro něj je to v záplavě jeho hereckých špičkových výkonů malý krok, ale upřímně jde o velký krok pro lidstvo. Již v recenzi audioknihy Malý pražský erotikon Patrika Hartla jsme museli poznamenat, že David Novotný posouvá látku, kterou dostane do rukou, do nové dimenze. Svět podle Garpa vypráví, jako by to jeho matka byla Jenny Fields, jako by on sám zápasil na žíněnkách stearingské školy, chodil za umírající přítelkyní do nemocnice ve Vídni a prožil všechno další, co Garpa potkalo. Román je mimo vše ostatní také o literatuře jako takové, psaní samotném a knižním průmyslu. Klade ústy uklízečky vydavatele Garpových knih, pana Wolfa, otázku, zda stačí konzumovat knihy jen proto, abychom se dověděli, jak to dopadne. Signifikantní pro projev Novotného je pohlédnout na literární díla, která se v románu vyskytují.

Je zde samozřejmě kniha Sexuálně podezřelá Garpovy matky Jenny. Nelze říci, že by Novotný trpěl nešvarem narátorů, kteří zvyšují tóninu hlasu ženských postav, a tím je pitvoří. Novotný ironizuje stejným dílem jednoznačně všechny, kdo to v konkrétní situaci zasluhují. Tak absurdita Jennyina životopisu nevyčnívá jako něco, čemu by se autor a tím méně interpret vysmíval (rozhodně ne více, než jiným absurditám). Dále je tu Garpova povídka, s níž má záměr získat srdce své vyvolené Heleny, a s užitím dalších prostředků jej také touto povídkou získá. Uvnitř příběhu Penzion Grillparzer má David Novotný velké pole k vyřádění se – ječí hlasem babičky, je pochmurný, dovádivý, prostě kombinuje různé projevy v groteskních historkách točících se kolem profese bodování kvality penzionů a zúčastněné rodiny. Dalším citovaným dílem je Svět podle Bensenhavera. Vidíme v něm, kterak má osobní trauma autora, který ztratil milované dítě, vliv na tíhu tématu, které si volí. Zde musel David Novotný shodit komediální tón a hovoří dutým hlasem komentujícím zločin, který se odehrává, a pachatelovu nízkost morální i mentální, jejíž míra je sama o sobě tragická. Za Novotného větami číhá otázka, co opravňuje a pudí mimořádně nešťastné literární autory ke sdílení nechutností a zvěrstev se svými čtenáři. Zločin únosu a znásilnění, vnitřní dialog mladé matky a rozhovory se zaostalým únoscem, zvyklým obcovat se zvířaty, interpretuje Novotný přiléhavě, až vzbuzuje děs.

Svět podle Garpa je bohatý na akční scény, v nichž Novotný zrychluje dikci, a tím podporuje dějový spád. S jeho kvalitami dobře soutěží hudební doprovod zesilující účinek scén, který je někdy vystřídán tlukotem kláves psacího stroje. Motiv psaní, jak jsme zmínili, je totiž stejně jako sociální témata silně zastoupen, prvořadými jsou však interakce mezi dodnes živoucími postavami, kterým David Novotný dodává barevnosti a veškerých odstínů. T. S. Garp umírá ve svých 33 letech. V okamžicích jeho smrti jako by Novotný hovořil nahým, čistým hlasem. Nasloucháme s ním posledním myšlenkám a přáním hlavního hrdiny a autor i interpret ve shodě v nás zanechává svět, který je už jen podle nás. Děkujeme.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Exotika, milostné vztahy, nespoutaný sex, studentský život, ale také studentské bouře na konci 60. let v Tokiu – to vše lze v románu Norské dřevo nalézt. Jeho název je zvolen podle známé písně Beatles, oblíbené skladby jedné z ústředních postav dívky Naoko.
Vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, třicátnice Ada Sabová, už má leccos za sebou, tudíž není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného sarkastického vnímání světa, lidí kolem i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává a reflektuje zdánlivé nahodilosti, za nimiž tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující…
Jedna z nejznámějších novel Bohumila Hrabala vypráví ústy půvabné manželky správce pivovaru o svérázném strýci Pepinovi i o životě v Nymburku v době, kdy docházelo k velkým průmyslovým objevům.

Recenze ze stejného žánru

Třetí kniha Simony Bohaté Klikař Beny opět zachycuje ušmudlané ulice Prahy a v přeneseném významu celého komunistického Československa, samo sebe vykreslující coby pokrokové a šťastné. Autorka se tak vrací do světa na okraji, byť ne tak daleko centra metropole. Navazuje zejména na předchozí úspěšnou prózu Všichni sou trapný, přičemž tak činí originálně a neklade na…
Chtěli byste být jako babi Boží? Možná. Nebo dost možná určitě. Božidara je za každých okolností svá - vždycky originální a nezávislá na mínění ostatních.
Německý včelař Arimond miluje obyvatele svých úlů, rád se zaobírá jejich životem, vlastní rodinnou historií, a také děvčaty, a kdyby kolem zrovna těžkopádně nesupěly dějiny a s nimi druhá světová válka, možná by vedl vcelku normální život. Nejen, že by nemusel shánět peníze na léky protistátní činností při převádění Židů na nedaleké belgické hranici, ale…

Dále od recenzenta

„O hnusné věci v životě je potřeba se podělit,“ říká postava s přezdívkou Sifon v románu Irvina Welshe Trainspotting z roku 1993, a to ve špičkové interpretaci Kryštofa Bartoše v audioknize vydané vydavatelstvím OneHotBook v režii Víta Maloty. Že je důležité podělit se o mnohdy vysloveně karnální historky plynoucí z průvodních jevů drogové závislosti, je…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru