Vyhledat
Deníček moderního fotra
Deníček moderního fotra

Dominik Landsman se na český audioknižní trh prodral z prostředí internetových blogů, podobně jako řada jeho dalších kolegů. Úspěšné on-line deníčky čím dál častěji získávají svou papírovou podobu, aby mohly být znovu nabídnuty jak již obeznámeným, tak novým čtenářům. Deníček moderního fotra se dočkal dokonce už dvou knižních dílů. Ten první, s podtitulem Proč by muži neměli mít děti, má od konce loňského roku dokonce audioknižní verzi.

Úsměvné příběhy otce na rodičovské dovolené se na internetu objevily poprvé v červenci 2013, knižně vyšly zásluhou vydavatelství Ikar už o rok později. Svými zápisky získal Dominik Landsman mnoho čtenářů lačnících po dalších jeho nekňubovských příbězích, po neohrabaných pokusech o sdílení životního prostoru s novorozencem, po zdánlivě beznadějných, leč vtipně podaných okamžicích. V Deníčku moderního fotra vytvořil kompilát snad všech situací, do kterých se rodič (ne nutně pouze otec) dostává, a až do krajnosti je vyhrocuje. Ladsman nezažívá nic jiného než všichni mladí rodiče, je ale schopen podat své zkušenosti s nadsázkou a humorem (často černým).

Zatímco ale v blogu lze při nepravidelně publikovaných příspěvcích fotrovský deníček vstřebávat postupně, očekávat v reálném čase co nového se stane malému Čeňkovi a jeho bezradnému tatínkovi a tu a tam se zasmát nenadálým situacím, v souborném vydání to tak není. Knižní čtenář dostává příběhy naráz a dá se očekávat, že je tak i čte. Počáteční nadšení z formy vyprávění a vtipu autora postupem upadá a Ladsmanovy vtípky se stále častěji ukazují jako lehce předvídatelné, čímž ztrácí na údernosti. Stejně to pochopitelně funguje i u zvukové verze – posluchač se nejspíše brzy nabaží neustále omílaných témat a po čase se začne při poslechu nudit.
 

Téměř šestihodinová audiokniha tak musí vsadit na něco jiného – na interpretační výkon. Po čase se do studií OneHotBook vrátil herec a především dabér Filip Švarc, který v roce 2014 tak skvěle interpretoval Lovce hlav. Přestože Ladsmanův Deníček neposkytuje prokreslené charaktery, jaké se podařilo vytvořit Nesbømu, a přestože se příhody otce na rodičovské pochopitelně odlišují od případu Rogera Browna, odvedl Filip Švarc i tentokrát profesionální výkon. Deníček moderního fotra, naditý humornými scénami založenými na chlapské rodičovské neohrabanosti a přítomnosti nového neznámého člena rodiny, zní v jeho podání naprosto přirozeně – tedy jako zápisky. Taková forma poskytuje sice mizivý prostor pro uměleckou interpretaci, Švarc se o nic takového ale ani nepokouší. Vlastně se dá napsat, že vystačil jen s cynismem a sarkasmem v hlase.

banner 1200x150

Zvukový Deníček moderního fotra je příjemnou kompilací humorných Landsmanových textů, zároveň si ale nese i nevýhodu jejich souborného vydání. Může ovšem navíc nabídnout povedenou interpretaci Filipa Švarce a za alespoň stručnou zmínku rozhodně stojí i nápaditá hudební složka.

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Být otcem na tzv. rodičovské dovolené může být obohacující nejen pro samotného muže (a dítě), ale i pro čtenáře. To v tom případě, když se takový otec, začátečník, začne svěřovat se svými zkušenostmi prostřednictvím blogu, aby pak ze zápisků seskládal knihu. Přesněji řečeno knihy. Dominik Landsman se přesně takovou cestou vydal a my můžeme jeho…

Audioknihy ze stejného žánru

Už jen vozit cestující je někdy vážně zábava, ale co teprve v Norsku! Vozit Nory v MHD není jen tak! Jednak je tam mnohem větší zima než na Slovensku, a podle Ondrejova psaní i mnohem větší sranda. Ale to může být i jeho stylem. Možná kdyby popisoval vyšívání v Zimbabwe, taky by vám to připadalo…
Herečka Hana Maciuchová čte na nové audioknize Supraphonu humoristický román o pražské rodině, jejíž poklidný životní styl převrátí naruby její nový člen Robin, zcela originální exemplář foxteriéra.
Když začal asistent pro lidi s poruchou autistického spektra psát blog s názvem Autismus & Chardonnay, ještě netušil, že z jeho zážitků bude bestseller.

Recenze ze stejného žánru

Kolem roku 2015 se na slovenské humoristické stránce Dailymale.sk začaly objevovat krátké články jistého Ondreje Sokola. Líčil v nich své zážitky jako řidič autobusu nejenom na Slovensku, ale i v zahraničí. Jeho sbírka příhod s názvem Jak jsem vozil Nory se těšila velké oblibě, takže bylo jen otázkou času, kdy vyjde i jako tištěná kniha.…
Živé zvukové záznamy divadelních představení sice nejsou typickými audioknihami, přesto ale mají v nabídce mluveného slova své místo. Vždyť například nahrávky kvalitního humoru se těší až kultovní oblibě – často jsme schopni citovat celé pasáže včetně patřičné intonace, glosujeme jimi naše vlastní životní situace. Báječné jsou pro tyto příležitosti zejména nahrávky fejetonů, či krátkých povídek,…
Archiv vydavatelství AudioStory čítá za čtvrtstoletí jeho existence slušnou řádku nahrávek mluveného slova. Mnohé z nich se už dočkaly pečlivých reedic, jiné se dnešním posluchačům teprve chystají připomenout. Současně však vydavatelství produkuje i audioknihy nové, byť ne v takovém tempu, jako na počátku své existence. Nestává se však, aby představilo titul, který z části čerpá…
Autor humoristických knih, vtipných průvodců židovskou kulturou, ale také třeba filmových scénářů Leo Rosten je u nás známý především svými knihami o studentovi newyorské večerní přípravné školy pro dospělé Hymanu Kaplanovi. Kniha Pan Kaplan má stále třídu rád se u nás dlouhodobě těší obrovské popularitě, hrávalo se tu také muzikálové zpracování, vyšla též audio dramatizace.

Dále od recenzenta

Pamatujete na Muže jménem Ove? Jistě, vždyť audiokniha v interpretaci Jana Vlasáka se stala Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2014. A slyšeli jste i Backmanovu Babičku, která pozdravuje a omlouvá se? Pak si nejspíš vybavíte Britt-Marii, která byla v příběhu malé Elsy a její babičky sice vedlejší, ale výraznou postavou. Tak výraznou, že si vysloužila…
Osobně považuji za jednu z nejlépe provedených audioknih posledních několika let adaptaci románu Gillian Flynnové Zmizelá. Režisérka Jitka Škápíková v ní bezezbytku využila stavby příběhu a jeho rozvržení pro dva hlasy, a její audiokniha tak působí zcela přirozeně. Angažováním dvou herců se podařilo dodat předloze hodnotu, kterou může nabídnout pouze zvukové zpracování. Podobně se tatáž…
Zdeněk Svěrák v kterémsi rozhovoru nedávno uvedl, že všechno, co napsal, také načetl. Neplatí to samozřejmě doslova, na to je jeho tvorba příliš rozsáhlá, avšak o Svěrákových knihách určených dospělému čtenáři to do jisté míry říci lze. Po celkem devatenácti samostatných povídkách (s nimiž autorovi interpretačně pomohly i dvě jeho herecké kolegyně) a později zfilmovaném…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Deníček moderního fotra
Zápisky Dominika Landsmana, čerstvého vítěze ankety Bloger roku 2015, který své internetové příspěvky úspěšně vydal již ve dvou knihách, vycházejí také jako audiokniha Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti v podání herce Filipa Švarce.
Přejít nahoru