Vyhledat
Klára a Slunce
Klára a Slunce

Britského spisovatele japonského původu Kazua Ishigura asi netřeba dlouze představovat. Tento držitel Nobelovy ceny není českým čtenářům a čtenářkám nijak neznámý: V překladu vyšlo všech osm jeho románů a k tomu jedna sbírka povídek. Nejčerstvější román Klára a Slunce vzbudil zaslouženou pozornost a audiokniha tak byla jen otázkou času.

V audiálním provedení se Ishigurova předloňského díla Klára a Slunce chopilo OneHotBook, u nějž již roku 2017,  kdy byl jmenovaný oceněn zmíněnou Nobelovou cenou, zpracovalo autorovu starší prózu Soumrak dne. Režie aktuální nahrávky Klára a Slunce, vydané v knižní podobě letos v Argu, v překladu Aleny Dvořákové, se ujal mladý oceňovaný básník, rozhlasový a audioknižní režisér Vít Malota, který interpretaci svěřil Kláře Suché: absolventce DAMU, divadelní a filmové herečce a prozatím nepříliš zkušené interpretce audioknih. Výsledkem jejich spolupráce je naprosto brilantní poslech, jaký si výjimečná Ishigurova kniha rozhodně zaslouží.

Autorův osmý román je učebnicovou ukázkou toho, že žánrová a vysoká literatura nemusí stát v protikladu. Vyprávění robotky Kláry je na jedné straně čistokrevnou sci-fi, zároveň však silným filozoficky podaným příběhem, který se sice dobře čte, avšak hloubavějším recipientům a recipientkám nedá nic zadarmo. Kazuo Ishiguro naznačuje, ukazuje, vábí a svádí na scestí, přičemž uspokojivého vysvětlení se dočká vlastně máloco. Je jen na nás, abychom si ze střípků poskládali poodhalený svět, stejně jako tak musí činit Klára, provázející která byla vyrobena jako tzv. úpéčko čili umělý přítel, a o světě má jen velmi omezené znalosti.

Klára působí naivně a dětinsky, zároveň je do určité míry archetypem toho, jak bychom možná rádi viděli ono vzývané lidství, jež však nemá u lidí ve skutečnosti příliš mnoho místa. Její příběh začíná v prodejně, odkud se dostává ke své majitelce, dívce Josie, které slouží jako nejlepší přítelkyně (byť nikdo ji vlastně nepovažuje za bytost), ochránkyně a zároveň jakási pojistka pro rodiče. Neprozrazujme více, neboť úvah a recenzí o knize, v níž autor mírně naznačuje jisté prvky „západní“ kapitalistické dystopie, bychom tu mohli popsat desítky stran.

banner 1200x150

Zaměříme-li se na audiální zpracování, ihned si povšimneme výborné práce s hlasem. Přesto, že si Klára Suchá ve svém projevu udržuje zdánlivou rezervovanost, výborně ladící s robotickou vypravěčkou, nelze neocenit výborné odlišování postav. To je sice docela jemné, přesto se nikdy nemůže stát, že by nebylo zcela jasné, kdo zrovna mluví. Románem provází v ich-formě úpéčko Klára, jejíž vyprávění prochází jistým vývojem, který Suchá dobře vystihuje jemnými změnami, prostupujícími celou nahrávku. Naznačuje Klářin vývoj od – již od počátku trochu jiné – nezkušené a světa neznalé robotky v obchodě až k bytosti plné emocí (a možná lidštější než většina lidských postav). Nenápadnost je signifikantní i pro chápání celé prózy, neboť autor vsadil na pomalejší děj, v němž se toho po dlouhou dobu zdánlivě příliš nestane, avšak mezi řádky vyrůstá neskutečně pestrý a zajímavý fikční svět. To samé lze tvrdit o obsažených myšlenkách a latentních – a tím silnějších – filozofických úvahách. Jakoby rezervované, avšak velmi libozvučné, pojetí audioknihy k takto vystavěnému textu ladí takřka perfektně. 
 

Co audioknihu pozvedá ještě na vyšší úroveň, je práce se zvukem: Detaily, jako je tlumený hlas znějící přes sklo výlohy nebo zvuk poničený chrčením reproduktoru podtrhují význam jednotlivých scén a zvyšují dojem autenticity celého poslechu. Tomu pomáhají i různé ruchy doplňující četbu. Tu a tam zazní zpěv ptáků, šum padajícího vodopádu nebo mechanické zvuky doprovázející Klářin způsob vnímání světa, kdy její zrak dělí viděné na různé tvary, sektory a pole. Nahrávka tak získává skoro až estetiku rozhlasové hry, přestože se jedná o nezkrácenou – bezmála desetihodinovou – četbu románu v podání jediné interpretky. Při poslechu Kláry a Slunce je až zarážející, že podobná práce s ruchy není v audioknihách běžnější součástí, neboť (i pro citlivou práci s nimi) zde pozvedají výsledek ještě o několik úrovní výš.

K dokreslení nálady a celkové estetiky díla samozřejmě přispívá i poměrně různorodá a skutečně přiléhavě atmosférická hudba Jana Nerudy. Například zvuk, známý z různých meditačních a ezoterických nahrávek, který podbarvuje Klářiny prosby směrem ke Slunci, tu vyznívá opravdu zenově, přidává situaci na mystičnosti a zvyšuje pocit nesnadné uchopitelnosti přesně tak, jak zmíněnou pasáž Ishiguro napsal.

Klára a Slunce patří k dílům, která pro četné detaily a nenápadné narážky ocení člověk při druhém setkání možná ještě lépe než při prvním, a tak by měli audioknize věnovat pozornost i ti, kteří mají knihu již přečtenou. Určitě nebudou litovat. Ti, kteří se s knihou setkají v audiálním zpracování poprvé, budou možná velmi brzy v pokušení opětovného poslechu, jemuž určitě nebude škoda podlehnout.

 

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Po jaderné válce, která zpustošila zemský povrch, se přeživší uchýlili do rozlehlých sítí moskevského metra, kde vytvořili zvláštní civilizaci. Její existence je však ohrožena. Obyvatelé odlehlé stanice Sevastopolskaja jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším světem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy… a zásoby. Všechny průzkumné skupiny beze stopy…
Toto je volání o pomoc z těžařské lodi Červený trpaslík. Posádka zahynula v důsledku ozáření, přežil jen David Lister, který byl v době nehody ve stavu nevědomí… Jenže to už z televize znáte. Neznáte ale hloubku průšvihu, který Listera v kosmické řiti jménem Mimas na osudný koráb zavlekl, natož příčinu toho, proč zde před třemi…
Bestseller Atlas mraků ověnčený British Book Award a nominovaný na cenu Arthura C. Clarka, Nebula a Man Bookerovu cenu byl po loňské filmové adaptaci převeden rovněž do zvukové podoby. Poslechněte si šestici příběhů rozkročených od 19. století až do daleké budoucnosti, které vypovídají o nezdolném hledačství a touze po smyslu i svobodě v každém z…

Recenze ze stejného žánru

Představte si svět v nedaleké budoucnosti. Svět, ve kterém je vlastní myšlení považováno za něco škodlivého, veškerá zábava je redukována na ničení věcí a sledování kýčovitých příběhů na telestěnách. Hasiči požáry nehasí, ale zakládají je – pálí knihy, které někteří zbloudilci tajně ukrývají. A právě jeden z hasičů, Guy Montag, se rozhodne systému vzbouřit.
Stává se někdy, že témata visí ve vzduchu. Dlouho se nic neděje a najednou se vynoří několikeré zpracování téhož textu, protože jeho inscenátoři mají dojem, že dovede hovořit k současnosti. Příkladem budiž nedávné trojí zvukové provedení Fuksova Spalovače mrtvol. My se ale budeme věnovat jinému románu: v roce 2016 a 2018 vznikly celkem tři nahrávky…
Na audioknižním trhu existuje celá řada jednohlasých či vícehlasých četeb. Dramatizací či dramatizovaných, lépe řečeno dialogizovaných četeb se ovšem mnoho neobjevuje. Výjimkou jsou rozhlasové nahrávky přejímané vydavatelstvím Radioservis, či občasné nahodilé počiny některých jiných vydavatelů. Mnohohlasá adaptace totiž znamená nutnou důkladnou přípravu a náročnou práci a pochopitelně také nemalou finanční zátěž a dlouhou návratnost. V…
Pro filmové adaptace ani audioknižní verze se nevybírají jen novinkové tituly. Samozřejmě je lákavé uvádět zvukové knihy ruku v ruce s těmi papírovými, hrozí však, že si publikace takovou péči nezaslouží. Přepálený marketing čtenáři prokouknou, téma nepřežije sezonu a vydavatelům na poličce zůstane audiokniha, o kterou nikdo nestojí. To je velká škoda, protože zvukové knihy…

Dále od recenzenta

Kingův románový debut Carrie patří k autorovým nejikoničtějším dílům a jde o možná nejzásadnější knihu jeho kariéry vůbec. Po jejím vydání se z chudého nezaměstnaného autora několika časopisecky publikovaných povídek stal bestsellerista a profesionální spisovatel. Kingových děl vyšlo v audiálním zpracování v češtině více než šedesát. A nedávno se posluchači konečně dočkali právě i Carrie.
Julie Caplinová je britská spisovatelka a cestovatelka, známá právě tím, jak se jí daří propojit obě tyto své vášně. Čtenářsky přitažlivá kombinace jednoduchého vypravěčského stylu, romantických zápletek a atraktivních lokací, kam děj svých románů umisťuje, jí přinesla oblibu také u českých čtenářek a čtenářů. Není divu, že se jejího díla chopilo i audioknižní vydavatelství.
11. 11. loňského roku by Kurt Vonnegut, Jr. oslavil sto let. Při příležitosti významného výročí se posluchači dočkali prvního českého regulérního zpracování audioknihy tohoto jedinečného amerického spisovatele. Audioknihu Kolíbka vydalo v režii Petra Gojdy a v interpretaci Ivana Řezáče vydavatelství Tympanum.
Britský parodický sci-fi sitcom Červený trpaslík je fenoménem již od konce osmdesátých let, kdy byla s úspěchem odvysílána první série. Rok po ní scenáristé Rob Grant a Doug Naylor přišli s alternativní románovou verzí příběhu, později následovanou dalšími třemi knihami. První dva romány vyšly v audioknižní produkci OneHotBook.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Klára a Slunce
Chápou umělé bytosti věci, které jejich tvůrcům unikají? Až doteď robotka Klára, umělý přítel generace B2, čekala ve výloze obchodu na puberťáka, jemuž by sloužila jako submisivní společnice. Přitom vůbec nepatří do výprodeje: snad trochu divně mluví a nerozumí plně souvislostem světa „tam venku“, zato je všímavá a má i solidní kapacitu emocí, byť stále neodpovídají běžné lidské spontaneitě. Pak se jí konečně poštěstí. V rodině dospívající Josie se však střetne s realitou z masa a kostí – dívka trpí nevyléčitelnou chorobou a zbývají jí poslední měsíce… Noblesní britský nobelista Kazuo Ishiguro znovu tiše přitvrdil v kritice elitářství a diskutuje s odkazem Raye Bradburyho a Arthura C. Clarka o tom, kde hledat meze robotiky a kde kaňky na obrazu lidskosti. A mezitím jeho nejnovější svědomitá služebnice Klára bere publiku dech. S utkvělou vírou v solární pohon totiž hodlá požádat Slunce – odnepaměti považované za zjevení boží tváře – aby její svěřenku uzdravilo. Bude to na spásu stačit?  
Přejít nahoru