Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Tucet hádanek pro bystré posluchače a jedna vražda navíc

Třináct záhad
Třináct záhad

Téměř sto let od svého vydání se k posluchačům audioknih poprvé dostávají v úplné podobě povídky, v nichž světlo světa spatřila postava, kterou by si asi jako literárního detektiva troufl vymyslet málokdo. Agatha Christie tu odvahu měla a stvořila amatérskou pátračku slečnu Marplovou, která si postupně mezi čtenáři vydobyla takové postavení, že ji mnozí upřednostňují i před samotným Herculem Poirotem.

Podle jedné z verzí se myšlenka, že by bylo namístě udělat hrdinkou detektivky dámu v pokročilém věku, zrodila poté, co autoři v divadelní adaptaci na motivy jedné z jejích knih nahradili postavu jisté starší ženy mladou dívkou. Agatha Christie se tehdy měla rozhodnout dát příště více prostoru hrdinkám, které už nejsou krásné a mladé. Uznejte sami, že pro tento účel se slečna Marplová hodila dokonale.
 
Natáčením zvukových verzí románů s Jane Marplovou se nakladatelská značka Voxi zabývá už dlouhá léta. Kromě nich už vyšly i dvě povídkové sbírky Mrazivé vraždy a Letní záhady, v nichž se vedle zvídavé stařenky objevila i plejáda jiných autorčiných hrdinů. Tentokrát ale přišla řada čistě na sbírku povídek, v nichž hraje prim slečna Marplová.
 
Soubor Třináct záhad vznikl jako původně série šesti povídek, které vycházely časopisecky v letech 1927-8. Úvodní Úterní klub je právě tím příběhem, v němž se slečna Marplová čtenářům představila úplně poprvé. Povídky byly zasazeny do prostředí setkání několika přátel, kteří si navzájem vyprávějí detektivní historky, jichž byli kdysi svědky, a to tak, že ostatní (a spolu s nimi i čtenáři) mají možnost hádat jejich řešení. Zřejmě asi není třeba dodávat, která z postav všechny zapeklité oříšky hravě rozlouskne díky tomu, že jí připomínaly obdobné události z její vesničky St. Mary Mead. O několik let později přidala autorka další šestici obdobně vystavěných příběhů a navíc jednu povídku, v níž slečna Marplová pomůže policii odhalit vraha k tomu, a Třináct záhad bylo na světě.
 
Podobnou skládačkou je v jistém slova smyslu i audioknižní verze. Na obálce se dočteme, že příběhy čtou Růžena Merunková, Otakar Brousek a Jitka Ježková. Kdo by se ale těšil na dramatizovanou četbu všech tří interpretů zároveň, bude zklamán. Stejně jako v případě většiny románů je vypravěčem většiny příběhu Otakar Brousek, jemuž jako slečna Marplová sekunduje Růžena Merunková. Jitku Ježkovou uslyšíme jen v povídce Krev na chodníku, v níž svého kolegu vystřídala. Je to z toho důvodu, že takto byl příběh s ženskou vypravěčkou Joyce natočen pro výše uvedenou sbírku Letní záhady a vydavateli zřejmě přišlo zbytečné točit ji znovu. Ostatně obdobně byly převzaty i nahrávky povídek Vánoční tragédie a Chrámek bohyně Astarté, které se předloni objevily v tomtéž souboru, respektive v předchozích Mrazivých vraždách. Zařazení příběhu mezi zbylých dvanáct načtených Otakarem Brouskem však takto působí navzdory vysoké kvalitě interpretace zvláštně. Nechat Brouskem namluvit i tuto povídku znovu, či dokonce naopak využít Jitku Ježkovou pro načtení partů všech ženských postav v celé sbírce povídek, by působilo posluchačsky uceleněji, patrně by však šlo o příliš nákladné řešení.
 

Samotné interpretaci dvojice Brousek-Merunková ale jinak není téměř co vytknout, což ostatně posluchači znalí dříve vydaných románů již nejspíše sami vědí. Růžena Merunková je tradičně výborná a hlasově se zdá snad být ještě v lepší formě, než před několika lety. Tvárný Otakar Brousek pak tradičně s přehledem zvládá odstínit i více než tucet dalších postaviček, které se v Třinácti záhadách objeví. Jako vždy jde při tom občas až na hranici karikatury, která se ale k charakterům, psaným s jemným anglickým humorem, v tomto případě dobře hodí. Stejně jako jsme v této řadě zvyklí, doprovází nahrávku zdařilá hudební koláž, kterou má na svědomí duo Karpof Brothers, jehož součástí je i režisér audioknihy Daniel Tůma.
 
Třebaže Voxi nesáhlo po formě vícehlasé četby pro tři herce, představuje Třináct záhad velmi solidní nahrávku, kterou si posluchači z řad fanoušků Agathy Christie užijí od první do poslední minuty. A ani nevadí, že některé z příběhů už před lety vznikly v rozhlase jako dramatizace s Violou Zinkovou, respektive Stellou Zázvorkovou v úloze slečny Marplové. Růžena Merunková se ukázala být jejich více než důstojnou nástupkyní a samotné texty navíc byly pro vysílání v éteru výrazně zkráceny, takže v jejich nové zvukové podobě mají i posluchači znalí těchto nahrávek co nového objevovat.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Myslela, že svého manžela zná. Jenže celý jejich život byla lež. Když přijela na odlehlou pobřežní vyhlídku na pobřeží Devonu, zastavila, zaparkovala auto a zahodila klíčky. Od té doby ji už nikdo nespatřil. Zmizela beze stopy.
Povídkový seriál Klub sebevrahů patří k Stevensonovým raným dílům a kromě tajemné  atmosféry Londýna zaujme v českém prostředí nepochybně tím, že jedním z jeho protagonistů je lehkomyslný princ Florizel z Bohemie.
John Openshaw vypráví Sherlockovi o dvou záhadných úmrtích v jeho rodině. Nejdřív to byl jeho strýček v roce 1883. Ten záhadně zemřel dva měsíce po obdržení dopisu z Indie, který byl podepsán K. K. K. a bylo v něm přiloženo pět pomerančových jadérek. O dva roky později dostal podobný dopis jeho otec. Zemřel tři dny…

Recenze ze stejného žánru

Dvanáct vražedných případů vymyšlených pro pobavení a zamyšlení televizního diváka podle dvanácti znamení zodiaku v seriálu Vraždy v kruhu spisovatelkou a scénáristkou Ivou Procházkovou našlo svůj literární doplněk v podobě tří detektivních románů Muž na dně, Dívky nalehko a zvukově zatím nezpracovanými Doteky zabitých.
Dvaasemdesátiletá legenda české novinařiny Josef Klíma je krom řady článků, publicistických knih, televizních reportáží nebo solidních kriminálních podcastů i relativně plodným autorem beletrie, zejména detektivní a kriminální. Knižně debutoval již v roce 1973 souborem sice poměrně tendenčních, ale zručně napsaných beletrizovaných reportáží Na stopě pašeráků. Populární se stala lehce rasistická detektivka Radikální řez z roku 1980, kterou…
Agatha Christie vždycky uměla skvěle přiblížit jednotlivé postavy, jejich minulost, zvyky a hlavně motivaci tím, že se střídavě zaměřovala na jednotlivé z nich. Dávala čtenáři nahlédnout do jejich uvažování a na základě toho konstruovala psychologii celého případu. Výjimkou není ani její retrospektivně laděný román Cyankáli v šampaňském. O to těžší oříšek ovšem mohlo být jeho…
Švédská manželská dvojice Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová celosvětově proslula prozatím devíti extrémně násilnými romány z ranku tzv. severské krimi s detektivem Joonou Linnou napsanými pod pseudonymem Lars Kepler. Nyní se k českým čtenářům a také k uším audiofilů dostává pod názvem Až najdu klíč první díl nové série Klíč.

Dále od recenzenta

Harry Hole se už zase upíjí. Celý jeho svět se totiž rozbil na střepy, které už nic nedokáže slepit. Jediné co teď chce, je utopit se ve svém tekutém nepříteli, Jimu Beamovi. Nebo čemkoliv levnějším, protože mu došly peníze. Také už nemá Ráchel ani žádnou práci. Proč tedy žít? Ví však, že musí vypátrat ještě…
Příznivci fantasy příběhů by měli zpozornět. Právě totiž vyšel druhý díl audioknihy Pán prstenů - Dvě věže. Opět jde o kompletní text, takže stopáž audioknihy přesahuje dvacet hodin. Těm, kteří váhají, zda se zaposlouchat do tak dlouhé dávky mluveného slova a ještě neslyšeli první část trilogie, snad poradí dnešní recenze.
Máte rádi detektivky? Pokud ano, tak vás určitě někdy napadlo, že byste se také mohli stát detektivy, protože díky svému důvtipu prokouknete pachatele už někdy ve třetí kapitole. Potom je pro vás jako stvořený rozhlasový cyklus Hříchy pro posluchače rozhlasu. Osmidílná nahrávka z roku 2010 se letos dostala do online distribuce Radiotéky a neměla by…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Třináct záhad
 Jednoho úterního večera zavítá do postaršího domku v anglické vesničce St. Mary Mead pět různorodých osob – mladý spisovatel, umělkyně, penzionovaný komisař ze Scotland Yardu, místní farář a advokát. Přijmou pozvání laskavé starší dámy a v její společnosti se pokusí týden co týden rozluštit nějakou nevyřešenou záhadu, kterou postupně převypráví každý ze zúčastněných. Ač jde o zapeklité případy, je to právě nenápadná, ale velice bystrá hostitelka, kdo si s nimi nakonec poradí. 
Přejít nahoru