Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Drogové dějiny třetí říše

Datum: 

Autor recenze: 

Totální rauš
Totální rauš

Adolf Hitler žádající si další dávku. Němečtí vojáci s pervitinem v kapsách, aby přežili další noc. Takové dějiny třetí říše jste ještě neslyšeli.

Norman Ohler se pustil do svého nebeletristického díla, chtělo by se říci, náhodou. Nebo spíše souhrou jistých okolností, mezi něž patřilo i nalezení deníku lékaře Theodora Morella. Jeho pacientem nebyl nikdo menší nežli sám Vůdce. Deník byl o to pikantnější, že obsahoval pečlivé záznamy léčby – léčby s pomocí návykových látek. Ohler začal postupně odkrývat dosud prakticky nepoznané souvislosti druhé světové války.

Totální rauš, jakkoliv název či anotace může znít bulvárně, představuje precizní vědecký přístup. Autor pracuje se zdroji a vše, co jen lze, zasazuje do kontextu, aby nevznikla domněnka, že utváří novou interpretaci jen za účelem senzace. Ne snad, že by všechno bylo jednoznačně doložitelné, Ohler to přiznává, ostatně, samotný Morellův deník obsahuje místa, která jsou těžko čitelná. Vzniká tak přirozeně prostor ke konstrukcím, které mohou a nemusí být zcela oprávněné a pravdivé. Takových míst však není, vlastně překvapivě, tolik, a tak ústřední informace Totálního rauše nelze jen tak zlehčovat. Naopak, měly by se začít zařazovat do probírání daného období a aktualizovat se díky nim i životopisy, zejména pak samotného Adolfa Hitlera.

Kniha sice plní všechny předpoklady vědeckého textu, nikterak ji však neschází poutavý jazyk. Norman Ohler zkrátka dobře věděl, že drží v rukou třaskavé téma – a podařilo se mu jej dostatečně atraktivně podat, aniž by se zřekl přísných norem vědeckého bádání. Číst takovou práci je už z formálního hlediska radost. A když k tomu připočítáte právě ony informace, věřte, že budete o Totálním rauši ve svém okolí povídat a povídat.
 

Vzhledem ke vstřícnému stylu vlastně ani tolik nepřekvapí rozhodnutí knihu překlopit do zvukové podoby. Sice se musíme obejít bez odkazů na zdroje, ale poslech je, například v porovnání s Krvavými zeměmi podstatně „pohodlnější“. Ohler tolik neoperuje se statistikami, spíše vypráví příběh. Navíc velmi zručně strukturovaný, takže s ním projdeme celou válkou.

banner 1200x150

U faktografické literatury představuje volba interpreta stejně klíčovou roli, jako při hledání vhodných herců pro dramatizace. I dostatečně atraktivní titul lze totiž snadno ubít monotónním přednesem, k němuž přeci jen literatura faktu více svádí. Jenže by to nebyl Hynek Pekárek, který patří k režijním stálicím vydavatelství OneHotBook, kdyby si nevybral dobře. Po spolupráci na vícehlasé četbě Všemi dary obdarovaná dal tentokrát Vasilu Fridrichovi větší prostor – a takové rozhodnutí se ukázalo jako více než šťastné. Fridrich, byť je zatím jeho diskografie chuďoučká, pod Pekárkovým vedením vtiskl Totálnímu rauši mimořádnou poutavost. Rytmus je natolik dynamický, aby literatura nepůsobila vzhledem k množství informací těžce, současně však natolik rozvážný, aby to podstatné vyniklo a ostatní nezůstalo schované.

Pokud tedy váháte, zda do Totálního rauše jít očima nebo ušima, dejte šanci audioknize.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Marian je napůl Angličanka a napůl Francouzka: zkrátka ideální adeptka pro britský výsadek ve Francii za 2. světové války. Roku 1943 ji po náročném výcviku v pouhých dvaceti letech umístí nedaleko Paříže, odkud má pomáhat místnímu odboji a zařídit emigraci pro významného fyzika Clémenta – známého svých rodičů a zároveň vlastní platonickou lásku z doby…
Světaznalý bratr Cadfael se po rozmanitých životních dobrodružstvích uchýlil do kláštera v Shrewbury, kde se věnuje zahradničení a je obzvláště pyšný na svou bylinkovou zahrádku. Píše se rok 1137 a převor se pro opatství rozhodne získat ostatky velšské mučednice Winifredy. Se skupinou vypravenou za tímto účelem do Gwytherinu putuje i bratr Cadfael, aby jako rodilý…
Procházka Římem „Věčného města“ od jeho vzniku až do dnešních dní. Vzestupy a pády, panovníci, války, umění, kultura a každodenní život Římanů.
Pokračování úspěšného románu Jaroslava Žáka Konec starých časů nás přivádí opět do Pepova Týnce, který má již za sebou revoluční noc v únoru 1948 a začíná stabilizace nových poměrů.

Recenze ze stejného žánru

Jsou díla, jež pojednávají o umělcích, kteří tvořili celý život, o osobnostech politiky nebo třeba o firmách. Co je spojuje, je to, že na jejich příkladě je možné krásně sledovat, jak se to které kulturní odvětví vyvíjelo spolu s dobou. Audiokniha LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě mezi ně rozhodně patří.
Máte rádi pověsti, báje a legendy? Pak se nyní můžete přenést na východ naší země a do časů dávno minulých, v nichž se dle lidového vyprávění děly prapodivné a tajemné věci. Radioservis totiž tentokrát při přípravě svého nového titulu 50 moravských pověstí zalovil v regionálních vodách a z brněnského rozhlasového rybníčku vylovil padesátku starodávných příběhů,…
Národní obrození je etapa českých dějin, která budí ze sna nejednoho školáka a během příprav k maturitě již řadu desetiletí způsobuje téměř všem nesnesitelné stavy, kdy hlavou adepta létají pojmy, názvy a jména, která mnohdy marně hledají svůj kontext. Osnovy jsou narvané desítkami, možná stovkami autorů zařazenými mezi ostatní většinou jen letopočty ohraničujícími jejich pobyt na…
Kdo se v těch řeckých božstvech, titánech a dalších mytických stvořeních má vyznat? Možná v nich máte chaos – staří Řekové a Stephen Fry by vám však rádi vysvětlili, že Chaosem to všechno teprve začíná.

Dále od recenzenta

Jiřího Čáslavského jste dost možná „potkali“, když jste ve své obci zavítali na promítání filmu, kdy louč „filmového světla“ vycházel z malé pojízdné maringotky. Před svými kulatými sedmdesátinami si ve vlastním nákladu vydal vzpomínkovou knížku Šlápoty.
Sinuhet otevírá knihy svých vzpomínek a objasňuje důvod, proč se rozhodl je zaznamenávat. Právě tento motiv, nikoliv pro bohy, ani pro lidi, nýbrž pro sebe sama, předznamenává, s jakou upřímností a otevřeností se na dalších (a mnoha dalších) stranách budeme potkávat. A také dost možná alespoň trochu vysvětluje, proč se kniha Mika Waltariho, jenž dal…
Edukační projekt českého rozhlasu a vydavatelství Radioservis čítá už šestnáct disků. Nebojte se klasiky se soustředí na nejvýznamnější české a světové skladatele, stejně tak pak na výběr osmi stěžejních operních děl.
Čtrnáct let právě uplynulo od tragédie, která nesmazatelně poznamenala Spojené státy americké. Teroristický útok realizovaný 11. září 2001 měl kromě lidských obětí i oběti hmotné – vzal si sebou Věže. Mrakodrapy Světového obchodního centra. A právě o nich (nejen však o nich) vypráví audiokniha Jiřího Boudníka Věže - příběh 11. září.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Totální rauš
Komplexní studie drogové problematiky ve třetí říši, která je však velice přístupná a strhující, německého novináře a spisovatele Normana Ohlera.
Přejít nahoru