Vyhledat
Vox
Vox

Christina Dalcherová ví, jak vypadá peklo. Jak jinak si vysvětlit trest, který pro ženy přichystala za to, že jsou ženami? Pouze sto slov na den a potom elektrická rána za každé další. Kniha Vox začíná překvapivě podobně jako Příběh služebnice Margaret Atwoodové – utlačovanou ženou, která vypráví svůj příběh po náboženském převratu. Tady ale nepůjde o rození dětí, nýbrž o hlas.

Jean McClellanová pracovala jako neurolingvistka. Navracení hlasu lidem, kteří o tuto schopnost přišli, tak bylo jejím denním chlebem. To ale bylo dávno – před převratem. Nyní jsou její synové vychováváni v náboženském přesvědčení, že muži vládnou a ženy poslouchají, a malá dcerka se kvůli omezení snad nenaučí pořádně mluvit vůbec. Ona sama se, stejně jako všechny ostatní ženy, nuceně stala matkou v domácnosti hlídanou počítadlem na zápěstí, jež jí umožňuje použít maximálně sto slov za den.

Její popis útrap tohoto nového uspořádání však jednoho dne přeruší vládní návštěva a nabídne jí spolupráci na novém projektu výměnou za sundání neoblíbeného náramku. Jean se tak navrátí hlas – a spolu s ním také zodpovědnost za osud všech ostatních žen Spojených států amerických.
 

Bývalá vědkyně je žena krátce po čtyřicítce. Volbu ani ne třicetileté herečky Barbory Goldmannové do role vypravěčky lze proto považovat za poněkud překvapivou. Působí totiž možná nepatřičně mladým dojmem, a tak uchu posluchače hned od začátku audioknihy nemusí docházet, že se nesetkává s mladou ženou krátce po studiích, nýbrž zavedenou kapacitou ve svém oboru.

banner 1200x150

Přednes Barbory Goldmannové má jednu nespornou výhodu: interpretku nelze obvinit z toho, že by svým výkonem ovlivňovala vnímání textu. Její přednes je totiž téměř dokonale neutrální až plochý. Goldmannová čte příjemně svižně, netrpí vadou řeči ani nepatřičným kolísáním intonace. Po jisté době nutné pro aklimatizaci není tento styl projevu nepříjemný, pouze si troufám tvrdit, že po hereckých výkonech jiných vypravěčů jsme již přednesu postrádajícímu dynamiku odvykli.

Znělky mezi kapitolami jsou jednoduché, elektronické a patřičně evokující náladu alternativní současnosti či velmi blízké budoucnosti. Neoplývají přílišnou rozmanitostí, přesto jejich opakování překvapivě nepůsobí rušivým dojmem. Kapitoly mají příjemnou délku mezi pěti a patnácti minutami, a tak po technické stránce nelze audioknize v tomto duchu vytknout jakýkoli větší prohřešek.

Jako celek je Vox podivuhodným úkazem: příběh ne nepodobný slavnější Služebnici s hlavní hrdinkou, která rozumí vědě a technice, přednesený jaksi jalovým způsobem. Přesto vše funguje pospolu – jenom zkrátka nějak jinak, než jsme zvyklí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Většině lidí není jejich původ lhostejný a genealog Pavel Straňanský si na tom založil živnost. Spolu s informacemi o předcích však leckdy vypluje na povrch i špína, o kterou jejich potomci rozhodně nestojí – zato někomu jinému se může náramně hodit do karet. Jeho nová zakázka se týká osudu jihočeské vesnice, kterou v 50. letech…
Do butiku úspěšné návrhářky Lucie vejde Anna, mladá studentka filozofické fakulty, která si chce koupit nový kabát. Nesetkává se jen zákaznice s prodavačkou, ale především milenka s manželkou. Anna udržuje tajný poměr s Luciiným manželem a přišla pohlédnout do očí své konkurentce. Netuší však, že Lucie přesně ví, kdo do butiku vkročil. Atmosféra houstne a…
Sbírka sedmnácti povídek oscarového herce Toma Hankse je ve všech ohledech různorodá. Díky autorovi se setkáváme s plejádou pečlivě propracovaných postav, sledujeme jejich osudy zasazené do nejrozličnějších míst (dokonce i mimo tuto planetu) a časů (v jednom příběhu se také přímo časem přesunujeme).Hanks proslul svým oduševnělým a procítěným herectvím – a tytéž kvality vnáší do…
Audio povídka vypráví příběh chlapce a dívky, které osud svede dohromady za nevšedních okolností v srdci prýštící fontány. Po doslova pohádkovém seznámení však postupně narážejí na nejednu překážku. Oba totiž žijí ve vlastních sociálních bublinách, kterých se budou muset zbavit.

Recenze ze stejného žánru

Když se po listopadu 1989 otevřela stavidla svobodnému vydávání literatury, nastal všeobecný boom nových edic a reedic knih, které mohly v minulém režimu vycházet jen v samizdatu (ilegálních malonákladových strojopisných edicích) nebo jako zamýšlený kontraband v několika málo exilových nakladatelstvích. Zdálo se tehdy dokonce, že o knihy povolených autorů už nikdy nebude zájem. Přesto několik…
Nikým neviděna, nikým neslyšena prochází chodbami luxusního hotelu Regency Grand. Hosté ji nevnímají, je pro ně vzduch. Můžou si ale být jistí, že Ona sleduje je. Pokojská… Molly z románu kanadské spisovatelky Nity Prose to opravdu nemá jednoduché. Nedávno jí zemřela milovaná babička, která ji vychovala, a ona zůstala na světě úplně sama. Nemá moc…
Díla, jejímiž hlavními postavami jsou zvířata a zejména psi, patří k poměrně oblíbeným. V tomto ohledu vyniká zejména knižní série Psí poslání amerického spisovatele W. Bruce Camerona. Kdo by neslyšel o odvážném a vytrvalém Baileym? Tento psík natolik miluje svého prvního skutečného páníčka Ethana, že se na svět vrací v několika reinkarnacích, aby se s…
Češi mají rádi příběhy a Vladimír Neff v oblíbené románové pentalogii pojmenované podle prvního dílu Sňatky z rozumu úspěšně beletristicky zpracoval historii svého národa i rodu. V roce 1968 se úvod celé ságy dostal na televizní obrazovky v režii Františka Filipa a stal se z něj jeden z nejoblíbenějších televizních seriálů vůbec.

Dále od recenzenta

Jméno Johna Greena rezonuje v posledních letech především mezi čtenáři (nebo spíše čtenářkami) young adult literatury. Jedna želva za druhou je již jeho sedmou knihou, a druhou, která se v českém překladu dočkala audioknižní podoby.
Dívka, která se musí vydávat za chlapce, není zejména v žánru fantasy žádnou novou myšlenkou. Petra Stehlíková toho své hrdince ale postavila do cesty daleko více: otroctví, skrývání, ponižování a dalekou cestu. To vše se společným jmenovatelem – zvláštním nerostem zvaným sklenit.
Je Grace jen nevinná dívka, která se připletla ke strašlivému zločinu, nebo nebezpečná vražednice? Margaret Atwoodová se ve své knize rozhodla rozplést jednotlivé nitky případu, který se v polovině 19. století opravdu stal. Z vraždy Thomase Kinneara a jeho služebné Nancy Montgomeryové byla spolu s podkoním Jamesem McDermottem obviněna i mladičká Grace Marksová. A zatímco…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vox
Neurolingvistka Jean McClellanová tráví dny ve vynuceném tichu — omezuje ji denní kvóta sta slov. Pokud řekne jen jediné slovo navíc, projede jí tělem elektrický šok. K moci se totiž dostala nová vláda a najednou je všechno jinak. Ale jen pokud jste žena.
Přejít nahoru