Vyhledat
SEIF
SEIF

Petra Štarková nepatří mezi klasické autory české fantastiky. Její tvůrčí záběr je o hodně širší: Jako vystudovaná a praktikující psycholožka se podílela na několika knihách z edice Má to háček, ve kterých vystupují dětští hrdinové potýkající se s různými problémy, jako například autismus, nebo cukrovka. Na kontě má také knihu o psychologii určenou dětem a encyklopedii, která by měla děti seznámit s právem, zákony a fungováním státu. Svou lásku k fantastice ale nezapře, je totiž také autorkou povídek, které vyšly v několika sbírkách.

Jedna z nich nese název SEIF a vyšla samonákladem jako e-kniha v roce 2021. Kniha shrnuje spíše starší počiny Petry Štarkové, které se objevily v různých časopisech, sbornících, nebo v literárních soutěžích. Autorka zde rozehrává několik úsměvných, důvtipných, ale i napínavých a podnětných příběhů, přičemž všechny jsou okořeněny prvky sci-fi.

Audiokniha SEIF vyšla letos pod záštitou nakladatelství Čti mi! a v roli vypravěče se objevuje Vojtěch Hamerský. 

Osm povídek Petry Štarkové se dotýká mnoha témat. Jak sama autorka v úvodu knihy říká, klíčové pro ni jsou a vždycky byly především samotné postavy a jejich osudy. Proto zde nenajdeme složité vědecko-fantastické prvky ani futuristické technologie. Primárnou snahou zůstává vsadit aktéry do zajímavého světa v sci-fi kabátku a sledovat, jak si poradí v nastolené situaci.
 
Vojtěch Hamerský sebejistě provází posluchače všemi příběhy. Jak se mění nálada jednotlivých scén a prostředí, lehce se mění i jeho projev. Díky jemným nuancím zvládá přecházet mezi vesmírem a Prahou v budoucnosti, mezi chlapci v Dětském hotelu a vědmou bez toho, aby se v tom jeho publikum ztrácelo.
 

banner 1200x150

 
Občas poslouchání narušuje jemné zaškobrtnutí mezi slovy, krátká odmlka na nesprávném místě nebo nepřirozený skok v intonaci. Drobné chybky můžou v nesprávném okamžiku lehce vytrhnout z nastolené atmosféry nebo nahlodat jinak plynule odsýpající děj. Naštěstí je těchto nedostatků celkem málo, a pokud se člověk na ně specificky nesoustředí, lehce uniknou jeho pozornosti.
 
Použité hudební prvky v audioknize jsou minimalistické, téměř zanedbatelné. Objevují se při rozdělování jednotlivých příběhu, ale i místo hvězdiček, které by v psaném textu oddělovaly myšlenkové celky. Prakticky se nemění a tvoří ji jenom pár tónů, které ale celkem zdařile evokují jak nezměrný vesmír, tak i technologicky vyspělý svět budoucnosti.
 
Audiokniha je vcelku krátká a svižná, jednotlivé povídky plynou rychle a jsou plné zajímavých zvratů a myšlenek. Představuje tak ideální poslouchání do vlaku nebo do auta, aby vám cesta příjemně ubíhala.
 

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka, která občas doručuje i nelegální, čili lépe zaplacené, zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane…
Autor tvrdí, že si téma svých povídek vybral z pohnutek „víceméně osobních“. Většina těch příběhů se ale mohla stát komukoli z nás. Byli jsme zamilovaní až po uši, někdy po tom však přišla kocovina, občas jsme si byli nevěrní a litovali jsme toho, jindy to přece stálo za trochu těch výčitek svědomí.  Měli jsme pocit, že…
Když se össenská Loď vynoří z R-A prostoru mrtvá, pro Össeany je to důvod ke smutečním obřadům – a pro Pozemšťany drama. Členové posádky, kteří katastrofu přežili, mají být obětováni. Církev se nehodlá vzdát tisíciletých tradic kvůli životům několika lidí z planety, která se jim podřizuje čím dál víc.
Bestseller Atlas mraků ověnčený British Book Award a nominovaný na cenu Arthura C. Clarka, Nebula a Man Bookerovu cenu byl po loňské filmové adaptaci převeden rovněž do zvukové podoby. Poslechněte si šestici příběhů rozkročených od 19. století až do daleké budoucnosti, které vypovídají o nezdolném hledačství a touze po smyslu i svobodě v každém z…

Recenze ze stejného žánru

Literární pásmo je specificky rozhlasový útvar, který stírá hranice mezi publicistikou a uměleckou tvorbou. Pomocí metody montáže spojuje různé drobnější útvary a žánry (rozhovory, citace z díla, hudbu, audiozáznamy a podobně) v jeden kompaktní celek. Obvykle pásma jako taková pojednávají o významných osobnostech, ale pokud zajdeme hlouběji do historie, najdeme v ní i pásma s…
Lakotný Skruž, obětavá Gerda, chytrý otec Brown, dobře vykrmená husa, začarovaný Kai nebo vynalézavý Sherlock Holmes… I když se může zdát, že jde o zcela náhodný výčet postav, opak je pravdou. Všechny jsou totiž v určité míře spojeny s vánočním obdobím, respektive s příběhy, které navozují atmosféru zimy a Vánoc. Ty teď vyšly v kompletu…
Výroba audioknih ušla za poslední roky a desetiletí dlouhou cestu a v současnosti zažívá nebývalý rozmach. Na trhu, na němž se nabízí tolik možností, co poslouchat, je občas těžké se orientovat a samozřejmě i prosadit. V takovém prostředí si posluchači zvykli na jistou kvalitu, kterou právem očekávají. O to větší překvapení je pak audiokniha, na které je špatně…
Dnešní Cejl je zanedbaná, neúhledná městská třída, táhnoucí se brněnskou čtvrtí Zábrdovice. Dříve (a v hovorovém pojetí i dnes) ale tento pojem označuje celou širší oblast, v níž to v minulosti často vřelo. O konflikty zde sice není nouze ani dnes, sto let starým zločinům však uplynulý čas dodává patinu a nádech romantiky. Přesvědčit se o tom se…

Dále od recenzenta

Debut argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy s názvem Znamenitá mrtvola se po celém světě setkává s rozporuplnými reakcemi. K tomuto dystopickému románu se vážou takové přívlastky jako „šokující“, „nechutný“, „kontroverzní“, „úchylný“ nebo „zvrácený“. Navzdory tomu – nebo možná právě proto – si prvotina v roce 2017 odnesla vítězství v prestižní literární soutěži Clarín. 
Steampunk je poněkud specifický, ale pořád velmi oblíbený subžánr fantastiky. I na české půdě se mu úspěšně věnuje několik autorů. Navzdory tomu, že povídek, které se tímto tématem zabývají, existuje celkem dost, na první český steampunkový román si fanoušci museli počkat až do roku 2015. Tehdy se na pulty dostala kniha Petry Slovákové, Démon z East…
„Mezi Italy existuje žertovné rčení, že svět je natolik krutý, že každý člověk musí mít dva otce, aby se o něho starali. Proto mají kmotry,“ pronese právník Tom Hagen v ikonické scéně patrně jedné z nejslavnějších mafiánských ság literárního světa.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

SEIF
Zajímá vás, jaké to je, setkat se o pauze na oběd s vlastním osudem? A co se děje s dětmi odloženými do Dětského hotelu? Co nás čeká v blízké budoucnosti, pokud se budou sociální sítě rozvíjet tak, jako doposud, jak možná bude vypadat konec světa a spoustu dalšího se dočtete v povídkové sbírce Petry Štarkové spolu s krátkými komentáři autorky k jednotlivým příběhům. Povídky vycházely postupně v minulých letech ve sbornících a v časopisech XB-1 a Psychologie dnes.
Přejít nahoru