Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Vraždy horkého léta

Ve slepé uličce
Ve slepé uličce

Dalším případem komisaře Kurta Wallandera pokračuje série detektivek mezinárodně nejprodávanějšího švédského autora. Její rozsah je bohužel již znám – Henning Mankell zemřel loni v říjnu. Zanechal však za sebou dílo, které výrazně ovlivnilo žánr severských kriminálek.  A ty stále patří mezi velmi oblíbené nejen u čtenářů, ale i u posluchačů.

Působnost vydavatelství OneHotBook na českém audioknižním trhu ostatně jednou takovou začalo – slavnou trilogií Milénium Stiega Larssona. Dnes, po více než čtyřech letech od jejího vydání, má OneHotBook v portfoliu takové autory jako jsou Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Lars Kepler, Åsa Larsson nebo právě Henning Mankell.

Ve slepé uličce je pátým případem komisaře Wallandera, který se tentokrát odehrává v parném létě roku 1994 – v čase dovolených, mistrovství světa ve fotbale a… brutálního řádění sériového vraha. Komisař hledá spojitosti mezi jednotlivými oběťmi a přitom „nemá ani tušení, že vrah je blíž, než by si přál,“ jak říká anotace knihy. Milovníkům staré detektivní školy udělají jeho vyšetřovací postupy jistě radost, ostatní si možná uvědomí propastný rozdíl mezi dnešními kriminálkami a těmi dávno již plnoletými.

Hlasem celé audioknižní série je herec Divadla Na zábradlí Jiří Vyorálek, který už v minulých případech prokázal, že dokáže zasmušilého komisaře pojmout civilně a přitom výrazně. Neméně osobitě přistupuje i k interpretaci vedlejších figur. Vyorálkova snaha o dobře rozpoznatelné postavy sklouzává v některých případech k možná až přehnanému karikování, kdy i závažný text působí nechtěně směšně. Díky režijnímu vedení Michala Bureše ale nikdy nepřekračuje onu tenkou hranici, kdy se z kriminálky stává nadobro fraška.

banner 1200x150

Vydavatelství OneHotBook dlouhodobě přistupuje k audioknihám jako k svébytné umělecké disciplíně. Producent Martin Pilař odmítá, že by jím vydávané tituly měly být pouze načtenými knihami, čemuž podmiňuje celkovou dramaturgii, výběr interpretů a schopných režisérů, často také i grafickou podobu audioknih. Uvědomuje si, že vhodná úprava původnímu textu neubližuje, naopak může ve zvukové podobě znásobit jeho dopad a podtrhnout celkové vyznění. Často tak rozbouří reakce těch, kteří v audioknihách spatřují jen přesný zvukový záznam předlohy a jakoukoliv sebemenší úpravu považují za zásadní ublížení původnímu dílu. V případě detektivky Ve slepé uličce ale mohou být spokojeni i tito posluchači – nahrávka je kompletní, tedy nekrácenou a neupravovanou podobou knižní předlohy. Lze si to uvědomit například u některých dialogů, kdy, trošku nešikovně, zůstávají v přímé řeči popisné pasáže. Nejslyšitelnější je to u telefonických hovorů, které jsou, stejně jako v předchozích audioknižních wallanderovkách, zvukově modulovány – ponechání výrazů jako „řekl Åkeson“ pak celý zvukový efekt nabourává a působí spíše rušivě. Co je v psaném textu běžné je v audioknize nadbytečné, zvláště když Jiří Vyorálek zvládá odlišit nejen jednotlivé osoby, ale dobře i jejich momentální rozpoložení.
 

Výše popsané má ještě další důsledek: přestože v knižní podobě není Ve slepé uličce nejrozsáhlejším románem z řady, jako audiokniha mezi ostatními wallanderovkami v délce jednoznačně vede. Naštěstí však Jiří Vyorálek za těch více než sedmnáct hodin posluchače neznudí, ba naopak, přitáhne ho přímo doprostřed dění.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Traduje se, že sir Arthur Conan Doyle začal literárně tvořit ve volných chvílích, kdy čekal na pacienty ve své ordinaci. Jestli pak při vyšetření používal i deduktivní metodu, kterou proslavil ve svých detektivních příbězích, to se již neví. Ví se však, že právě tuto metodu odpozoroval za medicínských studií od svého profesora, který si s…
Oddělení Q se pod velkým tlakem vrací k sedmnáct let starému případu dopravní nehody, jejíž obětí byla mladá dívka vymrštěná silným nárazem vysoko do koruny stromu. Carl Mørck tentokrát čelí zvláštní záhadě a v průběhu vyšetřování se celý tým seznamuje s prostředím alternativního přístupu k životu. Zároveň však odhalují staré tajemství, které hrozí položit oddělení…
Sir Arthur Doyle stvořil nesmrtelnou literární postavu Sherlocka Holmese, geniálního soukromého detektiva, který velmi rád zaměstnává svůj rozum a intuici pro vyřešení záhadných případů zločinu. Velkým pomocníkem je mu doktor Watson, postava, která detektivní příběhy vypráví. Obě postavy i jejich příběhy přežiliy ve vědomí čtenářů více než jedno celé století. Sherlock Holmes je navíc jedinou…

Recenze ze stejného žánru

Dalším pokusem o vylepšení nevalné pověsti české detektivky jsou prozatím čtyři romány jindřichohradeckého autora Martina Stručovského, které dohromady tvoří sérii s hlavním hrdinou Matějem Mlynářem, který je bývalý policajt a momentálně knihkupec a příležitostné soukromé očko.
Je rok 1990 a v Bruntále zdejší početná německá komunita organizuje demonstraci za svá národnostní práva. V necelé třetině zastavený poválečný odsun totiž způsobil, že sudetoněmecká menšina v této oblasti zůstala, avšak podobně jako z té romské se z ní stala vrstva lidí druhé kategorie. Nyní, jen pár okamžiků po sametové revoluci, by se situace mohla zlepšit, vždyť prezident Havel…
Zámožný byznysmen Rex Fortescue vypil toho dopoledne svůj poslední šálek čaje. Poté se s výkřikem začal svíjet v agónii a nedlouho po spěšném převozu do nemocnice zemřel. Přivolaný inspektor Neele má tak na stole násilnou smrt, po níž mohlo prahnout hned několik lidí. Stál za vraždou někdo z obchodníkovy minulosti? Jeho o mnoho let mladší manželka? Či někdo…
Detektivky Agathy Christie mimo dvě hlavní a nejznámější série přinášejí kvalitativně to nejlepší i to nejhorší, co se královně zločinu za jejího požehnaně dlouhého života podařilo napsat. Titul Tajemství Chimneys z roku 1925, který představuje pátou vydanou prózu autorky, zřejmě nepatří mezi její největší klenoty minimálně co se zápletky týče. Přesto jde o skvěle odvyprávěný a…

Dále od recenzenta

Pokud patříte mezi milovníky audioknih, nejspíše jste se již setkali se skeptickým názorem, že audiokniha podsouvá výklad a že zvuk knihám více bere, než dává. Odpovědí všem takovým pochybovačům může být audioknižní podoba slavného díla Betty MacDonaldové Co život dal a vzal, které je díky vydavatelskému počinu Radioservisu k dispozici hned ve trojí interpretaci.
Příznivci poetiky Zdeňka Svěráka, audioknižní posluchači i sběratelé – ti všichni mohou jásat. Supraphon na dvou CD vydal audiopodobu čtyř povídek, na které se před šesti lety nedostalo.
Vydavatelství Audioberg je v české audioknižní tůni poměrně mladou rybkou, přesto však už může posluchače zaujmout hned několika vydanými tituly i svým edičním plánem. Ostatně tvůrci a interpreti, kteří pro Audioberg točí, mají s audioknihami mnohaleté zkušenosti a lze tak předpokládat, že své know-how uplatní i u produktů nového vydavatele. Jednou z prvních audioknih, které…
Jedno z nejpopulárnějších děl světové humoristické literatury, Zvonokosy Gabriela Chevalliera, se dočkalo mnoha divadelních, filmových i televizních zpracování. Stranou pochopitelně nezůstali ani čeští rozhlasoví tvůrci, konkrétně Jiří Horčička, který v roce 1966 Chevallierovu předlohu převedl do podoby šestidílné dramatizace. Ta nyní u Radioservisu vychází na třech zvukových discích a posluchačům se tak dostává další klenot…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pocházel ze Stockholmu, vyrůstal na různých místech Švédska. Působil jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vedl divadelní soubor Avenida a psal stranou evropského ruchu.
Ve slepé uličce
Nastaly slunné dny jako stvořené pro prázdniny ve dvou a Wallander se chystá na dovolenou s novou přítelkyní. Jenže letní pohoda nemilosrdně skončí, když se mu přímo před očima upálí v řepkovém poli mladá dívka. Krátce nato udeří sériový vrah, jehož bestialita nezná mezí. Po bývalém švédském ministrovi spravedlnosti následují další oběti jako úspěšný galerista nebo obyčejný zlodějíček. Co je spojuje? A proč vrah své oběti skalpuje? Komisař usilovně hledá odpovědi, aniž by si uvědomoval, že vrah je blíž, než tuší.
Přejít nahoru