Vyhledat
Velká vlaková loupež
Velká vlaková loupež

V posledních letech se stává spíše pravidlem než výjimkou, že po odvysílání premiérové rozhlasové četby na pokračování se daný příběh téměř vzápětí objeví v prodeji. Nejinak tomu je i v případě původně čtrnáctidílné četby z románu Michaela Crichtona Velká vlaková loupež. V napínavém příběhu se posluchač přenese do jara roku 1855, kdy se spolu s hlavními hrdiny stane účastníkem promyšlené krádeže zlata.

Odcizit z jedoucího vlaku nesmírné bohatství ukryté v nedobytných pokladnách, se zdálo být takřka neproveditelným úkolem. O to víc ale takový čin lákal nejrůznější vynalézavé zlodějíčky. Americký scenárista a spisovatel Michael Crichton, kterého proslavila především předloha k Spielbergovu filmovému megahitu Jurský park, vykročil roku 1975 ze své obvyklé vědeckofantastické polohy a ve Velké vlakové loupeži sepsal příběh, vycházející z reálné události z poloviny 19. století.

S pečlivostí sobě vlastní nastudoval i v tomto případě velké množství podkladů a dobových materiálů. Nešlo mu ale jen o dobrodružný příběh. Vedle samotného zločinu jej přinejmenším stejnou měrou zajímaly i poměry a sociální problémy viktoriánské Anglie. Jeho kniha však není dokumentem. Autor se nenechal skutečným sledem událostí příliš svazovat a svůj příběh vystavěl spíše na hrubých rysech skutečné loupeže. I proto, že osudy protagonistů příběhu se od skutečných pachatelů zčásti odlišují, pozměnil jejich jména. Čtyři roky po knižním vydání přispěchal sám autor s vlastní filmovou adaptací, v níž hlavní úlohu elegantního chmatáka Edwarda Pierce ztvárnil Sean Connery.
 

Autorkou rozhlasové úpravy románu byla Iveta Novotná. Té se podařilo velmi citlivě udržet dvě linie vyprávění, které proti sobě v knize stojí ve vzájemném kontrastu. Ta hlavní, vypravěčská, se stroze drží základního rámce příběhu a obsahuje nejrůznější vysvětlující poznámky, citace z dobového tisku a ze závěrečného líčení během napínavého soudního procesu. Pod režijním dohledem Izabely Schenkové se interpretačně této úlohy ujal herec Martin Preiss. Jeho klidný, odosobněný a přesto vřelý projev tvoří nosnou kostru nahrávky. Je to právě on, který posunuje děj, provádí posluchače špinavým podsvětím a překládá mu autorem hojně využívané výrazy dobové zlodějské hantýrky.

banner 1200x150

Druhou linií je samotný příběh zlodějské bandy, vedené mozkem celé operace Edwardem Piercem. Party protagonistů byly svěřeny Lukáši Příkazkému. Ten mohl díky množství postav popustit uzdu svému herectví více než Preiss, a za mikrofonem předvedl širokou paletu hlasových poloh. Jedinečnou identitu vtiskl opilcům, pouličním kapsářům, detektivům i obyčejným pochůzkářům. Stejně jako jeho projev je bohatý i zvukový doprovod. Použité melodie zahrnují širokou škálu od svižných tónů s dominantními bicími, vzdáleně svým rytmem připomínajícími uhánění vlaku po kolejích, po zadumané baskytarové předěly.

Velká vlaková loupež představuje vlastně strhující reportáž na pomezí skutečných událostí a romantické fikce, která kromě samotného zločinu obohatí posluchače o vhled do doby vzdálené téměř dvě století. Spolu s Martinem Preissem a Lukášem Příkazkým se do ní můžete přenést i vy. Pak možná zjistíte, že reálie se od té doby sice proměnily, lidská touha po rychlém zbohatnutí ale zůstává stále stejná.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Obří modrý diamant pocházející z majetku francouzských králů. Půvabná Blondýnka, která je ve skutečnosti nedostižným kriminálním komplicem. Uznávaná mezinárodní kapacita Sherlock Holmes. Ustaraný pařížský Inspektor Ganimard posedlý touhou zatknout zločince Arsèna Lupina. Ti všichni se spojí v detektivním příběhu, který otřásá elegantní Paříží. A sám lupič-gentleman? Ten se zatím zvolna prochází po nábřeží Seiny, rozverně…
Bankéř vyhledá pomoc Sherlocka Holmese v záležitosti poškození berylové korunky, která mu byla svěřena. V noci ho vzbudil hluk a když se vydal na průzkum, našel svého syna Arthura s poškozenou korunkou v ruce. Arthur ale odmítá cokoli říci - nechce přiznat vinu, ale nechce situaci ani vysvětlit. A tak je na Sherlockovi, aby ho…
Již počtvrté ožívají příběhy pražských rodin v audioknize od Petra Sojky, redaktora magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků; tentokrát v kontextu míst, která již zanikla – plováren, nádraží, zahrad a podobně. Nechme se pozvat k vyprávění o osudech často zapomenutých pražských postav a postaviček, jež nenápadně tvořily drobnou historii města.
Díky nečekaným archivním nálezům se legendární rozhovory Jana Wericha s jeho dcerou vrací k posluchačům v netušené devítihodinové délce.

Recenze ze stejného žánru

Román Simona Mawera Skleněný pokoj, pro jehož fiktivní příběh posloužila jako inspirace brněnská vila Tugendhat, zarezonoval v našich kulturních kruzích po svém vydání v roce 2009 hned několikrát. Rok po českém překladu vznikla v brněnském rozhlase třináctidílná četba na pokračování v podání Ondřeje Mikuláška. O pět let později se v Městském divadle Brno uskutečnila premiéra…
Píše se rok 1893 a Chicago zažívá svou hodinu slávy. Koná se zde Světová kolumbovská výstava, která má zastínit fenomenální čtyři roky starý úspěch obdobného pařížského veletrhu. Speciálně pro tuto příležitost navržený výstavní areál nazývaný Bílé město kontrastuje svou čistotou se starým průmyslovým „černým“ městem plným špíny a sazí. Do výstaviště plného stánků a pavilonů…
Současný čtenář nebo posluchač může s ostatními dlouho diskutovat o tom, zda román katalánského autora Carlose Ruiz Zafóna s názvem Stín větru je či není magicko-realistickým dílem, případně do jaké míry. Ať už je tomu, jak chce, zde můžeme literární teorii nechat stranou. Za tím, že postavy v audioknižním vydání Stínu větru ožívají, není žádná magie, ale důkladná…
V pořadí pátý román Cormaca McCarthyho Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě vyšel v roce 1985, aniž by vzbudil větší rozruch, ba dokonce o něm měl bezprostředně po vydání málokdo potřebu mluvit. Tehdy ještě těžce nedoceněný génius surové, naturalistické prózy na své uznání teprve čekal: to přišlo až v roce 1993, kdy za román Všichni krásní koně…

Dále od recenzenta

Když jednoho dne Maigret zjistí, že mu zmizela jeho oblíbená dýmka, netuší, co všechno se mu díky tomu podaří odhalit. Rozmrzelý komisař se vydává po stopách mladíka, kterému se podařilo mu ji odcizit, a přitom zjišťuje, že chlapcova životní situace je mnohem dramatičtější a vážnější, než se na první pohled mohlo zdát. Záhy se totiž…
Pohádky pro děti uvádějí na trh česká vydavatelství audioknih poměrně často. Někdy jde o nahrávky vytažené z archivu, jindy o nová nastudování. A i spektrum samotných knih pro děti a mládež je široké. Od moderních příběhů, přes přepisy televizních večerníčků až po klasická díla známá již z dob našich rodičů a babiček. A právě na…
Sourozenci Pavla a Petr mají pod čepicí. Baví je luštit nejrůznější hádanky a přijdou na kloub každé záhadě. Svůj důvtip neuplatňují jen při četbě knih a sledování napínavých filmů, ale i v běžném životě. Po stopě se tak pouštějí v případech, kdy někdo z jejich kamarádů či sousedů potřebuje pomoc. Říkají si „Pátrači“ a třebaže dvanáctiletou dívku a…
Fiktivní hrabství Midsomer je patrně tím nejnebezpečnějším koutem anglického venkova. Na televizních obrazovkách se brzy objeví již dvacátá řada oblíbeného seriálu Vraždy v Midsomeru, v němž se to mrtvolami jen hemží. Rozhlas i audioknižní vydavatelé se ale doposud románovým předlohám z pera Caroline Graham vyhýbali. Nyní si vydavatelství OneHotBook vyhrnulo rukávy a pustilo se s…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru