Vyhledat
Kruhy na vode
Kruhy na vode

Píše se květen roku 1997 a v podsvětí Nášho Mesta to vře. Po vraždě bosse, který mafiánským strukturám vládl pevnou rukou, panuje v těchto kruzích nejistota, touha po pomstě, ale zároveň probíhá i boj mezi dvěma znepřátelenými skupinami o uchopení moci. Mediátorem mezi nimi nemá být nikdo jiný, než oddělení vražd v čele s Richardem Krauzem, který se s klíčovými postavami z tohoto prostředí osobně zná. Ačkoliv se ještě sám zotavuje po četných zraněních z předešlého případu, opět stojí na velmi horké půdě, na níž není lehké se nespálit.

V pořadí osmatřicátý vydaný román Dominika Dána Kruhy na vode se vrací do druhé poloviny devadesátých let, které byly nejen u nás velmi divoké. Dějově se jej podařilo autorovi vklínit mezi dříve vydané tituly Nehanebné neviniatko a Na podpätkoch, v nichž jsme se s hrozbami podsvětí mohli už důkladně seznámit. Tentokrát se ale kromě mafiánských půtek zapletou detektivové z kanceláře číslo 141 i se strukturami oficiálními, byť neméně nebezpečnými. Byli totiž nejprve přivoláni na důkladně zabezpečené místo údajného zločinu, aby byli vzápětí bez vysvětlení odvoláni. Kdo se snaží monstrózní akci vyvolanou prapodivným úmrtím zamaskovat jako cvičení veškerých složek bezpečnostního a záchranného systému? A proč?
 
Zatímco před Krauzem a jeho kolegy leží několik tajemství, audioknižní posluchač má jistotu. Zvukovou verzi, která vyšla poslední květnový týden s několikadenním předstihem oproti tištěné knize, vydal opět Publixing, což znamená jediné. Za mikrofon usedl Martin Mňahončák, který převzal otěže po zemřelém Mariánu Geišbergovi. Ač se to mnohým může zdát nedávno, s novým hlasem velmi populárních dánovek se setkáváme už čtvrtým rokem. Za tuto dobu má herec na svém kontě už více než úctyhodných jedenadvacet nahrávek z prostředí oddělení vražd Nášho Mesta. A třebaže bylo pro něj i vydavatele jistě nelehké nahradit tak jedinečného interpreta, jakým Geišberg byl, podařilo se Mňahončákovi na přímočarých a humorem okořeněných krimi románech herecky vyrůst.
 

 
S veškerou úctou a respektem k původnímu hlasu série by leckoho dokonce mohla napadnout kacířská myšlenka, jestli se jeho projev k novějším Dánovým knihám dokonce nehodí lépe. Ať už si ale takové srovnání obou interpretů vyhodnotíte jakkoliv (svou roli v tom může pochopitelně sehrát i zvyk), dočkáte se v případě Kruhů na vode vysoce profesionální, zaujaté interpretace. Mňahončák ušel od první dánovky opravdu dlouhou cestu, takže zatímco se v prvních dílech ještě místy hledal a na pomyslných křižovatkách o něco déle rozhlížel, kudy a kam dále, nyní už jde svou jasně vyšlapanou cestou bez rozpaků a bez zaváhání.
 
Nahrávky Publixingu prakticky neobsahují hudební složku. Pouze telefonní rozhovory jsou rozlišeny typickým lehce zastřeným zvukem, znějícím, jako by vycházel z opravdového sluchátka. Naštěstí je i tento efekt citlivý a nejde za hranu, kdy by bylo jeho použití na úkor srozumitelnosti. Stejně pečlivě, jako Martin Mňahončák dbá na výslovnost, totiž postupoval i ten, kdo měl na starosti zvuk během nahrávání a ve výsledné postprodukci. Příkladně čistý záznam se příjemně poslouchá, úroveň hlasitosti nekolísá a je tak rozumět každičkému slovíčku. Mnohá tuzemská studia by si v tomto ohledu mohla vzít z Kruhů na vode příklad.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Čtvrtý thriller knižní řady z pera švédského dua zkušených autorů, kteří na pole detektivky vyrazili s přezdívkou Lars Kepler s tichým, leč neústupným komisařem jménem Joona Linna, posluchače pořádně zamrazí. Prozrazuje mnohé z minulosti tohoto brilantního a houževnatého ústředního vyšetřovatele. Navíc vychází téměř ve stejný čas jako kniha.
Soubor těchto dvanácti kratších detektivních příběhů Hercula Poirota je považován za nejlepší sbírku povídek královny zločinu Agathy Christie. Tucet úkolů dostal neohrožený silák Herkules a stejný počet případů – jež se v mnohém podobají hrdinským činům bájného antického reka – se před svým odchodem do důchodu rozhodne vyřešit známý Hercule Poirot.
V hromadném hrobě v Šanghaji je nalezeno osmnáct znetvořených a rozřezaných ženských těl. Na místo činu je vyslán Li Jen, protože objevené mrtvoly mohou souviset s nevyřešenou vraždou v Pekingu. Když vyšetřovatelé při pitvách odhalí strašlivé okolnosti, uvědomí si, že mají co do činění s nelidským monstrem. Margaret zatím čelí pochybnostem ohledně vztahu s Lim,…
Nejslavnější postava z pera královny zločinu je zpět... Potomci Agathy Christie svolili k návratu Hercula Poirota na stránky nových napínavých příběhů.

Recenze ze stejného žánru

„Mezi Italy existuje žertovné rčení, že svět je natolik krutý, že každý člověk musí mít dva otce, aby se o něho starali. Proto mají kmotry,“ pronese právník Tom Hagen v ikonické scéně patrně jedné z nejslavnějších mafiánských ság literárního světa.
Čtrnáct let mrtvá žena se zničehonic objevila na fotografii z Benátek. Mohla Claire Lidmanová přežít svou smrt? Její znepokojený manžel se obrátí na profesora Hanse Rekkeho a policistku Micaelu Vargasovou, aby mu pomohli odhalit pravdu. Ovšem i z jejich vlastní minulosti se ze stínů vynořují běsi, kterým budou muset oba čelit. Zvítězí spravedlnost, nebo Nenávist?
Sedmým příběhem Zlámané kosti se anglická autorka Angela Marsonsová v roce 2017 vrátila ke své literární hrdince D. I. Kim Stoneové. O dva roky později se čtenáři dočkali českého překladu a konečně nyní přišla řada i na audioknihu. Kromě toho, že jde opět o výborně napsanou detektivku, hraje navíc příběh i důležitou roli v rámci celé série. Proč…
Je to zvláštní paradox. Ty nejzajímavější francouzské detektivky často nenapsali Francouzi. A ne, nemluvím ani tak o skotském spisovateli Peteru Mayovi a jeho sérii Akta Enzo, ale spíše mám na mysli příběhy legendárního komisaře Maigreta, jehož tvůrce Georges Simenon byl původem Belgičan. Jeho knihy nejenže dodnes oslovují čtenáře, ale ovlivňují i některé současné následovníky. Platí…

Dále od recenzenta

Statek na samotě opřádají chmurné pověsti o smrti ženy jeho majitele, ale i zkazky o téměř pohádkovém bohatství, které tento muž kdysi získal transakcemi na úkor druhých. Dnes je z něj nerudný stařec, který je se svou dcerou a vnukem jediným obyvatelem rozlehlého, zpustlého stavení. Kdekdo v okolí by ale mohl chtít zjistit, co je…
České thrillery si zatím svou cestu na výsluní u domácích čtenářů neprošlapaly. Mezi hrstku těch, které se v některém z audioknižních vydavatelství dočkaly své zvukové podoby, se pět let po svém knižním debutu zařadila i prvotina Kamila Pešťáka Když se kruh uzavřel. Podaří se prvnímu dílu volné trilogie, propojené záhadnou postavou přezdívanou Profesor, prolomit ledy?
Bolest, vztek, chabě živená naděje. Takové pocity trýzní někdejšího profesora Vermontské univerzity Jonaha Bauma ještě čtvrt století poté, co jeho manželka Rebecca s malou dcerkou Sally beze stopy zmizely. Jonah se během vyšetřování zaplétal do mnoha malých lží, které se ale na sebe postupně nabalovaly, až se začaly valit jako lavina a Jonaha zasypaly. Policie mu…
Gillian Flynnová se zapsala do pamětí posluchačů napínavých audioknih zejména svým bestsellerem Zmizelá. Tentokrát se vydavatelství OneHotBook  vrátilo v čase k autorčině debutovému thrilleru Ostré předměty. Na rozdíl od Zmizelé nedostali tvůrci příležitost načíst deníkové záznamy dvěma herci, protože vypravěčem je jediná osoba - novinářka Camille Preakerová. Vše tedy zůstalo v rukou jedné interpretky, zatím…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Viac ako dvadsaťpäť rokov vyšetruje zločiny. Vďaka osobným kontaktom s vrahmi, lupičmi, únoscami a inou „lepšou spoločnosťou“ pochopil nepísané zákony podsvetia. Pri písaní mrazivo autentických detektívnych príbehov čerpá z vlastných bohatých skúseností.
Kruhy na vode
Po vražde bossa podsvetia zavládla v Našom Meste dusivá atmosféra. Všetkým bolo jasné, že odveta na seba nenechá dlho čakať, prinesie novú vlnu krvi prelievania. Chlapcom z oddelenia vrážd sa naskytne nečakaná príležitosť - zastaviť hroziacu katastrofu, vrátiť do našich ulíc pokoj a pohodu. Krauz sa snaží využiť osobné kontakty na dvoch rivalov, Bossových nástupcov, a zmieriť ich na spoločnej schôdzke. Detektív netuší, že plány mu zhatí iná tajná veľmoc, ktorá, hoci platená z tých istých daní ako detektívi, stojí občas proti nim. Strieľa sa, Krauz ani nie rok po nepríjemnom bolestivom zážitku s tajnou službou je opäť na muške, no po dlhom čase je aj on donútený strieľať na človeka. Lietajú guľky tým správnym smerom? Ako má detektív z oddelenia vrážd odhaliť, kto je v tomto zamotanom prípade na jeho strane a kto je nepriateľ? Keď konečne nájde odpovede, uvedomí si, že sa s nimi nemôže podeliť. Rozlúštenie záhady je zahalené tajomstvom a všetkým záleží iba na tom, aby to tak aj ostalo, aby nič nepreniklo na verejnosť. Krauz napokon podľahne nátlaku kolegov z kancelárie stoštyridsaťjeden. Kľúč k tajomstvu pochová, akoby ho do vody hodil, ostanú len kruhy na vode.
Přejít nahoru