Vyhledat
Bretaňské poměry
Bretaňské poměry

Je to zvláštní paradox. Ty nejzajímavější francouzské detektivky často nenapsali Francouzi. A ne, nemluvím ani tak o skotském spisovateli Peteru Mayovi a jeho sérii Akta Enzo, ale spíše mám na mysli příběhy legendárního komisaře Maigreta, jehož tvůrce Georges Simenon byl původem Belgičan. Jeho knihy nejenže dodnes oslovují čtenáře, ale ovlivňují i některé současné následovníky. Platí to i pro Bretaňské poměry z cyklu Případy komisaře Dupina, které mají navíc rovněž zahraničního autora.

Jean-Luc Bannalec, toto navýsost francouzsky znějící jméno, je ve skutečnosti pseudonymem německého spisovatele a překladatele Jörga Bonga. Ten má na svém kontě již zhruba desítku detektivek, které doslova překypují hutnou atmosférou francouzského západního pobřeží a nezapřou autorovu fascinaci místní historií. Úvodní díl série, Bretaňské poměry, nabízí pohled pod pokličku nejen naturelu Bretonců, ale i lokální kuchyně, popisem kulinářských specialit totiž Bannalec nešetří. Dominantní prostor ale samozřejmě zaujímá vyšetřování. To se točí kolem vraždy jedenadevadesátiletého majitele věhlasného hotelu. Kdo se chtěl starého muže zbavit? Podezřelých se nabízí hned několik. Jak se ale brzy ukáže, smrt zatím neřekla své poslední slovo…
 
Vypátráním vraha je pověřen charismatický komisař Dupin, který se ovšem nerad dělí o informace se svými podřízenými a s nadřízenými by během vyšetřování nejraději nekomunikoval vůbec. Ke všemu si s sebou ještě nese stigma Pařížana, kterého za trest přeložili do zapadákova, kde nemají obyvatele metropole příliš v lásce. Jeho příjmení snad odkazuje na prvního francouzského literárního detektiva, Augusta Dupina (jehož tvůrcem byl, nepřekvapivě, opět cizinec, americký mistr hororu Edgar Allan Poe). V mnohém se ale podobá spíše výše uvedenému komisaři Maigretovi. Bannalecův příběh se zdánlivě vznáší ve zvláštním bezčasí, když se pátrání omezuje na uzavřený okruh podezřelých a informace se šíří jen pomalu. Dojem, že se snad pohybujeme v simenonovských meziválečných letech ale padá ve chvíli, kdy Dupinovi zazvoní mobilní telefon, jenž nás rychle vrátí zpět do přítomnosti. Poklidné tempo vyprávění, výrazná črta charakterů postav prostředí, to vše ale jako by z oka vypadlo z románů o Maigretovi. Ovšem místo jeho neodmyslitelné dýmky si komisař Dupin štědře dopřává hektolitry kávy.
 
Za hlas audioknižního zpracování Bretaňských poměrů si ve vydavatelství Témbr vybrali herce Jana Teplého ml. Ten sice není tak známý z rozhlasu, jako svého času jeho otec, o to častěji jej však v poslední době můžeme slyšet z audioknižních nahrávek. A není se čemu divit. Jak se mohou přesvědčit ti, kdo se do této detektivky v režii Alexandry Bauerové zaposlouchají, má Jan Teplý ml. cit pro četbu, dokáže klást důraz na správná místa a tu a tam přihodit k dobru třeba lehké pousmání nebo ironický úšklebek. Občas se stává, že se hercům při čtení audioknih nedaří správně trefit výslovnost cizích výrazů, tentokrát je však na místě pochvala. Příběh se hemží známými jmény z oblasti malířského světa, která však v českém prostředí ne vždy vyslovujeme správně. Že v případě Jana Teplého ml. nedošlo k jejich zkomolení, jistě ocení nejedno ucho pozorného posluchače.
 

Bretaňské poměry jsou mezi dnešními detektivkami výjimečným počinem. Ani ne tak svou nápaditostí či překvapivými zvraty, ale spíše tím, jak jsou nemoderní. Klasicky strukturované, se simenonovsky uzavřeným okruhem podezřelých, ale přesto záhadné a napínavé. Chcete-li zažít v současném detektivním příběhu atmosféru blízkou polovině minulého století, nehledejte jinde. Poněkud maigretovský dojem z nahrávky si odnesete i díky melodiím s klasickými francouzskými motivy, kterou vytvořil Mario Buzzi. Pozor ale na to, že po konzumaci Bretaňských poměrů možná přiberete na váze a vaše peněženka zapláče. Díky popisům malebnosti krajiny a lahůdek místní kuchyně totiž snadno vyvolávají v posluchači hlad a touhu cestovat, možná tak pocítíte touhu vypravit na popisovaná místa a zakusit či spíše vychutnat si poměry v Bretani osobně.
 

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Sherlock Holmes objeví doktora Watsona v temných stínech kouřem nasáklého opiového doupěte. Zrovna ve sklepě domu, kde Sherlock vyšetřuje svůj poslední případ vraždy! Poctivý doktor je tam ale samozřejmě jen proto, že hledá drogově závislého manžela jedné z nejlepších přítelkyň jeho ženy, která je právě velice rozrušená. Mate vás to? Kohokoli kromě Slavného detektiva by…
Anne Beddingfeldová, mladá a inteligentní žena se smyslem pro dobrodružství, se po náhlém skonu otce ocitne v tíživé situaci a přemýšlí, jak naložit se životem. Osud však rozhodne za ni, když se v londýnském metru stane svědkyní podivného úmrtí neznámého muže a nalezne lístek, který mrtvému sebral a poté poblíž místa nehody ztratil jiný, neméně…
V detektivním příběhu, kde se všechno podstatné odehrává v kulisách zašlé slávy jednoho starého pražského secesního domu, je sice všechno na dosah ruky, vrah však uniká až do poslední chvíle.

Recenze ze stejného žánru

Stýskalo se vám po komisaři Dupinovi? Pak je vaše čekání u konce. Nakladatelství Témbr přichází s třetím příběhem dupinovské série Jeana-Luca Bannaleca, tentokrát s názvem Bretaňské zlato. Oproti prvním dvěma dílům vás vtáhne do děje pěkně svižně a dramaticky – komisaři Dupinovi, kterého se v audioknižním zpracování ujal opět skvěle Jan Teplý ml., totiž půjde…
Když britský televizní producent Jim Grant přišel v roce 1995 ve svých jedenačtyřiceti letech o práci v televizní stanici Granada, rozhodl se, že se dá na dráhu spisovatele na volné noze. Ze všech žánrů ho nejvíc lákal thriller a ze všech prostředí pak Spojené státy. Uvažoval takto: v USA thriller vznikl, zde má domov a…
Je to zápletka, jakou by v případě, že by šlo o námět detektivky, většina vydavatelů označila za nepravděpodobnou a hodila by ji autorovi na hlavu. Jenže Ann Rule nenapsala kriminální fikci, ale portrét skutečného zločince z masa a kostí, kterého sama znala. Aniž by to tušila, vídala se tváří v tvář s nejbrutálnějším sériovým vrahem Ameriky, majícím na…
Smrt otce změní Anne Beddingfeldové život od základů. Prakticky bez jmění se rozhodne jít vstříc dobrodružství poté, co se připlete k úmrtí cestujícího v londýnském metru. Anne si totiž myslí, že nešlo o nehodu, ale o vraždu, v níž by mohl mít prsty neznámý kolemjdoucí v hnědém obleku. Navíc usuzuje, že má tato událost nějakou souvislost s nálezem uškrcené…

Dále od recenzenta

Kodaňské policejní oddělení Q je jednoho dubnového rána velmi dramaticky zataženo do vyšetřování případu úmrtí mladé dívky, nalezené před sedmnácti lety v koruně stromu. Telefonickou žádost bornholmského kolegy o pomoc v tomto případu sice komisař Carl Mørck nejprve kategoricky zavrhl, ale vzápětí se dozvěděl, že volající policista spáchal nedlouho po jeho odmítnutí sebevraždu. Carlovi tak…
Harry Hole se už zase upíjí. Celý jeho svět se totiž rozbil na střepy, které už nic nedokáže slepit. Jediné co teď chce, je utopit se ve svém tekutém nepříteli, Jimu Beamovi. Nebo čemkoliv levnějším, protože mu došly peníze. Také už nemá Ráchel ani žádnou práci. Proč tedy žít? Ví však, že musí vypátrat ještě…
Duše se můžou rodit stále dokola a před každou reinkarnací se dokonce snaží, aby se příště narodily jako konkrétní pohlaví, či měly určité vlastnosti. Tak si to aspoň představuje moderátor, podnikatel a nyní i spisovatel Marek Greger ve své knize Vydři - duši, která vyšla i ve zvukové podobě. Že ale nepůjde o nudné filozofické rozjímání, ukazuje…
Kateřina Surmanová, původně novinářka, nyní více spisovatelka, se na scénu české literatury uvedla v roce 2022 románovou prvotinou Šepot z lesa, kterou zaujala široké pole čtenářů, od laické veřejnosti až po zástupce kritiky. Rok se s rokem sešel a autorka na sebe nenechala s novinkou čekat. Jak si povede Zvedá se vítr?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Bretaňské poměry
Poklidný detektivní případ s vůní moře a bretaňskou atmosférou. V malebné pobřežní vesničce je jednoho horkého červencového rána nalezen zavražděný stařičký majitel slavného hotelu. Komisař Georges Dupin, Pařížan přeložený za trest na konec světa, se případu ujímá a v bretaňské letní idylce odhaluje nečekané propasti… Poutavý kriminální román okořeněný jemným humorem, a tak působivý, že čtenář dostane chuť sám se projít malebnými uličkami rybářské vesnice a dýchat slaný mořský vzduch, který sem vane od Atlantiku.
Přejít nahoru