Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

V tomhle rybníce mřenku nevylovíte

Zlá minuta
Zlá minuta

Vydavatelství Radioservis velmi často usedá ke břehům rozhlasového archivu, aby z něj lovilo nádherné kousky, jež pak servíruje audioknižnímu posluchači na stříbrných podnosech kompaktních disků. A nutno uznat, že v tomto rybníce berou. Už před lety a desetiletími totiž vznikaly nahrávky, které před těmi dnešními bez uzardění obstojí a dokonce je svými kvalitami překonají.

Vydání archivních titulů na CD přibližuje původní rozhlasovou tvorbu těm, kteří se dnes k živému vysílání dostávají jen velmi zřídka. Ukazuje, že někdejší tvůrci byli plni invencí a svým novátorstvím dokázali přesáhnout národní i technické hranice. A v neposlední řadě vychází vstříc všem, pro které je týdenní interval mezi rozhlasovými pokračováními zkouškou jejich trpělivosti – seriály jsou jim k dispozici na jediném nosiči.

Mezi nejžádanějšími audioknižními žánry se dlouhodobě drží detektivky. Vedle současných autorů vychází stará dobrá britská klasika a posluchači mají pochopitelně možnost seznámit se i s původní detektivkou českou. Mezi průkopníky tohoto žánru u nás patřil Emil Vachek, který dal na konci dvacátých let minulého století vzniknout postavě detektiva Klubíčka. Jeho příběhy Tajemství obrazárny, Muž a stín a Zlá minuta se mohou s tehdejší zahraniční produkcí rozhodně směle poměřovat.

Právě Zlou minutu pro rozhlas v roce 1973 zdramatizoval Jindřich Černý a zrežíroval Jiří Horčička. Aby se celý příběh vešel do jedné hodiny, zvolili tvůrci jiný způsob vyprávění než Vachek ve svém textu – částečná retrospektiva dodala rozhlasové dramatizaci na tempu a gradaci. Herecké obsazení bylo zvoleno velmi dobře: v roli detektiva Klubíčka se zaskvěl Bohuš Záhorský, studenta Maxanta nezaměnitelně ztvárnil Jaroslav Kepka, doktora Ďablice vystřihnul Martin Růžek. Vzniklo výborné zpracování poutavé detektivní předlohy, které rozhodně patří mezi ty zmiňované skvosty zlatého rozhlasového fondu.

Horčičkovu Zlou minutu si ovšem audioknižní posluchači zatím neposlechnou – Radioservis dal tentokrát před archivem přednost zcela nové verzi stejné předlohy. Proč tedy tak obsáhlý úvod o archivních nahrávkách? Proč zde vůbec píšu o jakési čtyřicet let staré rozhlasové dramatizaci?

banner 1200x150

K její existenci totiž Radioservis před vydáním novinky musel nutně přihlédnout a fakt, že upřednostnil Jiráně před Horčičkou, Ebena před Záhorským a Hartla před Řehořem svědčí, dle mého názoru, o dvou skutečnostech. První je zcela jistě nutnost oslovit dnešního posluchače a toho se nahrávkou hlasů dávno mrtvých herců dá dosáhnout jen velmi těžko. Horčičkovu adaptaci Zlé minuty by jistě uvítali pamětníci, případně rozhlasoví nadšenci, ale rozhodně by neměla takový potenciál jako CD s tváří a jménem Marka Ebena na přebalu. Druhým důvodem je snad skutečnost, že je nová nahrávka od té staré tak velmi odlišná.
 

Jan Jiráň je znám převážně svou režijní tvorbou pro děti a mládež, z jeho dílny vzešla i řada humoristických (převážně rozhlasových) pořadů, je podepsán pod sérií Nebojte se klasiky – všechno lehké, humorné a bezstarostné inscenace. A v intencích tohoto svého typického rukopisu vytvořil i Zlou minutu – upozadil závažnost hrdelního zločinu a předkládá posluchači svědectví o době a lidech, bez ambice vzbudit v něm drásavé emoce. Částečně se při tom vytratila Vachkova propracovaná psychologie postav a s ní i napětí původního příběhu, které nevyvolá ani hudební složka audioknihy. Podobně nevýrazné je bohužel i obsazení některých rolí – Marek Eben nepřesvědčí ani hlasem ani výrazem, Josef Somr jako vypravěč příběhu nemohl dostatečně rozvinout své herectví a zůstal jen u typu “pohádkový dědeček”. O to více potěší skvělý výkon Jana Hartla v roli inspektora Březiny.

Jiráňova Zlá minuta si, jak už napsáno, nenese nic ze své starší rozhlasové předchůdkyně – je originální a nezapře režisérův rukopis. Obě nahrávky tedy mohou stát v nabídce on-line služby Radiotéka hrdě vedle sebe – ta archivní ke stažení ve formátu mp3, ta nová k zakoupení na dvou fyzických nosičích. Zájemce se může rozhodnout, které verzi dá přednost, případně porovnat obě. Jestliže neočekáváte mrazivé chvění a zrychlený tep a dáváte spíše přednost původní české klasické detektivce v oddechové úpravě, budete s novou audioknihou Radioservisu spokojeni.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Další recenze této audioknihy

Vachkův inspektor Klubíčko patří např. vedle Čapkova dr. Mejzlíka ke klasice v české meziválečné detektivce. Není proto s podivem, že jak Čapkovy Povídky z obou kapes, tak i případy z pera Emila Vachka byly a jsou s oblibou auditivně zpracovávány, některé pak nejednou. U povídek Karla Čapka se už z toho stává pomalu anomálie. Věnujme…

Audioknihy ze stejného žánru

Peter May se vrací k atmosféře trilogie Lewis v příběhu o vraždě ve skotské komunitě na kanadském ostrově, jehož minulost souvisí s ostudnou kapitolou britské historie zvanou Vyklízení Vysočiny.
Komander Adam Dalgliesh je pověřen, aby velel novému policejnímu útvaru, který se zabývá delikátními případy z prostředí vyšší společnosti. Hned první jeho případ mu pořádně zamotá hlavu. V kostele sv. Matouše byla nalezena dvě mužská těla s proříznutým hrdlem. Adam Dalgliesh a jeho tým pátrají po tom, zda smrt bezdomovce a bývalého ministra má nějakou…
V knihovně ctihodných občanů vesničky St. Mary Mead nalezne služebná mrtvolu krásné mladé blondýnky. Paní Bantryová byla dosud přesvědčena, že podobné věci se dějí jen v románech, a požádá o pomoc svou přítelkyni Jane Marplovou. Současně s ní rozvíjí pátrání i policie. Motivů pro vraždu i možných podezřelých je víc. Nebýt bystrých očí, zvídavosti a…
Dětská detektivka, nadmíru šťastně a vtipně spojená s výchovným poučením. Je to knížka veselá, plná naděje a zápletek, v níž morálka příběhu přirozeně a nenásilně vyplývá z chování dětských hrdinů. Kniha byla prvním triumfem známého německého spisovatele a znalce dětské psychologie Ericha Kästnera a do dnešních dnů se dočkala překladu do 59 jazyků.

Recenze ze stejného žánru

Pokud by měl Sherlock Holmes sestru, která by byla nadána stejnou genialitou jako on, byla by nejspíš v lecčems lepší než její slavný bratr, a to z toho prostého důvodu, že by to byla žena. První z řady feministických pastišů holmesovských příběhů americké autorky Nancy Springerové, Enola Holmesová – Případ pohřešovaného markýze, se právě dostává na český audioknižní…
Jedním z velmi vítaných a bohulibých projektů Českého rozhlasu a vydavatelství Radioservis je uvedení společného díla Jana Zábrany a Jiřího Škvoreckého. Jde o třídílnou sérii kriminálních příběhů s hlavním protagonistou doktorem Pivoňkou. Dosud vyšly dva ze tří případů. Jak si rozhlasoví tvůrci při převedení tohoto díla do zvuku vedli?
Německá autorka českého původu Roxann Hill není tuzemskému publiku neznámá – vyšly jí v českém překladu už čtyři detektivní romány. Všechny pocházejí ze stejné knižní série, přičemž tři z nich byly také zpracovány audiálně. Ráj mrtvých dětí je první z nich a zároveň pochopitelně prvním románem zmíněné série.
Je tomu pětapadesát let, co se na televizních obrazovkách objevil patrně první československý krimiseriál Hříšní lidé města pražského. Třináctidílná série s detektivy ztvárněnými Jaroslavem Marvanem, Josefem Bláhou, Františkem Filipovským a Josefem Vinklářem vycházela z povídek Jiřího Marka, které se nyní dočkaly své zvukové podoby. Namísto televizních hvězd poloviny minulého století je ale čtou současné herecké…

Dále od recenzenta

Čas od času u nás vznikají audioknižní tituly, které nejsou primárně určeny ke klasickému prodeji. Jejich vydavateli jsou začasté spolky, sdružení či instituce, které se chtějí touto formou prezentovat veřejnosti. Zařazení podobných počinů mezi audioknihy nebývá vždy jednoznačné - často jde o záznamy mluveného slova pořízené při nejrůznějších příležitostech.
Loňský jarní Velký knižní čtvrtek přinesl čtenářům novelu Jiřího Křižana Stín. Útlé knihy s fotografií mladého autora ve vojenské uniformě na obálce, kterou vydala Knihovna Václava Havla, se letos ujalo vydavatelství Tebenas a připravilo její audioknižní podobu ve výsostné interpretaci Josefa Somra a Pavla Baťka.
Vydavatelství Audioberg je v české audioknižní tůni poměrně mladou rybkou, přesto však už může posluchače zaujmout hned několika vydanými tituly i svým edičním plánem. Ostatně tvůrci a interpreti, kteří pro Audioberg točí, mají s audioknihami mnohaleté zkušenosti a lze tak předpokládat, že své know-how uplatní i u produktů nového vydavatele. Jednou z prvních audioknih, které…
U příležitosti dvacátého výročí úmrtí Františka Nepila se Supraphon odhodlal k novému vydání audioknihy Dobré a ještě lepší jitro. Třináct fejetonů ze stejnojmenné sbírky si posluchači mohli poprvé poslechnout už roku 1985 z gramofonové desky. Dva texty museli oželit majitelé magnetofonových kazet a později dokonce i ti, kteří si před třemi lety zakoupili znovuvydané album…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Zlá minuta
Popelka opatrně slezl z autobusu a šel k bedně. Byla to velká, šedě natřená, bedna, jedna z těch, co stojí tu a tam na rozcestích, aby metaři měli odkud brát písek. V pozadí se zvedal velký třípatrový dům, úplně tmavý. Popelka došel k bedně, zvedl víko a hmátl po paměti dovnitř. Jeho roztažená ruka se něčeho dotkla a mimoděk to sevřela. Poté spatřil něco strašného. V bedně leželo ženské tělo..
Přejít nahoru