Vyhledat
Malý velký muž
Malý velký muž

Jack Crabb má 111 let a podzim života tráví v domově důchodců. Není to ale jen tak obyčejný stařec. Za svůj nezvykle dlouhý život byl svědkem mnoha pozoruhodných událostí. Když v roce 1852 jejich karavanu na cestě do Kalifornie zmasakrují Čejeni, musí Jack Crabb jako kluk opustit vše, co dosud znal, a stát se součástí indiánského kmene. Kromě toho, že v průběhu let hledá vlastní identitu na pomezí dvou kultur, zaplete se do bouřlivých dějin Divokého západu. Stane se aktérem bitvy u Washity nebo debaklu u řeky Little Bighorn. Má tedy o čem vyprávět.

Proslulý román Američana Thomase Bergera Malý velký muž zdatně pracuje se subžánrem antiwesternu, který si dával za cíl demýtizovat romantické představy o Divokém západě. Jedná se o mimořádné dílo, které zachycuje krvavou kolonizaci v syrové, ale pořád přitažlivé podobě. V roce 1970 se kniha dočkala i filmového zpracování, v němž se v hlavní roli objevil Dustin Hoffman. Letos se příběh Jacka Crabba vrací, tentokrát jako verze do ucha.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook v režii Michala Bureše. Jako interpretï se zde objevují Jan Hofman jako reportér, který poslouchá a zapisuje životní příběh Jacka Crabba, a Kamil Halbich v roli samotného ústředního hrdiny. Příběh je na jedné straně hodně dramatický, na té druhé oplývá skvělým humorem, drsným i pestrým jazykem a mnohými zajímavými obrazy a myšlenkami. Velkou práci zde odvedli oba narátoři, kteří věrně zachytili a podtrhli ducha předlohy.
 

Kamil Halbich se v roli Jacka Crabba velmi příjemně poslouchá. Jeho přednes je přednesem vypravěče, nikoliv herce. Emočně se příliš neangažuje, ale to ani není potřeba. Vzhledem k tomu, že i samotná kniha je vystavěna jako převyprávění příběhů třetí osobě, je tento postup zvolený víc než vhodně. Děj ani v této formě neztrácí nic ze své dramatičnosti a napětí. Kamil Halbich dokáže vyvolat úsměv, ba i smích tam, kde je potřeba, a strhnout v místech, která to vyžadují. Jeho kolega Jan Hofman si nevede o nic hůře. Dostává sice jenom menší prostor v úvodu, přesto hned od začátku nastoluje správnou náladu vyprávění – někde na pomezí tragičnosti a komiky.

banner 1200x150

Atmosféru velmi pečlivě dotváří i hudební složka. V ní dominují hudební sekvence a melodie typické pro filmové westerny: tklivé tóny ústní harmoniky, nebo vibrující struny bendža. Jsou sugestivní, podmanivé a nestíhají nudit ani se oposlouchat.

Audiokniha Malý velký muž je hezkým dárkem pro každého milovníka tohoto typu literatury. Jack Crabb po letech opět oslovuje – doslova – každého dychtivého posluchače a dokazuje, že i když má western jako žánr léta největší slávy už dávno za sebou, jen tak lehce se na něj nezapomene.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Příběh o nečistokrevném vlčákovi, který byl věnován Adolfu Hitlerovi, a jeho osudech na jevišti Druhé světové války, je podobenstvím o odlišnosti, fanatismu a lidské zaslepenosti. Blondi je součástí povídkového cyklu „Gutta Schreibt“, který vyjde v únoru 2014 knižně v nakladatelství Novela bohemica.
Linda vede zdánlivě dokonalý život: má milujícího zámožného manžela, dvě úžasné děti a jako úspěšná novinářka pracuje v prestižním ženevském listu. Znenadání však přijde okamžik pravdy a Linda si během jednoho interview uvědomí, že její zajištěný, snadno předvídatelný život je jen nudný stereotyp a ona sama místo štěstí už dlouho cítí apatii a nudu.
Utekl z australského vězení do bombajského slumu. Stal se členem tamního podsvětí a současně pomáhal těm nejchudším, kteří mu dali přezdívku  Šántárám – muž božího míru. O svých nesnázích i nadějích začal psát román, jehož dokončení mu trvalo třináct neklidných let. Jeho kniha získala mezinárodní věhlas a uznání. Dosud vyšla v 39 jazycích ve 42…
Již více než sto let provází malé i velké čtenáře příběh Bílého tesáka, psa, v jehož žilách koluje i vlčí krev. Nyní máte možnost si ho poslechnout a budete poslouchat se zatajeným dechem!
1 2 3 7

Recenze ze stejného žánru

První české vydání románu Solaris polského spisovatele Stanisława Lema mohlo knižně vyjít už v roce 1972, tedy v době, kdy československý fanoušek po kvalitní sci-fi jen lačnil. Snad proto má u nás poněkud významnější postavení než jinde ve světě, kde nebývá tak často zařazován mezi stěžejní díla svého žánru. V těchto dnech vychází ve spolupráci…
Je evidentní, že tvorba Julese Verna stále přitahuje mnoho čtenářů a posluchačů. Otázkou zůstává, jsou-li v dnešní době cílovou skupinou děti či dospělí, kteří se rádi vrací k nestárnoucím dobrodružstvím mistra fantazií. Ať tak či tak, jedním důkazem za všechny je režisér Dimitrij Dudík, který v letech 2011-2013 pro Český rozhlas napsal a zrežíroval hned…
Adaptovat román Davida Mitchella Atlas mraků není nic jednoduchého, jak bylo možno se přesvědčit na příkladu stejnojmenného filmu bratrů Wachovských a Toma Tykwera. Ne, že by byl film špatný, ale ze síly Mitchellovy předlohy v něm zůstalo jen málo. Pro diváka bylo totiž potřeba zásadně přepracovat stavbu románu a šest původně téměř souvislých částí rozmělnit…
Romány brazilského spisovatele Paula Coelha patří celosvětově k velmi populárním a slušné oblibě se těší i mezi českými čtenáři. Na poli audioknižním se zájem o jeho díla snaží saturovat především vydavatelství Tympanum. To už v roce 2008 vydalo nejznámějšího Alchymistu v poutavém přednesu Lukáše Hlavici, v roce 2013 v edici Načteno dvě nahrávky Poutník: Mágův…
1 2 3 5

Dále od recenzenta

„Mezi Italy existuje žertovné rčení, že svět je natolik krutý, že každý člověk musí mít dva otce, aby se o něho starali. Proto mají kmotry,“ pronese právník Tom Hagen v ikonické scéně patrně jedné z nejslavnějších mafiánských ság literárního světa.
Debut argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy s názvem Znamenitá mrtvola se po celém světě setkává s rozporuplnými reakcemi. K tomuto dystopickému románu se vážou takové přívlastky jako „šokující“, „nechutný“, „kontroverzní“, „úchylný“ nebo „zvrácený“. Navzdory tomu – nebo možná právě proto – si prvotina v roce 2017 odnesla vítězství v prestižní literární soutěži Clarín. 
Steampunk je poněkud specifický, ale pořád velmi oblíbený subžánr fantastiky. I na české půdě se mu úspěšně věnuje několik autorů. Navzdory tomu, že povídek, které se tímto tématem zabývají, existuje celkem dost, na první český steampunkový román si fanoušci museli počkat až do roku 2015. Tehdy se na pulty dostala kniha Petry Slovákové, Démon z East…
Bílého tesáka a Volání divočiny Jacka Londona můžeme i po letech od jejich vydání pořád považovat za právoplatné klenoty literatury. V obou románech se Londonovi nejenom podařilo vystihnout kruté a drsné poměry, které panovaly během Zlaté horečky v oblasti Klondiku, ale díky nezvyklému způsobu vyprávění zdůraznil i téměř filozofické otázky ohledně lidské a zvířecí přirozenosti a jejich…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Malý velký muž
Podměrečný vzrůst, napáchané kulišárny i skvělá vyřídilka ve filmové adaptaci románu (1970) ideálně sedly na tělo Dustinu Hoffmanovi. Popřejte sluchu malému velkému světákovi, jenž strčí do kapsy Forresta Gumpa i s baronem Prášilem! 
Přejít nahoru