Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Stejné křeslo, jiné tělo

Datum: 

Autor recenze: 

Stejné křeslo, jiné tělo
Stejné křeslo, jiné tělo

Podobně jako jsme svého času brali s povděkem, že stejného zahraničního herce v televizních snímcích pravidelně daboval tentýž herec, přijímáme povětšinou vděčně, pokud v průběhu knižní série nedojde ke změně interpreta – tedy za předpokladu, že byla prvotní volba správná. Volba Filipa Švarce pro audioknižní podobu kriminálek Davida Urbana ovšem jednoznačně správná byla.

Jev zvaný „déjà vu“ označuje situaci, kdy máme velice silný pocit, že jsme svědkem stejné scény již přinejmenším podruhé. Jde zkrátka o dojem, že „tohle už se přece jednou stalo“. Přesně to zažívá v novém románovém příběhu Davida Urbana poručík Eda Braun z výjezdovky, když spolu s kolegy dorazí na místo nálezu mrtvoly. Vidí tentýž pokoj, totéž křeslo a zdá se, že i tělo se nachází ve stejné pozici. A jelikož pocit, že tohle už se přece stalo, ho ne a ne opustit, rozhodne se tomu přijít na kloub. 
 

Román příznačně nazvaný Déjà vu je již pátým v pořadí, se kterým David Urban doslova přišel na trh, a to prostřednictvím vydavatelství Kalibr společnosti Euromedia Group. Předcházely mu Tři opice (2020), Výjezdovka a Rozsudek smrti (2021) a Hra o přežití (2022). Ze jmenovaných se pak poslední dva příběhy dočkaly i audioknižního vydání pod značkou Témbr.
 
Čtenáři i recenzenti si obyčejně chválí, že autorova práce se vyznačuje jednak silnou vypravěčskou schopností, tak osobní znalostí policejní práce, jelikož Urban sám pracoval mnoho let u kriminálky. O interpretaci Filipa Švarce naproti tomu napsal například Tomáš Macháček, že se Urbanovy prózy „ujal s živostí projevu sobě vlastní, poměrně optimistickým hlasem načtené číslování kapitol záhy přechází ve vážnější tón, který si žádá temné ladění příběhu.“ V úlohách policistů pak „věrohodně hlasově pojímá jejich frustraci z obtížného pátrání.“ A přesně totéž by bylo možné beze změny jediného slova říci nebo napsat i o interpretaci novinky Déjà vu. Ovšem zatímco déjà vu jako jev je záležitostí v drtivé většině spíše znepokojivou, výše zmíněné je důvodem k radosti a spokojenosti.
 
Urban v tomto příběhu ukazuje, že zvládá i komornější, sevřenější případy, kde se více soustředí na jednu linku vyšetřování, potažmo jednoho hrdinu, a lze i říct, že mu tento autorský přístup vyloženě svědčí. Audiokniha Déjà vu je sice při stejném tempu četby o šest hodin kratší než Rozsudek smrti a o čtyři hodiny kratší než Hra o přežití, nicméně výsledný dojem je o to celistvější a jednoznačněji pozitivní.

V kombinaci se zkušenou režií Daniela Tůmy, opět kvalitní hudbou z dílny Karpof Brothers a interpretací Filipa Švarce tak posluchač může snadno získat dojem, že vstupuje do známého a komfortního prostoru, na který se může spolehnout. Což je přesně to, co si přeje i čtenář detektivek a kriminálních případů – ostatně i jejich autoři píší série, aby toto přání svých čtenářů vyslyšeli. Není tedy překvapením, že audioknižní vyznavači žánru touží po tomtéž. Snad se tedy lze těšit, že na audioknižním vydání na letošek plánovaného Urbanova románu Vražedná splátka se bude podílet tentýž tým, s týmž zapálením i pečlivostí.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Ostrov Lewis je nejodlehlejší místo ve Skotsku, drsné, ale krásné. Odehrála se zde vražda připomínající podobné zabití v Edinburghu, které vyšetřuje policejní detektiv Fin Macleod.
Další neuzavřený případ zavede Enza Macleoda na ostrov u pobřeží Bretaně, kde se nachází více než dvacet let nedotčená pracovna zavražděného sběratele hmyzu. Smrtelně nemocný entomolog totiž tušil, kdo má motivaci utnout jeho krátící se dny, a zanechal po sobě na místě činu šifru, kterou však dosud nikdo nerozluštil. Poslední nadějí je Enzo, jenž při…
V odlehlém koutě Skotské vysočiny shořelo tělo Elaine Buxtonové. Jediné, podle čeho může policie pohřešovanou právničku identifikovat, je zub a cár zkrvaveného šátku. V tajné místnosti kdesi v Edinburghu mezitím skutečná Elaine Buxtonová vyděšeně křičí do tmy.

Recenze ze stejného žánru

Po bezmála pěti letech se Témbr vrátil k vydávání románů Briana Freemana a v březnu letošního roku se tak k našim uším může dostat druhý díl ze série s vyšetřovatelem Frostem Eastonem, kterého si můžeme pamatovat z audioknihy Noční pták. I v tomto případě se vícehlasá četba ukázala být ideálním dramaturgickým řešením, jen Vasil Fridrich…
Audiokniha Mlha je takřka povinná pro všechny posluchače, kteří se seznámili s předchozími romány Bouře a Ledoborec ze série o Augustu Strindbergovi švédské autorky Kristiny Ohlsson. Vydavatelství Voxi připravilo tuto novinku opět se sázkou na dominantní interpretační vklad Igora Bareše, části textu zobrazující komplikovaný mateřský vztah pisatelky v narozeninových dopisech svému dítěti čte Lucie Juřičková.
Detektivky Agathy Christie mimo dvě hlavní a nejznámější série přinášejí kvalitativně to nejlepší i to nejhorší, co se královně zločinu za jejího požehnaně dlouhého života podařilo napsat. Titul Tajemství Chimneys z roku 1925, který představuje pátou vydanou prózu autorky, zřejmě nepatří mezi její největší klenoty minimálně co se zápletky týče. Přesto jde o skvěle odvyprávěný a…

Dále od recenzenta

Řada románů Stephena Kinga je příkladem toho, jak může i brakové téma posloužit kvalitnímu literárnímu dílu. King umí balancovat na hranici společenské prózy a hrůzostrašného příběhu velmi zručně, o čemž se mohli přesvědčit už posluchači jeho TO. Řbitov zviřátek se odehrává ve stejném literárním světě, dokonce nedaleko Derry, ale s úspěšným TO toho má společného…
Pro čtenáře psychologických thrillerů a krimi thrillerů není Brian Freeman v zahraničí neznámou veličinou. O něco slabší povědomí o něm budou mít čtenáři čeští a mezi českými audioknižními posluchači si teprve vydobývá své místo, jelikož ti měli zatím příležitost poznat jen zlomek z jeho díla. Takovým exkurzem do toho, co dokáže, je pak jeho román…
Odborníci na bioterorismus nechají srovnat se zemí vesnici uprostřed australské pouště (kde už beztak nebylo co nebo koho zachránit). Proč? Protože tam dopadla spolu s troskami vesmírné stanice Skylab i nádrž s parazitickou houbou, která za svého pobytu na oběžné dráze „poněkud“ změnila vlastnosti a hlavně chování. O třicet let později už to taková legrace…
Zatímco názvy předchozích mysteriózních thrillerů Kateřiny Surmanové vyznívají až poeticky, Tři Sekery včetně designu obálky mohou vyvolat dojem, že tady krev poteče proudem. Ve skutečnosti jde ale o její zatím nejcitlivější a nejsilnější dílo, čemuž audioknižní vydání v interpretaci Jiřího Vyorálka dalo vyniknout.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Déjà vu
V polorozpadlém domě na okraji města se uprostřed tuhé zimy najde tělo bezdomovce v pokročilém stadiu rozkladu. Místo činu vypadá jako z hororu a poručík Eda Braun se nedokáže ubránit pocitu, že podobnou scénu už viděl. Je to jako déjà vu. Jak se s kolegyní Dianou Černou ponořují do vyšetřování, zjišťují, že to nebyla jen domněnka – v domě už opravdu někdo zemřel. Jedná se o náhodu, nebo zlý úmysl? Případy zůstávají zahalené tajemstvím stejně jako starý dům. Kriminalisté však musí spleť otázek rozklíčovat včas, protože pokud jde skutečně o dílo vraha, brzy by mohl přijít k újmě další nevinný člověk… Místo činu jako z hororu. A každý rok nová mrtvola. Náhoda, nebo dílo vraha?
Přejít nahoru