Vyhledat
Strnadův efekt
Strnadův efekt

S audioknihami Jana Kotouče už se setkáváme nějaký ten čas. Zatímco jedna z jeho románových sérií roste i na poli audioknih už čtvrtým rokem, dvě další, které dosud existovaly jen knižně, odstartovaly letos. Největším a zatím nejpříjemnějším překvapením je však jeho standalone román Strnadův efekt.

Vydavatelství Audiotéka se letos do děl stálice české military sci-fi a space opery Jana Kotouče vrhlo po hlavě. V krátkém čase vydalo první tři díly románové série Centrální impérium v interpretaci Ondřeje Nováka, počínaje příběhem Hranice impéria. Venku je též první díl série Sektor Hirano s názvem Pokračování diplomacie v podání Luboše Ondráčka.
 
Naproti tomu Strnadův efekt do žádné ze sérií nespadá a může se tak stát skvělým způsobem, jak se s dílem Jana Kotouče seznámit. Hlavním aktérem příběhu je Matěj Strnad, který není ničím výjimečný, ocitl se jen zkrátka ve špatnou chvíli na špatném místě. Anebo ve správnou chvíli na správném místě, což je otázka úhlu pohledu. Jeden z mimozemských portálů, které se začaly houfně objevovat po celé Zemi, se totiž otevřel přímo před ním – a tato epizoda v něm něco zanechala. Přesněji řečeno, dala mu schopnost s portály manipulovat, respektive je zavírat. Toho si však okamžitě všimla i mimozemská entita a tím se začíná akční, napínavý a velice zábavný boj o existenci lidstva jakožto druhu. Ve hře jsou nanočástice, podivní zrcadloví panáci, smrtící záření, historičtí šermíři, piloti tryskáčů i vyplašená zebra.
 
Více než dvanáctihodinové četby se pod zkušeným režijním vedením Heleny Rytířové zhostil herec Kajetán Písařovic. Ten si scénu české literární fantastiky oblíbil a má nakročeno k tomu, aby se stal jedním z jejích spolehlivých hlasů – připomeňme si například jeho výkon v rámci antologie mysteriózní a fantastické prózy Hlubiny města nebo román Jako sama smrt Jakuba Hozy.
 
Písařovic se velmi intuitivně přizpůsobuje tomu, jakou situaci právě čte. I při nepozorném poslechu si můžeme být jistí, že interpret jednotlivým situacím i dialogům rozumí, chápe, co se v nich odehrává, a je dobře srozuměn s jednotlivými charaktery postav příběhu. O to plastičtější je pak jeho interpretace samotného Strnada, hrdiny, který není hrdina, nikdy o to nestál, ale ví, že už nemá co ztratit – a to i v případě, kdy je Strnad opilý, což by mohlo svádět ke karikatuře, ne však v Písařovicově podání. Velmi důstojně pak zvládá i slovenštinu – a že slovenských replik je v románu požehnaně – a nejsou právě krátké… Vše pak korunuje krásně užaslý tón, s jakým leckdy celou situaci komentuje vesmírný byrokrat.
 
 
Nutno však přiznat, že i tato nahrávka má tu a tam své mouchy. Právě intermezza s vesmírným byrokratem trpí tím, že není jasné, kdy o něm hovoří vypravěč příběhu a kdy nahlížíme do mimozemšťanových myšlenek. Unaveně úřednický tón této bytosti totiž často expanduje i tam, kde by vůbec být neměl, což je veliká škoda, protože jde de facto o jedinou podstatnou vadu na kráse a přičíst ji lze převážně režii. Překlad zkratky ETD (odhadovaný čas odjezdu), který si v nestřeženou chvíli v nahrávce střihne jiný hlas, se jistě dal vychytat dříve, nebo z nahrávky vypustit, ale to je více méně zanedbatelný detail.
 
V celkovém vyznění je ale Strnadův efekt nadmíru vydařenou audioknihou, která nabízí posluchačům dobrodružnou sci-fi jízdu, která demonstruje, jak chytře zábavná dokáže být česká fantastika, a zároveň, jak chytlavě ji lze pro posluchače natočit.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Povrch všech kontinentů je zastavěný do výše několika set metrů. Většina lidských bytostí zdegenerovala a žije jen proto, aby mohla dennodenně jen pracovat. Nic víc. Společnost je ostře rozdělená na pracující a vyvolené. Nic mezi tím. Neříká nám to něco?
Už tři miliony let se hlubinami vesmíru řítí kosmická loď velká jako vrata do galaxie. Nikdo se špetkou rozumu by na ní dobrovolně nezůstal, a přece je na její palubě život…. Přesněji svérázný příslušník rodu Homo sapiens David Lister, kterému asistují nablblý hologram Rimmer, narcistní mutant Kocour, chorobně přičinlivý android Kryton a senilní superpočítač Holly.…
Zem sa stáva neobývateľnou. Ignorantské správanie ľudí ju priviedlo na pokraj existencie a zdá sa, že cesta späť je nemožná. Veľká skupina ľudí sa chystá Zem opustiť a začať nový život na planéte SOLU.
Šestadvacet volně spojených povídek líčí budoucí kolonizaci Marsu. Lidé přicházejí a svým vpádem ruší tiché kouzlo rudé planety, ale nakonec – po letech nesnadného vzestupu a následného pádu – ji stejně opouštějí a ponechávají znovu osamělou a ztichlou. Jen vítr se prohání opuštěnými městy pozemšťanů a dávno vymřelými letovisky Marťanů.

Recenze ze stejného žánru

Představte si svět v nedaleké budoucnosti. Svět, ve kterém je vlastní myšlení považováno za něco škodlivého, veškerá zábava je redukována na ničení věcí a sledování kýčovitých příběhů na telestěnách. Hasiči požáry nehasí, ale zakládají je – pálí knihy, které někteří zbloudilci tajně ukrývají. A právě jeden z hasičů, Guy Montag, se rozhodne systému vzbouřit.
Je po jaderné válce a každý kout světa se dává dohromady po svém. Bývalý plukovník československé armády David Michálek například v rozvalinách matičky Prahy provozuje bar. Potom ale dostane zakázku, kterou by moc rád odmítl, kdyby mohl, a celý svět se dá do pohybu. Jenom Michálek to ještě neví.
Po úspěšné seriálové adaptaci knihy Příběh služebnice (1985, česky 2008) se kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová odhodlala v roce 2019 (česky 2020) podat o fiktivním státě Gileád podrobnější Svědectví. Nevracela se k hrdince June, ale svět, v němž jsou ženy zbaveny veškerých práv, zabydlela dalšími ženskými postavami. Audioknižně zpracovalo i tento román vydavatelství OneHotBook a režie…
Margaret Atwoodová je po čertech chytrá ženská. Studovaná a obdařená představivostí, která jí umožňuje vypustit a zkrotit démony pevně přisáté na rubu zdánlivě civilizovaných lidských povah. A protože tahle kanadská spisovatelka neztrácí ani v osmdesáti vitalitu a jasnozřivost, vydala po pětatřiceti letech volné pokračování svého slavného románu Příběh služebnice.

Dále od recenzenta

Detektivka Agathy Christie bez Poirota nebo slečny Marplové rozhodně neznamená totéž co „bez chuti“. Koneckonců jsme se o tom mohli přesvědčit už v případě Deseti malých černoušků, kteří patří mezi to nejlepší, co v rámci žánru vzniklo. Z rozuzlení Hadího doupěte totiž pořádně zamrazí. Faktem ale zůstává, že ze stejnojmenné audioknihy by bývalo mohlo mrazit…
To, zda český divák a nyní i čtenář či posluchač audioknih, zná, anebo naopak vůbec nezná jméno Matthew Perry, ovlivňuje jeden základní faktor: A to, jestli měl nebo neměl rád televizní seriál Přátelé. Možná i to může za skutečnost, že Perryho známe především spíše jako herce komických než charakterních rolí, a už vůbec ne jako…
Už v předchozí vydané knize, sbírce povídek Škvíra, upozorňuje britská bestselleristka C. J. Tudor, že se připravuje na psaní své „srdcovky“ s názvem Závěj. Návrat k románové tvorbě je to ale z její strany velmi opatrný a na čtenáře může působit rozpačitě. Audioknižní zpracování pak do jisté míry přejímá tuto snahu „rozjet se“, ale jako kdyby i zde chyběly…
Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Strnadův efekt
Matěj Strnad si žil relativně spokojeným obyčejným životem. Možná by rád víc vídal svého syna z prvního manželství, rád by měl lepší práci a rozhodně by chtěl něco zlepšit ve svém milostném životě, ale vlastně byl spokojený. Potom se však po celé Zemi začaly objevovat podivné mimozemské portály. Z nich vycházelo záření, které pomalu zabíjelo lidstvo. Matěj by tuto katastrofu vnímal s podobnou zděšenou bezmocí jako zbytek lidstva, jenže jeden takový portál se náhodou objevil přímo před ním. Všichni kolem Matěje zahynuli, on se probudil v nemocnici s mimozemským kusem technologie v těle a schopností zavírat portály. Jenže z portálů začnou vyskakovat podivná chromová monstra, jejichž jediným úkolem je Matěje zabít. Matěj Strnad, skladník z Mostu, eskortovaný armádou České republiky, teď musí zavírat portály a tím zachránit lidstvo. Matěj tomu říká „bizarní schopnost“, o níž se neprosil. Zbytek světa tomu říká… …Strnadův efekt
Přejít nahoru