Vyhledat
Boss Babiš
Boss Babiš

Ještě před letošními volbami do poslanecké sněmovny vydal ve svém vlastním nakladatelství novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta knihu, která mohla mít ambici výsledky ovlivnit. Její název, Boss Babiš, dává tušit, na jaké straně „barikády“ Kmenta stojí.

Ačkoliv lze stěží nevnímat Kmentův názorový úhel pohledu na Andreje Babiše, svým stylem práce a definováním jednotlivých podstatných argumentů se snaží být maximálně objektivní. Podložit fakta a až na základě těch pevně formulovat názor, klidně velmi ostrý – to je strategie, s jakou Kmenta působí v oblasti tuzemské investigativní žurnalistiky od samého zrodu svobodného polistopadového tisku.

Posluchačům audioknih jsou jeho práce již dobře známy – Bookmedia již dříve vydala jeho trilogii o Radovanu Krejčířovi. I tentokrát se Kmenta „zavrtal“ do podhoubí českého podnikání a jeho vazeb na politiku. V případě Babiše jde o spojení velmi podstatné, neboť právě zakladatel hnutí ANO 2011 svou rétoriku neustále staví na kritice dosavadních zkorumpovaných poměrů. To, že býval jejich pevnou součástí, však s velkou pravděpodobností naivní snílky nenapadne. Ke zjištění vlastně stačí relativně málo: zkoumat historii firem, které Babiš začal po listopadu 1989 řídit.

Boss Babiš pochopitelně může v očích leckterého čtenáře působit jako prvoplánová obžaloba muže, proti němuž se „celý svět“ spikl. Kmentova metoda je však daleko od povrchního nakládání s fakty, naopak jde pro obyčejného laika někdy až velmi zapeklitou cestou, aby pokud možno co nejpřesněji pojmenovala všechny proměnné v rovnici. I proto se vám dost možná při poslechu může zamotat hlava. (A to nyní nemám na mysli samotný význam textu, neboť po dočtení s velkou pravděpodobností ztratíte poslední zbytky důvěry v AB.)

banner 1200x150

Naštěstí Petr Kubes pod režijním vedením Ivo Martiníka předkládá text pečlivě, pozvolna a také se schopností dramatizovat místa, která si ji zaslouží. Což ostatně v případě Kubese nepřekvapí – stačí si vzpomenout na jeho interpretaci Syna či Modré stíny. Jeho mírně „nakřáplý“ hlas působí tak trochu jako hlas vyšetřovatele, který před porotou shrnuje všechny body obžaloby. Umí působit věcně, stále však vzbuzovat pozornost a zájem o vše, co vyřkne. Jen v závěrech vět čas od času zarezonuje hlasem natolik dramaticky, jako by snad měl Andrej Babiš brzy vykouknout zpoza kouta a chtít po nás účtenku.

Na klidu nepřidají ani hudební vsuvky, atmosférou tak trochu „devadesátkové“, rozhodně ne zapamatovatelné, pro žánr a obsah knihy však zcela patřičné.

I když jsou volby již za námi, určitě by se nemělo na (audio)knihu Boss Babiš dívat jako na něco, co si odbylo svých pět minut slávy a zaslouží si najít místo v archivu. Kniha je to stále živá. A k poslechu, i díky velmi zdařilé zpracování, velmi vhodná.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Audiokniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“…
Liberální demokracie není absolutním vítězem studené války a ohlášený konec dějin se nekoná. Vladimir Putin se opevnil ve své mocenské pozici a fašistické představy o potřebě pevné ruky začínají ve světě opět rezonovat.
Dne 8. 12. 2012 nečekaně praskla Michalovi Vieweghovi, jednomu z nejčtenějších českých spisovatelů, aorta. Po úspěšných pokusech o oživení se zcela dezorientovaný Michal znovu pomalu začal učit mluvit a vnímat svět. Kolaps krátkodobé paměti byl takový, že se lidé ze spisovatelova nejbližšího okolí obávali nevratného poškození jeho intelektuálních schopností.

Recenze ze stejného žánru

Potřebujeme další knihu o pandemii? Situace, která nás už více než rok obklopuje, připomíná některé post-apokalyptické romány, které se staly skutečností. Můžeme se proto domnívat, že společnost, která je každodenně bombardována zprávami o virech a zdravotních opatřeních, nebude chtít další podobné literatuře věnovat také svůj volný čas.
Nakladatelství Audiolibrix letos vydalo papírovou, elektronickou i zvukovou podobu titulu Mám jméno, bez nadsázky jedné z nejdůležitějších knih, které byly v poslední době napsány. Jde o rozsáhlý autobiografický příběh Chanel Miller, obyčejné americké studentky slovutné Stanfordovy univerzity nedaleko Palo Alto v Kalifornii. Ta se v roce 2019 stala obětí násilného (a zdůrazněme: hrubě násilného) sexuálního napadení ze strany zdejšího…
Pokud je vám přes třicet, jméno Karel Kovář, alias Kovy, vám nejspíš nic neřekne. Pokud je vám pod patnáct, jeho plakát máte nad postelí. A zatímco zástupce starší generace jen nechápavě kroutí hlavou, jak mohl jednadvacetiletý youtuber (není-li to nadávka) napsat memoár, zástupkyně té mladší má jeho knihu dokonce podepsanou. Ano, vidíte správně – knihu,…
Kdo ponoukl Agathu Christie k psaní detektivek? Jak přišla na nápad stvořit Hercula Poirota? A na který ze svých příběhů byla opravdu pyšná? Tyto i mnohé další otázky vám zodpoví audiokniha Vlastní životopis, kterou před nedávnem vydali ve OneHotBook.

Dále od recenzenta

Návrat k formátu povídky nemohl pro německého spisovatele Bernharda Schlinka dopadnout lépe. Barvy loučení znovu potvrzují jeho mimořádný um citlivě, jazykově bez zbytečných příkras, zachytit i ty nejniternější projevy lidského prožitku. A tentokrát vše prostupuje prvek loučení.
Revolta proti globalizaci nemusí představovat pouze hrozbu, ale může se stát i dobrou příležitostí k tomu, aby podmínky byly pro všechny více spravedlivé, aby svět byl udržitelnější. To tvrdí ve své audioknize Vzpoura proti globalizaci Nadav Eyal, izraelský novinář a držitel prestižní Sokolovovy ceny.
Magnesii Literu za nejlepší prózu si v roce 2019 odnesla Pavla Horáková, pro niž román Teorie podivnosti znamenal vůbec první komplexní zkušenost s vážnou prózou pro dospělé. Překladatelka a bývalá novinářka zaujala čtenáře i recenzenty příjemně ironickým vhledem do rozhárané, po symetrii však tolik toužící ženské duše.
Být otcem na tzv. rodičovské dovolené může být obohacující nejen pro samotného muže (a dítě), ale i pro čtenáře. To v tom případě, když se takový otec, začátečník, začne svěřovat se svými zkušenostmi prostřednictvím blogu, aby pak ze zápisků seskládal knihu. Přesněji řečeno knihy. Dominik Landsman se přesně takovou cestou vydal a my můžeme jeho…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Boss Babiš
Reportážní audiokniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají.
Přejít nahoru