Vyhledat
Venuše v kožichu
Venuše v kožichu

Umělců, jejichž jméno by se později stalo pojmenováním nějakého fenoménu, není mnoho. V propojení literatury a erotiky jde především o dvě osoby, které se vybaví leckomu. Prvním z nich je Markýz de Sade, jenž dal svým životem a dílem jméno sadismu, z určitého hlediska na opačném pólu pak stojí Leopold Ritter von Sacher-Masoch, po němž nese jméno masochismus. Patrně nejznámější literární dílo druhého jmenovaného vyšlo letos jako audiokniha ve vydavatelství Tympanum.

Novela Venuše v kožichu vypráví o mladém urozeném muži jménem Severin, o jeho touhách a jejich naplňování. Zmíněný – eroticky fixovaný na dominantní ženy, specificky však na chvíle, kdy oblékají kožichy – se zde nejprve zamiluje do sochy, touží po neživém ideálu, aby pak vlastní představy přenášel na ženu skutečnou, což pochopitelně nese symbolický význam. Touto ženou je šlechtična Wanda von Dunajew, která, pro lásku k Severinovi, podléhá jeho touhám a nechává se přemluvit, aby se z ní stala jeho vládkyně, které on slouží jako otrok.

Na první pohled přímočaré dílko ze třetí čtvrtiny devatenáctého století je hlubokou psychologickou sondou k tématu dominance a submise, zpracovává řadu různých erotických fetišů, a také dokáže recipienta či recipientku držet v napětí, neboť obsahuje mnoho zvratů a autorovi se do posledních chvil daří gradovat napětí a nejistotu, jak který z protagonistů vztah vlastně vnímá, což je pochopitelně zásadnější a viditelnější v případě Wandy, neboť ta se Severinem hraje různé psychologické hry, zatímco jemu – jakožto vypravěči – čtenáři a čtenářky vidí takříkajíc do duše.

Pětihodinovou četbu díla Leopolda von Sacher-Masocha svěřilo vydavatelství Vilmě Sodomové, a to i přes skutečnost, že vypravěčem prózy je muž. Pravda, četné smyslné či kruté (někdy s nádechem erotična, jindy naopak citelně bez něj) promluvy ženské postavy čtené mužem by v tomto – z dnešního pohledu spíše lehce – erotickém díle možná nezněly příliš autenticky. Přesto může na některé posluchače a posluchačky působit zvláštně, že mužského vypravěče v ich-formě čte ženská interpretka. Snad proto přišla režie předchozího zpracování (v Českém rozhlase Plzeň, 2016) se šalamounským řešením dvojice interpretů, tedy muže a ženy. Letošní vydání z produkce Tympana se ovšem vydala cestou jednohlasé četby a byť stála Vilma Sodomová před nelehkým úkolem – tedy zejména v tom zachovat autenticitu muže-vypravěče, což může být právě v erotickém románu dosti ošemetné –, obstála v něm více než se ctí.

banner 1200x150

Pasáže zachycující Severinovo utrpení podává interpretka velmi věrohodně, a to ať už jde o jeho „ranou fázi“, kdy úpí zamilován do sochy, nebo o chvíle, kdy naopak trpí nejistotou nad svým rozhodnutím vydat se trýznitelce všanc, či když ho zachvacují pochybnosti, zda dokáže snést její avantýru s jiným mužem, byť ji k ní sám dotlačil. Poměrně uvěřitelně, avšak jakoby s mírnou nejistotou a rezervovaností, zvládá i jeho vzrušené promluvy, zatímco je trýzněn.

Vedle toho se Sodomové daří interpretovat Wandu a její chladnokrevnost místy až děsivě dobře, a to ve všech polohách. Tam, kde se postupně opírá do své nové role, stejně jako v momentech, v nichž ze sexuální hry vystoupí a mimo jiné bojuje s vlastní vůlí v této hře pokračovat. Výborně též vystihuje její proměnu, vypravěčem zažehnutou, avšak ve skutečnosti ne tak upřímně chtěnou. Co se samotných erotických scén týká, je příjemné zjištění, že na ně interpretka netlačí a nepřehání je, neboť v opačném případě by mohly v díle, jako je Venuše v kožichu, vyznívat směšně. Dokonce si troufám tvrdit, že tímto přístupem Sodomová ještě o něco více vyzdvihuje tu polohu díla, která by jinak mohla do jisté míry zanikat – Sacher-Masochův román je totiž ve své podstatě psychologickým dílem, kterému se daří vzbuzovat pocity nejistoty a diskomfortu, s čímž hlas interpretky příjemně kontrastuje a její výkon zmíněné naopak prohlubuje.
 

Nálada díla je tedy dosti proměnlivá a nejistá, v čemž právě tkví jeho nejsilnější stránka. To se v audiální podobě podařilo mimo jiné podtrhnout i hudbou Vratislava Hubičky – jeho hudební předěly totiž obsahují pestrou směs motivů oscilujících mezi smyslnou přes bezmála thrillerově naléhavou až k uvolňující, a jsou rozmístěny tak, aby dobře odpovídaly duševnímu stavu vypravěče a zároveň jeho aktuální situaci ve vztahu k vysněné trýznitelce.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Nadčasový epistolární román vychází v novém moderním zpracování jako audiokniha, na níž se podílelo hned šest herců. Kontroverzní příběh odkrývá pozadí milostných strategií, o nichž si dopisují požitkářští aristokraté markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, kteří pro své potěšení a radost z moci manipulují city ostatních. Krutá hra s láskou a vášní však má…
Román o ženském prožívání vztahů. Hlavní hrdinkou je čtyřicetiletá Matylda, rozvedená matka dospívající dcery, která touží po novém partnerském soužití.
První noc ve fantastickém novém bytě v San Francisku a Caroline začíná tušit, že za chvíli bude znát – ehm – milostný život svého tajemného souseda lépe než vlastní... boty. Díky stěnám tenkým jako papír a Nabíječovým atletickým výkonům slyší nejen každý náraz jeho postele o společnou zeď ložnice, ale i bouřlivé ohlasy celého zástupu…

Recenze ze stejného žánru

Když v roce 2013 vyšla známému novináři a publicistovi Miloši Čermákovi kniha Lovestory ve výtahu a dalších 78 povídek z fleku, jistě by nepomyslel, že se jeho texty, původně psané den co den pro osobní blog, dočkají audiopodoby a že on sám se stane jejich osobitým načitatelem. A možná ani to, že se mu díky…
Paříž v 18. století. Paříž krásná a ušlechtilá, bohatá i vznešená, plná ctností a počestných mravů. Nebo ne tak docela? Za maskou dobré pověsti se skrývá skutečný duch doby a volný životní styl tehdejší smetánky. Kolik vášní, nadějí, zklamání a smyslu pro intriky v sobě skrývají přední členové nejvyšší společenské vrstvy? Nebezpečné známosti nahlížejí do…
Přinejmenším od dob Sigmunda Freuda víme zcela vědecky, že sexualita hraje v lidském životě důležitou roli. Co se však může stát, pokud se sex tak či onak a třeba jen na moment dostane v životě nebo mezilidských vztazích na místo stěžejní, nejdůležitější? Takové mezní situace se rozhodl prozkoumat Dušan Taragel v menší sbírce pěti povídek Polrok bez…
Věděli jste, že známý román české spisovatelky Ireny Obermannové si je možné užít i v audiopodobě? Díky vydavatelství AudioStory, které ho v roce 2009 pod vedením režisérky (a také producentky) Jindřišky Novákové vydalo, si ho mohou vychutnat i vaše uši.

Dále od recenzenta

Kdo by neznal Karla Hynka Máchu – přinejmenším jeho Máj nám byl všem vtloukán do hlav ve škole a – většinou nepochopen – zůstal v ní snad každému, kdo vyrůstal v české kotlině, byť většina si nejspíš vybaví jen úvodní verše. Kdo by rád škody napravil, má nyní možnost vrchovatou.
Verše Jaroslava Seiferta – doposud našeho jediného nositele Nobelovy ceny za literaturu – byly audiálně zpracovány již několikrát, což platí i pro Píseň o Viktorce. Tu tentokrát připravilo coby 33minutovou četbu AudioStory v interpretaci Miloně Čepelky, známého především jako jednoho ze zakladatelů a jedné z nejvýraznějších osobností pražského Divadla Járy Cimrmana.
Šestadvacetiminutová nahrávka povídky Pražský chodec, z pera klasika dvacátého století Guillauma Apollinaira, vznikla již v roce 1994. V digitální podobě ji však Radioservis vydal teprve loni. Byť se jedná o audioknihu starou již téměř tři desítky let, ani současní posluchači by si tento audiální klenot neměli nechat ujít. 
Člověk, trpaslík a troll si založí kapelu a… Ne, tohle není vtip, nýbrž výchozí situace románu Těžké melodično. Ačkoli mezi začátkem vtipu a začátkem Pratchettova románu vlastně obvykle nemusí být až takový rozdíl. Šestnáctá kniha (a devátá audiokniha) zěměplošské ságy ožívá hlasem Jana Vondráčka jako čtrnáct a půl hodiny dlouhá četba

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Venuše v kožichu
DOPORUČENÝ VĚK: 18+ Klasické erotické dílo autora, jemuž vděčí masochismus za své jméno. Strhující hra sexuální přitažlivosti, nadvlády a podřízenosti. Mladý muž Severin von Kusiemski se vášnivě zamiluje do Wandy von Dunajev, která v jeho očích ztělesňuje dokonalou ženu – chladnou krásku třímající v ruce bič. Wanda Severinovo přání stát se jejím otrokem zpočátku nechápe, pak ale zjistí, že výhody této metody jsou zajímavé a trýzní Severina s rostoucí rafinovaností. Společně se propadají stále hlouběji do víru moci, nadvlády a podřízenosti. Hranice mezi jejich sexuálními fantaziemi a realitou přestává existovat... Je život jen hra, nebo si společně hrají na život?
Přejít nahoru