Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

A Šahrazád začala vyprávět…

Datum: 

Autor recenze: 

Příběhy tisíce a jedné noci
Příběhy tisíce a jedné noci

V zašlých časech, které pamatuje už jenom slunce, žil na indických a čínských ostrovech mocný král. Po jeho smrti převzal vládu jeho starší syn Šáhrijár. Nový král zanedlouho ale utrpěl těžkou ránu.

Po odhalení, že mu jeho milovaná manželka byla nevěrná s otrokem, ji rozkázal popravit. Od té doby mu vezír vodil mladé panny, které se na jednu noc staly jeho manželkami a následující ráno končily v rukách kata. Když vezírova dcera Šahrazád dorostla, rozhodla se zachránit další nevinné životy a sama se nabídla jako další královna. A tak započala tisíc a jedna noc, za kterých Šahrazád vyprávěla své příběhy.

Anonymní sbírka orientálních legend a bajek Tisíc a jedna noc patří mezi klenoty historického písemnictví. Hodně pohádek se stalo nesmrtelnými a v různých obměnách jsou předkládány i současnému čtenáři nebo divákovi. Skrze ně se dozvídáme nejenom o východní mytologii a folkloru, ale nabízí také vhled do tamější morálky a místních zvyklostí. Mezi nejznámější české zpracování patří vydání spisovatele Eduarda Petišky, které se na pultech poprvé objevilo pod názvem Příběhy tisíce a jedné noci v roce 1971. Kniha sdružuje známější pohádky, mezi nimi například příběh o Alibabovi a čtyřiceti loupežnících, Aladdinovi a kouzelné lampě, o hrbáčovi nebo o ebenovém koni. Ve většině se objevují motivy lásky a zrady, konfliktů mezi obyčejnými lidmi s nadpřirozenem. Velmi výrazným rysem, který se táhne napříč celým dílem, je pak vyzdvihování samotné síly příběhů, které ve správný okamžik dokážou odvrátit smrt a přinést štěstí.

Aktuálně se díky nakladatelství Tympanum dočkala Petiškova publikace své audioverze. Namluvila ji herečka Dana Černá, která tady primárně vystupuje v roli Šahrazád. Za tónů mystické hudby bere posluchače na výlet do dávných dob, kdy mělo vyprávění velkou moc. Její hezky posazený, zastřený hlas má dar navodit tu správnou atmosféru, dokáže odpoutat posluchače od zbytečných myšlenek a ten se pak s lehkostí ponoří do starých pohádek. Černá tak vytváří intenzivní, téměř až oddechový zážitek.

Na druhé straně se však příležitostně objevují okamžiky, které celkový dojem lehce narušují. V některých případech se zdá být interpretčin projev poněkud uspěchaný. Znát je to především v uvozovacích větách, po kterých následuje přímá řeč. Někdy tady zaniká nezbytná pauza, která by oddělila vypravěčku od repliky jedné z postav. Posluchač se pak může lehce ztratit v tom, kdo ve kterou chvíli promlouvá, což mu trochu ztíží orientaci v ději.

banner 1200x150

Na tento problém navazuje i další, který se v audioknize čas od času mihne. Příběhy tisíce a jedné noci obsahují velké množství různorodých postav. Ne vždy ale Dana Černá dokáže svým hlasovým projevem oddělit sebe jako průvodkyni příběhem a ostatní hrdiny. Změny v intonaci nejsou pokaždé dostatečně výrazné, při delším nárazovém poslouchání pak může vznikat dojem, že dílo je namluveno příliš monotónně. Tyto neduhy se však neobjevují v celé audioknize, spíš se jedná o menší nedotažené části, které jsou na jiných místech bohatě vykompenzovány.

Navzdory přešlapům, které můžou čas od času narušit jinak hladké poslouchání, jsou Příběhy tisíce a jedné noci ve zvukové podobě velmi kvalitně zpracované. Neztrácí nic ze své pohádkovosti ani z orientálního kouzla originálního vydání.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Justýnka je docela obyčejná holčička, které ale dočista chybí fantazie. Svět vidí docela nudně, šedivě, úplně bez nápadu. Naštěstí se jí dostane pomoci od asistenčního jednorožce Huberta. Ten ji za pouhých šest dní naučí věci kolem sebe vidět úplně jinak – najednou je svět kolem ní barevný, plný dobrodružství a zážitků.
Seznamte se s Benovou babičkou. Je jako každá jiná: má bílé vlasy a silné brýle, nosí zubní protézu a naslouchátko, ráda hraje scrabble a chodí brzo spát. Až na to, že je.. mezinárodní lupičkou klenotů a má v plánu ukrást korunovační klenoty!

Recenze ze stejného žánru

Jan Amos Komenský. Jméno, které znají všichni, kteří prošli českým základním školstvím, a zároveň autor, kterého podvědomě řadíme někam do pravěku a jehož dílo by nám většinově nepřišlo na mysl číst.
Čtveřice kamarádů a pes Tim se vrací v osmém dobrodružství, které je tentokrát zavede na Soví vrch do ponurého domu obehnaného vysokou zdí. Co nebo kdo se v něm skrývá? Správná pětka to brzy zjistí, protože zlověstné černé Bentley unese jednoho člena jejich party…
Alena Mornštajnová je českým čtenářům známá především jako autorka bestsellerů pro dospělé. Nicméně čas od času spisovatelka zabrousí i do literárních vod pro nejmenší děti. To je i případ její nejnovější útlé knížky Vánoce v Šípkové ulici, která teď vyšla ve vydavatelství Albatros a krátce nato také v audiální verzi u OneHotBook.

Dále od recenzenta

Český spisovatel Petr Boček, původním povoláním pedagog, později odborný archivář a historik, je autorem mnoha povídek a několika knih s hororovými prvky. Svým románem Mízožravci z roku 2019 trochu navazuje na díla ve stylu To od Stephena Kinga, přesto však do příběhu vnáší svůj nezaměnitelný rukopis. Poměrně útlá knížečka je plná temných událostí, svérázných postav a děsivých…
New York roku 1936. Ulicemi se míhají světla elektromobilů a vysoko nad úrovní vozovky sviští vlaky nadzemní magnetické dráhy. Na střechách hučí transformátory a plazmové kanály zásobují město energií. A za tím vším stojí jediný muž. Nikola Tesla.
Petra Štarková nepatří mezi klasické autory české fantastiky. Její tvůrčí záběr je o hodně širší: Jako vystudovaná a praktikující psycholožka se podílela na několika knihách z edice Má to háček, ve kterých vystupují dětští hrdinové potýkající se s různými problémy, jako například autismus, nebo cukrovka. Na kontě má také knihu o psychologii určenou dětem a encyklopedii, která…
Legenda o Ospalé díře je současníkům známá nejspíše díky filmu Tima Burtona. Pochmurný snímek je ovšem adaptací novely Washingtona Irvinga z roku 1820, vyprávějící příběh zapadlé vesničky, kterou tyranizuje přízračný bezhlavý jezdec. Petr Jaroněk se při psaní své knihy Ospalá slovanská díra nechal původní legendou lehce inspirovat a vůbec se tím netají.
1 2 3 6

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Příběhy tisíce a jedné noci
Král Šahrijár ze vzteku, že ho jeho manželka podváděla, nechal zabít nejen ji a provinivšího se otroka, ale od té chvíle si nechal každou noc vodit novou pannu a ráno ji dal setnout hlavu. Tak to šlo den za dnem tři roky. Když dorostla Vezírova dcera Šahrazád do věku, že by mohla být předvedena před krále, požádala o to otce s tím, že buď se jí podaří přežít, nebo alespoň zachránií jednu dívku místo sebe. Otec protestoval, ale nechal se moudrou a výmluvnou dcerou přemluvit a ona před panovníka předstoupila. Když ukojila jeho touhu, požádala ho, aby nechal předvést její sestru, se kterou byla smluvena na tom, že ji požádá o vyprávění příběhu. Stalo se a Šahrazád začala, ale příběh nestačila dokončit do rána a tak to šlo tisíc a jednu noc, protože král byl vždy zvědavý na pokračování.
Přejít nahoru