Vyhledat
Srdce Evropy
Srdce Evropy

Překladatelka a spisovatelka Pavla Horáková se na tuzemské literární scéně uchytila již svými předešlými počiny, především románem Teorie podivnosti, za který v roce 2019 obdržela ocenění Magnesia Litera. Ve své nejnovější knize Srdce Evropy se vydává cestou vzpomínek své prababičky. Zápisky Kateřiny Jakubíčkové z prvních poloviny dvacátého století předkládá pohledem hrdinky Anežky, která uprostřed současné Vídně odhaluje zákoutí nejenom česko-rakouských dějin.

Fragmenty pamětí se už dříve objevily v některých médiích, například v časopise Malovaný kraj, na rozhlasové Vltavě nebo v knize Zum Befehl, pane lajtnant…, kterou Pavla Horáková napsala se svým kolegou Jiřím Kamenem. První ucelený soubor zápisků se ovšem objevuje až nyní v románu Srdce Evropy a autorka přiznává, že látku ještě nevyčerpala a má s ní další plány.
 
Nedlouho po vydání tištěné verze se Srdce Evropy pod značkou vydavatelství OneHotBook a v režii Hynka Pekárka dostává k publiku i jako audiokniha. Kromě závěrečného slova, které namluvila sama Pavla Horáková, propůjčily hlasy její hrdinkám Johanna Tesařová a Petra Bučková. V téměř patnáctihodinovém vyprávění tak ožívá nejenom příběh autorčiny prababičky, ale i samotná historie. Zatímco posloucháme paměti Kateřiny Jakubíčkové, hrdinka v současnosti je zasazuje do širšího historického i osobního kontextu, díky čemuž vzniká komplexní obraz nejenom samotné Vídně ve dvou érách.
 
Na začátku k posluchačům promlouvá Petra Bučková jako autorčino alter ego, učitelka Anežka, která cestuje do Vídně, aby kopírovala Kateřininy stopy. Stává se tak průvodkyní, která barvitě odhaluje střípky minulosti i současnosti této evropské metropole. Díky svému melodickému hlasu a citlivému přednesu lehce zprostředkovává obrazy jak moravského venkova, tak pulzujícího města. Bere posluchače na výlet starými ulicemi, na tiché hřbitovy i do kaváren.
 
Bučková je v tomto směru příjemně přesvědčivá. V intimním kontaktu s posluchačem se mu svěřuje se svými myšlenkami, jindy, když je to potřeba, se mění na skutečnou učitelku, která zapáleně přednáší celou řadu faktů. Právě veliké množství faktografického materiálu, jmen a názvů, které se v knize objevují, z ní dělá víc beletrizovanou učebnici dějepisu než obyčejný román. To sice nemusí být na škodu, ale takové kvantum informací může posluchače udolat. Tomu však projev Petry Bučkové zabraňuje. Nepůsobí monotónně, nestíhá nudit, právě naopak, vzbuzuje v publiku skutečný zájem.
 

Anežčinu dějovou linku podporuje Johanna Tesařová, která cituje Kateřininy zápisky. Vzpomínky vnímavé a bystré ženy působí v jejím podání obzvlášť sugestivně. Narátorka velmi emotivně, s nadšením i s dávkou nostalgie, vypráví příhody z vesnice Kozojídky i z Vídně. Autenticitu umocňuje i použité slovácké nářečí. Recipient tak nabývá dojmu, že místo audioknihy poslouchá přímo babičku, která vzpomíná na dávná léta.
 
Hudební složka je poněkud minimalistická, ale funguje podobně úderně jako samotné vyprávění. Kromě typických valčíkových motivů je tvořena také reálnými nahrávkami. Například ve scéně, kde Anežce její průvodce Štěpán pouští komickou písničku, kterou tvoří příjmení na jednoduché V s jasně českým původem, je tato skladba přímo včleněna do vyprávění. Zážitek tak není posluchači zprostředkován nepřímo, ale cítí ho na vlastní kůži.
 
Audiopodoba Srdce Evropy je kvalitně provedená i informačně přínosná směs fiktivního příběhu a memoárů. Projev každé z interpretek zcela koresponduje s danou časovou etapou, což pomáhá dosáhnout autentičnosti díla. Tu podtrhují i vhodně zvolené hudební vsuvky. Spolu s pečlivou režií to dohromady dává pozoruhodný posluchačský zážitek.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Když v hladovém roce 1945 desetiletý syn antikváře Daniel zavítá na prapodivné barcelonské pohřebiště knih, zaujme ho román Juliána Caraxe Stín větru. Melancholický chlapec je příběhem uchvácen, touží o tajuplném spisovateli zjistit víc a dlouho po něm pátrá s posedlostí školeného detektiva. A rázem se kolem knihy, která se dochovala v jediném výtisku, začnou dít…
Nový román držitele Man Bookerovy ceny je příběhem lásky mladého studenta a stárnoucí ženy se všemi důsledky, které přináší životům obou protagonistů. Stejně jako většina autorových románů je rozdělen do tří chronologicky následných částí, vyprávěných unikátně v první, druhé a třetí osobě. Jejich pomocí autor odhaluje a prohlubuje pohled na osudový vztah.
Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil — odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá…
Dvanáct autorů. Dvanáct příběhů. Společným jmenovatelem dvanácti young adult povídek současných českých autorů je období vánočních svátků, během nichž se odehrávají.

Recenze ze stejného žánru

Viktorie Hanišová patří na současné tuzemské scéně mezi nejoblíbenější spisovatelská jména. Neděle odpoledne je přitom teprve druhým audioknižním zpracováním jejího díla, vynecháme-li účast v povídkových antologiích. Román vydal v loňském roce OneHotBook, v režii Martiny Frejové Krátké ji načetlo trio Filip Kaňkovský, Dita Kaplanová a Jan Vlasák.
O jakém životě na prahu dospělosti sníme? Někdo se chce stát rockovou hvězdou, další touží po dobrodružných výpravách do polárních krajů a jiný chce stanout na stupni vítězů pod olympijskými kruhy. Nepřemýšlíme nad černými scénáři naší budoucnosti, neočekáváme, že selžeme, nebudeme schopni se správně rozhodnout nebo ustát odvrácenou stranu úspěchu. Jenže najednou jsme dospělí a…
Učitel Paša se vydává skrz frontovou linii pro svého synovce, uvízlého na okupovaném území. Je začátek roku 2015 a na části Ukrajiny nedávno začal válečný konflikt, který bohužel hned tak neskončí. Zhruba tak by se dala v krátkosti shrnout výchozí situace Žadanova románu Internát, v originále vydaného roku 2017, v překladu do češtiny pak roku…
Téměř osm set stran textu, takřka třicet hodin poslechu. Hodiny z olova by se staly stěží bestsellerem putujícím z ruky do ruky nebo hitem nákupů v digitálních audio knihovnách. Přesto si k tomu nakročily vstříc, a to nejen (dnes značně) atraktivním tématem vztahu naší společnosti s Čínou, ale také díky titulu Kniha roku v rámci…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Srdce Evropy
Pozoruhodný dialog dvou vyprávěcích hlasů, které dělí více než sto let. Z naší přítomnosti se ozývá učitelka Anežka, která se snaží vyznat ve vlastních zmatcích i v nepřehledné době. Zároveň přemýšlí nad rukopisnými paměťmi moravské venkovanky Kateřiny, svérázné, sebevědomé ženy, která nedostatek formálního vzdělání vynahrazuje vrozenou bystrostí a vnímavostí. Mezi mnoha tématy, jež obě roviny vyprávění spojují, vyniká jedno: fascinace, kterou obě ženy pociťují tváří v tvář Vídni, tomuto zvláštnímu amalgámu světáctví a provincialismu, hektické současnosti a nostalgie po nenávratně uplynulé minulosti, cizího a důvěrně známého – a svého času také druhému největšímu českému městu.
Přejít nahoru