Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Detektivka s nadhledem

Datum: 

Autor recenze: 

Vražda potřebuje reklamu
Vražda potřebuje reklamu

Viktor Dean už žádný slogan nevymyslí. Jeho tělo našli kolegové ležet pod schodištěm přímo uvnitř budovy věhlasné londýnské reklamní agentury. Mrtvola by neudělala podniku tu správnou reklamu, takže se vedení snažilo vše co nejvíce ututlat. Na jeho místo však přichází nový textař, Death Bredon, kterému okolnosti úmrtí jeho předchůdce nedají spát. Věří totiž, že nešlo o pouhou nehodu.

Někteří autoři detektivek neberou své knihy smrtelně vážně. Platí to i pro Dorothy L. Sayersovou, která do svých románů a povídek dokázala propašovat nemalou dávku humoru. I přesto byla mnoho let předsedkyní Detektivního klubu britských autorů tohoto žánru. Vražda potřebuje reklamu, ve skutečnosti už devátý díl řady příběhů s lordem Petrem Wimseyem, není pouhým detektivním příběhem, ale také společenským románem, vykreslujícím jak poměry v meziválečné anglické společnosti, tak především v reklamní branži. Toto prostředí ostatně Sayersová dobře znala, neboť se v něm několik let sama pohybovala. I proto příběh funguje také po faktografické stránce, o psychologii postav (vykreslených s ironickým nadhledem) ani nemluvě.
 
Dnešním čtenářům může zpočátku autorčin styl připadat poněkud upovídaný, zejména když jej hned zkraje zaplaví vlna zhruba patnácti postav. Ty se ale naštěstí v příběhu neustále vyskytují, díky čemuž se při troše soustředění dá v jejich propletenci dobře vyznat. Zejména, když se jejich charaktery odhalí v pečlivě vystavěných dialozích. V nich spočívá síla i audioknižní adaptace románu.
 

 

Tu má na svědomí tvůrčí tým vydavatelství OneHotBook, reprezentovaný režisérem Michalem Burešem a hlasem nahrávky, Otakarem Brouskem ml. Na jeho přístupu k textu je znát, že byl sám autorčiným čtenářem a že příběh lorda Petra Wimseyho je pro něj radost číst. Jak je jeho zvykem, popustil uzdu své výřečnosti a herecké ekvilibristice, takže si pro každou, byť vedlejší postavu vytvořil vlastní styl řeči. U ženských postav může tento přístup působit až jako karikatura, vzhledem ke stylu autorčina psaní to ale téměř do puntíku odpovídá dojmu z docela nevážně psaného textu. Vyprávění samotné je přehledně členěno do kratších úseků, které logicky vymezuje i hudební doprovod.
 
Oč rozvernější byla při psaní autorka, o to těžší práci měl překladatel Vladimír Procházka. Příběh v některých větách spíše převyprávěl, než přeložil, a jak přiznává v doslovu k tištěné verzi knihy, snažil se uchovat co nejvíce z jejího ducha, například aliteraci, kdy řádky veršovaných reklamních sloganů i názvy firem v Anglii té doby začínaly vždy stejným písmenem. Kvůli tomu změnil název reklamní agentury z Pym’s Publicity na Randallovy reklamy (s narážkou na „randál“, jaký je dle něj s reklamami spjatý). Stejně jako on i režisér Michal Bureš přistupoval k textu volněji, takže tu a tam větu či dvě v textu pro zpřehlednění vyškrtl, jinde naopak přidal drobnou vysvětlivku – například v případě jména hrdiny. Death totiž anglicky znamená smrt. Tento fakt bohužel znamená, že mnoho autorčiných žertíků česky nevyzní tak, jako v originále, byť se překladatel snažil sebevíc. Interpretace Otakara Brouska naopak českému textu mnohé body v hodnocení přidává a je jedním z důvodů, proč raději knihu poslouchat, než číst.
 
Vražda potřebuje reklamu představuje i po letech svěží, třebaže trochu retro, výlet do staré dobré Anglie. Zdaleka ne vše navíc nutně zestárlo i v otázce propagace výrobků – autorka třeba jen tak mimoděk a s vtipem vysvětluje, proč máte kupovat potraviny, které jsou „výhradně z“ a nejen „s příchutí“ či proč potřebuje reklamu margarín a ne obyčejné máslo.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mrtvá žena v lese. Stopy vedou do židovské komunity Sobotní procházka slunečnou přírodou se poněkud vymkne. Místo romantických pohledů na bohulibé scenerie natrefí dvojice na policejní pásku vymezující místo činu.
První případ detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Asada od dánského spisovatele Jussiho Adler-Olsena vychází v interpretaci Igora Bareše. Z pultů knihkupectví se dostal také do našich kin a teď i do uší posluchačů.
V garáži na opuštěné křižovatce padesát kilometrů za Paříží leží mrtvola, jenže podezřelý se ne a ne přiznat. Tenhle Švéd je vůbec podivín –  svou sestru Elsu zamyká ve dne v noci v jejím pokoji a nepouští ji z domu.. Maigret tak se ocitá v nečekaném pokušení, protože osamělá žena na něj působí záhadně a…
Cesta z Reichenbergu do Hejnic se klikatí strmým, zalesněným průsmykem. Stmívá se, nad horami vyje a běsní sněhová bouře. Během namáhavé jízdy se v dostavníku seznamují dva muži. Otec Vilém – kněz, který prchá před svou minulostí – a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně. Ti dva mají pramálo společného, brzy se však ukáže, že…

Recenze ze stejného žánru

Pootevřená dvířka jedné z desítek skříněk zaměstnanecké šatny mohou představovat zcela nevinnou záležitost. Ne tak v hotelu Majestic, kde se za nimi skrývá tělo uškrcené ženy, která se teprve před několika dny ubytovala se svou rodinou v přepychovém apartmá o několik pater výše. Co hledala v podzemních prostorách, kam hosté nemají mít přístup? Zapeklitá Vražda v hotelu Majestic je případ…
Příběhy Sherlocka Holmese jsou poslední dobou poměrně oblíbené, za což nejspíše může jak vypršení autorských práv na dílo Arthura Conana Doyla, tak popularita série Sherlock z produkce BBC. Se zvukovými nahrávkami jeho dobrodružství jako by se poslední dobou roztrhl pytel, což platí zejména o tom nejslavnějším z nich, Psu baskervillském. Příběh s prvky gotického románu o přízraku psa…
Je tomu pětapadesát let, co se na televizních obrazovkách objevil patrně první československý krimiseriál Hříšní lidé města pražského. Třináctidílná série s detektivy ztvárněnými Jaroslavem Marvanem, Josefem Bláhou, Františkem Filipovským a Josefem Vinklářem vycházela z povídek Jiřího Marka, které se nyní dočkaly své zvukové podoby. Namísto televizních hvězd poloviny minulého století je ale čtou současné herecké…
Přestože jméno spisovatele a rozhlasového scenáristy Zdeňka Jirotky bude navždy spojováno především s kánonickým Saturninem, stojí i jeho druhá románová práce Muž se psem dodnes za pozornost. Jirotka ji stvořil dva roky po Saturninovi v roce 1944 a jedná se o crazy parodii detektivního žánru, především toho jeho tehdy rozšířeného segmentu, který se vyznačuje postavou geniálního,…

Dále od recenzenta

Monika Tomanová odjela s manželem Michalem, badatelem v ústavu pro zkoumání totalitní minulosti, na půlroční pobyt do Soulu. Všední běh událostí přeruší nález mužovy účtenky z obskurního hotelu. Aniž by tušila, do jakého řetězce událostí se oba během svého pobytu v Soulu zapletli, vydává se Monika pátrat po tajemství, které před ní manžel ukrývá.
Na hradě Zlenicích se scházejí rozhádaní čeští šlechtici, aby s místním pánem urovnali spory a uhradili mu škody vzniklé drancováním. Ráno po vyhroceném jednání jej však naleznou mrtvého. Původní domněnka, že šlo o sebevraždu, rychle bere za své. Na hradě řádil vrah. Kdo ale vrazil velmožovi do srdce osudnou dýku a jak pak mohl zmizet…
Napoleon „Nap“ Dumas se stal policistou poté, co jeho dvojče Lea našli s jeho dívkou mrtvé na železničních kolejích. Téhož večera navíc zmizela i Napova životní láska Maura. Tyto nevysvětlené události mu už patnáct let nedávají spát. Není proto divu, že když se nyní objevily nové stopy, vrhá se po nich, aniž by při tom…
Jacko Argyle zemřel ve vězení poté, co byl odsouzen na doživotí za zabití své matky. V afektu ji měl během hádky o peníze usmrtit ranou do hlavy pohrabáčem. Historce, že v době vraždy jel stopem do vedlejšího města, nikdo nevěřil, protože údajný řidič se policii nikdy nepřihlásil.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vražda potřebuje reklamu
V červnu 1933 ještě nebývalo na mediálním trhu obvyklé, aby pod schodištěm slovutné londýnské reklamní agentury dělala reklamu mrtvola. Ani firma pana Randalla nestojí o randál, takže na místo zavražděného textaře Deana záhy přijímá pana Deathe Bredona, který se uvede náručí štěpných sloganů. Leč pozor! Jen zasvěcenci vědí, jaký číman se tu dal ve skutečnosti zaměstnat – zato sám lord Petr Wimsey tuší, že pachatele zločinu je záhodno hledat přímo v budově.
Přejít nahoru