Vyhledat
Osmnáct pod nulou
Osmnáct pod nulou

Po divoké automobilové honičce v ulicích Helsingborgu skončil pronásledovaný vůz ve vodách přístavu. Pitva mrtvoly, nalezené v kabině, ale odhalila, že muž zemřel již před dvěma měsíci a poté bylo jeho tělo po celou dobu zmrazeno. Jak to ale hraje dohromady s tvrzením svědka, který ho viděl před několika dny živého a zdravého?

Máte rádi dánské a švédské kriminální příběhy? A co takhle zkusit napínavý příběh Osmnáct pod nulou, v němž se události přelévají z jednoho břehu Öresundského průlivu na druhý? Jde již o třetí příběh scenáristy Stefana Ahnhema, který se před časem rozhodl zkusit své štěstí ve spisovatelském povolání. A zdá se, že úspěšně. Případy, které vyšetřuje jeho hrdina Fabian Risk, jsou totiž stále populárnější. Vyplatí se po nich sáhnout v audioknižní podobě?

Osmnáct pod nulou vychází pod značkou Kalibr, patřící nakladatelství Euromedia Group. Samotná příprava audioknihy byla svěřena do rukou společnosti Česká produkční, která pro ni oslovila režiséra Hynka Pekárka a herce Pavla Soukupa. Tato dvojice se při četbě nesešla poprvé. Z jejich spolupráce lze vzpomenout například Kingův horor To a historické detektivky Ellis Petersové či Radovana Šimáčka, které Soukupovi stylově nebývale sedly. Tentokrát se ale Soukup dočkal drsného a zcela současného příběhu. Již po pár minutách je ale jasné, že si v něm vede přinejmenším stejně dobře. Zamotaným dějem, okořeněným kupou skandinávských názvů a záplavou jmen postav, se proklestil se ctí. Jistě díky pečlivé přípravě se mu podařilo vyhnout se nešvaru některých jeho kolegů, kteří před podobně krkolomnými výrazy v cizím jazyce na chvíli znejistí. Soukup naopak působí, jako by měl severský místopis v malíku. Ani anglická slovíčka, další tradiční kámen úrazu v tuzemských audioknihách, mu až na pár drobností nedělají problémy.
 

Na ploše více než sedmnácti hodin mohl Pavel Soukup uplatnit své léty nabyté dovednosti, které jeho vypravěčskému projevu dávají zvláštní kouzlo. Rozdíl, mezi mechanickým načtením a skutečným vypravěčstvím projevuje interpret i ve zdánlivých maličkostech, které vkládá do četby jen jakoby mimochodem. Například když jeden z vyšetřovatelů na poradě zapisuje na tabuli nové skutečnosti v pátrání, herec zpomalí a upraví rytmus četby dle tempa člověka, který zároveň píše a diktuje posluchačům. V nahrávce překvapivě chybějí výraznější zvukové efekty, odlišující například telefonní hovory, i bez nich se však díky podařené interpretaci v ději neztratíte. Pojistkou v tomto směru jsou rázné rockové hudební předěly, ladící s místy až brutálním dějem. Po zvukové stránce tak zamrzí jen šustot při otáčení stránek, ozývající se občas v pozadí.

banner 1200x150

Osmnáct pod nulou má trochu pomalejší rozjezd, což však plně vynahradí hutná druhá polovina knihy. Pokud přistoupíte na autorova pravidla hry, v níž má geniální padouch vždy dlouho navrch před tápající policií, dostane se vám vydatná porce napětí. V trochu uspěchaném závěru si pak autor nechává zadní vrátka pro plánované čtvrté pokračování. A právě návaznost jednotlivých dílů rozběhnuté série je největší slabinou této audioknihy, naštěstí ale jen dočasně. Spoilery, vyzrazující částečně události z předchozích knih, mohou posluchači trochu pokazit zážitek z dějově přecházejících příběhů Oběť bez tváře a Devátý hrob. Oba tyto tituly jsou ale v přípravě a vydavatel slibuje jejich uvedení na trh ještě v tomto roce. Pokud se jejich audioknižní podoba vydaří stejně, jako v případě Osmnácti pod nulou, budou mít milovníci severských detektivek slušnou zásobu na dlouhé zimní večery.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mrtvola hned po ránu. V šatní skříňce. Jak skandální – a jak americké! Když z kovové skříňky číslo 89 v zaměstnaneckých útrobách nóbl hotelu vypadne uškrcená Američanka v černé róbě, je pověst podniku poblíž Champs-Élysées v ohrožení. Pisálkové už se k místu činu slétají jako supi, a tak musí narychlo povolaný Maigret především určit, co…
Druhý díl celosvětově úspěšné detektivní řady s komisařem Joonou Linnou od švédské autorské dvojice píšící pod pseudonymem Lars Kepler nazvaný Paganiniho smlouva vychází nově rovněž jako audiokniha v podání herce Pavla Rímského.
Bohatý finančník Lars Anderson se oběsí. Dědictví jeho podezřelých obchodů zle dopadá na jeho rodinu: dvě otcovou výchovou těžce poznamenané děti a zlomenou ženu. Mezitím na předměstí Glasgow někdo brutálně zavraždí mladou ženu. Vyšetřovatelka Alex Morrowová začne rozplétat pavučinu lží, která obtáčí místní komunitu, Skotsko i stovky mil vzdálená místa.
Historická detektivka Bohové Gothamu talentované americké spisovatelky Lyndsay Faye, která kromě brutálního zločinu ukazuje také atmosféru, politickou situaci a náboženské rozmíšky New Yorku poloviny 19. století, problémy přelidněné metropole i počátky místního policejního sboru, vychází nově rovněž jako audiokniha v podání herce Martina Písaříka.

Recenze ze stejného žánru

Když se román připravuje k vydání znovu, tentokrát coby audiokniha, může dojít k množství nesouladů. Například autorského záměru se záměrem režie, koncepce románu se zvoleným dramaturgickým pojetím, nebo stylu vypravěče s naturelem interpreta. V případě Posmrtné predace Viléma Koubka si naopak všechno dokonale sedlo, a tak se může servírovat pochoutka pro otrlé, noirové dobrodružství Vincenta…
Nález umírajícího muže by leckterou dívku pořádně vyděsil. Ne tak malou, ale odvážnou Flavii de Luce, dceru ovdovělého majitele zchudlého panství na anglickém venkově. Její největší vášní je, kromě chystání léček na její poněkud kruté starší sestry, bádání v domácí chemické laboratoři, především v oblasti jedů. Když začne policie podezřívat z vraždy jejího otce, rozhodne…
Je to zvláštní paradox. Ty nejzajímavější francouzské detektivky často nenapsali Francouzi. A ne, nemluvím ani tak o skotském spisovateli Peteru Mayovi a jeho sérii Akta Enzo, ale spíše mám na mysli příběhy legendárního komisaře Maigreta, jehož tvůrce Georges Simenon byl původem Belgičan. Jeho knihy nejenže dodnes oslovují čtenáře, ale ovlivňují i některé současné následovníky. Platí…
Jedním z velmi vítaných a bohulibých projektů Českého rozhlasu a vydavatelství Radioservis je uvedení společného díla Jana Zábrany a Jiřího Škvoreckého. Jde o třídílnou sérii kriminálních příběhů s hlavním protagonistou doktorem Pivoňkou. Dosud vyšly dva ze tří případů. Jak si rozhlasoví tvůrci při převedení tohoto díla do zvuku vedli?

Dále od recenzenta

V posledních letech se stává spíše pravidlem než výjimkou, že po odvysílání premiérové rozhlasové četby na pokračování se daný příběh téměř vzápětí objeví v prodeji. Nejinak tomu je i v případě původně čtrnáctidílné četby z románu Michaela Crichtona Velká vlaková loupež. V napínavém příběhu se posluchač přenese do jara roku 1855, kdy se spolu s…
V holmesovském světě není nouze o překvapení. Sám Velký detektiv býval často tajnůstkářský a nesdílný a stejně tak mnohá tajemství dosud skrývá i rozhlasový archiv. Nyní se k posluchačům dostávají dva dlouhou dobu dobře utajované příběhy, jejichž nahrávky se v rozhlasovém vysílání po léta neobjevily a zapomněli na ně snad i největší Doylovi fanoušci. Jde…
Při požáru stájí rodiny Chadwickových v samém srdci anglického dostihového sportu Newmarketu uhořelo sedm ustájených zvířat, mezi nimi i favorit nadcházejícího Derby. Jeho zámožný zahraniční vlastník vysílá na místo zástupce londýnské právní firmy, řešící krizové situace. Harrison Foster, kterému dostihy vůbec nic neříkají, brzy po příjezdu zjistí, že se na požářišti kromě koňských ostatků našlo i…
Píše se květen roku 1997 a v podsvětí Nášho Mesta to vře. Po vraždě bosse, který mafiánským strukturám vládl pevnou rukou, panuje v těchto kruzích nejistota, touha po pomstě, ale zároveň probíhá i boj mezi dvěma znepřátelenými skupinami o uchopení moci. Mediátorem mezi nimi nemá být nikdo jiný, než oddělení vražd v čele s Richardem Krauzem, který se s klíčovými…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Osmnáct pod nulou
Automobilová honička u helsingborského přístavu skončí pro jeden vůz tragicky – pádem do ledových vod. Na předním sedadle je nalezen jeden z nejvlivnějších švédských podnikatelů v oblasti IT. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu, ale důkladnější ohledání těla odhalí, že bylo zmrazeno. Ještě podivnější je doba úmrtí: dva měsíce před událostí v docích. Navíc někdo tvrdí, že oběť viděl ještě před týdnem živou a zdravou. Zdá se, že vrah převzal její totožnost. Fabian Risk brzy zjistí, že to pachatel neudělal poprvé. A ani naposled…
Přejít nahoru