Vyhledat
Spad
Spad

Prosadit se v žánru, na kterém (dodnes) ulpívá cejch „béčkovosti“, který ale zároveň dokáže světu představit mimořádně trefnou reflexi současnosti, aniž by přestal nutně bavit, není jednoduché. Každý autor sci-fi musí být tak trochu frajer, aby se do takového zápasu pustil. František Kotleta jím očividně je.

Ve zvukovém zpracování právě vychází jeho přibližně rok starý titul Spad – první díl trilogie, která na svůj závěrečný kousek ještě čeká. Kotleta nás v něm přivádí do ruin Prahy (jasně, i na Brno dojde). Po válkách každého s každým, po bojích prakticky bez vítěze, se v roce 2050 seskupují lidé do oddílů a všelijakých skupin, kdy přežití (i na úkor jiného) je pochopitelně jednou z hlavních náplní dne.

Upřímně, snažit se vyhmátnout ústřední téma a dějovou linii nemá valný význam. Nejenže se toho vlastně ani moc neodehraje (a téma není ničím nové), ale mohlo by to vlastně zkreslit podstatu Kotletova románu. Jeho přednost rozhodně nespočívá v odvyprávění něčeho, co vás bude překvapovat. Rukopis si vybudoval na všelijakých stříkancích krve a houpajících se ňadrech, tentokrát vlastně ani na jedno z toho moc nedojde. O to pečlivěji se však autor věnuje vykreslení postav. A za to nelze nepoděkovat. Právě některé z nich tvoří záchytné body, díky nimž se mi k poslechu audioknihy Spad chtělo vracet.
 

Ještě jedno přiznání: tuzemská sci-fi scéna mi v řadě případů přijde příliš okázale „krutopřísná“, Kotletu nevyjímaje. Je pak na schopnosti čtenáře vyhmátne-li, zda ten „super-cool-look“ je umělohmotná náhražka za absenci obsahu (a často i talentu psát), nádivka pro velmi nenáročné čtenářstvo, nebo spisovatelská hříčka v duchu toho nejlepšího z postmodernismu. Nebudu zastírat, že jsem to u Kotlety neprokoukl. Jestli jen hodlá krmit „ovečky“, nebo si literárně špásuje se žánrem, a to prostřednictvím polo až velehloupých klišé. Nepomohlo mi v tom ani načtení románu.

banner 1200x150

Borek Kapitančik má výtečnou barvu hlasu, umí náležitě dobře zacházet s temporytmem a i když přechází z role do role, stále se drží svého charismatického chrapláku. Na straně druhé právě Kapitančik posiluje zmiňovanou „krutopřísnost“, která na nás z těch postapokalyptických vojáčků má plynout. A když sečtete Kotletův text a Kapitančikův projev, pak vzniká „cool“ na druhou. A teď babo raď, jestli tedy z toho má vzniknout inteligentní hříčka (nadsázka), nebo ultra-sci-fi pro kluky, co ještě ve dvaceti chodí na nákupy v maskáčích a do auta si zavěšují voničky s dámami bez negližé. Já nevím. A stejně tak nejednoznačný mám pocit z celé (audio)knihy. Chvílemi mě bavila, chvílemi mi přišla z výše uvedených důvodů děsně otravná.

Pokud však máte v Kotletovi mnohem více jasno, stěží vás zvuková verze knihy zklame. Má navíc velmi vydařený (s ohledem na žánr a drsňáckého Kotletu) přebal a potisk, který však vychází z původní knižní předlohy.

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Je po jaderné válce a každý kout světa se dává dohromady po svém. Bývalý plukovník československé armády David Michálek například v rozvalinách matičky Prahy provozuje bar. Potom ale dostane zakázku, kterou by moc rád odmítl, kdyby mohl, a celý svět se dá do pohybu. Jenom Michálek to ještě neví.

Audioknihy ze stejného žánru

V centru pozornosti gerdánské tajné služby je jediný muž: ten, kterého si vybraly Lodě. Intriky a podloudné meziplanetární akce probíhají vskrytu, ale všechno nevyslovené a nepřiznané, co odpradávna bylo mezi Össe a Gerdou, přesto náhle vystoupí na povrch: křivdy, násilí, hrdinství, mlčení.
Matěj Strnad si žil relativně spokojeným obyčejným životem. Možná by rád víc vídal svého syna z prvního manželství, rád by měl lepší práci a rozhodně by chtěl něco zlepšit ve svém milostném životě, ale vlastně byl spokojený. Potom se však po celé Zemi začaly objevovat podivné mimozemské portály. Z nich vycházelo záření, které pomalu zabíjelo…
I patnáct let poté, co hrdinka Příběhu služebnice Fredova uprchla z Republiky Gileád, trvá na území Nové Anglie krutovláda založená na zotročení zdravých žen schopných rodit děti. Stav prohnilého režimu nám nyní střídavě přibližuje trojice mluvčích, jejichž postoje si nemohou být vzdálenější.
Pásmo, to je nejmenovaná oblast v Severní Americe, kde byly nalezeny tajemné stopy po návštěvě z vesmíru. Není jasné, zda zde havarovalo kosmické plavidlo, spadl meteorit se zvláštními vlastnostmi a nebo zde jen tajemná mimozemská inteligence udělala krátkou zastávku na cestě a zmizela neznámo kam. Přísně střežená a vojensky izolovaná zóna přitahuje jako magnet stalkery,…

Recenze ze stejného žánru

Po Marsu nás spisovatel Andy Weir pozval na Měsíc a nakladatelství OneHotBook se opět rozhodlo audioknižním závislákům pobyt ve vesmíru zpříjemnit zvukovou verzí. Tentokrát se mezi knihu a audioknihu neplete nikdo třetí, protože filmová adaptace Artemidy se sice připravuje, ale zatím je realizace v nedohlednu. Zůstane to tedy jen mezi námi čtenáři a posluchači. Marťan…
První české vydání románu Solaris polského spisovatele Stanisława Lema mohlo knižně vyjít už v roce 1972, tedy v době, kdy československý fanoušek po kvalitní sci-fi jen lačnil. Snad proto má u nás poněkud významnější postavení než jinde ve světě, kde nebývá tak často zařazován mezi stěžejní díla svého žánru. V těchto dnech vychází ve spolupráci…
Po úspěšné seriálové adaptaci knihy Příběh služebnice (1985, česky 2008) se kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová odhodlala v roce 2019 (česky 2020) podat o fiktivním státě Gileád podrobnější Svědectví. Nevracela se k hrdince June, ale svět, v němž jsou ženy zbaveny veškerých práv, zabydlela dalšími ženskými postavami. Audioknižně zpracovalo i tento román vydavatelství OneHotBook a režie…
Všichni si asi pamatujeme zásadní kulturní zážitky, které nás v průběhu života formovaly. Pro řadu z nás to jistě byla filmová Planeta opic režiséra Franklina J. Schaffnera s dodnes fantasticky vypadajícími maskami. Tento fenomén z roku 1968 se později dočkal několika přímých pokračování, filmového remaku i zcela nové série mapující samotné počátky vlády opic nad…

Dále od recenzenta

Nemusíte být nutně spisovatelé, aby vám svérázná příručka Stevena Pressfielda napomohla. Válka umění není pouze o tvořivosti, „blok“ totiž může být mnohem komplexnější problém.
Audioknižní nabídku obohatil další titul, který nám může pomoci k větší produktivitě. Ačkoliv Michael Hyatt přichází na velmi přesycený trh, jeho příspěvek stojí za povšimnutí (a poslech). Zaměřte svou pozornost je totiž až překvapivě dobrá kniha.
Odkud se k nám dostává energie k pohybu v před? Ne, nedívejte se na to z pohledu fyzikální zákonů, obraťte se tentokrát více dovnitř. Kde se bere chuť něco udělat? Znáte motivaci? A víte, že je to s ní značně komplikované a že její špatné pochopení vlastně může zafungovat jako účinná brzda?
Beletristicky zachycená historie, zvláště ta „naše“, má už v prvopočátku potenciál oslovit nemalou skupinu čtenářů. A ne nutně si musí hnidopišsky zakládat na faktech. Vítězí autorova schopnost popasovat se s důvěryhodností reálií a zejména pak s dostatečně atraktivním vykreslením povah a chování hlavních aktérů. Ve zkratce by se tak dalo říci: příběh na prvním místě!…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Spad
Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují.
Přejít nahoru