Vyhledat
Země v troskách
Země v troskách

Kristýna Sněgoňová patří mezi ty autorky české literární fantastiky, jejichž díla se nejenže dočkají i audioknižního vydání, ale dokonce na něj ani nečekají nijak dlouho. Možná, že se poštěstí a v den vydání třetího dílu její série Města si budeme moci rovnou vybrat, zda knihu nebo poslech. Druhý díl řady, který nese název Země v troskách, je totiž bezkonkurenčně nejlepší audioknihou této autorky.

S povídkami Kristýny Sněgoňové jsme se mohli setkat v audioknižních vydáních tematických antologií nakladatelství Epocha. Uslyšíme je například v Lockdownu nebo Kráskách a vetřelcích, a určitě se dočkáme i zvukového vydání nejnovější antologie Zákon genu. Co se samostatných audioknih týče, mohli jsme vedle série Legie, kterou Sněgoňová píše v tandemu s Františkem Kotletou, slyšet její samostatné romány Krev pro Rusalku v interpretaci Michala Jagelky, Zřídla coby vícehlasou četbu v podání Viktora Kuzníka, Ondřeje Nováka a Petry Lorencové a první díl série Města s názvem Město v oblacích. Ten na rozdíl od ostatních audioknih nevydala Audiotéka, nýbrž autorčino domovské knižní vydavatelství Epocha, a to v interpretaci Daniela Volného – což se z několika důvodů, a především pak ve srovnání s následujícím dílem série, ukazuje být ne právě šťastným řešením. Audioknižní Země v troskách, tedy druhý díl série, svého předchůdce v mnohém jednoznačně předčí.
 
Samotný příběh nás vrací zpět do světa po takzvaném Nanebevzetí. Drtivá většina děje se však tentokrát odehrává nikoli ve městech postavených vysoko nad zemí, ale právě dole na povrchu, kam není povoleno vstoupit jen tak někomu – už jen proto, že je poněkud obtížné tam přežít – a kam jsou někteří posíláni za trest. Zdá se skoro nepředstavitelné, že by se lidstvo někdy mohlo znovu vrátit tam dolů, dát věci do pořádku a učinit svět bezpečným a obyvatelným. Přesto však několik indicií naznačuje, že možná, ale opravdu jen možná je tu malá naděje. Nejprve však bude třeba najít takzvanou Archu.
 
Kristýně Sněgoňové se povedla ne úplně běžná věc, a totiž, že druhý díl série se těší ještě větší čtenářské oblibě než ten první – a stejně je tomu i s audioknihou. Částečně možná i proto, že jej lze číst nebo poslouchat zcela bez znalosti dílu prvního. Vše je dokonale pochopitelné, stejně obestřené záhadami minulosti, atmosféra je tíživá a ponurá, vyprávění nabité dramatickými situacemi i akcí.
 
Interpretace pro Audiotéku se v režii Heleny Rytířové ujal Martin Preiss. Jeho bohatá zkušenost s četbou drsných kriminálek a thrillerů, s autory jako Martinem Goffou nebo Michaelem Connellym, z Preisse udělala ideálního adepta pro vyprávění o zdrsnělém, zasmušilém protagonistovi, muži bez budoucnosti, který toho ztratil tolik, že mu záleží jen na máločem – ale když už, tak pořádně. Preiss se tak v rámci autorčiných audioknih stává velmi důstojným kolegou Martina Stránského, který pro Audiotéku načítá pro změnu sérii Legie, z níž za polovinou románů taktéž stojí Sněgoňová.
 

Pokud ale budeme mluvit o čistě jejích autorských projektech, lze s jistotou říci, že Země v troskách je jak koncepčně, režijně, tak i interpretačně nejzdařilejším audioknižním vydáním autorčina románu. Už proto, že na hledání nedostatků by byla potřeba nejen pomyslná lupa, ale možná i mikroskop.
 
Hudební motivy a plochy oddělující jednotlivé kapitoly jsou tentokrát sice o něco méně ambiciózní, mnoho posluchačů však pravděpodobně právě svou nenápadností potěší. V tomto případě nebylo nijak zapotřebí upevňovat nebo podepírat atmosféru vyprávění. Její intenzita vyvstala právě v onom až chill-outovém minimalismu.
 
Nezbývá tedy než si přát, abychom se s Martinem Preissem setkali i v audioknižním vydání očekávaného třetího dílu s názvem Svět v bouři. A také, aby podobně zdařilých audioknih bylo, v rámci české literární fantastiky vydávané pro poslech, stále víc.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zem sa stáva neobývateľnou. Ignorantské správanie ľudí ju priviedlo na pokraj existencie a zdá sa, že cesta späť je nemožná. Veľká skupina ľudí sa chystá Zem opustiť a začať nový život na planéte SOLU.
Jsou příběhy, které žijí vlastním životem. Právě takové na sobě nosí záhadný Ilustrovaný muž. Celé jeho tělo pokrývají tetování, která vytvořila dávno zmizelá čarodějka snad z jiné planety. Bezejmenný vypravěč se setká s Ilustrovaným mužem a nahlédne do výjevů, které se mu odehrávají před očima. Ty po svém vylíčí – osmnáct příběhů, osmnáct ilustrací.
Vyprávění pokračují a na scénu přicházejí nové smrtky… Příběhů, jež by se daly o cechu smrtek vyprávět, je stále bezpočet. Od doby, kdy se Nimbus ujal péče o lidstvo, do chvíle, kdy se smrtka Goddard pokusil obrátit systém naruby, uběhly stovky let. Lidé žili dlouho ve světě bez hladu, nemocí a smrti, v němž jako…
Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná…

Recenze ze stejného žánru

Je po jaderné válce a každý kout světa se dává dohromady po svém. Bývalý plukovník československé armády David Michálek například v rozvalinách matičky Prahy provozuje bar. Potom ale dostane zakázku, kterou by moc rád odmítl, kdyby mohl, a celý svět se dá do pohybu. Jenom Michálek to ještě neví.
Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer) byl ikonickou postavou českého undergroundu, básník, jehož verše tvořily jeden z pilířů tvorby nejdůležitější české kapely své doby The Plastic People of the Universe, a také svébytný filozof spojující radikální marxismus s východními naukami. Postavou natolik ikonickou, že se sama několikrát stala postavou literární – například u Pablo de Saxe v legendární…
Vydavatelství OneHotBook si očividně žánr sci-fi literatury oblíbilo. Po Marťanovi nebo Duně vychází v audiopodobě také předloha slavného filmu Blade Runner.
Margaret Atwoodová je po čertech chytrá ženská. Studovaná a obdařená představivostí, která jí umožňuje vypustit a zkrotit démony pevně přisáté na rubu zdánlivě civilizovaných lidských povah. A protože tahle kanadská spisovatelka neztrácí ani v osmdesáti vitalitu a jasnozřivost, vydala po pětatřiceti letech volné pokračování svého slavného románu Příběh služebnice.

Dále od recenzenta

Jsou audioknihy, které poslechneme kdekoli, třeba během cestování tramvají, ve frontách v nákupním centru, za volantem nebo tiše v křesle s hrnkem kávy. A jsou takové, ke kterým se hodí klid a možná i to víno. Někdy je totiž třeba i poslech „strávit“ – prožít, promyslet, prodýchat, vstřebat a tu a tam zapít. Mezi takové…
O románu spisovatele, redaktora (a mimo jiné také prvního předsedy Asociace spisovatelů) Jana Němce se toho od října 2019 namluvilo i napsalo celkem dost a ukazovat se s jeho knihou se stalo součástí image určité vrstvy čtenářů a knižních blogerů. Jen na Instagramu lze nalézt stovky fotografií poctivě označených #moznostimilostnehoromanu. Snad proto, že jde o…
Neal Shusterman publikoval první díl série Žatva smrti už v roce 2016. Od té doby na něj navázal dalšími dvěma pokračováními a stvořil tak obdivuhodně pestrý a funkční dystopický svět. Audioknižní vydání těchto románů se u nás dočkala velmi kvalitního kabátu a nejinak je tomu v případě čtvrté knihy, kterou tentokrát tvoří povídky ze světa…
To, zda český divák a nyní i čtenář či posluchač audioknih, zná, anebo naopak vůbec nezná jméno Matthew Perry, ovlivňuje jeden základní faktor: A to, jestli měl nebo neměl rád televizní seriál Přátelé. Možná i to může za skutečnost, že Perryho známe především spíše jako herce komických než charakterních rolí, a už vůbec ne jako…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Země v troskách
Svět je v troskách. Když se hroutil, postavili lidé svou spásu – města na obrovských pilířích, chráněná před vším zmarem tam dole. Ale to bylo dávno a nyní nastal čas vrátit se na zem. Jenže povrch je jiný než bezpečné výšiny měst v oblacích, a nejde jen o krvelačné Cizince – největším nepřítelem byl pro člověka vždycky zase člověk. Tam dole jsou však i věci, s jejichž pomocí by mohli lidé znovu ovládnout Zemi, a získat je bude to nejtěžší, co čeká výpravu slovanského města tyčícího se vysoko nad povrchem.
Přejít nahoru