Vyhledat
Setkání s Rámou
Setkání s Rámou

Je až k neuvěření, že se českým posluchačům dostává zvukové podoby jednoho z nejzásadnějších románů světové sci-fi až nyní. Setkání s Rámou nebylo nikdy zpracováno ani v rozhlase a zájemcům o poslech tak byla k dispozici jen načerno šířená nahrávka z Knihovny a tiskárny pro nevidomé z roku 1987. Po celých třiceti letech nyní vydavatelství Walker & Volf splácí dluh, který ke svým posluchačům mají všichni audioknižní vydavatelé.

Hned na úvod, v místě, které ušetřím tím, že nebudu popisovat děj Clarkova románu, si neodpustím drobný historický exkurz a zamyšlení. Vydavatelství nesoucí v názvu jména (přesněji přezdívku a příjmení) dvou svých zakladatelů, spisovatele Jiřího Walkera Procházky a režiséra Radka Volfa, se v době svého založení v roce 2014 profilovalo jako zaměřující se na původní českou a slovenskou sci-fi, fantastiku a horor. Postupem času ale Walker & Volf ustupovali z poměrně úzkého zaměření. Nejprve titulem Lucie Šternerové Proběhněte vrátky rovnou do pohádky, později autorským čtením Kláry Staňkové s výmluvným názvem Muži, kteří mě zkazili, nebo třeba sportovní biografií Daniela Orálka Můj dlouhý běh. Do portfolia zařadili detektivky, experimentovali i s kratšími literárními útvary, stále se ovšem drželi českých autorů. Prvním zahraničním titulem byl loni vydaný Sharpův tygr Bernarda Cornwella – úvodní část historické ságy z doby koloniálních válek.

To vše v podmínkách nízkorozpočtového studia a vydavatelství, které jako by nemělo ambice proniknout plnou silou na rozvíjející se audioknižní trh. Walker & Volf se v porovnání s jinými vydavateli drželi vždy zpátky s volbou titulů, zvukovým provedením i výběrem interpretů. Své audioknihy, nejspíše z rozpočtových důvodů vydávali převážně jen pro digitální distribuci a pro fyzické nosiče se rozhodli jen zřídka. Alespoň v mých očích, snad mi oba pánové prominou, je to posouvalo do druhé ligy. Zatímco konkurence, mohu-li takový termín v malém audioknižním rybníčku použít, chrlila zvukové adaptace jednoho knižního bestselleru za druhým, v rozmáchlých úpravách pro více hlasů, prostřednictvím rozsáhlé distribuční sítě v podobě klasických CD, kterých se pořád prodává většina, stáli Procházka s Volfem vždy v pozadí.

Důvod, proč se taky tak dlouze vypisuji a používám zdánlivě nekonečná souvětí, je ten, že audioknižní Setkání s Rámou považuji za dosud nejzásadnější počin vydavatelství Walker & Volf, kterým postoupilo v pomyslné tabulce družstev o několik příček výše. Už se nepohybuje jen v omezených mantinelech českých žánrových tvůrců, ale vběhlo na široké pole světové literatury. Navíc s výborným útočníkem, Martinem Myšičkou. Jeho tah na branku jsem ostatně opěvoval už v případě interpretace povídky Házím ti laso, kamaráde a výkon v Setkání s Rámou v ničem nezaostává. Naopak, Myšičkův přednes se s inteligentním Clarkovým textem dokonale doplňuje.
 

banner 1200x150

Předloha nezapře své kvality ani v tištěné, ani ve čtené podobě a to dokonce bez jakýchkoliv dramaturgických zásahů. Arthur C. Clarke napsal svůj román z části jako až verneovsky dobrodružnou výpravu, jen střed Země nahrazuje vesmírným objektem. Precizně popisuje fantastická prostředí, děje i biorobotické bytosti. Později, když otvírá téma xenofobie, strachu z ohrožení, bolestně se i přes dobu vzniku románu dotýká žhavé současnosti. Nadčasovost a dospělá sci-fi dělá ze Setkání s Rámou významné dílo světové literatury, které si kvalitní zvukovou podobu plně zaslouží.

Snad by jen zvukový design Radka Volfa mohl být umírněnější – Martin Myšička zvládá řadu dějových situací ztvárnit i bez nutnosti suplovat prostor výraznými zvukovými efekty, kterými se posluchač velmi brzy přesytí. To ale nic nemění na faktu, že Wolker a Volf jsou na dobré cestě. Nezbývá než si přát, ať z ní nesejdou.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Velkolepá audio adaptace nejlepšího českého sci-fi románu loňského roku v podání devíti pečlivě vybraných interpretů, která zprostředkuje literární zážitek lépe než dalekozření i osvícení dohromady.
Po vydání mezinárodního knižního bestselleru a uvedení filmové adaptace (která byla nominovaná na Oskara v sedmi kategoriích) vychází Marťan amerického spisovatele Andyho Weira také jako audiokniha. Četbu nahrávky si mezi sebou rozdělili herci Jan Zadražil v roli Marka Watneyho a Jan Vondráček jako „hlas ze Země“.
Jules Verne (1828–1905) je považován společně s Herbertem Georgem Wellsem za zakladatele žánru vědeckofantastické literatury (science-fiction). Ve svých dílech předpověděl celou řadu vědeckých a technických objevů, např. dálkové lety řiditelným balonem, velkorážní dělo, videofon, skafandr, kosmické cesty, elektrický motor, tank, vrtulník a další.
Píše se rok 1936. Ulicemi New Yorku se míhají světla elektromobilů a vysoko nad úrovní vozovky sviští vlaky nadzemní magnetické dráhy. Na střechách hučí transformátory a plazmové kanály zásobují město energií.

Recenze ze stejného žánru

Trilogie Neala Shustermana Žatva smrti se u nás v roce 2018 stala výrazným trendem mezi čtenáři young adult literatury, podobně jako cosplaye stavěné na plášti pastelové barvy a kose. A rozhodnutí začít pracovat na kvalitní zvukové podobě celé série lze považovat za svého času velmi výrazný krok na poli české audioknižní scény.
Pohádkový příběh o Popelce, kterou její nevlastní matka s dcerami zavalovala prací a která udělala na zámeckém bále terno, jistě znáte. Přesuňme se ale do daleké budoucnosti, nějakých sto let po třetí světové válce, do Nového Pekingu. Zde žije dívka, kterou svět zná pod jménem Cinder a která se proslavila jako fenomenální mechanička – dokáže…
Z povahy žánru se zdá nevyhnutelné, aby vědeckofantastické příběhy stárnuly rychleji než kupříkladu milostné vyprávění ze současnosti. Opakované vydávání klasických děl sci-fi však svědčí o něčem jiném, a tak přichází čas načítání autorů, kteří debutovali na přelomu třicátých a čtyřicátých let dvacátého století, tedy v době Zlatého věku americké sci-fi. Péčí nakladatelství OneHotBook si nyní můžeme poslechnout…
Všichni si asi pamatujeme zásadní kulturní zážitky, které nás v průběhu života formovaly. Pro řadu z nás to jistě byla filmová Planeta opic režiséra Franklina J. Schaffnera s dodnes fantasticky vypadajícími maskami. Tento fenomén z roku 1968 se později dočkal několika přímých pokračování, filmového remaku i zcela nové série mapující samotné počátky vlády opic nad…

Dále od recenzenta

Humoristický román Miroslava Skály vstoupil ve známost především díky vydařenému televiznímu filmovému zpracování. Lze dokonce napsat, že adaptace přerostla svou předlohu, a že řada těch, kteří film znají velmi dobře, nemají o existenci Skálova textu ani ponětí. I to byl jistě důvod, proč se v Supraphonu rozhodli vydat Svatební cestu do Jiljí jako audioknihu.
U příležitosti dvacátého výročí úmrtí Františka Nepila se Supraphon odhodlal k novému vydání audioknihy Dobré a ještě lepší jitro. Třináct fejetonů ze stejnojmenné sbírky si posluchači mohli poprvé poslechnout už roku 1985 z gramofonové desky. Dva texty museli oželit majitelé magnetofonových kazet a později dokonce i ti, kteří si před třemi lety zakoupili znovuvydané album…
S rozvojem audioknižního trhu dochází u nás i k rozšiřování žánrového záběru, který jsou audioknihy schopny obsáhnout. Vedle titulů, které pod pojem audiokniha zahrnujeme nejčastěji, vznikají i takové, jež se psanou formu snaží doplnit případně zpřehlednit. Je to logické – zvuk a mluvené slovo jsou významnými nositeli informací, a tak je lze využít stejně dobře,…
Čas od času u nás vznikají audioknižní tituly, které nejsou primárně určeny ke klasickému prodeji. Jejich vydavateli jsou začasté spolky, sdružení či instituce, které se chtějí touto formou prezentovat veřejnosti. Zařazení podobných počinů mezi audioknihy nebývá vždy jednoznačné - často jde o záznamy mluveného slova pořízené při nejrůznějších příležitostech. Pokud už jde o klasickou audioknihu,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Setkání s Rámou
Z vesmíru se postupně vynořuje obrovský objekt vážící miliardy tun, který astronomové pojmenují Ráma. Proniká nepředstavitelnou rychlostí sluneční soustavou a vesmírné sondy zjišťují, že se v žádném případě nejedná o přirozený objekt. Neuvěřitelné se stává skutkem a jak vědci, tak celé lidstvo se s nadšením i obavami připravují na setkání s vesmírnou lodí. Nikdo netuší, kdo a proč přichází. Odpověď čeká za dosud hermeticky uzavřenými poklopy Rámy.
Přejít nahoru