Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Trochu utajované povídky

(Ne)povídej
(Ne)povídej

Pokud nemáte chuť na dlouhé romány, na které se musíte při poslechu soustředit mnoho desítek hodin, možná vás zláká k poslechu některá z povídkových sbírek. Do této kategorie se řadí i soubor kratších textů (Ne)povídej britského spisovatele Jeffreyho Archera. V patnácti příbězích si můžete vybrat od kratičkých hříček trvajících sotva několik málo minut, až po rozsáhlejší texty, blížící se svým rozsahem novelám.

A jestliže máte rádi něco exkluzivního, pak si rovněž přijdete na své. Knižně totiž v českém překladu tento titul neseženete.

Barvitý život autora této sbírky Jeffreyho Archera by sám o sobě vydal na hodně tlustý román. A částečně se tak vlastně i stalo. Jako mladík zářil na sportovním poli, po studiu započal slibnou politickou dráhu, kterou však kvůli skandálům několikrát přerušil. V mezičase se začal věnovat psaní. Poté, co kvůli křivé přísaze skončil na téměř dva roky ve vězení, se z politiky definitivně stáhl a své síly napnul výhradně k literatuře. Na své konto si doposud stihl připsat přes čtyři desítky titulů včetně trilogie inspirované vlastním procesem a vězněním. Kromě dlouhých próz se věnuje i psaní povídek, které vydal ve více než tuctu sbírek.

U nás se o zvukovou podobu Archerových příběhů stará vydavatelství Saga Egmont, které je v jejich nahrávání snad ještě pilnější, než autor v jejich psaní. Během dvou let už audioknižní trh obohatilo přes třicet autorových titulů (anglicky mluvené nahrávky nepočítaje), mohlo by se tak lehce stát, že kvantita zvítězila nad kvalitou. Jsou obavy namístě?

(Ne)povídej přichází jako sedm a půl hodiny dlouhá četba v podání dabéra Filipa Jančíka. Ten se sice ještě v dětském věku podílel na zvukové nahrávce románu Záhada hlavolamu pro Supraphon, místo rozhlasovému mikrofonu ale záhy poté dal přednost tomu dabingovému. Snaha přenést hlas známý z českého znění zahraničních filmů či sitcomů do audioknižního formátu někdy naráží na paradoxní nedostatek zkušeností daného herce, protože dělat dobře dabing ještě automaticky neznamená dobře načíst celou knihu. Filip Jančík ale případné pochyby rozptýlí záhy poté, co se do interpretace Archerových textů pustí.
 

banner 1200x150

Vydavatel neuvádí, zda se na tvorbě nahrávky podílela i režie, v každém případě ale herec čte vyrovnaným, příjemně klidným tempem, které vhodně přizpůsobuje náladě daných pasáží. Nezarazí se ani před výslovností cizích názvů, pečlivě odděluje autorem zajímavě načrtnuté postavičky příběhů aniž by je karikoval. S citem pro Archerův styl psaní drží posluchače v napětí, ať už jde o úvodní a závěrečný mikropříběh, stylizované a pečlivě vypointované jednohubky o přesně sto slovech, nebo delší texty s až lehce moralizujícím poselstvím. Nejvíce mu ale patrně sedí žánr detektivek, který je mezi ve sbírce zahrnutými příběhy poměrně často zastoupen. Nenásilně působí i jazzovými melodiemi inspirovaný hudební doprovod, oddělující jednotlivé povídky.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Povídky obsažené v tomto výboru vyšly většinou nejprve časopisecky. Leitmotivem sbírky je roční období, kdy se případy slavných postav odehrávají. Posluchač tam může srovnávat vyšetřovací metody čiperné starší dámy s vytříbeným čichem na pachatele vražd Jane Marplové, puntičkářského a velmi inteligentního Hercula Poirota, vtipných detektivů a partnerů i v osobním životě Tomyho a Pentličky, tajemného…
Hluboký dotyk se vzácnými okamžiky volnosti Básnická próza nejslavnějšího českého básníka. Mácha za svůj krátký život prochodil mnohé krajiny Čech a své zážitky z těchto cest ztvárnil ve svém díle. Audiokniha obsahuje povídky: Pouť krkonošská, Máj, Marinka a další, výběr připravil a pro vydání sestavil Jiří Schwarz.
30 našich známých měst, hradů a zámků představuje audiokniha pověstí určených malým i velkým posluchačům Herec Miroslav Táborský vypráví příběhy z různých míst Čech a Moravy plné dobrodružství a napětí. Posluchači se díky poutavému, napínavému a přístupnému zpracování vybraných bájí a legend Josefa Pavla, Adolfa Weniga a V. V.

Recenze ze stejného žánru

Živé zvukové záznamy divadelních představení sice nejsou typickými audioknihami, přesto ale mají v nabídce mluveného slova své místo. Vždyť například nahrávky kvalitního humoru se těší až kultovní oblibě – často jsme schopni citovat celé pasáže včetně patřičné intonace, glosujeme jimi naše vlastní životní situace. Báječné jsou pro tyto příležitosti zejména nahrávky fejetonů, či krátkých povídek,…
Karel Zeithaml se dopustil velmi roztomilé a přitom chytré, chytlavé a literárně umné hříčky s názvem Falešný knír. Vzhledem k tomu, s jakou lehkostí se mu dařilo napodobit atmosféru Kunderových příběhů i autorův svébytný styl, připravil tvůrcům audioknižního vydání nejspíš nejednu pernou chvilku. A při poslechu výsledné nahrávky je to bohužel znát.
V roce 2020 vznikl na Slovensku unikátní projekt: crowdfundingové nakladatelství Ezopo spojilo spisovatele, muzikanty, režiséry, herce a jednu malířku a vytvořilo multižánrové dílo Slovensko NOIR. Ilustrovanou sbírku povídek doplnila audiokniha, sběratelská magnetka a hudební CD. Na sklonku loňského roku se tento velmi dobře přijatý experiment dočkal svého druhého dílu s názvem Slovensko komické.
Román anglického básníka a prozaika Davida Herberta Lawrence Milenec lady Chatterleyové z roku 1928 vyvolal v době svého vydání skandál. Tehdejší společnost byla pobouřena zejména otevřeností, s níž autor popisuje erotické scény a nejintimnější prožitky hlavní hrdinky. Román byl označen za pornografii a v některých zemích dokonce zakázán.

Dále od recenzenta

Od poloviny šedesátých let bavili Jiří Grossmann a Miloslav Šimek sebe i diváky kratšími autorskými povídkami, které byly součástí jak jejich raných vystoupení v klubu Olympik, tak pozdějších pořadů na prknech divadla Semafor, kde dvojice působila až do Grossmannovy předčasné smrti v roce 1971. Ačkoliv nedlouho poté začal Šimek vystupovat s jinými hereckými partnery, už koncem sedmdesátých let…
Moderní svět pracovního trhu přináší stále náročnější výzvy, které mohou pro mnoho lidí představovat nesmírnou zátěž. Jak se ale vyrovnat se zvyšujícími se nároky? S pomocí spirituality, alespoň tak to tvrdí kniha Žijte nejen o víkendu německého autora Anselma Grüna.
Minulost členů oddělení Q kodaňské policie byla v knihách Jussiho Adlera-Olsena dlouho velkou neznámou. To se s blížícím se koncem série postupně mění. V předchozím příběhu Selfies jsme se dozvěděli podrobnosti o sekretářce Rose, v osmém pokračování Oběť 2117 se dostalo na Asada.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

(Ne)povídej
Patnáct povídek, patnáct originálních příběhů – napínavých, dojemných i fascinujících. Bestsellerový autor Jeffrey Archer se i v této povídkové knize inspiroval skutečnými lidmi, s nimiž se setkal, příběhy, které zaslechl, i zeměmi, které procestoval. Ponořte se do jeho vyprávění plného napínavých a úsměvných okamžiků i nečekaných konců.
Přejít nahoru