Vyhledat
Cyankáli v šampaňském
Cyankáli v šampaňském

Agatha Christie vždycky uměla skvěle přiblížit jednotlivé postavy, jejich minulost, zvyky a hlavně motivaci tím, že se střídavě zaměřovala na jednotlivé z nich. Dávala čtenáři nahlédnout do jejich uvažování a na základě toho konstruovala psychologii celého případu. Výjimkou není ani její retrospektivně laděný román Cyankáli v šampaňském. O to těžší oříšek ovšem mohlo být jeho natáčení pro účel audioknižního vydání.

Pro ty, kteří by si nebyli jistí, o čem je řeč, lze zmínit, že podobnou metodu autorka užila například při psaní Deseti malých černoušků (audioknižně vydalo Tympanum v interpretaci Vladimíra Čecha).
Kniha Cyankáli v šampaňském vyšla poprvé pod názvem Sparkling Cyanide v roce 1945, což ovšem nebylo poprvé, kdy jsme se mohli setkat s tímto případem. Znalci díla Agathy Christie právem nabudou dojem, že jim vyprávění cosi připomíná. Jde totiž o románové přepracování povídky Žlutý kosatec (v televizní adaptaci jako Žlutý iris) časopisecky publikované už před válkou. V českém překladu ji nalezneme ve sbírce Potíže v zálivu Pollensa. V této původní povídce ještě vystupuje – a případ vyšetřuje – Hercule Poirot. Toho však v románu nahrazuje plukovník Johnny Race, kterému tu a tam sekunduje policista Battle. I zde jde ovšem o drnkání na povědomou strunu. Ani s jedním ze zmíněných jmen se zdaleka nesetkáváme poprvé, například na plukovníka Race jsme mohli narazit v dobrodružném krimi románu Muž v hnědém obleku, stejně tak ale také v knize Karty na stole nebo Smrt na Nilu.
 
V kontextu detektivek Agathy Christie není Cyankáli v šampaňském dílo nijak zanedbatelné. Tato kniha se dokonce stala první v autorčině kariéře, jejíž prodej za první rok přesáhl třicet tisíc výtisků. Také se dočkala několika televizních adaptací, a to v letech 1983, 2003 a 2013, přičemž někdy byl název překládán jako Šumivé cyankáli nebo Perlivý kyanid.
 
Vždycky jde ale o to, že Rosemary, krásná a poněkud naivní dědička, v průběhu večeře pořádané na počest jejích narozenin v restauraci Luxembourg náhle umírá na otravu kyanidem. Soudní vyšetřování dojde k závěru, že šlo o sebevraždu, nicméně o devět měsíců později George Barton, čerstvý vdovec, obdrží anonymní dopisy, se sdělením, že o žádnou sebevraždu nešlo. George se po úvaze rozhodne pro riskantní plán: pozvat všechny, kteří se účastnili oné tragické oslavy, znovu na stejné místo – tentokrát u příležitosti narozenin Rosemaryiny sestry Iris.
 
Jak už bylo naznačeno, příběh se nám vypráví tak, že se postupně důkladně seznámíme s pocity a pohnutkami jednotlivých zainteresovaných osob. Tím, že jde ale o relativně krátkou prózu, zvolilo vydavatelství AudioStory, které se zhostilo přípravy audioknižního vydání, formát nikoli vícehlasé, nýbrž jednohlasé četby. Téměř devítihodinovou audioknihu z jara roku 2023 tak v režii Jindřišky Novákové svým velice příjemným hlasem interpretuje Jan Šťastný, přičemž čte z překladu Evy Ruxové, která má na kontě mimo jiné třeba překlad knihy Vlak z Paddingtonu nebo Tragédii o třech jednáních.
 
Mohlo by se na první pohled zdát, že jde ze strany vydavatelství AudioStory teprve o druhý počin na poli díla Agathy Christie. Tím předchozím byl – nejspíš ne náhodou – právě Muž v hnědém obleku.
Ten byl natočený v loňském roce jako vícehlasá četba v podání Jitky Moučkové, Jana Šťastného a Zbyška Horáka a představuje se nám v něm úplně poprvé postava plukovníka Johnnyho Race. Faktem ale je, že – jak mnozí vědí – AudioStory stojí za nyní již deseti díly audioknižní řady románů se slečnou Marplovou, z nichž nejčerstvější je Karibské tajemství, a dále pak za zvukovým vydáním povídkových antologií Mrazivé vraždy a Letní záhady (obojí vyšlo v roce 2022) – všechny tyto tituly však vycházejí pod značkou VOXI.
 

 
Interpretaci Jana Štastného se technicky nedá nic vytknout. Z režijního hlediska by jí však slušelo o něco svižnější tempo. Vyprávění, které je plné kontemplací nad zesnulou Rosemary má ve zvukové podobě sklon působit nostalgicky a hodiny levitovat v jakémsi vyprázdněném bezčasí, místo aby se až dramaticky chýlilo k rozhodujícímu okamžiku (druhé večeři), jak nám autorka zvoleným charakterem a strukturou vyprávění umně naznačuje.

Posluchač, který příběh nezná, tak může dojít k mylnému přesvědčení, že jde spíše o truchlivý román s důrazem na psychologii postav a jejich prožívání lítosti a ztráty, což je v rámci vyprávění spíše minoritní prvek. Ve skutečnosti má velmi gradující tendenci a je plné pestrých vztahových peripetií a postřehů ohledně manželské a milenecké dynamiky.
 
I přes tento mírný nesoulad však audiokniha rozhodně stojí za poslech, a to i v případě, že si posluchač přeje pouze si známé dílo připomenout, tentokrát v interpretaci.  

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris vyplaví moře neznámého muže v záchranné vestě. Je těžce podchlazený a tak tak se drží naživu. Neví, kdo je ani jak se na místo dostal. Podaří se mu však dostat do chaty, kterou si podle všeho pronajímal pod jménem Neal Maclean. Cítí však zlověstnou předtuchu, že se zapletl…
Povídkový seriál Klub sebevrahů patří k Stevensonovým raným dílům a kromě tajemné  atmosféry Londýna zaujme v českém prostředí nepochybně tím, že jedním z jeho protagonistů je lehkomyslný princ Florizel z Bohemie.
SVÉRÁZNÁ UČITELKA JOSEFÍNA DIVÍŠKOVÁ SI OD ŘEŠENÍ ZLOČINŮ NEODPOČINE ANI NA DOVOLENÉ V KARLOVÝCH VARECH... Josefína a komisař Tvrdík si užívají zasloužené dovolené v Karlových Varech. Lázeňská idylka však náhle skončí s příjezdem Tvrdíkovy patnáctileté dcery Ludmily a nezničitelné tety Václavy. V luxusním hotelu se navíc objeví mrtvá zvířata, přiřítí se nekompromisní krajský hygienik Julius…
Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno.

Recenze ze stejného žánru

Svého času vnesl román Říkají mi Lars relativně čerstvý vánek do vod české detektivky. Autor, píšící pod pseudonymem Daniel Gris, se se svou postavou holohlavého, potetovaného soukromého detektiva, který má rád Jacka Danielse, hodinky Luminox, bicí a Metallicu, snažil přiblížit americkým „hard-boiled“ detektivkám. Přestože jeho prvotině chyběl dostatečný říz a spíš tuto drsnou školu spíše…
Oznamuje se vražda je šestou detektivkou Agathy Christie, kterou vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo v rámci ucelené série marplovek (původně vydávaných pod značkou Vyšehrad). Zpočátku vycházely ročně dva až tři příběhy, tento však následoval po téměř roční odmlce. A jelikož i tato série se postupem času vyvíjela, můžeme se ptát, jakým směrem se posunulo novinkové…
Přednedávnem oslavil osmdesáté narozeniny Vlastimil Hort, jeden z nejúspěšnějších tuzemských šachistů všech dob. Kromě samotné hry se po léta věnuje i psaní o ní. Mezi publikacemi o své kariéře, významných turnajích minulého století, či několika svých kolezích, má ale autor na svědomí i sbírku tří detektivních povídek. A právě první z nich, Král v nesnázích, se nyní…
Obliba holmesovských pastišů je nejen v anglojazyčném světě značná a Sherlock Holmes je jednoznačně nejvytěžovanější literární postava všech dob. Odkazy na slavného detektiva se nevyhýbají ani tzv. vážné literatuře (např. Konečné řešení Michaela Chabona) a celkový počet publikovaných holmesovských příběhů od epigonů A. C. Doyla se odhaduje na několik tisíc, přičemž jejich výčet zahrnuje i…

Dále od recenzenta

Psychothriller Sebastiana Fitzeka Terapia pracuje s již tradičními rekvizitami, bez nichž si čtenáři světových bestsellerů nejspíš už ani neumějí thriller představit. Setkají se s motivy únosu, věznění, ošklivým tajemstvím minulosti, psychickou poruchou/chorobou, bezprávím i (v tomto případě sofistikovaným) násilím páchaném na ženě/dítěti. Čili si řekneme: je tu znovu všechno to, co jsme četli nebo slyšeli…
Jsou audioknihy, které poslechneme kdekoli, třeba během cestování tramvají, ve frontách v nákupním centru, za volantem nebo tiše v křesle s hrnkem kávy. A jsou takové, ke kterým se hodí klid a možná i to víno. Někdy je totiž třeba i poslech „strávit“ – prožít, promyslet, prodýchat, vstřebat a tu a tam zapít. Mezi takové…
Autorka detektivek Agatha Christie se, jakožto dobře situovaná Britka i manželka archeologa, musela za život potkat s bezpočtem starších důstojníků, kteří s sebou vozili zásoby fotografií a rádi se do omrzení chlubili tím nebo oním dobrodružstvím. Kdo ví, jestli si také někdy nepřála, aby zhynuli nějakou ošklivou smrtí. Tak jako tak se svůj postoj k těmto mužům…
Ještě do nedávna jsme mohli v audioknižním prostředí narazit na příběhy Jana kotouče pouze ve dvou zvukem vydaných antologiích a románech z jedné knižní série. Letos ale Kotoučovy audioknihy začaly přibývat jako houby po dešti. Hranicemi impéria to začalo a nutno říct, že začátek je to velmi slibný, byť bohužel ne brilantní.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Cyankáli v šampaňském
Rosemary, krásná a bohatá manželka George Bartona, zemřela v restauraci Luxembourg během party pořádané na počest jejích narozenin. Téměř rok žijí její nejbližší v přesvědčení, že šlo sebevraždu. George následně obdrží anonymní dopisy s tvrzením, že byla zavražděna. Ale kým? Vdovec se tedy rozhodne pro riskantní plán – pozve všechny z nešťastné oslavy na další, tentokrát u příležitosti narozenin Rosemayiny sestry Iris. Stejné místo, stejný stůl, tíž hosté – a jedno prázdné místo… Znovu se hoduje a tančí, znovu se připíjí šampaňským. A znovu je v jedné sklenici cyankáli…
Přejít nahoru